Zobacz odpowiedź na drugie pismo redakcji portalu do ministerstwa zdrowia w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Pytaliśmy o zajęcie stanowiska w sprawie sposobu zaszeregowania "pielęgniarki ze specjalizacją".

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.


Poniżej publikuję propozycję okładki najbliższego wydania branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Wyraź swoja opinię. Proszę o sugestie.

Mariusz Mielcarek 


W dniu jutrzejszym komentarz redakcji do powyższego pisma ministerstwa a w niedzielę odpowiedź ministerstwa na trzecie pismo redakcji portalu w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. I kolejne pisma w sprawie wniosków o zajęcia stanowiska przez ministerstwo...

Mariusz Mielcarek 

25 lipca 2017 - Zobacz odpowiedź na pierwsze pismo redakcji portalu do ministerstwa zdrowia w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Pytaliśmy o przypisanie tego samego "współczynnika pracy" magistrowi pielęgniarstwa oraz opiekunowi medycznemu.

Zobacz także:

Deprecjacja zawodu pielęgniarki w nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych.


Zobacz także:

22 lipca 2017 - Akcja pielegniarkicyfrowe@wp.pl - pielęgniarki i położne piszą do związków pip: Żądamy strajku oraz pozwu zbiorowego, a także postępowania przed sądem zawodowym wobec wiceministra zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko! Ponad 70 komentarzy!

20 lipca 2017 roku - Prawo i sprawiedliwość dla pielęgniarek. Prezydent w dniu 19 lipca podpisał ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która deprecjonuje zawody pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. Ponad 120 komentarzy!

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

Tylko w miesięczniku branżowym pielęgniarek i położnych (nakład 30 tysięcy egzemplarzy) - zobacz pełny tekst ustawy autorstwa ministra Radziwiłła o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W gazecie znajdziesz wiele informacji związanych z tym nowym aktem prawnym regulującym wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych. 

Mariusz Mielcarek 

                                Powiększ aby przeczytać tą stronę gazety

                                   Zobacz inne artykuły w tym numerze gazety

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.28 16:29:06 ~piel.

Nic z tego nie rozumiem czyli jak posiadam tytuł cytuję : specjalność promocja zdrowia czyli jaka grupa zaszeregowania

#2  2017.07.28 16:35:03 ~piel.dypl.

Czegos tu nie rozumie Jedno zaprzecza drugiemu "wymagane na stanowisku" i 'bez wzgledu na rodzaj specjalizacji'

#3  2017.07.28 16:36:13 ~maja

Białe jest białe. . . Mantra odpowiedzi. Pani Minister, a co z wszystkimi pielęgniarkami i położnymi, które mają licencjat, mgr i specjalizacje, A PAN DYREKTOR JUŻ NIE WYMAGA TAKICH KWALIFIKACJI! Ten, kto reprezentował "nasze" interesy powinien razem z Panią Minister podać się do dymisji. 8. 06. 2017. pamiętna data uśmiercenia polskiego pielęgniarstwa. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i położne. Ależ 10 września będziecie zdziwione.

#4  2017.07.28 16:41:54 ~piel.dypl.

Zalezy od dyr. czy bedzie wymagane na stanowisku a wedlug p.rzeczni bez wzgledu :D ja juz nie potrafie sie nawet zloscic mnie to juz zaczyna smieszyc .Cos w rodzaju ja jestem ZA a nawet PRZECIW :D:D:D

#5  2017.07.28 16:41:59 ~piel specj

Moim zdaniem niewiele specjalistek załapie się na "wymagane na danym stanowisku"

#6  2017.07.28 16:48:29 ~piel.dypl.

Co by tu zrobic RECE OPADAJA w pracy nie chce sie normalnie i uczciwie pracowac TAK NAM podcieli SKRZYDLA ze juz 12 godzin latania w oddziale nie wchodzi w gre. BO JAK MOZNA LATAC BEZ SKRZYDEL? JA NIE POTRAFIE :P

#7  2017.07.28 16:50:19 ~piel.dypl.

Do MAJA a co bedzie 10 wrzesnia?

#8  2017.07.28 16:54:27 ~piel.dypl.

Do 5 juz sa obsadzone a jak nie to teraz kazdy zrobi pod oddzial na ktorym pracuje.Np.oddzialowe mus.To logiczne.Ale i smutne bo dygaj do emerytury np. na internie przerabane .ale zapomialam potem mozesz wybrac jeszcze geriatrie albo paliatywna albo zOL czyli z deszczu pod rynne.

#9  2017.07.28 17:06:59 ~piel.dypl.

MAJA p.dyrektor nie wymaga takich specjalizacji bo jestes zagrozeniem BO NIBY DLACZEGO NIE MOGLABYS zostac PANIA DYREKTOR? :) i tak bedzie przy rozmowie wstepnej powiedza NA ODZIALE ZEBY wykonywac dana prace w/g procedur nie potrzebne az takie CV. Prosze poszukac w szkole , na uczelni, w ministerstwie, w IP. ogolnie Z TAKIM WYKSZTALCENIEM NIEMA DLA PANI PRACY .

#10  2017.07.28 17:08:18 ~MiMi

Na jakim stanowisku wymagane jest jednoczesnie wykształcenie magisterskie i specjalizacja? Na ZADNYM! No może tylko pielegniarki przełożonej, bo nawet nie oddzialowej. Ale nas zrobili w ch.ja.

#11  2017.07.28 17:21:03 ~Piel

Ale wy wszystkie lubicie jęczeć! Dokąd wasze życie ma zależeć od widzimisię jakiegoś dyrektorka? Jest ustawa, są trzy grupy, masz to i to, zaliczasz się tu i tu. Dokąd będziecie szukać dziury w całym? Macie odpowiedź z MZ, że bez względu na rodzaj specjalizacji, więc każda umieści was w gr 8. Rację ma pani z postu 2, że jedno przeczy drugiemu. Z jednej strony na żadnym stanowisku nie jest wymagana ani spec, ani wyższe wykształcenie, nawet w przypadku oddziałowej, ale z drugiej strony mamy ustawę i konkretne współczynniki. Która z nas pozwoli sobie na to, aby pomimo posiadania mgr i spec czy samej spec, ktoś miałby nas pozbawiać pieniędzy z tego tytułu tylko dlatego, że będzie sobie to interpretował pod swój interes? Każda pójdzie tam, gdzie jej to uwzględnią i zapłacą wg ustawy. Poza tym wyliczono konkretne koszty wprowadzenia tej ustawy w poszczególnych latach. Musieli to zrobić opierając sie na konkretnych liczbach. Przecież wiadomo, że w Polsce specjalizację posiada 30 tys pielęgniarek na ok 250 tys wszystkich pielęgniarek, z czego ok 11 tys ma dodatkowo mgr. Nie jest to duża grupa osób, więc skąd ten pesymizm? Poza tym, te nasze przysłowiowe podwyżki to nie będzie nic innego, jak stopniowe wchłanianie dodatku brutto brutto do podstawy, więc co dyrektor ma do tego, skoro i tak dodatek Zembali finansowany jest z nfz, a nie z jego kieszeni? Oczywiście na tej ustawie najlepiej skorzystaja piel z gr 7, najgorzej mają te z gr 9, bo one niestety nie dostaną dodatku Zembali w całości. Wszystko zależeć będzie od tego, ile piel w danym szpitalu zakwalifikuje się do poszczególnych grup. W niektórych szpitalach już robią listy, co która pielęgniarka ma, więc trzeba być dobrej myśli. Oczywiście mówię o gr 7 i 8, bo zdaję sobie sprawę, że gr 9 nie ma powodów do zadowolenia.

