Co sejm zdecydował o związkowym projekcie ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, który deprecjonuje zawody pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych?

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Wideo powyżej: Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) w dniu 8 czerwca 2017 roku, mówi na posiedzeniu plenarnym sejmu, ile będzie miała wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarka z tytułem magistra oraz ze specjalizacją.  Za 4 lata tej pielęgniarki wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o ponad 2,5 tysiąca złotych!


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 20 lipca 2017 roku: 

W dniu dzisiejszym o godz. 16 odbyły się dwa głosowania w sejmie dotyczące związkowego projektu ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, który niesprawiedliwie traktuje pielęgniarki i położne. 

Pierwsze głosowanie: przekazać przedmiotowy projekt do niezwłocznego drugiego czytania.

Wniosek odrzucony.

Drugie głosowanie: przekazać projekt ustawy do komisji finansów publicznych oraz komisji zdrowia.

Wniosek przyjęty. 

Można stwierdzić, że obywatelski projekt ustawy obrał kurs do okrągłego segregatora - czyli kosza na śmieci. 

I jeszcze jedno: Kiedy (NIE)porozumienie zawodów medycznych przeprosi środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych za działanie na szkodę naszych zawodów, poprzez forsowanie niesprawiedliwego projektu ustawy? 

Mariusz Mielcarek 


3 lipca 2017 - Pierwsze pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

4 lipca 2017 Drugie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

5 lipca 2017 Trzecie pismo redakcji portalu pielęgniarek i położnych do wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek- Żelazko.

Zobacz także:

Deprecjacja zawodu pielęgniarki w nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych.

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.20 17:42:13 ~Warto!

Warto nie być naiwnym! Nie przeprosi! Tak nas traktują jak sobie na to pozwalamy:-(

#2  2017.07.20 18:02:09 ~wiola

NIE PRZEPROSI bo nie widzą nic niestosownego w swoim projekcie.To prawda, żadnego szacunku, tylko co się dziwić skąd ma być ten szacunek od innych, skoro my nie mamy go wobec siebie? Ile głu.ch pielęgniarek podpisało się pod tym projektem, mimo,iż tyle się o tym trąbiło jaki jest niesprawiedliwy dla naszej grupy zawodowej. Ale współczynniki im zamieszały w oczach i już nie patrzyły na konkrety.

#3  2017.07.20 18:02:13 ~piel.

Dalsze losy - komisja zaopiniuje odrzucenie i sejm przychyli się do tej opinii.

#4  2017.07.20 18:36:58 ~Piel.

Ja bardziej od przeprosin oczekuje ujawnienia wreszcie autorów propozycji uzgodnionej w ramach Porozumienia. Rozumiem , że każda grupa miała swoich przedstawicieli ale Nasi wybitnie skromni i mimo wielu próśb nie ujawniają sie.

#5  2017.07.20 19:01:04 ~Ktoś

Jak zrobię magisterke i specjalizacje ( dojazdy, opłaty ok10 tys-czasu oczywiście nie liczę ) to za 2 lata zarobie jak pracownik marketu bo teraz mam1600 podstawy -Jezu jak się cieszę namowie może z parę osób, żeby studiowaly pielęgniarstwo -PI S-dziękuję

#6  2017.07.20 21:36:56 ~Do 5

Poprawka. Na uniwersytecie magisterka z pielęgniarstwa kosztuje 11 tyś, specjalizacja 4-5,5 tyś. W 2021 magister ze specjalizacją ma mieć 5200 zł podstawy. Teraz masz 1600 zł. Powodzenia ! A rób co chcesz

#7  2017.07.20 21:48:33 ~Iga

Ha, ha za 4 lata 5200 zł brutto, no szok, płakać czy śmiać się?

#8  2017.07.20 21:54:30 ~ja 6

A taka bajka na dobranoc, pa

#9  2017.07.20 21:57:54 ~a zegar

Tyk,tyk,

#10  2017.07.20 22:12:03 ~piel

Poprzednia ekipa rządząca ,obecna jak i jakakolwiek przyszła mają pielęgniarki w dupie.Tak jak panie w czepkach i przełożeni.

