Wiceminister zdrowia (pielęgniarka): sposób podziału pielęgniarek i położnych na trzy grupy, bez podziału na pielęgniarki z wyższym wykształceniem i bez wyższego wykształcenia został wypracowany przy udziale przedstawicieli związków zawodowych pielęgniarek i położnych.

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.


Poniżej publikuję propozycję okładki najbliższego wydania branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Wyraź swoja opinię. Proszę o sugestie.

Mariusz Mielcarek 

Pismo wysłano do 282 posłów w dniu 26 lipca 2017 roku. 


Odpowiedź na zapytanie w sprawie współczynnika pracy

dla pielęgniarek z tytułem magistra

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na przesłane do Ministerstwa Zdrowia w dniu 3 lipca 2017 r. zapytanie nr 3414 Pana Posła Pawła Lisieckiego w sprawie współczynnika pracy dla pielęgniarek z tytułem magistra, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższego.

Uchwalona przez Sejm w dniu 8 czerwca 2017 r. ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych określa najniższy poziom miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego czyli podstawowego wynagrodzenia brutto, wynikającego z umowy o pracę, bez dodatkowych składników (dodatków) do wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą. Zgodnie z ustawą, wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom wykonującym zawód medyczny zatrudnionym na poszczególnych kategoriach stanowisk pracy, będzie uzależniona od poziomu wykształcenia wymaganego na stanowisku pracy, na którym zatrudniony jest dany pracownik oraz zakresu wykonywanych na tym stanowisku obowiązków. Celem ustawy nie jest ustalenie warunków wynagradzania za pracę pracowników wykonujących zawody medyczne w taki sposób, aby tworzyć tzw. siatki płac, lecz określenie najniższych wynagrodzeń zasadniczych, a więc minimalnego poziomu, poniżej którego pracodawca nie może ustalić wynagrodzenia zasadniczego. Wejście w życie przepisów ustawy spowoduje zatem konieczność podwyższenia wynagrodzeń tej grupy pracowników medycznych, których wynagrodzenie zasadnicze jest niższe niż najniższe wynagrodzenie określone na mocy ustawy.

Odnosząc się do pytania dotyczącego zawartego w załączniku do ustawy sposobu podziału pielęgniarek i położnych na trzy grupy, bez podziału na pielęgniarki z wyższym wykształceniem oraz bez wyższego wykształcenia należy wyjaśnić, że został on wypracowany już na wstępnym etapie prac nad ustawą, w ramach branżowego Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, przy udziale przedstawicieli związków zawodowych pielęgniarek i położnych. Propozycja podziału pielęgniarek i położnych na trzy grupy nie była wówczas kwestionowana, a zgłaszane przez środowisko uwagi miały charakter ogólny. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia (druk nr 1648), poparty m.in. przez reprezentację pielęgniarek i położnych, również przewiduje ujęcie tej grupy zawodowej w trzech grupach – takich samych, jakie występują w ustawie uchwalonej przez Sejm.

Odnosząc się do wysokości ustalonego w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. współczynnika pracy dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych bez specjalizacji pragnę wyjaśnić, że przy ustalaniu współczynników pracy, resort zdrowia musiał brać pod uwagę z jednej strony faktyczny średni poziom wynagrodzeń zasadniczych obecnie pracujących w podmiotach leczniczych pracowników, z drugiej zaś możliwość sfinansowania skutków podwyżek przez podmioty lecznicze i budżet państwa. Ustalenie współczynników pracy na wyższym poziomie niż przyjęte w ustawie, powodowałoby skutki finansowe znacząco przewyższające możliwości finansowe sektora ochrony zdrowia. Jednocześnie uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. w żadnym miejscu nie wyłącza uprawnienia pracodawcy do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika na wyższym poziomie, niż określony z uwzględnieniem ustawowych współczynników pracy, tak aby odpowiadało ono rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Z wyrazami szacunku,

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Józefa Szczurek-Żelazko

24 lipca 2017 r. 


25 lipca 2017 roku - Zobacz odpowiedź na pierwsze pismo redakcji portalu do ministerstwa zdrowia w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Pytaliśmy o przypisanie tego samego "współczynnika pracy" magistrowi pielęgniarstwa oraz opiekunowi medycznemu.


Zobacz także:

22 lipca 2017 - Akcja pielegniarkicyfrowe@wp.pl - pielęgniarki i położne piszą do związków pip: Żądamy strajku oraz pozwu zbiorowego, a także postępowania przed sądem zawodowym wobec wiceministra zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko! Ponad 70 komentarzy!

20 lipca 2017 roku - Prawo i sprawiedliwość dla pielęgniarek. Prezydent w dniu 19 lipca podpisał ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która deprecjonuje zawody pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. Ponad 120 komentarzy!

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

Tylko w miesięczniku branżowym pielęgniarek i położnych (nakład 30 tysięcy egzemplarzy) - zobacz pełny tekst ustawy autorstwa ministra Radziwiłła o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W gazecie znajdziesz wiele informacji związanych z tym nowym aktem prawnym regulującym wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych. 

