Pytanie redakcji portalu do wiceministra zdrowia (pielęgniarki) w sprawie trzech wykazów stanowisk pielęgniarki i położnej.

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.


Poniżej publikuję propozycję okładki najbliższego wydania branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Wyraź swoja opinię. Proszę o sugestie.

Mariusz Mielcarek 


W dniu jutrzejszym (niedzielę) odpowiedź ministerstwa na trzecie pismo redakcji portalu w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. I kolejne pisma w sprawie wniosków o zajęcia stanowiska przez ministerstwo...

Mariusz Mielcarek 

25 lipca 2017 - Zobacz odpowiedź na pierwsze pismo redakcji portalu do ministerstwa zdrowia w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Pytaliśmy o przypisanie tego samego "współczynnika pracy" magistrowi pielęgniarstwa oraz opiekunowi medycznemu. Prawie 100 komentarzy!

Zobacz także:

Deprecjacja zawodu pielęgniarki w nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych.


Zobacz także:

22 lipca 2017 - Akcja pielegniarkicyfrowe@wp.pl - pielęgniarki i położne piszą do związków pip: Żądamy strajku oraz pozwu zbiorowego, a także postępowania przed sądem zawodowym wobec wiceministra zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko! Ponad 70 komentarzy!

20 lipca 2017 roku - Prawo i sprawiedliwość dla pielęgniarek. Prezydent w dniu 19 lipca podpisał ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która deprecjonuje zawody pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. Ponad 120 komentarzy!

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

Tylko w miesięczniku branżowym pielęgniarek i położnych (nakład 30 tysięcy egzemplarzy) - zobacz pełny tekst ustawy autorstwa ministra Radziwiłła o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W gazecie znajdziesz wiele informacji związanych z tym nowym aktem prawnym regulującym wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych. 

Mariusz Mielcarek 

                                Powiększ aby przeczytać tą stronę gazety

                                   Zobacz inne artykuły w tym numerze gazety

Komentarze użytkowników

#1  2017.07.29 09:55:17 ~Do P. red.

Brawo! Czekam na odpowiedź.

#2  2017.07.29 10:19:17 ~rozgoryczo

Wiadomo, że nie ma takich wymagań dla pielęgniarek z mg i specjalizacją i nic nie dostaną- kolejny raz nabite w głęboką butelkę. Stworzyli ustawę nad którą nie mają wpływu, BRAWO Mariusz. Właśnie taki portal pokazuje nam w całości TĄ ŚMIESZNĄ ustawę - która nic nie da, bo odpowiedź M.Z. będzie taka, że to pracodawcy uwzględniają jakie wymagania potrzebują na danym stanowisku, więc M. Z. nic do tego nie ma i zrzucą z siebie odpowiedzialność, a najgorsze jest to, że do tego przyczyniły się nasze wspaniałe pielęgniarki z "komisji trójstronnej- izby piel. itp." na które jesteśmy zmuszani płacić składki.

#3  2017.07.29 10:35:17 ~wiola

Brawo panie Mariuszu, w końcu niech to będzie powiedziane jasno i wyraźnie, iż w chwili obecnej nie ma takich przepisów prawnych, wymagających od pielęgniarek tytułu zawodowego magistra oraz posiadania specjalizacji. Czekamy na odpowiedź.

#4  2017.07.29 10:46:28 ~Piel

Rozporzadzenie MZ z dnia 20 lipca 2011r w sprawie kwalifikacji wymaganych na poszczegolnych rodzajach stanowisk pracy w poszczegolnych podmotach leczniczych niebedacych przedsiebiorcami wskazuje rodzaje stanowisk. Pytanie jak zaszeregowac piell oddzialowe wobec nowej ustawy?

#5  2017.07.29 10:47:54 ~Do Redakcj

Odpowiedź na zadane pytania znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U. 2011 nr 151 poz. 896 )

#6  2017.07.29 10:55:57 ~Piel

Otoz nie i to jest zagadka? bo ustawa dotyczy stanowiska piel i piel specjalisty!

#7  2017.07.29 11:13:42 ~piel

Bardzo dobre pytanie redaktora,czekamy na odpowiedź.

#8  2017.07.29 11:13:59 ~Do #6

Przeczytaj wpis #60 z następnego tematu. Napisz jakie masz wątpliwości.

