Dzisiejsza prasa: "Pozorne podwyżki pensji dla pielęgniarek. Sejm przyjął ustawę, szpitale chcą zaoszczędzić".

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!


Poniżej publikuję propozycję okładki najbliższego wydania branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Wyraź swoja opinię. Proszę o sugestie.

Mariusz Mielcarek 


 

PETYCJA

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

Prezydent RP,

Premier RP,

Minister Zdrowia,

Posłowie i Senatorowie Parlamentu RP

W Dzienniku Ustaw ogłoszono Ustawę z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W uzasadnieniu do projektu przedmiotowej ustawy zapisano:

Zgodnie z projektem ustawy wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom wykonującym zawód medyczny zatrudnionym na poszczególnych kategoriach stanowisk pracy będzie uzależniona od poziomu wykształcenia wymaganego na stanowisku pracy, na którym zatrudniony jest dany pracownik (wykształcenie na poziomie wyższym, średnim, posiadanie specjalizacji). Rozwiązanie takie wiąże więc de facto najniższe wynagrodzenie w danej grupie z zakresem obowiązków, które wykonywane są na określonym stanowisku”.

Natomiast w ustawie ogłoszonej w dniu 1 sierpnia 2017 roku (Dz.U. z 2017 r. poz. 1473) zrównano najniższe wynagrodzenie zasadnicze:

1. pielęgniarki,

2. pielęgniarki z tytułem licencjata,

3. pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa,

4. opiekuna medycznego.

Wobec powyższego podstawowe założenie ustawy...

Zobacz całą treść petycji 

Zapraszamy do podpisywania petycji tutaj.

Mariusz Mielcarek 


2 sierpnia 2017 roku - Artykuł prasowy - Pozorne podwyżki pensji dla pielęgniarek. Sejm przyjął ustawę, szpitale chcą zaoszczędzić

Powyższy artykuł porusza kwestie, o których pisałem już od maja br. Spadały na mnie gromy oburzenia, że wypisuję głupoty i skłócam środowisko zawodowe. Teraz o sprawie pisze ogólnopolska prasa...

25 maja 2017 

Tak! To majstersztyk!

Dodatek Zembali został przyznany w 2015 roku. Społeczeństwo otrzymało jasny przekaz: pielęgniarki i położne dostały 1 600 złotych podwyżki. To, że brutto brutto już do społeczeństwa się nie przebiło. No, po za jednym. Te chytre pielęgniarki i położne tyle dostały a jeszcze strajkują. Ale minister Radziwiłł zapowiedział regulacje płacowe dla pracowników ochrony zdrowia. Co tu zrobić, żeby dotrzymać słowa z kampanii wyborczej, a jednocześnie zniwelować kłujący w oczy inne grupy zawodowe, dodatek brutto brutto dla pielęgniarek i położnych? Chyba sam diabeł podpowiedział ministrowi zdrowia: obiecane w kampanii wyborczej podwyżki dla ochrony zdrowia (w przypadku grupy zawodowej pielęgniarek i położnych), sfinansuj z... dodatków brutto brutto. I tak zapisano w ustawie "o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

Myślę, że wiele środowisk zawodowych z obszaru ochrony zdrowia, takim obrotem sprawy jest bardzo ukontentowanych. Pazerne pielęgniarki i położne dostały...

Co na to "panie w czepkach", które podpisały porozumienie z 2015 roku? Na razie milczą! Czekamy na stanowisko w sprawie...  

Mariusz Mielcarek 


25 lipca 2017 - Zobacz odpowiedź na pierwsze pismo redakcji portalu do ministerstwa zdrowia w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Pytaliśmy o przypisanie tego samego "współczynnika pracy" magistrowi pielęgniarstwa oraz opiekunowi medycznemu. Prawie 100 komentarzy!

Zobacz także:

Deprecjacja zawodu pielęgniarki w nowej ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych.


Zobacz także:

22 lipca 2017 - Akcja pielegniarkicyfrowe@wp.pl - pielęgniarki i położne piszą do związków pip: Żądamy strajku oraz pozwu zbiorowego, a także postępowania przed sądem zawodowym wobec wiceministra zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko! Ponad 70 komentarzy!

20 lipca 2017 roku - Prawo i sprawiedliwość dla pielęgniarek. Prezydent w dniu 19 lipca podpisał ustawę o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która deprecjonuje zawody pielęgniarki i położnej wobec innych zawodów medycznych. Ponad 120 komentarzy!

Czyli podział pielęgniarek i położnych pozostaje taki jak opublikowaliśmy w bieżącym numerze miesięcznika branżowego - Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - nakład 30 tysięcy egzemplarzy. 

