Zobacz jaki średni wzrost wynagrodzenia zasadniczego (w ciągu najbliższego 2,5 roku) dla pielęgniarek i położnych w grupie 9 - "pielęgniarka i położna bez specjalizacji" (grupa obejmuje także magistrów pielęgniarstwa i położnictwa!), przewiduje nowa ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia autorstwa ministra Radziwiłła oraz wiceminister zdrowia (pielęgniarka).

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

29 czerwca 2017 - Senat dziś (godz. 9.05) przyjął ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia bez poprawek, czyli w brzmieniu uchwalonym przez sejm w dniu 8 czerwca 2017 roku. Ustawa zostaje skierowana do podpisu prezydenta...

Wczoraj senacka komisja zdrowia rozpatrywała poprawki do ustawy zgłoszone na plenarnym posiedzeniu senatu.

Zajęło to komisji około jednej minuty. Dokładnie nie wiem bo nie włączyłem stopera.

Dziś senat załatwił sprawę w około 3 minut. 

Ustawa zostaje skierowana do prezydenta. 

Zresztą nie wiem, może już podpisał. Mamy juz godzinę 9.19

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

 

Mariusz Mielcarek 


Odpowiedź na interpelację w sprawie spadającej liczby

zatrudnionych w szpitalach pielęgniarek

(...)

Poniższa tabela przedstawia porównanie obecnych poziomów wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych do planowanych, zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. najniższych wynagrodzeń zasadniczych:

Powyższa ustawa określa zasady, zgodnie z którymi pracodawcy (podmioty lecznicze) obowiązani będą stopniowo podwyższać wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne do 31 grudnia 2019 r.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Józefa Szczurek-Żelazko

źrodło: odpowiedź z dnia 26 czerwca 2017 roku na interpelację poselską

Wnioski: 

Średni wzrost wynagrodzenia zasadniczego (w ciągu najbliższego 2,5 roku) dla pielęgniarek i położnych w grupie 9 - "pielęgniarka i położna bez specjalizacji" (grupa obejmuje także magistrów pielęgniarstwa i położnictwa!), według nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia autorstwa ministra Radziwiłła oraz wiceminister zdrowia (pielęgniarka), jest przewidzany w wysokości:

 

127 zł brutto

 

To jest fakt. To jest prawda. Tyle samo warty fakt i prawdę rozgłaszała pani wiceminister zdrowia (pielęgniarka), głosząc w sejmie i senacie wielokrotnie, dobrą nowinę: 

"pielęgniarka po podwyżkach będzie miała ponad 5 200 zł wynagrodzenia zasadniczego". 

Tylko do społeczeństwa nie przebiła się zapewne informacja, że to dotyczy pielęgniarki posiadającej tytuł magistra pielęgniarstwa (warto podkreślić, że wiele pielęgniarek ma także ten tytuł, ale inny, nie pielęgniarstwa i położnictwa) oraz specjalizację. 

Drogie pielęgniarki i położne! 

Pani wiceminister mówi prawdę i ja mówię prawdę. 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów:
Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki)
Dofinansowane specjalizacje
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.01 12:11:48 ~Gy

Prawdy są trzy: 1) prawda 2) nieprawda 3) gówno prawda

#2  2017.07.01 12:18:23 ~Asia pielę

Rzygam tym tematem. Gówno było, gówno jest i gówno będzie. Przepraszam za wulgaryzmy.

#3  2017.07.01 12:52:54 ~Majo.

Ja już teraz będąc w 9 grupie mam wyższą podstawę niż oni mi oferują za dwa lata. To znaczy, że przez ten czas mam dalej pracować za te same pieniądze bo już mi siě nic nie należy? Dobrze, że już nidługo na emeryturę. Przynajmniej bedę miała spokojną głowę. A "księciu "życzę starości z pielęgniarską emeryturą.