#9  2017.07.29 11:18:20 ~jeżeli odd

Mają magistra z innego kierunku to co ,to powinny skończyć studia na pielęgniarstwie.

#10  2017.07.29 11:20:18 ~jeżeli pie

Ma 3900 zł podstawy jak mają pielęgniarki w centru Onkologii w Bydgoszczy ? To będą miały zabrane pieniądze z podstawy?

#11  2017.07.29 11:51:25 ~Do #10

Ustawa mówi o minimalnych wynagrodzeniach. Nie ogranicza ich górnej wysokości. Nikt nikomu nic nie zabierze.

#12  2017.07.29 12:02:53 ~mm

Brawo Redaktorze Naczelny! Trzeba demaskować demagogię mnisterstwa .

#13  2017.07.29 12:34:06 ~Do #9

Jeżeli interesują Cię wymogi kwalifikacyjne dla oddziałowych sprawdź w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami

#14  2017.07.29 13:07:49 ~Piel

Do 8. Juz nie mam watpliwosci! Piel oddzialowe w taki sam sposob jak piel odcinkowe w zaleznosci od tytylu mgr piel ze specjalizacja lub piel bez tytulu mgr ze specjalizacja, ale co z piel oddzialowymi posiadajacymi srednie wyksztalcenie medyczne z kursem kwalifikacyjnym?

#15  2017.07.29 13:13:04 ~Do #14

Średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka , kurs kwalifikacyjny i 7 lat pracyw szpitalu wystarcza (w okresie przejściowym do dnia 31 grudnia 2020 r.) do pracy na stanowisku oddziałowej.

#16  2017.07.29 13:20:41 ~piel

Z pielęgniarstwem w Polsce jest taki burdel,że każdy dyrektor może robić co tylko mu się spodoba, nie wyłączając czynności najstarszego zawodu świata za przysłowiowe bóg zapłać.

#17  2017.07.29 13:41:28 ~do 16

Też to tak odbieram. Wiadomo, że większość pracodawców, jak do tej pory dawała minimum w grupie i dalej tak będą robić. Jeśli w ustawach nie będzie konkretów a pracodawcy będą płacić jak będą chcieli, to tak będzie.

#18  2017.07.29 13:54:05 ~brawo ja!

Ale jesteście głupie!

#19  2017.07.29 14:03:38 ~wiola

Wychodzi na to iż wg.Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r pielęgniarka która jest zatrudniona na stanowisku "pielęgniarka specjalistka" będzie w gr.8 bez względu na jakim oddziale pracuje i jaką ma specjalizację natomiast pielęgniarka która jest zatrudniona na stanowisku "Młodszego Asystenta lub Asystenta lub Starszego Asystenta" będą w gr. 7 bez względu na jakim oddziale pracują i jaką mają specjalizację.

#20  2017.07.29 14:16:16 ~felek

Głupie , naiwne i słabe to okazały się nasze przedstawicielki, może rzeczywiście mężczyzna -związkowiec zachowałby zimną krew do końca i przytomne myślenie + dobry prawnik u jego boku, a nie zgraja rozhisteryzowanych bab.Teraz już tylko wystarczy rozporządzenie dla dyrektorów (lub NFZ)w którym mgr + spec nie będzie wymagany na żadnym stanowisku a tylko opcjonalny(chyba że piel. naczelna). W przeciwieństwie do związkowców,tęgie głowy w MZ dobrze wymyśliły rozwiązania które obiecują nam figę z makiem

#21  2017.07.29 14:44:26 ~Do redakcj

Obiecał pan komentarz do pisma z ministerstwa.

#22  2017.07.29 14:45:03 ~Do 20

Przesadzasz z tym czarnowidztwem. Ludzie, kiedy w końcu zmądrzejecie i zaczniecie się cenić? Jest nas coraz mniej, jest ustawa, kiedy chcecie coś wyegzekwować, jak nie teraz? Pytam, kto was do czegoś zmusi w tej sytuacji? Skończcie już z tym niewolniczym myśleniem!

#23  2017.07.29 14:57:30 ~.

Stado gdaczących /drących się wniebogłosy kur ślepo dreptające za jednym kogutem. Zero samodzielności, zero logicznego myślenia, zero konsekwencji. Jedna wielka pretensja i zgorzkniałość. Można się tu nabawić depresji. Żegnam.