#12  2017.07.28 17:25:52 ~a_

Drogie Kolezanki:) u mnie w szpitalu jest juz propozycja jak to bedzie wygladalo / a nie wyglada satysfakcjonujaco/, postanowilam nie podpisywac aneksu do umowy . I Wam radze to samo, niech nas zwolnia wszystkie :)) Wieloetatowki nie dadza rady:)))

#13  2017.07.28 17:29:14 ~Do 10

Masz rację. W niektórych przypadkach jest wymagany tylko kurs kwalifikacyjny. Np. na oddziałową: może być pielęgniarka ze średnim wykształceniem + kurs kwalifikacyjny + 5 lat stażu. Aby pracować jako pielęgniarka odcinkowa nie trzeba mieć mgr piel + specjalizacja. Śmiech, niektórzy będą bardzo zdziwieni, a Pracodawcy zadowoleni.

#14  2017.07.28 17:33:03 ~a_

Do 11- Znam zycie : dyrekcja szybko "wchlonie " brutto od brutto i my juz jest forsy nie zobaczymy. Pomijam oczywiscie fakt, ze podwyzki sa "zamrozone" do 2012 bo : zamrozona jest podstawa czyli 3900, a po drugie az do roku 2021 dyrekcja moze wprowadzac te oszalamiajace podwyzki i dla nas moze to byc kwota np. 45 zl. Satysfakcjonuje Cie to ? Naprawde ? Ja bym wolala miec 460 zl /. slynne brutto od brutto/. PS. Zapachnialo pania z izb.

#15  2017.07.28 17:47:49 ~maja

Bo wasze/nasze "zembalowe" też zniknie, bo jak ja mam 2170 podstawy, a kolega technik elektoradiolog i jego koledzy i ratownicy 2000 zł to z mojego zembalowego pokrywa się ich podwyżki, a moja oddziałowa wczoraj na odprawie usłyszała " macie milczeć w sprawie zembalowego i nie siać niepokoi". Większość koleżanek gadać tylko potrafi i komentować, działać z imienia i nazwiska w słusznej sprawie to już nie. Od ponad pół roku Pan Mielcarek grzmi o tej masakrze i jeszcze parę osób działa. Pozdrawiam.

#16  2017.07.28 17:48:01 ~Piel

Do 14 Proszę mnie nie obrażać i nie sugerować, że jestem izbianką. Nie chce tych bab widzieć na oczy i nie chcę mieć z nimi niczego wspólnego. Prawdę mówiąc, mnie ta ustawa zadowala, ale mam ten komfort, że mam gr 7- mgr i spec zgodną z profilem oddziału. Mówię tylko w swoim imieniu, bo zdaję sobie sprawę, że te współczynniki są dla moich koleżanek krzywdzące. Uważam jednak, że nie będzie tak źle. Przecież od września będzie trzecia transza Zembali. Mam nadzieję.

#17  2017.07.28 17:48:03 ~Do 14

Ja też to poczułam!

#18  2017.07.28 17:56:50 ~Do 15

Dlaczego siejesz ferment? Przecież dodatek Zembali ma iść na podwyżki tylko dla pielęgniarek, a nie dla całego szpitala!

#19  2017.07.28 17:57:10 ~do 16

Czytaj 3 i 15

#20  2017.07.28 18:00:11 ~Mgr spec

Przyjmijcie do wiadomości, że istnieją osoby, których ta ustawa zadowala i nie jest to równoznaczne z tym, że ktoś usadowił swoje cztery litery w izbach! Pielęgniarek

#21  2017.07.28 18:00:28 ~do 18

Czytaj ustawę.

#22  2017.07.28 18:05:18 ~Do 21

No czytam i niczego takiego tam nie widzę.

#23  2017.07.28 18:19:10 ~do22

"osoba wykonująca zawód medyczny - osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny" Dtyczy nie tylko pielędgniarek.

#24  2017.07.28 18:26:55 ~do22

Cytując panią Józefę Szczurek-Żelazko, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 czerwca br. Pani wiceminister powiedziała, że "środki wypłacane dotychczas przez NFZ na dodatki brutto brutto dla pielęgniarek i położnych będą w podmiotach leczniczych przekazywane na realizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia". Uatawa nie mówi o pielęgniarkach i położnych ona mówi o OSOBIE WYKONUJĄCEJ ZAWÓD MEDYCZNY!

#25  2017.07.28 18:28:05 ~maja

Trzeba było się interesować.

#26  2017.07.28 18:29:42 ~maja

Telewizja w senacie jest dostępna on-line. Te słowa padły z jej ust. Żegnaj " zambalowe".

#27  2017.07.28 18:32:59 ~a_

Do 18- czytaj, czytaj kolezanko . Twoja niewiedza to nie ferment.

#28  2017.07.28 18:45:24 ~Do Redakcj

Pani Rzecznik MZ posiada wszechstronną wiedzę w zakresie polskiego pielęgniarstwa .Kiedy bowiem Konstanty Radziwiłł został ministrem zdrowia, od razu ściągnął do resortu koleżankę z Naczelnej Izby Lekarskiej , której wcześniej szefował - Milenę Kruszewską, dziś rzeczniczkę resortu Na początek pracowała na umowie zleceniu, po trzech miesiącach została pełnoetatową, resortową urzędniczką. Milena Kruszewska pracowała w NIL od 2011 roku. W listopadzie 2015 roku trafiła do resortu zdrowia – na początek do gabinetu politycznego ministra Radziwiłła. Taka praca ma jednak dwie wady: zarobki ( w 2015 r, ) poniżej 4500 zł brutto miesięcznie oraz niepewność. Dymisja ministra oznacza bowiem zwolnienie całego gabinetu politycznego. Ale dziś ma pewne stanowisko, które wywalczyła sobie w konkursie. Została naczelnikiem wydziału promocji . Pensja – ok. 6000 zł brutto ( w 2015 r.) Czekam na interpretację tego pisma od Redakcji Portalu. Po dokładnej analizie pisma nie potrafię odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie zadane przez Pana Mariusza. Wynika to pewnie z tego, że jestem "nieuk" po SM, choć ze specjalizacją. Przypomniało mi się, że jeszcze niedawno rzecznikiem ministerstwa obrony był Bartłomiej Misiewicz.