#11  2017.07.20 22:36:47 ~Piel.

Czy wszystkie bedziemy mialy rowne szanse zrobic tego mgr i spec. Bardzo w to wątpię, poniewaz o tym czy kwalifikacje sa uznane decyduje dyrekcja, ktora ma szerokie pole do popisu.

#12  2017.07.20 23:02:41 ~MGR

Podpisana http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,24,lipiec-2017-r.html

#13  2017.07.20 23:34:03 ~Bea

Http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22126107,prezydent-duda-podpisal-piec-ustaw-nie-nie-te-o-ktorych-myslicie.html#Czolka3Img

#14  2017.07.20 23:34:09 ~do 5

A jak rządziło PO to miałaś więcej rozumiem tylko PIS ci zabrał?

#15  2017.07.21 04:25:42 ~Do #6

Dawno, dawno temu,choć nie za górami i lasami a w Polsce, kiedy to jeszcze nie było ani PiS ani PO zakład kierował pracowników na BEZPŁATNE studia zaoczne. Zwracał koszty dojazdu, udzielał urlopu szkolnego, w okresie pisania pracy dyplomowej w podwójnej wysokości. Przepisy te są nadal aktualne, pod jednym warunkiem - studia odbywały się na na podstawie skierowania zakładu pracy. Który zakład da Ci dziś skierowanie na dokształcanie i przyjmie na siebie kodeksowe obowiązki ? Podobnie było ze specjalizacją - robiłam ją w 1995 roku nie ponosząc żadnych kosztów. Trzy lat później "mój" szpital zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji pracowników zorganizował szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek z pielęgniarstwa zachowawczego ( dziś internistycznego ) na miejscu, oczywiście bezpłatne i w godzinach pracy. Tak to kiedyś bywało. Potem zaczął się proces naprawczy uwieńczony podpisaną przez Prezydenta uchwałą. Mój wpis zaczyna się jak bajka i niestety nią nie jest.

#16  2017.07.21 06:27:19 ~do15

Ja nie tęsknię za socjalizmem

#17  2017.07.21 06:41:02 ~Do #16

Ja też nie. Mój wpis dotyczy roku 1995 i późniejszych. "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" - powiedziała w Dzienniku Telewizyjnym 28 października 1989 roku Joanna Szczepkowska.

#18  2017.07.21 07:24:09 ~Do red.

Mielcarek śpisz? Prezydent ustawę podpisał! Czas start .wypuszczaj charty, e pardon . żmije (raczej)

#19  2017.07.21 08:40:35 ~do17

Nie wiedziałam,że w Polsce skończył się komunizm,bo powiedziała to Szczepkowska.Jeżeli prezentujemy taki poziom intelektualny to nic dziwnego,że traktują nas wszyscy jak tanie posługaczki.

#20  2017.07.21 09:13:08 ~zbulwersow

Bo tak się zachowujcie. Właściwie jako grupa zawodowa od lat jesteście skoncentrowani tylko i wyłącznie na waszym interesie, będą przy swojej krzywdzie nie widzicie sytuacji innych, wywołujecie konflikt w takich ważnych momentach. Jakie to egoistyczne. Służba zdrowia to nie tylko pielęgniarki i położne. Czy ktoś z Was wie ile podwyżek było w służbie zdrowia dla innych zawodów medycznych? A ile dla pielęgniarek i położnych? Wsiadajcie w wehikuł do PRl-u, bo z taką mentalnością (przynamniej części tego środowiska) tam się zatrzymaliście a świat idzie do przodu.

#21  2017.07.21 09:55:06 ~Do #20

A czy ktoś się na nas ogląda? I czy w związku z tym, że inne grupy zawodowe będą miały podwyżki mojej grupie to pomoże? Wręcz odwrotnie. Skończyły się czasy dobra ogółu. Teraz każdy walczy o swoje - górnicy już nie przyjadą, to nie te czasy .

#22  2017.07.21 10:31:27 ~x

K.a STRAJK GŁUPIE BABSKA!