#24  2017.07.29 15:19:53 ~tosia

W szpitalu, w którym pracuję 25 lat nie ma takich stanowisk jak pielęgniarka specjalista czy asystent pielęgniarstwa tylko pielęgniarka i starsza pielęgniarka to jak to sie ma do ustawy. Wychodzi na to, że my nie dostaniemy podwyżek.

#25  2017.07.29 16:34:46 ~do 24

Tu może się pojawić problem, gdyż jest to furtka dla pracodawcy żeby nabić personel w butelkę.

#26  2017.07.29 16:52:14 ~smutny

Więc tłumaczę. Jetem mg ze specjalizacją i jestem zatrudniony w pracy jako starszy pielęgniarz u kadrowej należy sprawdzić kto może być starszym pielęgniarzem, czyli u mnie tak: pielęgniarka z 5 letnim stażem i to na tyle. Więc wiadomo że nie dostanę kasy za mg i specjal. tylko będę w 9 gr z współczynnikiem 0,64 i nie dostanę podwyżki żadnej- zrobiony na tzw. szaraczka w białych rękawiczkach. Szczerze mówiąc podwyżka jest zależna od zapisów w obecnym własnym kodeksie pracy, jakie są wymagania na danym stanowisku. Czy czegoś jeszcze nie zrozumiano ?

#27  2017.07.29 17:05:19 ~ja

Co wy za regulaminy pracy macie? Z przed wojny? Najwyższy czas żeby się dyrekcja dostosowała do przepisów. A co robią związki? Pewnie się martwią piecem gazowym i biblioteką, jak to było pokazane na filmiku niedawno na tym forum.

#28  2017.07.29 17:11:59 ~Do 26

Gościu, weź leki na depresję, a przy okazji na rozum. Facet, gdzie ty masz jaja, skoro już teraz pokornie zapowiadasz, że dasz im zrobić cię na szaro?

#29  2017.07.29 17:21:45 ~do 28

Już wziąłem, dziki że mi przypomniałaś, a tak poważnie to dałem przykład jak pracodawca będzie próbował wszystko zrobić, aby nie zakwalifikować Cię do wyższej gr. Jak od górnie nie będzie przykazu z M.Z. to nikt Ci nie da bo twój i mój pracodawca ma pielęgniarki w du-ie.

#30  2017.07.29 17:23:49 ~Wyjaśniam

Tyle larum, tyle woli do walki z wiatrakami. A teraz co? Czekać grzecznie na egzekucję? Fajnie bić wirtualnego wroga ale swojego jakoś głupio? Brać związki za du.pe! Będą ustalać z pracodawcą podwyżki (tak wynika z ustawy) to muszą zacząć od nowego regulaminu płac. Proste. A może i okazja do strajku będzie? RZECZYWISTOŚĆ niestety, nie cyfrowe protesty a real.

#31  2017.07.29 17:25:51 ~?

"Jak od górnie nie będzie przykazu z M.Z." a co jest ważniejszego od ustawy?

#32  2017.07.29 17:26:30 ~Apel

Kredki im dać kredki . . .

#33  2017.07.29 17:31:30 ~Do #26

Prawdopodobnie masz rację. drobna uwaga- zamiast wizyty u kadrowej ( pani zwykle bardzo miłej dla dyrekcji, nieco mniej dla nas) wejdź na stronę : http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? id=WDU20111510896. Nie zostaniesz niestety "zrobiony na szaro" jak pisze #28 a potraktowany zgodnie z literą prawa. Podobne sytuacje występują również w przemyśle. Często młody mgr inż jest zatrudniany na stanowisku robotniczym , wykonuje pracę z tego tytułu i otrzymuje stosowne wynagrodzenie i. Tyle tylko, że często jest ono wyższe niż wynagrodzenie kadry technicznej.

#34  2017.07.29 17:35:49 ~do 31

Od ustawy która zrzuca odpowiedzialność na pracodawcę zapisem "na wymaganym stanowisku" bo ustawodawca nie narzuca na którym stanowisku masz mieć jakie wykształcenie. Spoczywa to na pracodawcy który w porozumieniu ze związkami tworzą siatkę płac itp. A może powiesz mi to że np musisz być pielęgniarką specjalistką, a może mg ze specjalizacją u siebie w pracy na danym stanowisku ?

