Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) dokonała rzeczy niemożliwej: ustawą zrównała wysokość najniższego wynagrodzenia pielęgniarki z tytułem licencjata i magistra pielęgniarstwa z wysokością najniższego wynagrodzenia opiekuna medycznego. Pani wiceminister ma swój solidny wkład w deprecjonowanie zawodu pielęgniarki i położne w Polsce.

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

29 czerwca 2017 - Senat dziś (godz. 9.05) przyjął ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia bez poprawek, czyli w brzmieniu uchwalonym przez sejm w dniu 8 czerwca 2017 roku. Ustawa zostaje skierowana do podpisu prezydenta...

Wczoraj senacka komisja zdrowia rozpatrywała poprawki do ustawy zgłoszone na plenarnym posiedzeniu senatu.

Zajęło to komisji około jednej minuty. Dokładnie nie wiem bo nie włączyłem stopera.

Dziś senat załatwił sprawę w około 3 minut. 

Ustawa zostaje skierowana do prezydenta. 

Zresztą nie wiem, może już podpisał. Mamy juz godzinę 9.19

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

 

Mariusz Mielcarek 


Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 czerwca 2017 roku

Poseł Elżbieta Gelert (PO):

W poprzedniej państwa propozycji był również zawód „opiekun medyczny”, bo taki zawód również jest uważany za zawód medyczny. On występował wówczas u państwa pod pozycją 10. W tej chwili tego zawodu w ogóle nie ma. Jest więc pytanie, co z tym zawodem „opiekun medyczny”, bo poprzednio był. Państwo umieścili współczynnik dla opiekuna medycznego 0,5, czyli, w tej chwili byłoby to poniżej najniższego wynagrodzenia, bo jeżeli w przyszłym roku ma to być 2100 zł czy 2080 zł – jeszcze nie wiadomo, ile – to byłoby to poniżej tego.
(...)
I grupa dziesiąta. Jeżeli w to będą włączeni opiekuni, których postawi pani na równi z pielęgniarkami bez specjalizacji, to chyba jest to jakaś nieścisłość. Po prostu, jest ten sam wskaźnik 0,64 – pielęgniarka i położna bez specjalizacji. Grupa dziesiąta właściwie niczym się nie różni. Czyli, wszyscy są wrzuceni do jednego worka, a przecież w przypadku opiekuna medycznego jest to inny tryb wykształcenia niż pielęgniarskie, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Ostatecznie sejm ustawą z dnia 8 czerwca 2017 w poniższy sposób podzielił pracowników ochrony zdrowia: 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Aktualności według działów:
Działalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki)
Dofinansowane specjalizacje
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.01 21:19:03 ~Ana

Bez komentarza!

#2  2017.07.01 21:22:29 ~piel

Czy naprawdę nie widać problemu odpowiedzialności między tymi dwoma zawodami? Wnioskuję, że to wszystko co ostatnio Nam zafundowano to po prostu gra na czas. My zarabiamy jałmużnę, komisje i zespoły mają niezłą pracę. Izby i związki mają poukładane dziś i jutro. Przedstawienie trwa.

#3  2017.07.01 21:31:17 ~ja

Nic dodać nic ująć a zabawa trwa. Ostatni gasi światło, to koniec polskiego pielęgniarstwa.

#4  2017.07.01 21:41:05 ~y

A cieszyłyśmy się z ministra pielęgniarki niech ją sz.t.

#5  2017.07.01 21:46:15 ~funia

Wg ministry -pielęgniarki to najtańsze posługaczki! Zapamiętamy!

#6  2017.07.01 23:03:16 ~44

SCENA I KURTYNA ZAPADLA CICHO BEZ UDZIALU PIELEGNIAREK BRAWO PANOWIE I PANIE

#7  2017.07.01 23:05:59 ~Awoi

Dramat lata poświecone na magistra psu w dupe , każdy inmy zawód medyczny potraktkwany lepiej , masakra , tylko strajk generalny odejscie od łóżek i magłośnienie tego w mediach !