#29  2017.07.28 18:54:48 ~a_

Mamy szczescie do Adrianow w NRPiP, OIPiP az po oddzialowe:)))

#30  2017.07.28 19:46:54 ~do #29

I bezmózgowców:(

#31  2017.07.28 20:02:47 ~a_

Do 30- kiedy koncza sie argumenty zaczyna sie argument sily?

#32  2017.07.28 20:09:36 ~eskalacja.

Eskalacji nie będzie. tylko komentować znów będziecie.

#33  2017.07.28 20:17:21 ~a_

Poki co jeszcze mozna;-)

#34  2017.07.28 20:32:34 ~motyl

Panie Mariuszu ja pytam ? CO PANU DA TERAZ WYSYŁANIE KOLEJNYCH ZAPYTAŃ skoro już po 14 dniach ukaże się USTAWA W DZIENNIKU USTAW . Te zabiegi Pana są za późno ( mamy szpicli w tym środowisku co to dbają o swój interes a NIE PAŃ PIELĘGNIAREK I TYLE . Ale Prezydent no to ZAWIÓDŁ NIESTETY , bo mógł zawetować i poszła by do poprawek do Sejmu ponownie .Ale tak się niestety nie stało no i co ? PRZYKRO że PIS OKŁAMAŁ POLSKIE PIELĘGNIARKI . Bo to przecież posłowie PIS co mają większość w Sejmie głosowali za przyjęciem tej HANIEBNEJ dla mgr . pielęgniarstwa ustawy . I co poza tym dziwne że nic nie mówiło się w mediach o niej .Wszystko PO CICHU I ABY TYLKO PRZESZŁA niektórzy się modlili o to .I stało się , PRZYKRE ALE NAPRAWDĘ PRAWDZIWE .

#35  2017.07.28 20:38:26 ~motyl

I jeszcze jedno - wyraźnie jest powiedziane że to PRACODAWCA BĘDZIE DECYDOWAŁ CZY zatrudni osobę z wyższym czy NIE . A jak znam życie - TO zatrudni po LM ( ze średnim ) bo ma on najniższy wskaźnik pracy , więc jest oczywiste że koszty pracy będą z takiej osoby najniższe . A o to przecież chodziło wszystkim ( łącznie ze ,szczurem " . Może kiedyś gdy będzie już na emeryturze ktoś ( z PAŃ ) splunie jej prosto w oczy .

#36  2017.07.28 20:39:25 ~piel

Słowa klucze : wymagane - nie wymagane. POwinno być /nie powinno.PiSdolenie. Minimalne realne obsady/Minimalne obiecanki-podwyżki. Rzygam na wszystkie byłe obecne i przyszłe rządy. Hakizm ,Zamordyzm i Sk-stwo.

#37  2017.07.28 20:41:54 ~a_

Mgr. to skrot od magazyniera? Nie chcialabym, aby moja uwaga miala wydzwiek negatywny, jednak ten skrot jak wszystkie tytuly naukowe piszemy bez kropki na koncu, poza tym skrot "mgr" pojawial sie tu milion razy.i byl pisany poprawnie.

#38  2017.07.28 20:42:54 ~maja

Panie "motyl" ta "ustawka" dyskryminuje wszystkie Panie pielęgniarki i położne, tylko one o tym nie wiedzą i/lub nie chcą wiedzieć. Owieczki. . . A tylko nieliczne, świadome próbowały i co? D U P A zawsze z tyłu. Przepraszam za wyrażenie, ale to już frustracja. Ja mam się dobrze, mnie ta ustawa nie dotyczy, ale nie umiem tego fenomenu pojąć "plują mi w twarz, a ja się cieszę"?

#39  2017.07.28 20:48:38 ~Wyjaśniam

Przeanalizowałam Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Wg. mnie trzeba to tak interpretować. Pielęgniarka — tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo — licencjat pielęgniarstwa — średnie wykształcenie medyczne w  zawodzie pielęgniarka Specjalista pielęgniarka — tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacjii zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. - GRUPA 7 — licencjat pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania. - GRUPA 8 — średnie wykształcenie medyczne w  zawodzie pielęgniarka i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i  edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania. - GRUPA 8

#40  2017.07.28 20:54:32 ~do 39

To przeanalizuj jeszcze raz. Pani Szczyrek wyraźnie powiedziała na komisji zdrowia mgr czy licencjat bez specjalizacji grupa 9. czyli ta równa opiekunowi. Pani chyba pierwszy raz dzisiaj bo my to wałkujemy od ponad PÓŁ ROKU. Nic Pani analiza nie wnosi. (Brak znajomości prawa nie chroni przed karą.)

#41  2017.07.28 21:01:20 ~Do 39

I po co ci to?

#42  2017.07.28 21:02:12 ~a_

Niestety! Pracuje w duzym szpitalu i jak tlumacze moim kolezankom / a w przyszlosci opiekunkom z tabeli plac/ na czym polega ten wielki przekret z podwyzkami dla nas, to mi zwyczajnie nie wierza. Smutne to .

#43  2017.07.28 21:05:03 ~Wyjaśniam

C.d. Młodszy asystent /asystent /starszy asystent w  dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i studia podyplomowe lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej lub organizacji i zarządzania, lub w  innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - GRUPA 7. Specjalista do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i  tytuł specjalisty w  dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny ( W okresie przejściowym do dnia 31 grudnia 2020 r) - GRUPA 7. - licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa i  tytuł specjalisty w  dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i  epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny - GRUPA 8. — średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny - GRUPA 8.

#44  2017.07.28 21:07:35 ~laluna

A jak ktoś ma specjalizacje i mgr a prywatny ZOZ nie będzie potrzebował ani z jednym ani z drugim bo nie ma wymogu z NFZ to co z ta pielęgniarką?

