Czy praca pielęgniarki w opiece długoterminowej domowej jest konkurencją dla SPZOZ, gdzie jest również kontynuwana taka opieka?

2 min czytania
Aktualności

Czy praca pielęgniarki w opiece długoterminowej domowej jest konkurencją dla SPZOZ, gdzie jest również kontynuwana taka opieka? Dana pielęgniarka pracuje w SPZOZ i u tzw.konkurencji…   

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych 

Ustawa z dnia 14 lipca o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wprowadza następujące regulacje:

  • Od 1 stycznia 2007 roku w publicznych zakładach opieki zdrowotnej pielęgniarki lub położne wykonujące zawód w formie indywidualnej praktyki pielęgniarki lub położnej, indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarki lub położnej, a także grupowej praktyki pielęgniarek lub położnych nie mogą prowadzić na terenie publicznego zoz działalności polegającej na udzielaniu takich samych świadczeń zdrowotnych, które są udzielane przez ten zakład, z wyjątkiem świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i stomatologii,
  • Ustawa nakazuje zakładom opieki zdrowotnej w terminie do dnia 31 grudnia 2006 prowadzoną działalność dostosować do wymogów ustawy z dnia 14 maja 2004 roku.

Prawnicy będą mieli za zadanie określenie znaczenia zapisów „na terenie publicznego zoz” oraz  „prowadzić działalności polegającej na udzielaniu takich samych świadczeń zdrowotnych”. Zapewne interpretacja tych zapisów zostanie wypracowana w orzecznictwie sądowym.

 

Natomiast można stwierdzić, że takie zapisy w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej nie zamykają drogi pielęgniarkom i położnym do wykonywania zawodu w publicznych zakładach opieki zdrowotnej w ramach indywidualnej, specjalistycznej praktyki. Należy zwrócić uwagę, że powyższe zapisy ustawowe zakazują działalności konkurencyjnej na terenie publicznych zoz-ów.  Wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z uprawnień jakie daje samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej artykuł 35 ustawy o zoz, który brzmi: samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, może udzielać zamówienia na świadczenia zdrowotne, zwanego dalej 'zamówieniem’: osobie wykonującej zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

 

Wobec powyższego w sytuacji kiedy publiczny zoz zaprasza na podstawie art. 35 osobę wykonującą zawód pielęgniarki lub położnej do udzielania na jego terenie świadczeń zdrowotnych to nie można mówić w takim przypadku o działalności konkurencyjnej. Prawnicy uważają, ze w takim przypadku indywidualna praktyka pielęgniarki lub położnej nie „prowadzi działalności polegającej na udzielaniu takich samych świadczeń”, gdyż  zastępuje publiczny zakład opieki zdrowotnej w realizacji jego zadań.

 

Odpowiedź na konkretną sytuację, opisaną w Pani pytaniu jest niemożliwa do udzielenia, z powodu braku szczegółowych informacji.

 

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz też:

 

Umowy cywilnoprawne w zoz – samozatrudnienie

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8148 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Stoły zabiegowe z elektryczną regulacją – jak mogą ułatwić codzienną pracę medykom?

3 min czytania
Stół zabiegowy to wyspecjalizowane wyposażenie medyczne, wykorzystywane w wielu dziedzinach. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie przeprowadzania badań diagnostycznych, różnego rodzaju zabiegów, masaży,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – petycja w sprawie dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

2 min czytania
Sprawa dodatku stażowego i nagród jubileuszowych dla pielęgniarek i położnych… Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Komentarze