#4  2017.07.01 12:53:12 ~//://

I teraz ten sam pan Duda który w czasie wyborów obstawial się pielęgniarkami w czapkach podpisze ustawę. Amen

#5  2017.07.01 13:23:22 ~do #4

A Kopaczka to za- kopała pielęgniarki tu gdzie są obecnie a pączki były za tłuste podobno-:)

#6  2017.07.01 13:27:49 ~Pepa

Ludzie ogarnijcie sie . Czasy poszły do przodu. Nikt nikomu nie bronił robić studiów! Do roboty zamiast narzekać ze samo z nieba nie spada ! Ok niczyja to wina że żył w czasach gdzie robiło liceum pielęgniarskie. Ale tez niczyja wina ze urodził sie 20-30-40 lat później niż kto inny i zrobił np licencjat ale ma 0 doświadczenia. Ważne ze cos robią i chca ! Każdy ma możliwość! Jedni zdobędą a inni dyplomy ! Wystarczy chcieć a nie czekać na podane na złotej tacy. Bardzo Was proszę zamiast podziałów i wojen, nie zaglądamy sobie do portfeli tylko wpierajmy się, motywujmy do działania i zarabiamy godnie !

#7  2017.07.01 13:29:42 ~Pepa

Ludzie ogarnijcie sie . Czasy poszły do przodu. Nikt nikomu nie bronił robić studiów! Do roboty zamiast narzekać ze samo z nieba nie spada ! Ok niczyja to wina że żył w czasach gdzie robiło sie liceum pielęgniarskie. Ale tez niczyja wina ze urodził sie 20-30-40 lat później niż kto inny i zrobił np licencjat ale ma 0 doświadczenia. Ważne ze cos robią i chca ! Każdy ma możliwość! Jedni zdobędą doswiadczenie a inni dyplomy ! Wystarczy chcieć a nie czekać na podane na złotej tacy. Bardzo Was proszę zamiast podziałów i wojen, nie zaglądajmy sobie do portfeli tylko wpierajmy się, motywujmy do działania i zarabiamy godnie !

#8  2017.07.01 13:39:09 ~wiola

Wiele pielęgniarek z dużych miast obecnie ma wyższą podstawę, niż ta przewidziana minimalna na 2017 ale to nie znaczy, iż można zarabiać więcej wszystko zależy od naszych organizacji na które łożymy comiesięczne składki. Bo wszyscy tą ustawę uważają jak siatkę płac a ona siatką nie jest i można zarabiać więcej, ustawa tego nie zakazuje.

#9  2017.07.01 13:51:13 ~Ania

Skończyłam pierwszy rok studiów pielęgniarstwa, chciałabym pracować w zawodzie i godnie żyć, miejmy nadzieję że będą podwyżki. Brakuje kadry, a sporo osób już po pierwszym roku zrezygnowało.

#10  2017.07.01 14:49:38 ~zbulwersow

A ja zmieniam w tym momencie pracę. Szukam na śląsku, po przejściu 9 szpitali mam serdecznie dosyć. PODSTAWA jaką mi zaproponowano po 10 latach stażu, tutuł magistra, w trakcie specjalizacji to 1900 zł :/ pytam się jakim cudem skoro min krajowa jest 2100? Media mają swoją rację - nawet nasi serdeczni przyjaciele ratownicy (mówie serdeczni bo sama skończyłam licencjat ratownictwa) trąbią że mamy podwyżki 1600 zł . Pytam się GDZIE one są? CHORY KRAJ, ZAWISTNI LUDZIE. tyle w tym temacie.

#11  2017.07.01 15:14:59 ~I...za

Do#7 ok jestem magistrem pielęgniarstwa i z tego co rozumiem mam mieć tyle samo co koleżanki bez niczego

#12  2017.07.01 15:33:31 ~DO WSZYSTK

Ktos napisal ze ratownicy beda mieli 7,88 a mi sie wydaje ze oni maja wspolczynnik 1,05 tak jak mgr spec. Czy sie myle?