#35  2017.07.29 17:43:27 ~dla 33

Czytałem to, ale tam nie ma nakazu, obowiązku itp. że np starszy pielęgniarz musi być tylko z mg i specjalizacją (bo może być nawet po L.M) i to samo jest z oddziałową i każdą inną pielęg.

#36  2017.07.29 17:57:26 ~a_

Szkoda ze teraz dotarlo dokolezanek i kolegow, dyrekcja NIC NIE MUSI, ogolnikowe zapisy sa na reke. Dzialania zwiazkow zawodowych, naczelnych , odzialowych to niestety w dalszym ciagu dzialanie pozorowane. O okregowych izbach przez grzecznosc nie wspomne.

#37  2017.07.29 18:00:06 ~Do#35

Masz rację. Oddziałowa może być zarówno mgr ze specjalizacją jak i pielęgniarką po LM z kursem kwalifikacyjnym. Obie spełniają określone wymagania kwalifikacyjne. Tyle tylko, że w myśl ustawy podwyżkowej ta pierwsza będzie w gr. 7, druga w gr. 9. Podobnie jest na stanowisku starszego pielęgniarza.

#38  2017.07.29 18:15:59 ~do 37

I co myślisz, że nie będzie chciał pracodawca tym zapisem manipulować na swoją korzyść ? Oczywiście życzę sobie i Tobie, aby tą opcję wybierali pracodawcy, choć znając polskie realia będzie trudno. Pozdrawiam Wszystkie pielęgniarki /rzy

#39  2017.07.29 18:26:28 ~obserwator

No to teraz kto chce pracować za granicą bezpłatnie skończy studia w Polsce. A kto w Polsce chce zostać normalnym magistrem skończy normalne czyli nie pielęgnisrskie studia.Jak bedzie zdesperowanym masochistą pójdzie do pielegniarskiej szkółki średniej by móc posługiwać za miskę ryżu w upodleniu i poniżeniu.Przecież normalna młodzież umie liczyć i kalkulować.

#40  2017.07.29 18:30:22 ~Do #38

Zapisy w aktach prawnych nie dają na szczęście pracodawcy żadnych możliwości manipulacji. Pozostają jeszcze Państwowa Inspekcja Pracy i Sąd Pracy.

#41  2017.07.29 18:32:45 ~piel

Jakiekolwiek podwyżki dostaną tylko znajomi królika,jak zwykle zresztą.Indywidualnie nikt nic w tym zawodzie nie wywalczy,bo aparat represyjny wdepcze domagającego się w glebę.

#42  2017.07.29 19:01:41 ~Realista

Ale wy wszystkie skromne jesteście ! Co by wam nie chciał dać to wy nie, nie należy mi się, ja tylko pielęgniarką jestem. A wypchajcie się wszystkie. Inni wezmą i nawet narzekać nie będą. Jakoś nie słychać ani jednego słowa jęku innych grup zawodowych, których ustawa dotyczy że im źle. Marudy i tyle. Choćby was zagłaskał nic wam już nie pomoże. Kaplica.

#43  2017.07.29 21:58:03 ~a_

Do -Realisty- nikt nie prosi o glaski;p, nietrudno zauwazyc, ze mamy najnizszy przelicznik do tzw. podwyzki i najbardziej niesprawiedliwynp. mgr fizjoterapii i mgr pielegniarka to dwie rozne bajki! I wlasnie dlatego nas to wkurza, ta razaca niesprawiedliwosc. Jezeli Ty realisto tego nie widzisz, to ja jestem niebieska;p

#44  2017.07.30 09:34:23 ~piel1963

A ja tam się cieszę że ktoś w końcu dowalił magisterkom, panoszyły się jakby były w połowie Panią Doktor, ta ustawa to kubeł zimnej wody który powinien sprowadzić ich na ziemię i przypomnieć im pozycję w szeregu!

#45  2017.07.30 10:04:46 ~Spec. Mgr

Prawda jest taka, że w każdym zawodzie liczy się poziom wykształcenia oraz dodatkowe kwalifikacje. Jedynym zawodem, który tego nie wymaga jest pielęgniarstwo. Trochę za późno to zrozumiałam. Ale. Podobno lepiej późno niż wcale.