#45  2017.07.28 21:08:57 ~do ~a

U mnie jest to samo, a jak już ktoś pisał, oddziałowe mają chyba "prykas" aby nie siać zamentu. Będzie zdziwienie 10 września heheh płakać się chce. Popieram twoje wpisy "maja". A jak ktoś po raz pierwszy to niech najpierw poczytawszystko od kilku miesięcy, a potem hejtuje!

#46  2017.07.28 21:15:48 ~a_

Do -45-oddzialowe to nasze kolejne nieszczescie! Najlepiej zebysmy milczaly i zapylaly z piorkiem w d*pie i koniecznie na wrotkach. Ale cicho sza ma byc! Wkurza mnie ; minimalna obsada, minimalne wynagrodzenie i tak w kolko. Postanowilam nie podpisywac aneksu do umowy, z taka oszalamiajaca "podwyzka" po prostu nie wiem, co mam zrobic;-)

#47  2017.07.28 22:00:15 ~Wyjaśniam

Reasumując. Wszystko zależy od tego na jakim stanowisku jesteśmy zatrudnione w naszym zakładzie pracy i jakie wymagania kwalifikacyjne określił pracodawca na danym stanowisku w regulaminie wynagradzania. Ja kończąc specjalizację przeskoczyłam z grupy starsza pielęgniarka do grupy - pielęgniarka specjalista (nasza grupa 8). Dorobiłam magistra i dostałam stanowisko - asystent w  dziedzinie pielęgniarstwa (nasza grupa 7). Dodam że specjalizacja nie była związana z oddziałem na którym pracuję. W wyjaśnieniu p. Minister jasno mówi że jeśli osoba zatrudniona jest na stanowisku na którym wymagane jest posiadanie specjalizacji (pielęgniarka specjalista) wówczas bez względu na rodzaj posiadanej specjalizacji osoba ta musi być zaliczona do grupy 8. Panu Mielcarkowi będzie przysługiwała grupa 8 jeżeli pracodawca zatrudnia go na stanowisku specjalisty. Czyli wszystko zależeć będzie od regulaminu płacowego w naszym zakładzie pracy, który musi być tworzony na podstawie rozporządzenia o kwalifikacjach wymaganych na danym stanowisku. Teraz dużo zależeć będzie od związków zawodowych, bo to one mają uczestniczyć w ustaleniach z pracodawcą. Trzeba przypilnować związków i dopytywać jak oni to interpretują. Tu teraz trzeba działać. Każdy na swoim podwórku.

#48  2017.07.28 22:12:08 ~do47

Eh. związki, Pani czyta co pisze? Przecież to związki nas wpakowały w TĄ SYTUACJĘ! To one są odpowiedzialne za szereg niedopowiedzeń i nieścisłości! Już przewodnicząca OZZPiP uciekła przed sądem etyki zawodowej z medalkie od Pana notariusza.

#49  2017.07.28 22:12:16 ~lili

Jestem pielegniarka odcinkowa posiadam specjalizacje oraz tytul magistra do jakiej grupy bede zaliczona

#50  2017.07.28 22:16:09 ~Do 49

Jeżeli masz mgr pielęgniarstwa - gr 7, jeśli magistra w innej specjalności - gr 8

#51  2017.07.28 22:19:02 ~piel

Panie Mariuszu z tymi z naszego ministerstwa nie da się porozumieć czy nie możemy dochodzić swoich praw w Trybunale w Strasburgu

#52  2017.07.28 22:22:06 ~piel

Koleżanki ze spec. mgr nie cieszcie się znając życie nie zaszeregują Was do grupy 7 przecież pracując na np. odcinku nie jest wymagana spec ani wyższe chyba śmieszne jesteście że dyrektor Wam da zarobić. Tylko przydupasy może się załapią

#53  2017.07.28 22:26:03 ~do 52

No w końcu ktoś zrozumiał intencję ustawy. uf. . . ktoś myśli. Cyferki to niektórym uderzają. do 50- Checie to wam napiszę: Od dziś dam pielęgniarce i położnej 10000na rękę! " Uwierzyłyście?

#54  2017.07.28 22:27:08 ~a_

Do -Wyjasniam- tak, tak .i zyli dlugo i szczesliwie.

#55  2017.07.28 22:27:27 ~do 51

Jak tak dalej pujdzie to nam Franciszek nie pomoże. UE grozi wywaleniem.

#56  2017.07.28 22:59:24 ~ewa

Dobrze że jest Pan Mariusz.I like,

#57  2017.07.28 23:21:30 ~piel

Do 53 to musimy działać zanim nas wywalą z UE

#58  2017.07.28 23:36:12 ~piel

Przecież mamy prawo domagać się sprawiedliwego traktowania nas wykonujących zawód pielęgniarki, przecież nie my sobie wymyśliłyśmy dokształcanie w tym zawodzie, to przyszło z Unii, ze polska pielęgniarka jest niewystarczająco wykształcona, zlikwidowano szkoły średnie, kształcenie pielęgniarki jest obecnie na poziomie wyższym a nowa Rząd co z nami zrobił? zrównał nas z opiekunem medycznym. Przecież Europejska Konwencja Praw Człowieka gwarantuje obywatelom UE dochodzenie swoich praw, które mogą być łamane przez prawo krajowe.

#59  2017.07.29 02:32:04 ~piel

WYZYSK !

#60  2017.07.29 05:14:22 ~biegła

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami pielęgniarka może być zatrudniona w podmiocie leczniczym na stanowiskach : - Zastępca kierownika do spraw pielęgniarstwa podmiotu leczniczego, jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, naczelna pielęgniarka - Kierownik komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, zastępca kierownika komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego -Przełożona pielęgniarek - Specjalista do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii - Pielęgniarka oddziałowa, zastępca pielęgniarki oddziałowej - Pielęgniarka koordynująca i nadzorująca pracę innych pielęgniarek -Starszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa - Asystent w dziedzinie pielęgniarstwa -Młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa -Specjalista: pielęgniarka - Starsza pielęgniarka – Pielęgniarka -Stażystka pielęgniarka. Dla każdego z tych stanowisk określone są wymagania kwalifikacyjne. Należy najpierw sprawdzić w umowie o pracę na jakim stanowisku jesteś zatrudniona i jakie kwalifikacje są niezbędne, określone w ww. rozporządzeniu. Wówczas bez problemu można określić przynależność do gr. 7, 8 lub 9. Jeżeli pracodawca zatrudnia Cię na stanowisku „pielęgniarka” wówczas wymagania to : - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo,- licencjat pielęgniarstwa,- średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka Twój pracodawca może wykorzystać to rozporządzenie i zakwalifikować Cię bez względu na wykształcenie i specjalizację do gr. 9. Po dokładnym przeanalizowaniu tego rozporządzenia wydaje mi się być zrozumiałe użycie w końcu pisma rzecznika sformułowanie „ osoba zatrudniona na STANOWISKU, na którym WYMAGANE ( lub nie ) jest posiadanie specjalizacji&rdquo. Zgodnie z powyższym rzecznik nie mógł udzielić jednoznaczne j odpowiedzi Panu Mariuszowi nie znając stanowiska na jakim jest zatrudniony. To niestety powoduje uprzywilejowanie pracodawcy, jednocześnie jest kolejnym „batem” na nas. Pracodawca może bowiem stwierdzić, że mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją internistyczną zatrudniony na stanowisku PIELĘGNIARKI na oddziale internistycznym nie jest zatrudniony na stanowisku, na którym wymagane jest magisterium i specjalizacja i zakwalifikować taką pielęgniarkę do gr. 9.To oczywiście kolejny absurd, ale obawiam się, że może być zgodny z literą prawa. Jestem pielęgniarką i jednocześnie biegłą sądową w dziedzinie pielęgniarstwa - stąd mój nick .