#13  2017.07.01 15:33:55 ~:)

Mialo byc 7.800

#14  2017.07.01 16:24:43 ~Maja

Gdzie są nasze związki zawodowe, nowa przewodnicząca, dlaczego milczą. A może protest u drzwi pana prezydenta.

#15  2017.07.01 16:58:31 ~mgr

Może ktoś spróbuje znaleźć błąd w moich obliczeniach. Jestem mgr jeszcze bez specjalizacji - jestem zatem w gr.9 ze wsp. 0,64.Moje wynagrodzenie wynosi tyle ile średnia grupy - 2369 zł. Do dnia 31 grudnia 2019 r. najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustala się jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty 3900 zł brutto. Podwyżek dokonuje się od 1 lipca każdego roku.Od 1 lipca 2017 r. moje wynagrodzenie X wyniesie. X = 2369 + 0,1 ( 0,64 x 3900 – 2369 ) = 2382 Zadowolona z tak znaczącej podwyżki ( aż o 13 zł ) oczekuję kolejnej od 1 lipca 2018 r. Moje wynagrodzenie Y wyniesie Y = 2382 + 0,2 ( 0,64 x 3900 -2382 ) = 2405 W stosunku do roku poprzedniego podwyżka będzie znacznie wyższa, aż o 23 zł Kolejna podwyżka nastąpi od 1 lipca 2019 r. Wynagrodzenie Z wyniesie Z = 2405 + 0,2 (0,64 x 3900 – 2405 ) = 2423 zł i takie będzie moje wynagrodzenie do 30 czerwca 2020 r. Dopiero 1 lipca 2020 roku otrzymam kolejną podwyżkę. A pani minister mówi, że na konie roku będę miała aż 2496 zł.

#16  2017.07.01 17:13:09 ~Wik

Wydaje mi się, że należy poczekać na opinię ministerstwa, bo skoro z ustawy wynika, że żaden pracownik z wyższym wykształceniem w służbie zdrowia ma nie zarabiać mniej niż 3700 brutto chyba w roku 2022? czyli grupa 8 to pielęgniarki z wyższym wykształceniem zarówno mgr jak i licencjatem nie mogą znaleźć się w grupie 9 dla pracowników że średnim wykształceniem czyli również pielęgniarek po liceum czy studium medycznym. Byłoby to niezgodne z zasadą równości wobec prawa. W ustawie jest zapis każdy z wyższym wykształceniem "nie ma ujętym oprócz pielęgniarek ". Jeśli jednak jakąś pielęgniarka ma średnie wykształcenie medyczne a wyższe nie związane wogole z pielegniarstem np socjologie to nie można mówić, że ona ma wyższe związane z zawodem medycznym. Poczekajmy na interpretacje.

#17  2017.07.01 17:13:51 ~do # 14

Związki i izbianki zajęte swoimi podwyżkami wynikającymi z wyższych wpływów od pielęgniarek i położnych!

#18  2017.07.01 18:02:33 ~do 2

Nie ma po co przepraszać. Określenia adekwatne i jak najbardziej na miejscu. Gówno trzeba określać po imieniu. Gówno to gówno.

#19  2017.07.01 18:04:21 ~Do #16

Niestety w ustawie nie ma zapisu "każdy z wyższym wykształceniem".

#20  2017.07.01 18:04:49 ~DO 17.

To sługusy moskwy znaczy wawy

#21  2017.07.01 18:18:07 ~piel

Klinika,podstawa dla mgr piel.-2100. Pozostałe warunki pracy koszmarne +mobbing. Odejść więcej niż przyjęć .

#22  2017.07.01 19:35:57 ~Cała prawd

Cała prawda jest taka, że Kopaczka w d.e mała pielęgniarki przez długie osiem lat.