#46  2017.07.30 10:14:37 ~Do #44

W kilku wpisach spotkałam się z określeniem "nieuk" w stosunku do pielęgniarek po LM i SM bez specjalizacji. Wydawało mi się to być obraźliwe i krzywdzące. Po przeczytaniu Twojego komentarza mam poważne wątpliwości czy miałam rację. Pozdrawiam PANIE MGR PIELĘGNIARSTWA i życzę tym ze specjalizacją aby spełniały warunki kwalifikujące je do gr. 7. Stara pielęgniarka po SM, choć ze specjalizacją. "Psy szczekają, karawana idzie dalej".

#47  2017.07.30 11:06:27 ~do44

Racja!

#48  2017.07.30 12:38:56 ~Do #47

Patrz #46, przeczytaj i do nauki.

#49  2017.07.30 14:25:52 ~mag pieleg

Tytuł magistra jest potrzebny na stanowiskach zarządzających, to oczywiste, że pielegniarka z tym tytułem pracująca jak pielegniarka odcinkowa będzie zaszeregowana do najniższej grupy, bo na odcinku nie jest potrzebny ten tytuł. Proste :)

#50  2017.07.30 15:15:49 ~elka74

Wiecie co moje obawy co do tej ustawy potwierdziły się w piątek. Pielęgniarki naszego oddziału (ZOL) miały spotkanie z naczelną odnoście zaszeregowania do którejś z grup. Ale po kolei na oddziale pracuje 18 pielęgniarek w tym: - 7 nie ma wykształcenia magisterskiego i żadnej specjalizacji więc automatycznie wylądują w grupie 9 co jest oczywiste. -3 pielęgniarki mają specki ale z zupełnie innych dziedzin a ZOL to ich drugi etat więc także z automatu grupa 9 i tutaj się zaczyna - pozostałe osiem pielęgniarek (w tym ja) ma specjalizację z Opieki Długoterminowej a cztery z nich (w tym ponownie ja) ma wykształcenie magisterskie. I co? Szansę na zakwalifikowanie do grupy 7 ma jedynie piel. oddziałowa,do grupy ósmej być może załapią się dwie pielęgniarki pozostałe pięć będzie w grupie 9 ponieważ "ani wykształcenia magisterskie ani specjalizacja nie jest niezbędna do pracy na odcinku w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym" Cytuję słowa Naczelnej z piątkowego spotkania. Decyzje jeszcze nie zapadły było to jedynie spotkanie "wstępne", "informacyjne" ale już widać w jakim kierunku będzie szła dyrekcja szpitala, teraz cała nadzieja w związkach zawodowych, zobaczę jak rozwinie się sytuacja

#51  2017.07.30 16:34:10 ~Do #50

Pisałam wcześniej _Jak sprawdzić w której jestem grupie ? ! . Sprawdź w swojej umowie o pracę dokładną nazwę stanowiska, na którym jesteś zatrudniona 2. Przejdź do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami http://www.prawo.egospodarka.pl/akty/dziennik-ustaw/2011/151/896 , 3. Odszukaj swoje stanowisko i sprawdź wymagania kwalifikacyjne. Jeżeli będzie tam mgr ze specjalizacją - będziesz w gr. 7, jeżeli specjalizacja bez względu na wykształcenie to w gr. 8, jeżeli tylko dyplom - w gr.9. Stwarza to niestety pewną "furtkę" dla pracodawcy umożliwiającą mu zaniżanie naszych płac. Jeżeli jesteś mgr ze specjalizacją zatrudnioną na stanowisku pielęgniarki odcinkowej przysługuje Ci gr. 9- specjalizacja nie jest wymagana na Twoim stanowisku. Po zapoznaniu się z Twoim wpisem mój wcześniejszy wymaga jednak uzupełnienia. Jeżeli po dokonaniu sprawdzenia jak powyżej znajdziesz się w grupie 7 lub 8 to nie wszystko. Istotne jest jeszcze sprawdzenie czy Twoja specjalizacja jest w wykazie specjalizacji na oddziale, na którym pracujesz. Można to sprawdzić na str. http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/swgwarleczszpital_20131125_rozpo_zal34.pdf (WARUNKI SZCZEGÓŁOWE REALIZACJI ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH Z ZAKRESU LECZENIA SZPITALNEGO). Niestety tu nie dla każdego oddziału są określone wymagania kwalifikacyjne dla pielęgniarek. Oby pracodawca nie zinterpretował tego tak - nie ma znaczy nie trzeba. W przypadku ZOL to pielęgniarka ze specjalizacją w dziedzinie opieki długoterminowej lub pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, lub pielęgniarstwa zachowawczego, lub pielęgniarstwa rodzinnego, lub pielęgniarstwa środowiskowego, lub pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego, lub pielęgniarstwa geriatrycznego, lub pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Inne specjalizacje zatem nie zostaną „zaliczone” Jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach&rdquo. W ustawie napisano mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją – znaczy to mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją zatrudniony na stanowisku, na którym takie wykształcenie jest wymagane i posiadana specjalizacja jest w wykazie dotyczącym danego miejsca pracy. Podobnie – pielęgniarka ze specjalizacją – znaczy posiadana specjalizacja jest w wykazie dotyczącym danego miejsca pracy. Umożliwi to niestety ograniczenie do minimum pielęgniarek zakwalifikowanych do gr. 7 i 8.

