Część pań w czepkach poparła ustawę dyskryminującą zawód pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów. To władze związku pip. Teraz druga część "pań w czepkach" (władze izby pip), na wezwanie marszałka sejmu(!) wydała oświadczenie. Po 9 miesiącach od kiedy projekt ustawy ujrzał światło dziennie!

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Wideo powyżej: Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) w dniu 8 czerwca 2017 roku, mówi na posiedzeniu plenarnym sejmu, ile będzie miała wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarka z tytułem magistra oraz ze specjalizacją.  Za 4 lata tej pielęgniarki wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o ponad 2,5 tysiąca złotych!


Zobacz także:

6 czerwca 2017 roku - Naczelna Izba PiP wywołana do tablicy! Robi się ciekawie! Marszałek sejmu skierował projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia autorstwa (nie)porozumienia zawodów medycznych do konsultacji. Do kogo? Do Naczelnej izby pip. Zatem poznamy stanowisko "przedstawicielek środowiska pielęgniarek i położnych", wobec projektu ustawy, która w sposób niesprawiedliwy traktuje naszą grupę zawodową. Brawo Marszałek!

Po miesiącu izba pip przesyła do sejmu swoja opinię (do projektu ustawy, który jest upublicznony od dnia... 26 października 2016 roku, czyli od 9 miesięcy!):

 


3 lipca 2017 - Pierwsze pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

4 lipca 2017 Drugie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

5 lipca 2017 Trzecie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

Zobacz także:

Deprecjacja zawodu pielęgniarki w nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych.

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.13 17:11:22 ~Aqua

Przecieram oczy ze zdumienia - 10 lipca- pobudka ! Zapomniano dodać : wzrost uposażenia ZASADNICZEGO POWINIEN BYĆ OBLIGATORYJNY, zapis w ustawie powinien być jednoznaczny, bez możliwości dowolnej interpretacji jakiejkolwiek dyrekcji. Z niecierpliwością czekam na sukces "podjętych działań".

#2  2017.07.13 17:28:36 ~Mó

Hhhahahahah.nie wiem czy mam sie smiac czy płakać.pieleg miarka z 20 letnim stażem.

#3  2017.07.13 18:35:30 ~do Aqua

Ja to od godziny nie wychodzę z wstrząsu ;) miło Cię widzieć.

#4  2017.07.13 18:43:37 ~Aqua

Do 3 Pozdrawiam :)

#5  2017.07.13 20:33:35 ~piel.

„Panie w czepkach” uważają ,że niesłusznie : - dla pielęgniarki i położnej ze specjalizacją określono wsp. 1,75 podczas gdy dla specjalisty w dziedzinie fizjoterapii czy diagnosty laboratoryjnego wynosi on 2,0 : - dla pielęgniarki i położnej bez specjalizacji określono wsp. 1,5 podczas gdy dla diagnosty laboratoryjnego wynosi on 1,75 : - dla pielęgniarki i położnej z tytułem magistra ze specjalizacją określono wsp.2,0 podczas gdy dla lekarza specjalisty on 3,0 . W dalszej części pisma proponują wprowadzenie wprost rewolucyjnych; następujących zmian : - dla pielęgniarki i położnej bez specjalizacji wsp. 1,5 : - dla pielęgniarki i położnej ze specjalizacją oraz dla mgr pielęgniarstwa bez specjalizacji wsp.1,75 : - dla pielęgniarki i położnej z tytułem magistra ze specjalizacją wsp. 2,0 Z porównania wynika, że „izbianki” chcą tylko jednej zmiany – zwiększenia wsp. z 1,5 na 1,75 dla mgr pielęgniarstwa bez specjalizacji. Pozostałe współczynniki uznane za „niesłuszne” na początku pisma w jego dalszej części są uznane za prawidłowe i proponowane do przyjęcia Czy ktoś może traktować Je poważnie, jeżeli podejmują pozorne interwencje pisząc takie bzdury. Ludzie pisma piszą.

#6  2017.07.13 20:45:28 ~piel

Teraz to one mogą pisać ale to i tak już niczego nie zmieni

#7  2017.07.13 20:48:16 ~piel

Wykończyły swoimi działaniami ten zawód,a jeszcze mają czelność coś pisać

#8  2017.07.13 20:49:46 ~Do #4

Nie czytaj wpisu #5. Wstrząs może się pogłebić a w wielu wątkach wymieniałyśmy poglądy.