#23  2017.07.01 20:19:58 ~Pielegniar

Drogie koleżanki i tak nic z tego pozarządowe się o tytuły specjalizacje a i tak nie dostaniecie takich pieniędzy. Najpierw musi się zamknąć kilkanaście szpitali,aby ktoś poszedł po rozum do głowy i też nie jestem pewna czy tak będzie. Jeśli przestawienie dorabiać to może tak,jeśli nie nic się nie zmieni.

#24  2017.07.01 20:33:09 ~Xena

Kopacz to lekarz a kiedy lekarz stał za pielęgniarkami? MŁodzi mają pole do popisu niech zmieniają dzieje polskiej Opieki Zdrowotnej .

#25  2017.07.01 21:27:55 ~Wik do ~Do

Jest zapis w ustawie cytuję "Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni! z wyższym wykształceniem mają zarabiać minimum 5,3 tys. zł (jeśli mają specjalizację) lub 3,7 tys. zł (jeśli jej nie mają)." Wiec poczekajmy, mamy wyższe wykształcenie, myslmy, nie ograniczajmy się do pielęgniarstwa. Jeśli nawet rząd potraktuje nas jak opiekunkę medyczna po szkole średniej to nic nie stoi na przeszkodzie przekwalifikowac się. Ja zrobiłem studia podyplomowe na Uniwersytecie z administracji i zarządzania, nie wykluczam kolejnych chyba dietetyka. To właśnie, że mamy studia(nasz atut) pozwala nam podyplomowo kształcić się w różnych kierunkach. Jak odejdziemy masowo z zawodu to się za przeproszeniem "posraja" a dziś naprawdę zmienić fach nie jest ciężko, bezrobocie jest małe. Tak zaraz odezwą się te, które stwierdza że bycie poniżana pielęgniarka to sens ich życia. Wtedy no cóż cierp, narzekaj a rząd i tak Cię w tylek kopnie. Ja pracuje i jako pielegniarz w przychodni i łączę to z pracą związana z zarządzaniem.

#26  2017.07.01 21:30:16 ~Położna

Wiecie co - dobrych kilka lat temu zabrali mi wysługę - trzeba było oszczędzać. Następnie po kilku latach dali do podstawy 400 zł. Nie miało znaczenia ile ma się lat pracy i czy wcześniej straciło się wysługę. Dostali wszyscy równo. To już zdarzało się , że młodsze koleżanki miały więcej. Za jakiś czas padło hasło, za taką samą pracę taka sama płaca. Początek pracy i 30 lat doświadczenia ta sama podstawa. A teraz dostaję młode położne na wciągnięcie do pracy tyle , że one mają magistra a ja nie. Kto według ustawy ma więcej zarabiać? Nie ja.

#27  2017.07.02 01:58:15 ~pielęgniar

Na te żółcie wątrobowe, czyli tzw szkalowanie nas -w/s przeciw nam- patrzeć i czytać już nie mogę. Nadmieniam , że jestem sama z ośmiolatkiem i moje brutto to 2700zł ( 27 lat w zawodzie), bez żadnych dodatków( premii , wysługi , wczasów pod gruszą,), za specjalizację , którą zdałam ( za wsparciem rodziny) mój zakład ma mnie w wielkim poważaniu. Czasem myślę kto na tym zarobił, ponieważ izby piel. dały taki czas do jakiegoś zwrotu w % ,ze to ściema . żyję sobie z dnia na dzień - wkurza mnie rachunek nawet w biedronce. i dajcie sobie w końcu spokój. Jakiś 98 rok był i spałam sumiennie pomimo pracy przy izbie przyjęć na materacu , jak pamiętam ok 2 tygodni. Potem były łzy bo ,nic się nie stało", a ówczesna Dyrektor szpitala , ad .vocam obecna jedna dyrektorów jednego z NFZ miała nas w głębokim poważaniu. Dogadała się z koleżankami z izb i było ok.Nie mam 3 etatów(to są wybory). Mam gdzieś te wasze przemyślenia.(nowomowa bez podparcia czymkolwiek), bez Waszych etatów nad miarę połowa placówek ochrony zdrowia zginęłaby ) a narzekają Ci co pracuja właśnie na tyle. pomyślałam, że nie moge z moimi kompetencjami zapracować godnie ,rzucam pracę i idę do Biedronki. Komu mało kasy , niech się upadla na 3 etatach a ja mam to w głębokim poważaniu (gdyby nie te tzw