#8  2017.07.01 23:22:33 ~Ewa

Czy to oznacza , ze obniżą nam pensje?

#9  2017.07.01 23:34:33 ~pielęgn

Kilkakrotnie wpisywałam ,że Szurek nie jest pielęgniarką, tylko dyrektorem i jak każdemu dyrektorowi zależy żeby mieć tanią siłę roboczą i tak naprawdę to możemy jej podziękować za te współczynniki, nigdy za nami się nie wstawi, bo jej również zależy, żeby nam najmniej zapłacić, jest pozamiatane, pozostaje nam tylko STRAJK GENERALNY, albo wszystkie pielęgniarki dają wypowiedzenia w każdej pracy, może się zastanowią.

#10  2017.07.01 23:37:23 ~BENEK C

Ale PIS nas docenił- ale my też się odwdzięczymy w najbliższych wyborach-a będzie ich niebawem dużo-samorządowe, do parlamentu. .SMUTNO

#11  2017.07.02 00:57:13 ~piel m

To jest jakas paranoja, jezeli nas tak traktują to naprawdę nie ma się co dziwić ze społeczeństwo nas nie szanuje. Zrównamy sie juz niedługo z pracownikiem niewykwalifikowanym tak naprawde po szkole podstawowej. My w szpitalu jestesmy traktowani jak woźne w szkole, jak zakonnice w kościele, co jeszcze np. ? , jak pomocnik majstra na budowie.Nas traktuje się jak pomoc, służbe lekarzom. Zanies papiery, przywiez pacjenta, umyj mu do wizyty, nie wazne ze cos akurat robisz, wazne ze teraz lekarz potrzebuje Cie zeby trzymac głowe, bo on wykonuje np usg szyji. Jestesmy klasą drugigo rzędu a napewnno jszcze po administracji i lab, rtg,jak sie teraz okazuje to juz na równi z opiekunami a kto wie czy jeszcze nie spadniemy nizej.Lubic mozna swoja prace dalej, to naturalne, ale poczucie frustracji z tego ponizenia niestety negatywnie odbija sie na jakosci pracy.

#12  2017.07.02 08:31:59 ~licencjat

Nie mogę zrozumieć jak można tak traktować pielęgniarki.Jest nas mało,wykonujemy bardzo ciężką i odpowiedzialną pracę,pracujemy w okrojonym składzie.Doceniam wszystkie formy podnoszenia kwalifikacji,bo wiem ile to kosztuje,ile wysiłku trzeba w to włożyć.Licencjat skończyłam(5 semestrów płatnych,dopiero później wprowadzili bezpłatne).I okazuje się że to się nie liczy,mało tego nawet tytuł magistra nie jest brany pod uwagę. Mam 55 lat i mało motywacji do dalszej nauki,i jeszcze taki podział pielęgniarek w porównaniu do innych zawodów medycznych.

#13  2017.07.02 08:42:07 ~M.

Kończe te studia i spadam stąd. to jest jakiś żart.

#14  2017.07.02 09:26:12 ~Monia

Czytam wszystkie aktualności i komentarze,ale nie chce mi się już zabierać głosu,ręce opadają,pozostaje żal,rozgoryczenie,rozczarowanie, nie jestem w stanie pojąć jak można tak poniewierać pielęgniarkami i tak niszczyć nasz zawód. Mamy ogromną wiedzę i w większości duże doświadczenie,niejednokrotnie poprawiamy lekarzy,bo zdarza się im mylić,nasza praca jest niezwykle wyczerpująca fizycznie i psychicznie.Noce spędzane przy pacjencie,towarzyszenie im w odejściu ,praca w święta ,gdy rodzina pozostaje sama,ciężkie dyżury po których nie mamy siły na dotarcie do swoich domów, to wszystko odciska na nas olbrzymie piętno. Za to wszystko doczekałyśmy się takiej zapłaty,myślę że opiekunki i salowe będą bardziej docenione. W naszym kraju niestety pielęgniarstwo to niewolnictwo,jesteśmi zniewolone przez kolejne rządy i społeczeństwo,bo ludzie tak nas oceniają jak rząd nas docenia.