#9  2017.07.13 21:15:59 ~Aqua

:) " WSZYSTKIE ORGANIZACJE MAJĄ DEKALOG MORALNY - NAWET ZAŁOGA STATKU PIRACKIEGO" :)

#10  2017.07.13 21:25:22 ~9

Mam magistra i jestem w trakcie specjalizacji ale uważam ze to co ustaliły panie z Naczelnej Izby jest totalna porażka i nie porozumieniem . To jest policzek dla wszystkich pielęgniarek i nieodwracalny błąd który przez następne kilka lat nie będzie można naprawić .

#11  2017.07.13 21:29:36 ~do 9

Piraci mają dekalog moralny a piranie nie mają.

#12  2017.07.13 21:31:41 ~Aqua

Do 11 - TAK :)

#13  2017.07.13 21:33:13 ~pll..

Pielęgniarka ze specjalizacją jest równa piel.mgr,czyli w samym mgr zawiera się specjalizacja. A mgr kończy drugi raz tę samą specjalizację,która wcześniej była zawarta w tytule mgr j.w,i uzyskuje wyższy współczynnik.Coś tu jest nie tak.Masło maślane.

#14  2017.07.13 21:33:46 ~piel. dypl

Według mnie, na tym portalu omawiamy w rezultacie upadek szkolnictwa. Nie jest normalnym nie odróżnianie wykształcenia na poziomie średniego szkolnictwa medycznego ( w tym i specjalizacje w pielęgniarstwie) od wyższego (licencjat pielęgniarstwa, magister pielęgniarstwa). Choć nie wykluczam 'gwałtu na rozumie' (niższe wykształcenie jest traktowane jako wyższe od pełnego wykształcenia w pielęgniarstwie-magister).

#15  2017.07.13 21:39:02 ~Aqua

Upadek moralności, etyki, uczciwości. Wszechobecne zjawisko MIĘKKICH KRĘGOSŁUPÓW.

#16  2017.07.13 21:43:57 ~hoho

Cóż tam upadek szkolnictwa pielęgniarskiego w porównaniu z upadkiem cywilizacji europejskiej, choć w obydwu przypadkach jesteśmy w czarnej dupie .

#17  2017.07.13 22:37:10 ~do 16

Ten problem wiąże się z kształceniem na poziomie podstawowym lub średnim i dotyka osoby, które je nabyły w latach 60tych, 70tych, 80tych też i 90tych.

#18  2017.07.13 23:34:13 ~Anna

Lata 60? To mają 70 lat i pracują? Pielęgniarka po LM i Licencjat ma dyplom pielęgniarki a studia to mgr.

#19  2017.07.14 06:09:35 ~Do #18

Piszesz nieprawdę. Dyplom mgr i licencjata jest identyczny - różnią się tylko w jednej pozycji " uzyskała tytuł zawodowy " licencjat lub magister. Dyplom ukończenia SM jest bardzo podobny - uzyskany tytuł zawodowy to pielęgniarka dyplomowana. Co do wieku też się mylisz. Znam panie w wieku ok. 70 lat aktywne zawodowo. Nie pracują w szpitalu, realizują się w pomocy pacjentom w opiece domowej wykorzystując swoje doświadczenie i uzyskane specjalizacje. Wpisz sobie w Googla hasło "najstarsza pielęgniarka".

#20  2017.07.14 06:19:03 ~Go

Do Anna-LM wykszt.średnie medyczne-tytuł zawodowy:piel.dyplomowana,3-letnie wyższe studia zawodowe-tytuł zawodowy:licencjat pielęgniarstwa,2-letnie studia magisterskie uzupełniające- tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa.Dostosowaliśmy nasz wcześniejszy system studiów jednolitych do UE,gdzie jest tzw.system boloński.Pomostowe licencjaty też się stąd wzięly i od początku były dla tych,które chciały pracować w dawnej UE.Kraje nadbałtyckie wynegocjowaly tak,że ich piel.miały z mocy prawa uznane pwz w UE-oszczędzily sporo kasy,nerwów i czasu dla rodziny.A u nas winę za ten balagan ponosi SLD-przecudna Hubner oraz Miller i Saryusz-Wolski.Co do upadku szkolnictwa-LM,SM stały na b.wysokim poziomie zawodowym.Obecnym studiom daleko do tamtego poziomu,bo praktyka na fantomach i do pacjenta nie podchodzisz-zgodnie z przepisami w tym zakresie.Za dużo teorii z dziedziny lekarskiej.Przetestowałam.Tytuły naukowe zaczynają się od dr.