#23  2017.07.21 10:39:55 ~do 20

Jesteśmy egoistyczne? a w której grupie zawodowej są takie braki kadrowe? odpowiedż- w żadnej, a w której grupie pracuje się za 2,3 osoby bo nie ma norm zatrudnienia i wszyscy mają to w d.e, a praca ma być wykonana , a w której grupie pracuje się ponad siły i ponosi taką odpowiedzialność za życie ludzkie,bo to pielęgniarka jest bezpośrednio przy pacjencie i ona ponosi największą odpowiedzialność.A za to wszystko ma zapłatę mniejszą niż pani w kasie-i co jesteśmy egoistkami ? bo upominamy się o godne zarobki.

#24  2017.07.21 11:19:45 ~gość

Jak przekupki na targu

#25  2017.07.21 12:00:10 ~emer,piel.

Najfajniejsze jest to ze nasze IP zadbaly o to zeby wszystkie pielegniarki chcac zarabiac wiecej musza miec specjalizacje doslownie WSZYSTKIE te po mgr, czy z licentcjatem czy po LM wszystkich maja za NIC a co za tym idzie? znowu Panie na stolkach zorganizuja kursy i beda trzepac kase na nas pracujacych za marne pieniadze. Zeby zakwalifikowac sie na specjalizacje najpierw trzeba ukonczyc kursy RKO Badania Fizykalne EKG RkO noworodkow zalezy jaka specjalizacje wybierasz . Ciekawa Jestem czy Pracodawca wyrazi zgode i czy ulatwi doksztalcanie skoro takie wymogi.Piel. brak juz teraz w oddzialach a co bedzie jak wszystkie beda chcialy ksztalcic sie ? a maja do tego prawo tym bardziej jezeli chodzi o takie roznice w wynagrodzeniu. Mam nadzieje ze wszystkie beda mialy rowne szanse . Teraz bedzie wielki BUM na ksztalcenie bo jest motywacja .Dyrektorzy niech zaczna myslec nad organizacja pracy w oddzialalach w soboty i niedziele hehe moze sami zastapia piel. ? skoro nas mozna zastapic jak czesto sie slyszy , to teraz wladze moze beda mieli okazje? Ciekawe ciekawe bedzie rewolucja NAPEWNO! Zycze wytrwalosci i macie okazje pokazac drogie kolezanki ZE pielegniarki nie gesi itd:)

#26  2017.07.21 13:16:55 ~do25

Szanowna emerytko! Był czas na twoje recepty,teraz zadbaj o siebie!

#27  2017.07.21 13:29:46 ~do 26

I po co ta ironia? ,też będziesz emerytką,szybciej niż ci się wydaje,a koleżanka z ;25; wyraziła trafne spostrzeżenia i ma rację.

#28  2017.07.21 15:11:06 ~Do #25

Zgoda pracodawcy na dokształcanie nie jest do niczego potrzebna. Nie daje ona też żadnych dodatkowych uprawnień w zakresie ustalania grafików pracy czy urlopów dla osoby studiującej. Te powstają dopiero ( określa to kodeks pracy ) w razie skierowania przez pracodawcę na studia, na co oczywiście nie można liczyć.

#29  2017.07.21 19:37:42 ~do25

Jak długo według ciebie mamy się dokształcać,po sześćdziesiątce też? Bo większość z nas niebawem ten wiek osiągnie.

#30  2017.07.22 04:40:37 ~Do #29

Może nieco Cię zaskoczę. Moja znajoma w ubiegłym roku ukończyła kurs "Ordynowanie leków i wypisywanie recept" w wersji dla magistrów i specjalistów oraz "Badania fizykalne" . Jest aktywnie działającą w zawodzie pielęgniarką choć emerytką. Nikomu nie blokuje miejsca pracy - prowadzi działalność w formie indywidualnej praktyki zawodowej z kontraktem z NFZ. Ma ok. 70 lat.Bywają pracujące pielęgniarki nawet jeszcze starsze. Na naukę nigdy nie jest za późno a podwyższanie kwalifikacji jest dla nas obowiązkiem.

#31  2017.07.22 07:05:28 ~do30

Większości spracowanych pielęgniarek nie odmłodzi kurs ani studia.Jak zarabiasz na dojeniu kasy z naiwnych to przyjmij do wiadomości,że mądrych bez twoich kursów jest w naszym zawodzie coraz więcej.

