Posłanka PiS Bernadeta Krynicka (pielęgniarka) w Sejmie o nowej siatce płac pielęgniarek i położnych

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


 

Poniżej publikujemy fragmenty wypowiedzi posłanki PiS Bernadety Krynickiej na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 7 czerwca 2017 roku. Dyskusja dotyczyła sposobu wynagradzania pielęgniarek i położnych, który został zaproponowany w  ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Czy wszyscy? Wszyscy. Pani poseł Krynicka, a potem jeszcze ja i kończymy.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):

Dziękuję bardzo. Panie przewodniczący, Pani minister, chciałabym Państwu przypomnieć, że te wynagrodzenia to zaniedbania sprzed wielu lat. Platforma Obywatelska przez 8 lat nic nie zrobiła poza tym, że wprowadziła bałagan i tylko określona grupa zawodowa…

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Przepraszam, proszę o ciszę na sali. Poseł Krynicka ma prawo wypowiedzieć swoje przemyślenia, więc niech je wypowie.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):

W ciągu ośmiu lat tak naprawdę jedna grupa zawodowa zaczęła dobrze zarabiać… Panie przewodniczący, mógłby
Pan się wstrzymać z komentarzem…

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Mógłbym.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):

Nie może Pan wytrzymać. Proszę trochę się opanować. Ja trochę się dziwię środowiskom pielęgniarek, że nie popierają tego projektu ustawy, ponieważ, jakby nie patrzeć, podnosi wynagrodzenie nawet o 1700 zł i to będą podwyżki wprowadzone w podstawę. O to walczą pielęgniarki. One tego chciały. Ta kwota obok nie satysfakcjonuje pielęgniarek. Dziwię się więc bardzo i nawet tego nie rozumiem. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

A ja rozumiem, że Pani nie rozumie. Teraz ja mam pytanie…

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):

Panie przewodniczący, Pan sobie za dużo pozwala. Pan nie jest tutaj bogiem na posiedzeniu komisji i Pan obraża ludzi…

Poseł Tomasz Latos (PiS):

Panie przewodniczący, ja bardzo proszę…

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Ja powiedziałem, że Panią rozumiem.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):

Wie Pan, co? Nie musi Pan tego gadać. Ja Pana też rozumiem i Pana słabości. Pan już nie daje rady. Pan szuka momentów, żeby kogoś dotknąć. To jest bardzo niskie.

Przewodniczący - poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Pani minister. Proszę o ciszę na sali. Jeszcze jedna osoba. Bardzo proszę. I proszę się przedstawić.

Przewodnicząca ZK OZZPiP Lucyna Dargiewicz:

Lucyna Dargiewicz, OZZPiP, przewodnicząca. Pani poseł, proszę nie obrażać pielęgniarek. Jeżeli chodzi o stawki, jakich środowisko pielęgniarek i położnych oczekuje, złożyliśmy swoje propozycje do Ministerstwa Zdrowia. Były to 1,5, 1,75 i 2 średnie w gospodarce. I proszę nie mówić, że pielęgniarki oczekują 1700 zł, bo za chwilę przez Państwa politykę dojdzie do tego, że padną zakłady, bo pielęgniarki wyjadą. Ja już się nie boję o pielęgniarki, bo one są już wiekowe – przepraszam za określenie – i 80 tys. z nich nabywa prawa, więc ich nie będzie w systemie. Państwo mają zobowiązania nie w stosunku do pielęgniarek, tylko do obywateli, bo to społeczeństwo Państwa wybrało i Państwo kreują politykę i zasady działania. Dziękuję bardzo. Czytaj dalej...

 

Czytaj więcej artykułów z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.18 12:22:21 ~Go

No co tu komentować merytorycznie.Nie patrząc na opcje polityczne i mimo tego,że nie darzę p.Arłukowicza sympatią,muszę napisać, że jest o wiele inteligentniejszy od p.Krynickiej.I tyle.

#2  2017.09.18 12:56:34 ~Polozna

Jeszcze nie słyszałam , żeby ta pani coś madrego powiedziała.

#3  2017.09.18 12:59:11 ~Ewa

Pani Bernadeto, pielęgniarki w Łomży czekają na 1700 zl, kiedy?

#4  2017.09.18 13:06:34 ~Anka

Bystra ta kryniczanka jak i Józefa Szczurek żelazko. Mowa jej nie przewyższa gadaniny baby jarmarcznej.

#5  2017.09.18 13:56:49 ~Pielęgniar

Łomża przeprasza za Bernadetę Krynicką.Podziękujemy pani w następnych wyborach my pielęgniarki i nasze rodziny i znajomi!

#6  2017.09.18 14:10:26 ~ja

Jak mamy takie przedstawicielki we władzy to nic dziwnego, że tak nas traktują.