Tylko w miesięczniku branżowym pielęgniarek i położnych (nakład 30 tysięcy egzemplarzy) - zobacz pełny tekst ustawy autorstwa ministra Radziwiłła o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W gazecie znajdziesz wiele informacji związanych z tym nowym aktem prawnym regulującym wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych. 

Mariusz Mielcarek 

                                Powiększ aby przeczytać tą stronę gazety

                                   Zobacz inne artykuły w tym numerze gazety

Komentarze użytkowników

#1  2017.08.02 18:38:34 ~Pigula

Jestem stażem 25 lat pytam się czy koleżanki z mgr i specjalizacja będą miały jakieś wytyczne w swojej pracy .Bo niestety śmieją się z nas starych piel .po liceum .studium i licencjackie ze to my będziemy tyłki myly.Nie boje się pracy ale czy w takim wypadku jeżeli pani po mgr z tyt specjalizacji będzie nadal pracować jako piel odcinków a piel bez specjalizacji po np liceum med na ojomie czy R łup pop .czy wtedy zmieni się zakres obowiązków .Bo jak mi wiadomo tytuł mgr to już jest tytuł naukowy a specjalizacja do czegoś zobowiązuje .Niestety u nas w szpitalu tak jest panie mgr pracują na odcinkach a panie po studium i liceum na OJOK pop r

#2  2017.08.02 19:14:35 ~Do 1

Tytuł mgr pielęgniarstwa jest tytułem zawodowym a nie naukowym.

#3  2017.08.02 19:23:08 ~ja do #1

Tytuł MGR to tytuł zawodowy! Masz zakres obowiązków to ich wykonuj (nie boisz się pracy a boisz się szkoły- podniosłabyś swoje kwalifikacje to może byś zarządzała? Przypomnę Ci, że Twoim obowiązkiem jest podnoszenie swoich kwalifikacji!

#4  2017.08.02 19:28:09 ~Położna

Podzielono nas w ustawie ale dzielimy się także między sobą, wystarczy poczytać komentarze. Nic nie osiągniemy, bo z komentarzy wynika że wiele nas dzieli a szkoda. W JEDNOŚCI SIŁA

#5  2017.08.02 19:47:47 ~do 4

Brawo Ty :)

#6  2017.08.02 20:06:59 ~Ppppp

Do 3.Można się pomylić masz rację . jakas ty mądra takie jak ty to od roboty się wymigują a właśnie pokazałaś gdzie dobro pacjenta tylko nauka .Najlepsza nauka jest człowiek i opieka chęci i dobre słowo rozmowa a nie tylko licytacja kto co ile skończył .Śmieszne

#7  2017.08.02 20:28:14 ~Ja

A ty magister, aty specjalistka, a jeszcze inna tylko po LM. A która tyłek powinna myć. To właśnie My pielęgniarki. Kto miał ochotę to się kształcił kto jej nie miał, siedział w domu a tyłki to będziemy myły wszystkie, bez wyjątku. Śmieszne i durne jesteście koleżanki. Tu nie chodzi o to aby sobie wzajemnie dokopać ale o to aby być raze! I wspólnie zastanowić się co zrobić. A jak jeszcze czytam ,że dobro chorego, empatia itp. To mi ręce opadają. My o siebie, nasze rodziny i kasę walczmy. Z tego żyjemy a nie martwmy się ciągle o dobro pacjenta. Pacjent ma się świetnie. Skoro naszym dyrektorom pasuje takie zatrudnienie to rozumiem ,że pacjent ma się ok.Jest bezpieczny. Myślmy o sobie. Nikt nam nie pomoże jeżeli nie pomożemy sobie same.

#8  2017.08.02 23:00:50 ~do7

Dokładnie tak.Myslmy o sobie bo nikt o nas nie myśli jak nam ulżyć tylko jak dokopać.

#9  2017.08.03 00:35:56 ~piel

7 i 8 myślę jak Wy dyrektor nie martwi się o pacjenta tylko czy dokumentacja jest komputerowo napisana i to jeszcze żeby były długie bajki sklecone, dobro pacjenta u niego na szarym końcu, chyba, że media coś zwęszą, wtedy to galotami dyrekcja trzęsie i co? najlepiej winę zrzucić na pielęgniarkę, do tego też jesteśmy. Dziewczyny walczmy o nas same, nasze rodziny, nasz prywatny wolny czas! W JEDNOŚCI SIŁA!

#10  2017.08.03 08:05:50 ~Piel

Rany boskie tylko kłótnie. Czytajcie z e zrozumieniem że to pan dyrektor decyduje komu ile da. W ustawie tylko nas podzielili i nic więcej.

#11  2017.08.03 10:49:30 ~do 2

Twoim obowiązkiem jest milczeć

#12  2017.08.03 11:45:44 ~infirmaria

Aby uniknąć dalszej jatki konieczne jest wprowadzenie wartościowania stanowisk wówczas znikną te podziały! MOŻE!