#21  2017.07.14 06:35:38 ~do20

Prawda

#22  2017.07.14 06:36:05 ~Do #20

Zgodnie z DYREKTYWĄ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2013/55/UE z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniająca dyrektywę 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych . Zgodnie z tym również te najbardziej doświadczone i najdłużej pracujące w zawodzie (licea medyczne przestały istnieć w 1996) pielęgniarki mogą bez dodatkowych formalności podejmować pracę w dowolnym kraju członkowskim UE. Podjęcie tej istotnej dyrektywy wymagało stosownych interwencji - trwało niemal 10 lat .

#23  2017.07.14 08:21:31 ~do 20, 22

Porozumienie z UE dotyczące kształcenia pielęgniarek nastąpiło w trakcie funkcjonowania Ustawy o pielęgniarstwie z 1935 r.Analizując tekst tego aktu prawnego, najpierw sprawdźcie czy propozycje 'pielęgniarki' ukształtowanej wg. szkolnictwa UE można porównać do propozycji polskiej zaakceptowanej przez Ustawodawcę zasiadającego w ławach Parlamentu polskiego w lutym 1935 r. i jakie są tego konsekwencje formalne dla praktyki pielęgniarskiej.

#24  2017.07.14 09:00:37 ~Do #23

Nie ma takiej potrzeby - Ustawa z dnia 21 lutego 1935 r. o pielęgniarstwie. Dz.U. 1935 nr 27 poz. 199 ;Status aktu prawnego: uchylony , Data uchylenia: 1996-10-31.

#25  2017.07.14 09:50:35 ~Inna

Moje miłe koleżanki czemu i komu służy segregacja na te po liceum i po studiach? , nie jestem gorszym sortem! nie jestem panią w czepku! zdjęłam go wiele lat temu! zakładałam, kiedy chciałam medialnie zwrócic uwagę na kiepskie płace. Jesl by to pomogło założyłabym worek pokutny. Posiadam prawo wykonywania zawodu PIELĘGNIARKI w tym kraju, nie moją winą jest ówczesny system kształcenia mnie w zawodzie. Licytujemy się i gonimy do kolejnej roboty a właśnie ODEBRANO nam obśmiany dodatek zembali ! Podwyżki jak nazwa wskazuje obejmą tylko płace najniższe WYNAGRODZENIE ZASADNICZE BRUTTO w skład którego wchodzi: płaca zasadnicza, staż pracy ,premia,godziny nocne i świąteczne ile z was to dotyczy-wzrosty będą symboliczne ? tracimy wszyscy teraz III etap zembali! ale co tam licytacja trwa

#26  2017.07.14 10:03:26 ~,,,,

Polska lepsza gorsza,pielęgniarka lepsza gorsza,o co w tym kraju chodzi.Dobrze że matka jest tylko jedna.

#27  2017.07.14 10:50:13 ~do 24

Kiedy Rząd polski podpisał porozumienie w sprawie kształcenia i szkolenia pielęgniarek polskich, według Europejskiego porozumienia sporządzonego w Sztrasburgu w 1967 r. ?

#28  2017.07.14 11:52:24 ~Do #27

Dla zakończenia dyskusji - 9 października 2013 r. Parlament Europejski w Strasburgu przyjął dyrektywę ws. uznawania kwalifikacji zawodowych, dzięki czemu uznawanie kwalifikacji w Unii Europejskiej stanie się prostsze i szybsze. Nowe przepisy mają ogromne znaczenie szczególnie dla polskich pielęgniarek i położnych, które 10 lat walczyły o automatyczne uznawanie kwalifikacji. Kwalifikacje zawodowe wszystkich polskich pielęgniarek i położnych będą uznawane na takich samych zasadach jak wszystkich innych pielęgniarek w Unii Europejskiej. Dotyczy to w szczególności absolwentek liceów medycznych czy studium medycznego.

#29  2017.07.14 12:11:06 ~do 28

Jakie są konsekwencje formalne dla naszego kraju, gdy strona polska przyjmuje kompetencje pielęgniarek UE?

#30  2017.07.14 12:16:57 ~pielegniar

Nie do wiary, że samorząd zawodowy pip istniejący już ponad 25 lat nie potrafił rozwiązać ani jednej kwestii problemowej pielęgniarstwa polskiego JAK DOTĄD (składki chce nam podwyższać- PYTAM ZA CO ? ). DLA PRZYKŁADU FIZJOTERAPEUCI, KTÓRZY ZAWIĄZALI DOPIERO CO SWĄ KORPORACJĘ ZAWODOWĄ WYNEGOCJOWALI JUŻ W PODPISANEJ PRZEZ SEJM I SENAT USTAWIE O NIEBO LEPSZE WARUNKI PŁACOWE W STOSUNKU DO PIELĘGNIAREK TAK ZDEGRADOWANYCH, ŻE AŻ SERCE BOLI I NIE MOGĘ JUŻ WIĘCEJ PISAĆ