#28  2017.07.02 10:06:21 ~Do #25

Kłamiesz. W ustawie nie ma cytowanego przez Ciebie zapisu.

#29  2017.07.02 15:20:17 ~Wik do ~Do

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–5, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji Naucz się czytać ustawy. Pielęgniarki nie są wymienione w punktach 1-5, czy rozumienie prostego tekstu jest dla ciebie za trudne.

#30  2017.07.02 15:34:12 ~Wik do ~Do

Jeśli okaże się że mgr i lic obejmie współczynnik 0,64 który powinien dotyczyć ale pielęgniarek ze średnim wykształceniem bez specjalizacji i studiów, to można będzie skarżyć ustawę za złamanie zasady równości wobec prawa a przynajmniej szumu narobić, bo PiS się boi szumu. Co i tak faktu nie zmienia, że to żadne podwyżki i wstyd dla państwa, że pielęgniarki po liceum czy studium medycznym ze średnim wykształceniem, porównuje do opiekunek medycznych po szkole typu "Żak"

#31  2017.07.02 16:00:21 ~On

By zostać oddzialowym musiałem ukończyć kurs zarządzania w ochronie zdrowia. Ukończyłem również na UM Zdrowie Publiczne. Po drodze także udało się uzyskać tytuł dr n. med. I co? 0,64?

#32  2017.07.02 18:11:00 ~Do #31

Ustawa określa wynagrodzenia minimalne. Twój wsp. zgodnie z nią to istotnie 0,64. Twoje wynagrodzenie zasadnicze jest na pewno znacznie wyższe i przepisy ustawy Cię nie dotyczą, Pracodawca powinien docenić Twoje kwalifikacje i chyba to zrobił. Jeżeli jednak nie - zawsze możesz zmienić pracę na taką, w której Twoje bardzo wysokie kwalifikacje zostaną docenione finansowo.

#33  2017.07.02 19:59:48 ~Do #29

Gdzie w ustawie jest cytowany przez Ciebie zapis - "mają zarabiać minimum 5,3 tys. zł (jeśli mają specjalizację) lub 3,7 tys. zł (jeśli jej nie mają)". Jedni czytają, inni wymyślają własną wersję. A pielęgniarek w tej grupie nie ma ponieważ póki co nie jest to zawód wymagający wykształcenia.

#34  2017.07.02 20:11:10 ~Do #29

Oczywiście winno być - wyższego wykształcenia.

#35  2017.07.02 20:13:59 ~~piel

Do 6# droga Pani.by znaleźć się w zaszczytnej 7grupie należy mieć nie tylko studia piel. mgr ale i specke. więc nie tylko o studia tutaj chodzi tylko.o specjalizacje. . moja wina.ze uzyskałam TYLKO mgr piel. .a bylam taka leniwa bo specki nie zrobilam. te kursy i specjalizacje nabijaja kabze izbom.a my z tego zlamanego grosza nie mamy.

#36  2017.07.02 22:09:34 ~Pielegniar

Wy glupie pielegniarki same na to wszystko pozwalacie! Przestancie brac zlecone i polowa szpitali do zamkniecia! Wywalczycie wszystko co chcecie!

#37  2017.07.03 07:54:55 ~Do #35

Kursy i szkolenia dla pielęgniarek są organizowane zwykle przez Ośrodki Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Ośrodki te nie są częścią izb, nie "nabijasz kabzy izbom". Często te ośrodki wynajmują pomieszczenia w lokalach izb i stąd niesłusznie są kojarzone z izbami.