#61  2017.07.29 06:40:33 ~piel. dypl

Jeżeli Ustawodawcy nie spodobało by się w przypadku grupy pielęgniarek układ, w którym wykształcenie średnie (specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa) ma pozycje wyższą do wykształcenia uniwersyteckiego (licencjat pielęgniarstwa, magister pielęgniarstwa), to by tekst tej ustawy w fazie uchwalania odrzucił lub odesłał do poprawki. Wzór liniowego układu pozycji członków według układu wzrastającego jest w polu semantycznym i dotyczy lekarzy. Co do rozporządzenia na które się powołujesz, to jest zbliżone w swoich "mądrościach" do obecnej ustawy.

#62  2017.07.29 06:57:44 ~Do #61

Może to i mądre, dla mnie jednak "nieuka" po SM całkowicie niezrozumiałe. Co chciałaś nam przekazać ? Co znaczy "Wzór liniowego układu pozycji członków według układu wzrastającego jest w polu semantycznym i dotyczy lekarzy" ?

#63  2017.07.29 07:23:21 ~Be

Myślę że przy tak małej liczbie pielęgniarek w kraju to nie tyko pracodawca będzie decydował o tym czy jest mu potrzebna pielęgniarka ze specjalizacją czy też nie .Już niektóre szpitale podniosły uposażenie bo zbliża się katastrofa. Trochę więcej wiary.Za chwilę to my będziemy stawiać warunki .Jeszcze będą takie czasy To rynek pracy i czysta ekonomia spowoduje.

#64  2017.07.29 07:33:46 ~Wyjaśniam

Do biegła. Zgadzam się. Doszłam do podobnych wniosków. Jednak wg.mnie należałoby podkreślić wagę regulaminu płac w danym szpitalu. Tu pracodawca określił stanowiska dla pielęgniarek i wymagane kwalifikacje. Każda z nas wie na jakim stanowisku jest zatrudniona i łatwo może sprawdzić w regulaminie, który jest w kadrach jakie są przypisane do jego stanowiska wymagane kwalifikacje(m.in. magister, specjalizacja). Potem możemy się przyrównać do grupy wg.ustawy. PODKREŚLAM ŻE PRACODAWCA PRZYJMUJĄC NOWEGO PRACOWNIKA MUSI ZATRUDNIĆ GO ZGODNIE Z KWALIFIKACJAMI I ZASZEREGOWAĆ DO ODPOWIEDNIEJ GRUPY WG.REGULAMINU PŁAC. Więc nie siejmy demagogii, że nie będą zatrudniać zgodnie z kwalifikacjami. Jeśli pracodawca nie będzie chciał magistra czy specjalistki to określi taki warunek na etapie naboru do pracy. Gdy przyjmie do pracy to MUSI zaszeregować zgodnie z kwalifikacjami. Sprawdzone.

#65  2017.07.29 07:50:17 ~Wyjaśniam

Do 48. Czytam to co piszę. Zgodnie z ustawą związki będą uczestniczyć w ustaleniach dotyczących podwyżek. Czy nam się to podoba czy nie. Niestety. Ustawa mówi; "sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego ustalają, w drodze porozumienia, strony uprawnione w danym podmiocie leczniczym do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, zwanego dalej „porozumieniem” 2) podmiot leczniczy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, zawiera porozumienie z pracownikiem wybranym przez pracowników podmiotu leczniczego do reprezentowania ich interesów;" Dlatego powtarzam - na tym etapie tylko przypilnowanie związków, każda w swoim szpitalu. Nic innego. Żadne biadolenie na forum, żadne cyfrowe. TERAZ PRZYPILNUJCIE SOBIE KAŻDA W SWOIM ZAKŁADZIE PRACY PODZIAŁU ŚRODKÓW, REGULAMINU PRACY, PRZYPISANIU GRUP. Bo za chwilę znowu będzie za późno. Biadolenie tutaj jest fajne, ale na to jeszcze czas.

#66  2017.07.29 07:51:08 ~do 62

Poszukaj w internecie. Pozdrawiam.

#67  2017.07.29 07:52:46 ~do 64

Ale oni potrzebują kilka pielęgniarek ze specjalizacją. Reszta wystarcz liceum i licencjat. Dyrektor będzie robił co chciał! Na prawdę tak ciężko to zrozumieć? Związki i NiPIP dały ciała na całej lini nie gwarantując nam zapisów w ustawie, tylko opiniowały pozytywnie. W momencie jak z pielegniarkamicyfrowymi zaczęłyśmy pisać pisma to się wystraszyły, ale sama Zofia Małas nie uczestniczyła w komisji senatu (zaznaczam telewizja jest on line na żywo) Jak mają nas szanować, gdy nie ma głównej reprezentantki! To wszystko to poprostu kpina z nas. A większość cieszy się jak plują im w twarz! Panie opiekunki.

#68  2017.07.29 07:59:55 ~do 65

Tu chodzi o strukturę grupy i model jaki Państwo Polskie zaproponowało pielęgniarkom -niższe wykształcenie (specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa) jest wyżej punktowana od wykształcenia uniwersyteckiego lub zrównanie wyższego wykształcenia z poziomem średniego kształcenia w tym zawodzie. Osobną kwestią jest skąd ten model myślenia o grupie pielęgniarek się wziął (jaka ideologia jest kontynuowana).