#31  2017.07.14 12:34:35 ~do28

Uczelnie nieźle zarobiły na bezwartościowej pomostówce

#32  2017.07.14 20:03:37 ~do30

No właśnie jaki palący problem polskiego piel.pomogły rozwiązać izby na korzyść szeregowych pielęgniarek? . Płace, normy zatrudnienia,inne warunki pracy,sprzet który jest normą w Europie,choroby zawodowe, wcześniejsze emerytury,urlopy dla poratowania zdrowia,szczegolne warunki pracy? .Izby miały być dowodem na profesjonalizm zawodu,podnieść jego prestiż, atrakcyjność,dbać o godność zawodu .Fakty są takie ,że chętnych na studia pielęgniarskie coraz mniej i miejsc pracy w tym zawodzie coraz więcej. A ci co jeszcze pracuja wstydzą sie przyznać jaki wykonują zawód.

#33  2017.07.14 21:45:56 ~Aqua

Do 32 podniosły swój prestiż i "godnie pobierają wynagrodzenie " miesięczne równe przeciętnie 4-5 Naszym pensjom. Nie mogę pogodzić się z tym jak CIĘŻKO dla NAS harują.

#34  2017.07.15 12:54:52 ~Ewa

A czy te regulacje placowe będą dotyczyć wszyskich pielęgniarek czy tylko te które są zatrudnione przez pośredników za pieniądze z NFZ.

#35  2017.07.15 13:08:01 ~Do #25

Udzielasz błędnych informacji. Wynagrodzenie zasadnicze jest to podstawa, od której naliczane są dodatki (staż pracy ,premia,godziny nocne i świąteczne ). I tego dotyczy ustawa. Suma wynagrodzenia zasadniczego i dodatków jest to wynagrodzenie brutto. Trzeciego etapu dodatku Zembali też nie tracimy - wchodzi od 1 września.

#36  2017.07.15 13:20:32 ~Do #34

Ustawa podwyżkowa nie ma nic wspólnego z NFZ - dotyczyć będzie wszystkich pomiotów leczniczych ( również prywatnych ) i pielęgniarek zatrudnionych na umowę o pracę. Nie będzie dotyczyć pracujących na kontraktach - nie mają oni wynagrodzenia zasadniczego. Inaczej jest z dodatkiem Zembali - ten dotyczy tylko instytucji mających zawarty bezpośredni kontrakt z NFZ. Zarówno ustawa podwyżkowa jak i dodatek Zembali nie dotyczy niestaty pielęgniarek zatrudnionych w DPS. Jeżeli czegoś nie rozumiesz podaj szczegóły dotyczące wynagrodzenia i wykształcenia - podam Ci regulacje dotyczące Ciebie

#37  2017.07.15 14:53:26 ~KOCHANE

Nowa AKCJA JUŻ SIĘ ROZPOCZĘŁA! wszystkie zaiteresowane działaniami wysyłajcie puste e-maile na pielegniarkicyfrowe@wp.pl i wspierajcie SIEBIE!

#38  2017.07.15 15:41:27 ~do #31

A Ty? gdzie miałaś rozum? sama nie mogłaś trochę pomyśleć,że to powielenie tego co uzyskałaś w LM? a nawet więcej-:)

#39  2017.07.15 18:34:45 ~do38

Pomyślałam,ale za późno,niestety

#40  2017.07.17 10:23:18 ~Inna

Do #35 udzieliłam rzetelnej informacji w praktyce w 2017r z uwagi na restrykcyjne przepisy przejściowe oraz z uwagi na zamrożenie przez Rzad RP przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 3900zł podwyżki będą SYMBOLICZNE albo w wielu wypadkach w ogólne nie nastąpią. Według publicznych wypowiedzi MZ wejście w życie ustawy nie odbierze nam podwyżek zembali tyle tylko czy mamy się powoływac na zapewnienia?

#41  2017.07.17 13:20:47 ~Do #40

Na zapewnienia ustne ne można się powołać, natomiast na ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - tak.

#42  2017.07.17 15:49:01 ~Do #40

Przeczytaj jeszcze raz komentarz #35. Może uda ci się zrozumieć różnice między wynagrodzeniem zasadniczym ( regulowanym ustawą ) a wynagrodzeniem brutto. Może znajdziesz błąd w swoim wpisie : "WYNAGRODZENIE ZASADNICZE BRUTTO w skład którego wchodzi: płaca zasadnicza, staż pracy ,premia,godziny nocne i świąteczne". I wtedy z tego zdania wykreślisz ZASADNICZE i będzie dobrze.