#15  2017.07.02 09:26:22 ~piel.

Po 30 latach pracy przeklinam ten zawód,panią zdzirę minister i życzę jej (i wszystkim pisiorom),aby zaniemogła i błagała o pomoc pielęgniarki,które teraz potraktowała jak psy! A prędzej czy później to nastąpi!

#16  2017.07.02 09:42:25 ~do14

Tak mamy,jak na to przez kolejne lata pozwoliłyśmy.Same zrobiłyśmy z siebie tanią,bezkrytyczną,posłuszną,resztkiem sił i pieniędzy dokształcającą się siłę roboczą,więc nie dziwmy się,że nikt kompletnie nas nie szanuje i nie dba o nasz zawód,a przede wszystkim nie ceni naszego profesjonalizmu.

#17  2017.07.02 09:51:36 ~:(

Obawiam się, że niebawem większość z nas będzie pracowała na trzech etatach. Zostanie mało rozsądnych pielęgniarek, które mają normalne priorytety. Takich, które pracują, aby żyć, a nie żyją, aby pracować. Takich, które po dyżurze śpieszą się do domu i swoich bliskich. Atmosfera będzie coraz gorsza, bo potwornie zmęczone, sfrustrowane i chciwe pielęgniarki zaczną się szarpać między sobą o każdy dodatkowy dyżur. Przez to, że nie jesteśmy mądre, silne i solidarne nigdy nie będziemy dobrze zarabiały.

#18  2017.07.02 09:58:57 ~piel

Do17 Żyję bardzo skromnie, jestem i będę wyjątkiem,ale nigdy nie zniżę się do poziomu niedomytego cyborga

#19  2017.07.02 10:07:56 ~Do 18

I ja nie muszę mieć egzotycznych wakacji, 100 sukienek i wypasionego telefonu. Zadowolona jestem, że mam czas na sen i regenerację. Cieszą mnie chwile spędzone w domu, z bliskimi.

#20  2017.07.02 10:12:32 ~pieleg

Przyjdą młode i będą pracować.Damy radę. Ups.

#21  2017.07.02 10:50:33 ~do20

Kiedy przyjdą? Jakoś ich nie widać za dużo.

#22  2017.07.02 10:52:56 ~22

Przychodzą, kilka kobiet kończących studia pielęgniarskie podejmuje pracę w Polsce. Reszta wybywa z raju, ale to chyba nikogo nie dziwi?

#23  2017.07.02 11:14:12 ~ANNA

Moze w takim razie zarzadajmy zwrotu pieniedzy za studia ,skoro nasze dyplomy nie sa uznawane i zostalysmy zdegradowane odeslijmy je masowo Szczurkowej.

#24  2017.07.02 11:33:55 ~mgr

Do #23, uczyn to jako pierwsza.

#25  2017.07.02 12:20:48 ~mela

To parodia. Szczurkowa nienormalna. Trzeba obalić ja i usunąć z koryta to zobaczy ze za taka kasę nie ma się ochoty pracować! Nie ma motywacji! ; nie ma już chęci. Więcej nie robię juz żadnych kursów! Skonczylam właśnie licencjat miałam iść na magisterkę ale teraz to mam daleko gdzieś!

#26  2017.07.02 14:17:27 ~No ja

Gdyby można było iść na pielęgniarstwo bez matury napewno nie było by nie brakowało pielęgniarek.