#69  2017.07.29 09:03:01 ~MiMi

Do Biegła: dziękuję za ten komentarz! W koncu ktoś piesze jasno i na temat. Rozporzadzenie, ktore Pani przytacza nie pozostawia złudzeń. Mam jednak pytanie - czy mgr pielegniarstwa ze specjalizacją pracujący na stanowisku pielęgniarki specjalistki musi zostać zakwalifikowany do grupy 7 (mgr + specjalizacja jest wymienione w wymogach na to stanowisko, ale jako jedno z kilku możliwości- dalej jest również lic. + spec, SM + spec), czy tylko stanowisko minimum mlodszego asystenta w dziedzinie pielegniarstwa zapewni kwalifikacje do grupy 7?

#70  2017.07.29 09:16:51 ~Wyjaśniam

Do 67. Spokojnie. Czy coś złego dzieje się już w Twoim zakładzie pracy? Podziel się na forum. Będziemy mądrzejsze o Twoje doświadczenia. Jeśli nie to nie panikuj. Teraz trzeba myśleć i działać na swoim podwórku. Oni jak piszesz jak nie będą chcieli pielęgniarek ze specjalizacją to nie zatrudnią. Powtarzam. Te co już zatrudniają, zgodnie z regulaminem pracy i pracy muszą traktować zgodnie z przepisami. Jaki wg. Ciebie widzisz teraz scenariusz, co mogą zrobić ze specjalistkami które już są zatrudnione. Zmienić stanowisko niezgodnie z kwalifikacjami - nie mogą , zabrać dyplom - trochę głupio, wytruć - kryminał. Pisanie pism tez jest ważne. Niech nasze władze wiedzą, że się nie zgadzamy, protestujemy. Ale teraz przypilnujmy swoich spraw u siebie w pracy. To tu się teraz będzie działo. Bo za chwilę znowu trzeba będzie strajkować, każda w swoim szpitalu. Do 68. Rozkwit dziedziny pielęgniarstwa w Polsce przypadał na okres międzywojenny. Mieliśmy wpływowych przedstawicieli w sejmie, tworzono korzystne dla nas akty prawne, szkoliły nas pielęgniarki z USA wprowadzając swoje rozwiązania. Niestety uwstecznienie zaczęło się po wojnie. Komunizm, żelazna kurtyna, wpływy wschodu. Naprawić co popsute bardzo trudno. Ktoś ma jakieś pomysły, ale nadal trudno to wszystko spiąć. Brak nam mądrych i wpływowych przedstawicieli.

#71  2017.07.29 09:55:14 ~do 70

Pracuję na oddziale jako pielęgniarka odcinkowa, na stanowisku mł.asystenta pielęgniarstwa, posiadam tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa oraz specjalizację z dziedziny pielęgniarstwa epidemiologicznego, czy mój pracodawca zaliczy mnie do gr 7

#72  2017.07.29 10:06:53 ~maja

Moja oddziałowa przedwczoraj na odprawie usłyszała " macie milczeć w sprawie zembalowego i nie siać niepokoi". Większość koleżanek gadać tylko potrafi i komentować, działać z imienia i nazwiska w słusznej sprawie to już nie. Tak bedzie wszędzie w poniedziałek wybieram się do okręgowej izby z pytaniami. ciekawe czy ktos nia nie rzeczowo odpowie. Strajku nie będzie nie licz na to, koleżanki nie potrafia zrezygnować z nadgodzin czy czegokolwiek bo im zostały 2-3 lata do emerytury, a moja P.O.oddziałowej jak im opowiedziałam o "AKCJACH" opowiedziała cytuję " Ja mam to w du . ie" To ma być moja przełożona? Pani MGR ze SPEC. tak się wypowiada na fofum w socjalnym nawet nie w gabinecie? POWTARZAM kilka walczy o równe traktowanie, a reszta "ma to w du . pie. A dyrektorom potrzebne są opiekunki i wkrótce zobaczycie, że nauka to tylko dla satysfakcji. Pozdrawiam wszystkie wytrwałe.

#73  2017.07.29 10:16:11 ~Mgr spec

Do 71. Oczywiście, że do gr 7. A autorka postu 52 niech zacznie martwić się o siebie, a nie o koleżanki z mgr i spec. Pozdrawiam

#74  2017.07.29 10:17:49 ~Do #69

Mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją pracujący na stanowisku pielęgniarki specjalistki musi zostać zakwalifikowany do grupy 7 . Rozporządzenie o kwalifikacjach podaje kilka alternatywnych wymogów niezbędnych do zatrudnienia na tym stanowisku. Pierwszym z nich, najwyższym jest - tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej lub organizacji i zarządzania lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia 2 lata stażu pracy Pracodawca musi Panią zakwalifikować do gr.7. Zatrudnienie na stanowisku asystenta jest możliwe tylko dla mgr ze specjalizacją. Kwalifikacje pozostałych osób spełnione na stanowisku specjalisty nie umożliwiają zatrudnienia na stanowisku asystenta.Wymagany staż pracy na stanowisku asystenta "zarezerwowanym" wyłącznie dla osób z tytułem mgr wynosi 3 lata.

#75  2017.07.29 10:19:51 ~do 70

W czym 'praktyka pielęgniarska' opisana w Ustawie o pielęgniarstwie z 1935 r, jest podobna do modelu zaproponowanego przez pielęgniarki z USA ?

#76  2017.07.29 10:32:31 ~piel

W moim szpitalu od lat przeprowadza się restrukturyzacje,likwiduje oddziały,przenosi,zmienia na inne itd,a pielęgniarki niezależnie od posiadanej spec-ki pracują raz na internie,potem na oddziale zabiegowym,więc jak to się ma do podpisanej ustawy?

#77  2017.07.29 11:18:04 ~Do #66

Bardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Niestety nie udało mi się przetłumaczyć Twojego wpisu na zrozumiały język. Może ktoś udzielić mi pomocy ? Proszę.

#78  2017.07.29 11:27:27 ~piel

PO -ekstremalny wyzysk poprzez sprowadzenie pielegniarki do roli taniego niewolnika -minimalne obsady i niskie płace .PiS -kontynuacja zamordystycznej polityki poprzedników i sprowadzenie pielegniarek do parteru/roli najtańszego niewolnika łącznie z nieuznaniem kwalifikacji i wykształcenia (zrównanie z opiekunem).Pielęgniarskie obozy pracy w rozkwicie.PiS po 10 latach po raz drugi udowadnia jak bardzo gardzi pielęgniarkami.