Mariusz Mielcarek 

                                Powiększ aby przeczytać tą stronę gazety

                                   Zobacz inne artykuły w tym numerze gazety

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.27 11:16:41 ~a_

Pani Jozefa robi sobie z nas normalne jaja:)) Mimo wszystko sie rozsesmialam:))) alez oczywiscie ze dyrektor moze wynagradzac za wyzsze wyszktalcenie, ale NIE MUSI - i jakos tak sie sklada, ze najczesciej korzysta z tej drugiej opcji. Prawda kolezanki? :))) Ma ta pani tupet:)))

#2  2017.07.27 11:26:02 ~maja

Uważam, że Pani Jozefa złamała zasady Kodeksu Etyki Zawodowej PiP. Powinna stanąć przed sądem.

#3  2017.07.27 11:35:07 ~służba

A gdzie powinny stanąć współtworzące? w kolejce po rozum?

#4  2017.07.27 11:39:40 ~Anna p

A dlaczego brak teraz oficjalnej odpowiedzi i stanowiska wobec " dobrej zmiany" dla pielegniarek ze strony Ozzpip i Nrpip? Dlaczego nie tłumacza sie z tego na co godziły sie przez 2 lata? Przecież nasi przedstawiciele doskonale wiedzieli co robi Min. Zdrowia! Czyżby pani Gardias z Forum Związków maczała w tym palce? A może medale za zasługi były ważniejsze? Oceńmy to same i domagajmy sie naprawy błędów!

#5  2017.07.27 11:45:05 ~FUNIA

Przestańcie płacić składki na sprzedawczyków!

#6  2017.07.27 12:07:26 ~Ira

Tak tak, pracodawca wynagradza wyższe wykształcenie i kompetencje - dał mi za tytuł magistra i stanowisko specjalisty wynagrodzenie zasadnicze 1770 zł (a minimalna w moim podmiocie ustalona na 1750 zł) Brawo za interpretację. Dziękuję za duże możliwości pracodawcy

#7  2017.07.27 12:19:15 ~Do #5

O ile ze związkami zawodowymi sprawa jest prosta - wystarczy się wypisać , o tyle z izbami jest to bardziej skomplikowane. Przynależność jest ustawowo obowiązkowa. I dlatego też wszelkie działania protestacyjne izb w stosunku do rządu są pozorowane z obawy o to, aby ktoś nie próbował dokonać zmian w tej ustawie, która na nas nakłada głównie obowiązki a "izbiankom" różnych szczebli daje przywileje - głównie w postaci niczym nieuzasadnionych bardzo, bardzo wysokich wynagrodzeń opłacanych z naszych składek i dotacji budżetowych.

#8  2017.07.27 12:40:33 ~morelka

Tyle rozgłosu a zostaje na tym ze zarabiać bedziemy najmniejszą krajowa pomimo wyższego wykształcenia i specjalizacji a w etr poszło wielkie podwyższki dla pielegniarek ,kto skorzysta lekarze.

#9  2017.07.27 12:55:08 ~DO #7

Ja nie płacę ,pożegnałam te bagno zanim dobra zmiana nadeszła-zawiesiłam prawo wykonywania zawodu.

#10  2017.07.27 13:17:55 ~do 9

Ale mądra rada "ja nie płacę bo zawiesiłam." to logiczne że wtedy się nie płaci, pozostali mają ustawową należność i koniec, nie ma co się nad tym rozwodzić.

#11  2017.07.27 15:36:31 ~piel.dyp.

Placimy w Polsce Podatki i haracz dla IZB uwazam to za bezprawie skoro ONE nic nie robia w naszym interesie .Inne zawody nie maja zwiazkow przymusowych ! w wolnym kraju placimy przymusowe skladki na cos co jest zbedne .Tak czy siak musimy walczyc o wszystko same, mam wrazenie ze te IZBY sa tylko poto zeby nas kontrolowac co robimy jak robimy gdzie robimy i najwazniejsze ile nas jest BO od ilosci osob licza kase .Nigdy tez nie rozumialam jak moga od kontraktowych domagac sie kasy i to jeszcze wiecej .Skoro to dzialalnosc i tracimy wszystkie przywileje to dlaczego placimy haracz .Za ten wpis ? pobrali tez pieniadze . Przez 20 lat uzbierala sie tam na moim koncie niezla sumka Pytam sie GDZIE SA MOje pieniadze? skoro za wszystko kaza sobie placic .Mozna by pomyslec ZLODZIEJE? a zagnac moze te wszystkie paniusie niech posmakuja pracy na ktora sie zgadzaja Bo chyba juz zapomialy i stolki przyrosly to szanownych d.p.a to tez pielegniarki.

#12  2017.07.27 15:49:27 ~piel.dypl.

