Chciałam zasięgnąć informacji czy pielęgniarki pracujące na oddziale anestezji i intensywnej terapii mogą starać sie o dodatkowe wynagrodzenie za ciężka i specyficzna prace na takim oddziale?

1 min czytania
Aktualności

Witam! Chciałam zasięgnąć informacji czy pielęgniarki pracujące na oddziale anestezji i intensywnej terapii mogą starać sie o dodatkowe wynagrodzenie za ciężka i specyficzna prace na takim oddziale, czy robi sie coś w tym kierunku, ponieważ są duże braki pielęgniarek pracujących na takich oddziałach, ponadto pielęgniarki niechętnie podejmują prace na takim oddziale tzw: nazywany oddział 'karny’, czy to nieliczne grono może spodziewać sie jakiejś  zmian dodatku finansowego?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zagadnienia związane wynagradzaniem pielęgniarek i położnych regulują zakładowe regulaminy wynagradzania zakładów opieki zdrowotnej. Z powyższego wynika, że poszczególne zoz mogą w odmienny sposób kształtować omawiane powyżej zagadnienia. Rolą przedstawicieli naszej korporacji zawodowej w zakładach pracy, czyli samorządu i związku zawodowego pielęgniarek i położnych jest dbanie o korzystne zapisy w regulaminie wynagradzania dla naszej grupy zawodowej. Szczegóły

Rozumiem, że Pani pytanie wynika z przekonania, że płace pielęgniarek zatrudnionych na oddziałach OIOM powinny być zwiększone poprzez procentowy dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Byłoby to dobre rozwiązanie. Ale w zestawieniu z informacjami dotyczącymi regulacji prawnych w zakresie wynagradzania pracowników zakładów opieki zdrowotnej przedstawionymi powyżej, trudne do przeprowadzenia, gdyż poszczególne zoz mogą w odmienny sposób kształtować omawiane powyżej zagadnienia w zakładowych regulaminach wynagradzania. Takie maja prawo wynikające z Kodeksu Pracy. Przyznanie ustawowego dodatku za pracę na OIOM było by rozwiązaniem najprostszym w kierunku zwiększenia płac. Takie rozwiazanie było by prawnie możliwe. Przykładem może być tutaj zapowiedź ministerstwa zdrowia, przyznania 30% dodatku dla lekarzy anestezjologów. Natomiast podobne rozwiaząnie przyjęto w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej w stosunku do pracowników zoz, pracujących w zespołach wyjazdowych pogotowia ratunkowego (30% dodatek stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego) i pomocy doraźnej (20%).

Najszybszą drogą do uzyskania takiego dodatku jest 'wywalczenie’ odpowiednich zapisów w zakładowym regulaminie wynagradzania, przez przedstawicieli naszej korporacji zawodowej w poszczególnych zakładach pracy, czyli samorządu i związku zawodowego pielęgniarek i położnych.  

Mariusz Mielcarek

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8173 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia zgłasza poprawkę do projektu ustawy pani Krystyny Ptok… W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano: „Podmiot leczniczy jest zobowiązany…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Komentarze