#79  2017.07.29 11:48:22 ~Do #70

Życzę nam wszystkim aby z mojej strony była to tylko panika a treść zawarta w moim komentarzu #60 okazała się nieprawdziwa. Nie mogę podzielić się informacjami o tym co w przedmiotowej sprawie dzieje się w moim byłym szpitalu ( już tam nie pracuję ), po prostu póki co nie dzieje się oficjalnie nic. Ustawa obowiązywać zacznie po 14 dniach od opublikowania. I tu mam kolejną wątpliwość - ustawa kształtuje wynagrodzenia od 1 lipca, obowiązywać będzie najwcześniej od sierpnia a prawo nie działa wstecz. W moim obecnym zakładzie pracy od 1 lipca uzyskałam podwyżkę w wysokości 180 zł, od pierwszego września "Zembalowe" wzrośnie o 400 zl

#80  2017.07.29 12:32:15 ~x

Strajk albo upodlenie.Wybór należy do Nas! Nad czym tu deliberować?

#81  2017.07.29 13:00:55 ~spec mag

Nareszcie jakas dobra ustawa klasyfikujaca pielegniarki osoba nie wyksztalcona nie poprowadzi dobrze pacjenta dlatego potrzebny jest nadzór nad jej czynnosciami który beda sprawowac magistrzy bo maja wieksza wiedze oni tez zajma sie edukacja chorego i rodzin i trudniejszymi procedurami z ktorymi zwykla piel.sobie nie poradzi nareszcie ktos docenil trud który poniosly osoby na ksztalcenie i z pozytkiem dla chorego beda zmiany trzeba tylko zadbac zeby na dyzuze byla 1wyksztalcona piel. pozdrawiam spec. mag

#82  2017.07.29 13:07:18 ~Wyjaśniam

Do 79. Niezależnie kiedy ustawa wejdzie w życie podwyżki obowiązują od 1 lipca . Art.3, pkt.5) ustalony w drodze porozumienia albo zarządzenia sposób podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego zapewnia proporcjonalny dla każdej z grup zawodowych średni wzrost tego wynagrodzenia, przy czym: a) na dzień 1 lipca 2017 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny podwyższa się co najmniej o 10% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika,

#83  2017.07.29 13:08:17 ~piel.

"Nasz" książę wywodzi się z polskiego rodu książęcego Radziwiłłów herbu Trąby. Jest wnukiem Konstantego Mikołaja Radziwiłła, właściciela Zegrza, synem Alberta Hieronima Radziwiłła i Anny Marii z Czartoryskich . Nas traktuje jak służbę korzystając z wzorów wypracowanych przez przodków. Oni mieli ekonomów poganiających do pracy za marne grosze, on ma Józefę .

#84  2017.07.29 13:12:30 ~Wyjaśniam

Do 76. Piszesz "pielęgniarki niezależnie od posiadanej spec-ki pracują raz na internie,potem na oddziale zabiegowym,więc jak to się ma do podpisanej ustawy? " W wyjaśnieniu p. Minister jasno mówi że jeśli osoba zatrudniona jest na stanowisku na którym wymagane jest posiadanie specjalizacji (pielęgniarka specjalista) wówczas bez względu na rodzaj posiadanej specjalizacji osoba ta musi być zaliczona do grupy 8. Niezależnie na jakim oddziale pracuje.

#85  2017.07.29 13:20:28 ~.

Lepiej jakby się wywodził z niepolskiego rodu Szczynukowicz?

#86  2017.07.29 14:04:18 ~wiola

Wychodzi na to iż wg.Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r pielęgniarka która jest zatrudniona na stanowisku "pielęgniarka specjalistka" będzie w gr.8 bez względu na jakim oddziale pracuje i jaką ma specjalizację natomiast pielęgniarka która jest zatrudniona na stanowisku "Młodszego Asystenta lub Asystenta lub Starszego Asystenta" będą w gr. 7 bez względu na jakim oddziale pracują i jaką mają specjalizację.

#87  2017.07.29 16:47:31 ~Do #82

Masz rację.Jedną z naczelnych zasad prawa cywilnego jest zasada niedziałania prawa wstecz (lex retro non agit). Są jednak pewne wyjątki - Art. 3. Kodeksu Cywilnego -Zasada nieretroakcji - Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu. I ten wyjątek znajdzie zastosowanie. Niezależnie od daty publikacji podwyżki płac będą obowiązywać od 1 lipca. Biegła.

#88  2017.07.29 16:55:40 ~Piel

Do 86. W tylko w niektorych szpitalach wprowadzono stanowiska asystenta piel. Prosze nie siej propagandy!

#89  2017.07.29 17:13:08 ~Wyjaśniam

To brać związki za du.pe! Będą ustalać z pracodawcą podwyżki (tak wynika z ustawy) to muszą zacząć od nowego regulaminu płac. Proste.

#90  2017.07.29 17:52:15 ~do 83.

W rodzie są też tradycje zdrady i braku lojalności. A silna tradycja ma to do siebie,ze jest kultywowana i kontynuowana.Stąd też pomysł kształcenia/ formowania tanich pachołków w średnich szkołach pielęgniarskich do służby totalnej i uniżonej.

#91  2017.07.29 18:35:00 ~piel

DO 73 i właśnie widać jakie jesteśmy. Tu z ciebie wyszedł egoizm i słoma z butów myślicie i martwicie się, czy dostaniecie tę kasę za spec. ale nie martwisz się o to, że pracując z koleżanką w zespole, wykonując tę samą pracę ona dostanie tyle co opiekunka a ty dwu- krotnie więcej, jak będziesz się czuła, I TAKIE OTO JESTEŚMY SOLIDARNE, JA PIE.OLE. A DYREKTOR ZROBI SWOJE I PO SWOJEMU, KAŻDY SZPITAL MA SWOJE WEWNĘTRZNE REGULAMINY I I TAK ZINTERPRETUJĄ JAK BĘDZIE IM TO NA RĘKĘ, NAJWYŻEJ PODPISZEMY NOWE ANEKSY. NIE PRACUJĘ ANI 5 ANI 10 LAT I WIEM COŚ NA TEN TEMAT.

#92  2017.07.29 18:41:10 ~piel

DO 81 TY DRWISZ CZY MASZ TAK ZAKUTĄ PAŁĘ

#93  2017.07.29 19:11:14 ~Do #81

Sprawdź w swojej umowie o pracę na jakim stanowisku jesteś zatrudniona. To bardzo ważne z uwagi na ustawę podwyżkową. Mam nadzieję, że Twoja radość nie jest przedwczesna.