#27  2017.07.02 14:40:22 ~piel

Po przeczytaniu #23,25,26 utwierdzam się w przekonaniu,że chyba nie zasługujemy na lepsze traktowanie,bo jesteśmy po prostu tępe dzidy

#28  2017.07.02 17:57:14 ~Go

Do 27: Nie jestem tępą dzidą,choć jestem pielegniarką (i nie tylko).Natomiast muszę przyznać, że liczba rażących błędów ortograficznych w wielu komentarzach jest ogromna.Wykształcenie zobowiązuje,również w tym zakresie.O stylistyce wolę nie wspominać.I nie chodzi mi o krytykę, tylko na wskazanie ogromnych rozbieżności w naszej grupie zawodowej.

#29  2017.07.02 18:34:31 ~do28

Tępa dzido-dziad o gruszce,babka o pietruszce-tak z grubsza postrzegam rozbieżności w postrzeganiu przez ciebie meritum

#30  2017.07.02 22:09:47 ~Benek C

Ludzie -szanujmy się choć między sobą, błagam

#31  2017.07.02 23:38:14 ~Do #28

"Uczył Marcin Marcina, a sam głupi jak świnia". Zerknij jeszcze raz na swój post, oceń stylistykę i interpunkcję. I pamiętaj, że wykształcenie zobowiązuje, więc nie wypada popełniać tylu rażących błędów co Ty.

#32  2017.07.03 08:00:07 ~Go

Rzeczywiście,rzeczowa dyskusja na tym forum jest niemożliwa.Jeśli napiszę, że wszystkie prezentowane wypowiedzi są poprawne,wtedy będzie OK.Fakt,że w naszej dokumentacji medycznej jest wiele błędów ortograficznych,to drobiazg.Co do treści mojej powyższej wypowiedzi-dopóki nie będziemy bardziej jednorodną,solidarną grupą zawodową,możemy zapomnieć o prestiżu.I jeszcze jedna,związana z tym sprawa,czyli wykonywanie przez pielęgniarki prostych czynności pomocniczych przy chorym.Jesli będziemy nimi zarządzać,a nie je wykonywać, wtedy można będzie mówić o właściwej pozycji pielegniarek w zespole terapeutycznym.Chyba wiecie jakie są stereotypy.Odpowiedzcie sobie sami, jak brzmi druga część hasła "Siostro. "(zaczyna się na "b"

#33  2017.07.03 08:03:31 ~Go

Urwało mi ciąg dalszy: PS.Czy obsługując myjnię naczyń sanitarnych nie zastanawiacie się nad sensem odbytych studiów medycznych? Mam nadzieję, że tak.Pozdrawiam!

#34  2017.07.03 08:38:06 ~Do #33

Zastanawiam się, zastanawiam. I przychodzą mi namyśl słowa starej piosenki “Żebym ja mogła tak robić to, na co naprawdę zasługuję! ". Niestety wątpię w to, aby się kiedyś spełniło.

#35  2017.07.03 09:44:38 ~Go

Do 34-

#36  2017.07.03 09:48:20 ~Go

Do 34-

#37  2017.07.03 09:50:18 ~Go

Coś mi urywa komentarz.Do 34-

#38  2017.07.03 09:54:33 ~Go

Ciąg dalszy-do 34-może się kiedyś doczekam.A poważnie-trzeba wielu zmian w ochronie zdrowia,może i totalnej zapaści pielęgniarstwa.

#39  2017.07.03 16:48:37 ~piel.

Dlatego szczurek nawet nie pojawiła się 12 maja w Warszawie z życzeniami prostaczka wschodnia pisowska obrzydliwa wredna baba dla pielęgniarek wystarczy na to popatrzeć ! powinnyśmy zająć jak najszybciej jej gabinet i wypieprzyć na taczce !

#40  2017.07.04 18:14:51 ~hm

Do#39. I ty nazywasz kogoś "prostaczką", proponuję byś odczytała swój własny tekst.