#52  2017.07.30 18:33:14 ~do 49

Nie siej bolszewickiej propagandy. Od kiedy kształcenie w zawodzie medycznym ma charakter administracyjno-gospodarczy ?

#53  2017.07.30 18:36:13 ~do 51

Czyli jeśli jestem mgr ze specj i pracuję na oddziale na stanowisku asystenta pielęgniarstwa, powinnam być na bank zaliczona do gr.7

#54  2017.07.30 19:00:36 ~Do #53

Przeczytaj wpis #50. ( " pielęgniarki mają specki ale z zupełnie innych dziedzin więc także z automatu grupa 9 ) Oczywiście mgr ze specjalizacją na stanowisku asystenta to gr.7. Ważne jednak może okazać się - jaki oddział i jaka specjalizacja ?

#55  2017.07.30 19:04:41 ~Do #52

Przykro mi, ale #49 jest poprawny. Tytuł magistra nie jest jest potrzebny tylko na stanowiskach zarządzających, nie jest jednak wymagany na stanowisku pielęgniarki odcinkowej

#56  2017.07.30 19:16:31 ~Do #53

Sprawdziłam jeszcze raz - oddział i rodzaj specjalizacji bez znaczenia na Twoim stanowisku - zawsze gr.7 ( "na bank" )- Wymagania : tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej lub organizacji i zarządzania lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

#57  2017.07.30 19:39:00 ~aa

WW komentarzach widać jaki nasze środowisko pielęgniarskie jest PUSTE I DURNE. Kodeks etyki jasno i wyraźnie mówi, że każda pielęgniarka ma obowiązek podnosić kwalifikacje.

#58  2017.07.30 19:42:57 ~do 55

Stanowiska kierownicze, w Ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej nie są objęte klauzulą szczególności, natomiast praktyka pielęgniarska jest art. 89-87. Jest jeden problem- realizacja tych zapisów.

#59  2017.07.30 20:06:02 ~do 57

Masz rację! Za to, że część pielęgniarek po ukończeniu kształcenia na poziomie średniego szkolnictwa medycznego wybrało kształcenie na poziomie akademickim, a nie kontynuowało dalej na poziomie średnim-specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa, to Państwo Polskie zrównało je do poziomu średniego ogólnego 'najniższego'. W końcu każdemu wolno pomarzyć, że dożyje się w Polsce czasów, w których pielęgniarkom przestanie się na płaszczyźnie naukowej i społecznej fundować zasadę 'mniejsze lub niższe jest (odpowiednio) większe lub wyższa'

#60  2017.07.30 21:28:55 ~do 56

Dzięki, miła wiadomość :-)))))

#61  2017.07.31 06:49:05 ~Do#59

Masz sporo racji. Zwłaszcza po ostatniej interpretacji MZ, z której wynika, że specjalizacja w dowolnej dziedzinie pielęgniarstwa będzie "zaliczona" bez względu na miejsce zatrudnienia. Wynika z tego, że pielęgniarka z wykształcenie średnim i specjalizacją chirurgiczną zatrudniona na ZOL-u będzie w wyższej grupie niż mgr pielęgniarstwa przy zatrudnieniu ich obu na takich samych stanowiskach .

#62  2017.07.31 08:36:04 ~do 61

Niepokojące jest to, że i tym razem wygrała tradycja "równania w dół" pielęgniarek w kategorii poziom wykształcenia.