#94  2017.07.29 22:16:38 ~maja

Masakra.nie jestem w stanie pojąć. Jak można nie umieć czytać ze zrozumieniem. Poczytajcie wszystkie zbuntowane tą "ustawkę". Białe jest białe. . . Mantra odpowiedzi. Pani Minister, a co z wszystkimi pielęgniarkami i położnymi, które mają licencjat, mgr i specjalizacje, A PAN DYREKTOR JUŻ NIE WYMAGA TAKICH KWALIFIKACJI! Ten, kto reprezentował "nasze" interesy powinien razem z Panią Minister podać się do dymisji. 8. 06. 2017. pamiętna data uśmiercenia polskiego pielęgniarstwa. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i położne. Ależ 10 września będziecie zdziwione. OWIECZKI. :)

#95  2017.07.30 00:09:48 ~piel

A co tego 10 wrzesnia

#96  2017.07.30 06:00:23 ~Do #49,50

Nie byłabym taka pewna tej gr. 7 czy 8.Dla zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki odcinkowej nie jest wymagana specjalizacja. Pracodawca może zakwalifikować Cię niestety do gr. 9.

#97  2017.07.30 06:21:43 ~Do #94

Jak sprawdzić w której jestem grupie ? ! . Sprawdź w swojej umowie o pracę dokładną nazwę stanowiska, na którym jesteś zatrudniona. 2. Przejdź do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych . 2. Przejdź do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami http://www.prawo.egospodarka.pl/akty/dziennik-ustaw/2011/151/896 , 3. Odszukaj swoje stanowisko i sprawdź wymagania kwalifikacyjne. Jeżeli będzie tam mgr ze specjalizacją - będziesz w gr. 7, jeżeli specjalizacja bez względu na wykształcenie to w gr. 8, jeżeli tylko dyplom - w gr.9. Stwarza to niestety pewną "furtkę" dla pracodawcy umożliwiającą mu zaniżanie naszych płac. Jeżeli jesteś mgr ze specjalizacją zatrudnioną na stanowisku pielęgniarki odcinkowej przysługuje Ci gr. 9- specjalizacja nie jest wymagana na Twoim stanowisku.

#98  2017.07.30 06:42:05 ~Do #64

Niestety nie zgadzam się z Twoim wpisem „ PRACODAWCA PRZYJMUJĄC NOWEGO PRACOWNIKA MUSI ZATRUDNIĆ GO ZGODNIE Z KWALIFIKACJAMI I ZASZEREGOWAĆ DO ODPOWIEDNIEJ GRUPY WG.REGULAMINU PŁAC.” Pracodawca przyjmując nowego pracownika zatrudni go na stanowisku, na którym ma takie potrzeby. Przykład – pracodawca jest zainteresowany przyjęciem do pracy na stanowisku pielęgniarka odcinkowa. Zgłasza się osoba – mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją. Spełnia wymogi kwalifikacyjne, mgr i specjalizacja bez znaczenia. Za wysokie kwalifikacje do niczego nie uprawniają. Jeżeli dana osoba przyjmie propozycję pracy zostanie zakwalifikowana do gr. 9. Nie oznacza to, że otrzyma płacę minimalną, górna granica nie jest określona. Pracodawca na etapie naboru do pracy określa stanowisko, na którym chce zatrudnić – reszta jest w obowiązujących aktach prawnych. Bardzo chciałabym się mylić. Piszesz „sprawdzone”- podaj swoją interpretację. Biegła.

#99  2017.07.30 07:39:29 ~piel

Tyle szumu "podwyżkowego" o nic.Pracodawca ma kasę i on będzie decydował wg zasady kogo lubię temu dam,tak jak do tej pory w większości placówek

#100  2017.07.30 10:18:07 ~Do #99

Masz rację - o podwyżkach decyduje pracodawca , a niby kto miałby o tym decydować. Tyle tylko, że musi spełnić nałożone na niego ustawą obowiązki.

#101  2017.07.30 12:10:57 ~Do 99

A pieprzysz głupoty. "Pracodawca ma kasę i on będzie decydował wg zasady kogo lubię temu dam," to może jak na prywatny szpitalik. W państwowym obowiązuje prawo!

#102  2017.07.30 16:16:00 ~do 101

Poczekamy,zobaczymy,kiedyś była ustawa o 203 i nie działała przez wiele lat.

#103  2017.07.30 16:40:01 ~uzup. #97

To niestety nie wszystko ,mój wcześniejszy wymaga jednak uzupełnienia. Jeżeli po dokonaniu sprawdzenia jak powyżej znajdziesz się w grupie 7 lb 8 to nie wszystko. Istotne jest jeszcze sprawdzenie czy Twoja specjalizacja jest w wykazie specjalizacji na oddziale, na którym pracujesz. Można to sprawdzić na str. http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/swgwarleczszpital_20131125_rozpo_zal34.pdf (WARUNKI SZCZEGÓŁOWE REALIZACJI ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH Z ZAKRESU LECZENIA SZPITALNEGO). Niestety tu nie dla każdego oddziału są określone wymagania kwalifikacyjne dla pielęgniarek. Może to umożliwić pracodawcy interpretację - ni ma znaczy nie potrzeba. W przypadku np. ZOL to pielęgniarka ze specjalizacją w dziedzinie opieki długoterminowej lub pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, lub pielęgniarstwa zachowawczego, lub pielęgniarstwa rodzinnego, lub pielęgniarstwa środowiskowego, lub pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego, lub pielęgniarstwa geriatrycznego, lub pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Inne specjalizacje zatem nie zostaną „zaliczone” Jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach&rdquo. W ustawie napisano mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją – znaczy to mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją zatrudniony na stanowisku, na którym takie wykształcenie jest wymagane i posiadana specjalizacja jest w wykazie dotyczącym danego miejsca pracy. Podobnie – pielęgniarka ze specjalizacją – znaczy posiadana specjalizacja jest w wykazie dotyczącym danego miejsca pracy. Umożliwi to niestety ograniczenie do minimum pielęgniarek zakwalifikowanych do gr. 7 i 8.

#104  2017.07.31 04:27:34 ~Do #103

Po zapoznaniu się z interpretacją MZ dotyczącą specjalizacji anuluję te mój wpis. Każda specjalizacja z dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia jest uznawana za specjalizację niezależnie od miejsca zatrudnienia w muśl ustawy o wynagrodzeniach. Przepraszam za błąd, ale wcześniej nie znałam pisma MZ.

#105  2017.08.24 09:44:20 ~jajakoja

Pytanie: na jakim oddziale nie przyjmą pielęgniarki bez specjalizacji, albo inaczej: na którym oddziale przyjmą TYLKO pielegniarkę ze specjalizacją? Zadajcie sobie to pytanie, a potem zastanawiajcie się, kto i jaką dostanie podwyżkę.