Tyle lat w pielegniarstwie ALE TAK jeszcze zle nie bylo TO POPROSTU KATASTROFA upadek zawodu.KPINA z wiedzy ,nauki i ludzi mlodych chcacych mimo wszystko pracowac , za chwile w ogole zabraknie pielegniarek a osoby odpowiedzialne NIC Nie robia zeby zatrzymac Mlodych .Czas zeby wszystkich Vipow jak trafia do szpitala traktowac bez wyjatku. Niech zobacza jak wyglada szara rzeczywistosc .

#13  2017.07.27 19:26:18 ~piel.lic.i

Hańba.PIS wspaniały! wstyd mi.niech wróci PO

#14  2017.07.27 22:43:09 ~Piel.dyplo

PO doprowadziło do kontraktów Wypad teraz Kukiz i będzie śpiewająco:D

#15  2017.07.28 06:04:25 ~Do #14

Będzie śpiewająco choć nie tak jak oczekujesz : : "Oj, naiwny, naiwna, naiwna, Jak dziecko we mgle, Jak goliat na pchle, Mól w otchłani wód, Który liczy wciąż na cud. Oj, naiwna, naiwna, naiwna, Dziecko w kwiecie sił."

#16  2017.07.28 09:18:27 ~piel.dypl.

Do 15 tak naprawde to obojetne kto rzadzi byle sprawiedliwie Nie mnie osadzac bo W ogole nie znam sie na polityce . A ty nie czytasz ze zrozumieniem tekstow Poeto od siedmiu bolesci:D . Ja mamto juz tak naprawde gdzies ja na emeryture sie wybieram za 2 lata dzieki PIS i zato IM chwala ze nie musze sie jeszcze przez kilka lat s ponizac w tym zawodzie. A tak na marginesie to juz gdzies to samo pisalas pisales? moze jakis nik ? zmien plyte tak na przyszlosc:D

#17  2017.07.28 09:52:59 ~piel.

Inne zawody nie mają związków zawodowych i lepiej na tym wyszły, nikt im nie mieszał w finansach a nasze panie związkowe zamknęły nam drogę do lepszego życia i jeszcze dodatki brutto brutto nam zabiorą

#18  2017.07.28 10:05:16 ~Pacjent

Nie jesteście jedyne w służbie zdrowia, skandaliczne wypowiedzi zachowujecie się jak książki, jak dostajecie jako jedyna grupa zawodowa 4x400 to jest oky, Skandaliczne

#19  2017.07.28 11:58:10 ~piel.dyplo

A nie jest skandaliczne pacjencie ,że z tych 4x400 będzie nam odbierane i dodawane do podstawy,czyli wyjdzie na to ,że dla wielu pielęgniarek ta podwyżka będzie bardzo nikła,a niektóre nie otrzymają jej wcale. A nie jest skandaliczne ,że w całej grupie pracowników ochrony zdrowia,brakuje tylko pielęgniarek i dlatego pracujemy ponad siły za 2,a czasami za 3 osoby,bo nikt do tej pory nie ustalił dla nas norm zatrudnienia. A nie jest skandaliczne ,że tych norm jeszcze długo nie będzie bo przy takich brakach nie są w stanie tego zrobić (Norwegia 16 pielęgniarek na 1000 mieszkańców-Polska 4,8 pielęgniarki na 1000 mieszkańców). A nie jest skandaliczne,że w/g nowej ustawy zawód pielęgniarki został zdegradowany do poziomu opiekunki =ten sam wskaźnik-0,64.mogłabym tak długo wyliczać,ale co to da ? ,i tak wiele osób nas nie zrozumie i będzie nam wytykać rzeczy o których nie ma pojęcia.

#20  2017.07.28 12:44:28 ~Do #16

Osoby z wykształceniem średnim ( zarówno z maturą lub bez) winny wiedzieć, że tekst w cudzysłowie jest cytatem. Autor nie jest "Poetą od siedmiu boleści". Najpierw gloryfikujesz Kukiza, za chwilę wychwalasz PiS, by stwierdzić, że się na tym nie znasz ? A i błędów w twoim komentarzu trochę za dużo. Radzę przed kliknięciem "DODAJ KOMENTARZ" przeczytać to co napisałaś, skorzystać ze słowników. Nick nie jest identyfikatorem, twojego używa wiele osób.

#21  2017.07.28 13:48:23 ~Ja

Mam tego wszystkiego już dosyć-ciągłego dokształcania,wymogów eu itp.itp a zwłaszcza izb które nic dla nas nie robią! Wyjeżdżam za granicę-tam jak będę musieć się dokrztalcac to zaplaci mi to pracodawca i zarobie godne pieniadzel! Pozdrawiam wszystkie ciężko pracujące koleżanki pielegniarki

#22  2017.07.28 19:55:54 ~pielęgniar

Gdzie są moje ciężko zarobione pieniądze?

#23  2017.07.29 05:24:16 ~Dp #22

Zadajesz pytanie, na które tylko Ty znasz odpowiedź, tylko Ty wiesz na co je wydałaś.