#13  2017.08.03 15:48:17 ~lili

Czy do pracy na odcinku potrzeba pielegniarki z mgr oraz specjalizacja i jak to sie ma do dyzuru pelnionego z pielegniarka po LM zakresy obowiazkow te same bywa ze pielegniarka po LM ma wieksze doswiadczenie ona czesto podejmuje decyzje a kasa tak rozna Takie male porownanie w ktorym zawodzie jest tak ze majster zarabia mniej od ucznia'

#14  2017.08.03 17:12:35 ~Ewa

Do 3, tytuł zawodowy to PIELĘGNIARKA, tytuł naukowy to magister. Już żałuję że podpisałam tą petycję, na głupotę naszej grupy zawodowej nie ma żadnego lekarstwa.

#15  2017.08.03 17:45:45 ~Do #14

Mylisz całkowicie pojęcia. Tytuł naukowy jest tylko jeden -profesor, doktor i doktor habilitowany to stopnie naukowe, licencjat oraz magister to tytuły zawodowe. Pielęgniarka jest zawodem a nie tytułem zawodowym.

#16  2017.08.03 19:17:09 ~Do 14

Wpis 15 jest prawidłowy. Na moim dyplomie jest napisane uzyskała tytuł zawodowy. Zresztą można poczytać dokładnie suplementy do dyplomu, tam są ładnie opisane tytuły jakie można uzyskać.

#17  2017.08.03 22:29:28 ~ja do #14

Poczytaj sobie!

#18  2017.08.04 01:43:53 ~kadrowa

Matematyka matematyką jeszcze tych pieniędzy nie ma a już licytacja, obelgi z każdej strony, czy to działanie było celowe waszych przedstawicieli by skłócić was wszystkich świetnie im się udało a wy "łykacie jak świeże bułki" i obrażacie się wzajemnie, jak może być dobrze w tym zawodzie, koleżanki magister ze specjalizacją już liczą kasę, magisterki i licencjatki "biedne" bo najbardziej pokrzywdzone ale nie martwcie się weźmiecie czwarty etat dorobicie a w czasie jaki wam został zrobicie specjalizację- przecież macie na to własne pieniądze, a te panie bez matury ze specjalizacją cichutko siedzą petycji nie podpisują bo jeszcze im kasę zabiorą, zostały jeszcze te ze średnim wykształceniem czy to z maturą czy bez co się nie dokształciły i nie zrobiły specjalizacji to one najbardziej się cieszą i śmieją z tych dokształconych pielęgniarek z magistrem bo będą zarabiać tyle samo co one i nawet tyle co opiekun medyczny. TAKA TO CAŁA PRAWDA O POLSKICH PIELĘGNIARKACH. Co do tej kasy to nie liczcie zbyt wcześnie bo to tylko nielicznym dyrekcja ją naliczy i tak robicie wszystkie to samo i myślicie, że dyrekcja wam da inne pieniądze? życzę Wam tego ha ha. kadrowa

#19  2017.08.04 11:36:16 ~jola

A ty kadrowa wypad z naszego portalu! nikt tu Ciebie o zdanie nie pyta , znalazła sie wielce wykształcona.

#20  2017.08.04 17:10:49 ~Basia

Ciągle nie mogę się nadziwić, czemu w Polsce nie ma świadomości, jak ważna jest praca pielęgniarki. Każdy kto trafia do szpitala chciałby się czuć bezpiecznie i wiedzieć, że nie tylko mu za przeproszeniem tyłek dobrze wytrą, ale też dobrze założą wenflon czy podadzą kroplówkę, ale jak wymagać dobrej jakości za takie psie pieniądze. W Niemczech pielęgniarka zarobi 8 tys. zł, we Francji 5 tys, nawet w Kuwejcie można zarobić 4 tysiące plus nocleg i wyżywienie. Dlaczego tylko my jesteśmy 100 lat za murzynami.

#21  2017.08.04 20:19:21 ~do #20

Proponuję przeczytać komentarze na tym portalu a odpowiedź gotowa:))

#22  2017.08.05 01:25:02 ~do jola

Ale wy głupie jesteście ja tylko prawdę napisałam wiem co się dla was robi i jak o was się mówi może pomyślcie trochę kadrowa

#23  2017.08.05 04:32:18 ~Meadow Dew

W samo sedno !

#24  2017.08.05 04:34:32 ~Meadow Dew

Do 21 . W samo sedno !

#25  2017.08.06 08:22:53 ~?

Kadrowa zawsze ,służyć" gotowa--dyrekcji jak orżnąć pielęgniareki z naleznej im kasy

#26  2017.08.07 21:34:48 ~polozna

Do 10 - no a dyrektor tyle da ile zechce i kiedy zechce :)))