#32  2017.07.22 07:21:21 ~piel

Do 30-Wolałabym 70-letnie koleżanki spotykać na wczasach w miejscowościach wypoczynkowych,a nie w placówkach medycznych ordynujące mi leki.Dożywotnia praca pielęgniarki to nie jest moje marzenie,wszak podlegamy prawom natury i też się starzejemy.

#33  2017.07.22 08:49:56 ~Do #31

Masz w pełni rację. Takich mądrych jak ty uważających podnoszenie kwalifikacji za zbędne jest niestety w naszym zawodzie zbyt dużo, stąd najliczniejsza jest gr. 9 wg ustawy. O twojej wątpliwej mądrości świadczy wpis o dojeniu kasy z naiwnych - nie potrafisz zrozumieć prostego tekstu.

#34  2017.07.22 09:09:55 ~Do #32

Nie spotkasz w miejscach wypoczynkowych. Pani, o której pisałam wypoczywa w miejscach, na które nawet mgr ze specjalizacją po podwyżkach nie będzie stać. A leków też nie będzie Ci podawać, chyba, że ( czego ci nie życzę ) osiągniesz wynik poniżej 40 w skali Barthel.

#35  2017.07.22 10:18:22 ~piel

Teoria nie do obalenia-uczyć się i podnosić kwalifikacje dożywotnio,zapierdalać dożywotnio i narzekać na wszyskich dookoła dożywotnio-oto mentalność pielęgniarskich wykształcunych garkotłuków.Na szczęście poprzestałam na starym,porządnym LM.

#36  2017.07.22 10:22:45 ~do34

Wypoczynek kilkudniowy w górach w przyzwoitym pensjonacie to 500zł ,chyba to nie jest fortuna nawet dla biednych?

#37  2017.07.22 11:31:03 ~Do #36

Dlatego też napisałam, że nie spotkasz Tej osoby, jeżeli wypoczywasz w takim tanim pensjonacie. Nie ten standard.

#38  2017.07.22 11:34:57 ~Do #35

Dlatego też pozostaniesz na zawsze w gr. 9. A te, jak piszesz z błędami, "wykształcune garkotłuki" są w grupie 7. Twój wybór.

#39  2017.07.22 14:17:41 ~do38

Nie na zawsze,tylko do emerytury i ani dnia dłużej.Niech się pazerne wykształcune, zabijają w pracy dożywotnio,najlepiej na 3 etaty.

#40  2017.07.24 10:44:52 ~Pacjent

Takie stare pielegniarki to zagrożenie dla pacjenta Zakaz pracy odgórnie od 60 lat.W tym wypadku nie chce takich piel.nawet oglądać a co dopiero żeby zabierał się za np.pobieranie krwi .No chyba ze z różdżka jak do szukania żył wodnych hehe w takim wieku to postrach dla pacjentow

#41  2017.07.24 10:59:04 ~Piel emer.

A tu jak zwykle czytanie bez rozumienia tekstu Kobieto jak nie rozumiesz co poeta miał na myśli to nie komentuj 26 jak tak roumujesz teksty to jak u ciebie z procedurami?

#42  2017.07.24 11:01:56 ~Piel emer.

Do 40 racja ja mam 53 i juz o niczym innym nie tęsknię jak przejść na emeryturę juz się ciesze jak pomyślę ze to za 2 lata .Coś pięknego Wolność i jeszcze raz wolność

#43  2017.07.24 13:42:58 ~do 40

A ty pacjent to się lecz- na głowę.

#44  2017.07.24 15:40:42 ~Do #40

Z własnego doświadczenia wiem, że poważnym zagrożeniem dla pacjentów w szpitalu są inni pacjenci, pozbawieni kultury i rozumu. Jak ty. To jest Portal Pielęgniarek i Położnych. Polecam przeniesienie na inny - może Portal Grających Na Fujarce. Do#40 - BRAWO TY.

#45  2017.07.24 18:43:36 ~Ja

Myślę, że jak większość zrobi te mgr i spec to wtedy okaże się że kursy są ważne. Nawet najważniejsze bym powiedziała