#41  2017.07.04 18:36:23 ~Aqua

Pielęgniarki ? położne ? - tak naprawdę nie wiadomo ? Inwektywy, które tu promujecie dają wyraz słabości Naszego środowiska.

#42  2017.07.05 09:18:35 ~piel.

Do 34 - ? - piszcie merytorycznie a piosenki w domu jak wam wesoło

#43  2017.07.05 09:24:54 ~My piel.

Do 40 niestety prawda prostakiem jest ten kto nie szanuje innych! Ministrowie z innych ministerstw potrafią docenić publicznie trud swoich pracowników a wiceministrowa-pielęgniarka za co się ma ? nawet w tvp jeden raz nie wystąpiła i nie powiedziała o poważnym braku pielęgniarek.Prostactwem jest wyrażanie niemej zgody na liczne dodatkowe etaty zaharowanych koleżanek zamiast pracować nad obiecywanymi etatowymi normami zatrudnienia ! I tak to napisałyśmy w p.39 - w pełni zrozumiane ?

#44  2017.07.05 09:27:47 ~realista

Do 41: a cóż się dziwić koleżankom? trzeba dać upust emocjom po tylu latach ciemiężenia i nie poprzestawać tylko na tych - ruszajmy - grzeczne pisemka i udawanie grzeczności to za mało, o wiele za mało ! DOŚĆ !

#45  2017.07.05 09:28:15 ~ja

Do 39 prawda - popieram !

#46  2017.07.05 09:30:14 ~obser

Do 41 przeciwnie siłę !

#47  2017.07.05 09:45:07 ~Pielęgniar

Do: 39 - prawda i nie trzeba czytać jeszcze raz tekstu.No cóż prawda boli! Szczurek wiceministrowa pielęgniarka to kobieta ze wschodu, blisko Ukrainy - promuje Ukrainki a nie Polki, daje im pieniądze na studia,zakwaterowanie zachęca a dlaczego nie Polki? I to jest ten pisowski patriotyzm? Jakim prawem deprecjonuje i dyskryminuje nasz zawód ? Tylko Strasburg ! Kobieto czego się bałaś będąc nieobecną na gali pielęgniarek w dniu 15 maja w Warszawie? Nawet w TVP nie przekazałaś nam życzeń w dniu 12 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki! Nie znasz tego święta czy udajesz? 6 maja odbyła się wielka feta z udziałem najwyższych władz z okazji święta strażaka. A pielęgniarka to kto? Sprząta? (czasem też) Niestety taczka się należy! Zastanów się nad sobą i szanuj swoje Koleżanki-Kolegów w zawodzie pielęgniarskim.Dlaczego jesteś nieobecna medialnie? Co powołano cię do wykończenia nas ?

#48  2017.07.05 09:51:59 ~PRAWDA

Do 17: prawda a rodziny pazernych w rozsypce - dzieci pielęgniarskie . no cóż daleko im do karier i prestiżowych zawodów, zaniedbane przez mamuśki a one w tempie pazernym same szybko się rozsypią, przedwcześnie zejdą z tego świata!

#49  2017.07.05 09:53:06 ~my piel.

Do 39,47 sama prawda

#50  2017.07.05 12:54:56 ~elama

Drogie koleżanki, nie ma sensu się denerwować ani wyzywać. Wystarczy, że wszystkie przez dwa miesiące pójdziemy do pracy do swojej macierzystej jednostki bez brania dyżurów na zlecenie w kilku miejscach. System sam się rozłoży i może w końcu otworzą się oczy "naszym" decydentom.

#51  2017.07.06 09:27:00 ~magister p

Zdegradowane do opiekunek medycznych i pielęgniarek bez matury

#52  2017.07.06 10:21:00 ~My piel.

Do 47 super i konkretnie, dzięki - pozdrawiamy ! :)

#53  2017.07.06 10:22:10 ~ja

Do 50 wielokrotnie pisane - ale wykonania brak, no ale przypominajcie, przypominajcie.