#38  2017.07.03 08:35:48 ~do37

Jak nie patrzeć to izby z tego mają kasę i to solidną

#39  2017.07.03 13:48:38 ~położna

To są kpiny.Po co były studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych a póżniej studia magisterskie,wydałam dużo pieniędzy,zmarnowałam swój czas i życie rodzinne i po co to wszystko, Można się załamać psychicznie

#40  2017.07.05 12:21:19 ~magister p

Stracony magister pielęgniarstwa bez specjalizacji

#41  2017.07.05 12:22:59 ~do izb pie

Czy to zasługa ,że magister pielęgniarstwa bez specjalizacji zdegradowany do poziomu pielęgniarki bez matury

#42  2017.07.05 12:25:06 ~dodatek op

Się na kontraktach ,bo 1200 zł co miesiąc ,a nie brutto brutto na jak jest na umowach o pracy

#43  2017.07.05 18:08:21 ~

Kochane pielęgniarki nie narzekajcie i nie zapominajcie o dodatku który otrzymujecie to też są pieniądze. Nikt wam nie każe pracować za tak marne pieniądze zawsze można zmienić pracę. Poza tym znaczna grupa pielegniatek pracuje w innych firmach na umowy cywilno prawne i mają drugą pensję. Nie wiem jak z wydajnością waszej pracy bo ja pracuję w biurze i nie dalabym rady pracowac gdzie indziej fizycznie. Coś jest nie tak.

#44  2017.07.05 19:04:28 ~Goja

Szanowne koleżanki. To prawda, że na naukę nie jest nigdy zapoźno. Bez sensu krytykować ustawę trzeba sprostać warunkom jakie MZ wymaga i zarabiać więcej. Nie zazdrościć tym Paniom mgr, które są specjalistkami. Pozdrawiam wszystkie pielegniarki bez wyjątków i bez podziału.

#45  2017.07.07 09:31:24 ~alla

A gdzie są pielęgniarki z licencjatem i specjalizacją? .

#46  2017.07.08 10:36:38 ~Do #45

W szkole podstawowej. Uczą się czytać, aby mogły zapoznać się z tekstem ustawy.

#47  2017.07.10 20:42:26 ~ui

Brawo pielęgniarka zawsze była i jest na końcu w szewgach

#48  2017.07.10 21:37:31 ~eh

Mam mgr, jestem w trakcie spec i zarabiam 200 zł więcej niż ustawa przewiduje, jakoś motywacja spada bo widoków na podwyżkę brak w perspektywie. Rozumiem, że jest wiele miejsc, gdzie stawka za pracę piel jest o wiele mniejsza niż ta proponowana przez ministra i dla nich to super, że płace pójdą w górę. Jednak mam nadzieję, że proponowane zmiany nie zostaną użyte przeciwko nam, bo to że ciągle robią nas w balona to fakt. Nie rozumiem tylko dlaczego jako tak liczna grupa zawodowa mamy tak małą siłę przebicia .hmm to pewnie ten brak jedności;(

#49  2017.07.12 12:48:22 ~iraaa.

Ja również zapożyczałam się,żeby skończyć studia licencjackie i pomostowe . Dzieci same zostawały w domu bo matka studiowała zeby one miały troche lepiej i co ? Guzik nic nie mamy a na dodatek pielęgniarki bez matury bea lepiej zarabiać niż my magister pielęgniarstwa. Gdzie tu SPRAWIEDLIWOŚĆ !

#50  2017.07.12 17:22:05 ~ewa 67

Czytam i szkoda mi że dożyłyśmy czasów że nasz piękny zawód jest przez nikogo niedoceniany , KOLEŻANKI nie obrażajmy się wzajemnie .Zastanawiam się dlaczego rząd nas tak traktuje.