#7  2017.09.18 14:42:34 ~motyl

Ja chcę się odnieść do tego szkolenia w Warszawie nt: roszczeń pacjentów . Ja w 100% popieram pacjentów .Bo NIE MOŻE BYĆ TAK ,ZE W TYM CHORYM KRAJU ŻE KONOWAŁ JEST BOGIEM A PACJENT MA W 100% SPEŁNIAĆ JEGO WYMOGI . PACJENT ( to nie lekarz ale ma prawo decydować o SOBIE ) . I PRZYCHODZI CZAS KIEDY PACJENCI ZACZYNAJĄ MYŚLEĆ . To nie BOGOWIE mają narzucać SWOJĄ WOLĘ ALE PACJENT JEST TYM PODMIOTEM , KTÓRY MUSI NA RÓŻNE DZIAŁANIA WYRAZIĆ ZGODĘ . Bardzo często pacjenci byli zmuszani do wielu działań jak choćby : zakup leków z własnej kieszeni w szpitalu podczas hospitalizacji , czy płacenie za wizytę domową lek POZ , pomimo tego że ma wynegocjowaną kwotę / per capita na każdego pacjenta co miesiąc . A NIEUDZIELENIE POMOCY W IZBIE PRZYJĘĆ ( w stanach zagrażających życiu ) a następnie ZGON PACJENTA - To CODZIENNOŚĆ i BEZKARNOŚĆ ZARAZEM . Albo odmowa udzielenia pomocy w domu ( w stanie ciężkim ) - tylko spychanie na karetkę z pogotowia to też codzienność i można by mnożyć . Arogancja i cynizm to też codzienność - bo tutaj jest Polska i panują takie standardy gdzie liczy się tylko co? KESZ< KESZ i KESZ .

#8  2017.09.18 14:49:37 ~motyl

Agresja pacjentów nie bierze się z NICZEGO . To czynniki ze strony służby zdrowia decydują o tym . Jeżeli pacjent widzi i słyszy że jest traktowany JAK ŚMIEĆ , TAK PO PROSTU JAK ŚMIEĆ TO AGRESJA WTEDY DAJE O SOBIE ZNAĆ . Pracownicy służby zdrowia powinni być przeszkoleni przez ludzi z krajów , cywilizowanych " jak choćby USA , UK , Niemcy . Proszę zobaczyć na filmach jak tam odnosi się lekarz do rodziny pacjenta , pacjentów bo tak powinno być . A u nas JAK W DŻUNGLII , panuje prawo pięści ( kto silniejszy ten ma rację )

#9  2017.09.18 15:44:25 ~do motylki

Wft:(

#10  2017.09.18 16:07:07 ~do motyl

Napitego,agresywnego żula wrzucasz do tego samego worka co przyzwoitą pielęgniarkę.Opanuj się.

#11  2017.09.18 16:30:30 ~Pielęgniar

Brak słów na określenie toku myślenia pani poseł Krynickiej, jak i pani Szczurek. Jak można tak zróżnicować osoby wykonujące taką samą pracę. Pensja zasadnicza powinna być taka sama a specjalizacja i tytuł magistra wynagradzana dodatkami. Rząd chce uniknąć wydatków na podwyżki płac dla pielęgniarek skłócając je. Jakoś dla lekarzy są pieniążki 100 zł na godzinę, nie zaglądając nikomu do kieszeni. My przez cały miesiąc zarabiamy tyle co oni przez jeden dyżur. Powinnyśmy walczyć o jednakowe wysokie wynagrodzenie zasadnicze i godne dodatki za specjalizację i magisterkę. Pani Krynicka jako pielęgniarka powinna o tym pomyśleć, wiecznie na stołku nie będzie.

#12  2017.09.18 16:51:12 ~funia

Wow! P.Bernadeto po nastepnych wyborach to do której grupy się pani łapie,i za ile? skoro będą takie podwyżki?

#13  2017.09.18 19:42:02 ~ja

Dargiewicz jaka teraz dobra ! wszyscy "dobrzy" byli i są nadal wczoraj duda ten wielki związkowiec współczuje ciężko pracującym paniom w niedzielę w supermarketach a pielęgniarki to co robią? smrody - dżwiganie i myślenie non-stop całodobowo i świątecznie i nikt nigdy nad nami się nie pochyli !

#14  2017.09.18 19:45:19 ~piel.

Do 13 prawda !

#15  2017.09.18 20:02:48 ~nic nowego

Przecież ktoś tą Krynicką wybrał! A póki co jest znana z obcisłych żółtych spodni na sali sejmowej!

#16  2017.09.18 20:24:03 ~Ulaala

Pani szczuszczurek najpierw była w samoobrony potem się przebarwila na pisiorow itrzepie kasę a wy durne pielęgniarki mialyscie nadzieje ze Bedzie dbać o wasze interesy ale naiwne

#17  2017.09.18 21:27:35 ~Mea

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości wszystko porządkuje", "To naprawdę nie jest mało"- przekupa z targu to przy tej kobiecie salony. No widzicie? Cieszcie się bo jest super , według pani poseł! Ci ludzie nie widzą problemu i go nie zobaczą . Tylko generalny strajk cokolwiek zmieni. Jak dyrektorzy szpitali nie stracą milionów przez brak pielęgniarek na stanowiskach pracy NIGDY nie zaczną nas brać poważnie! Do nich tylko kasa przemówi nie argumenty.

#18  2017.09.18 21:56:48 ~do 13

A ja, po tylu latach uważam, że błędem chyba było zrzeszać się w OZZPiP. Trzeba było nam przyłączyć się do SOLIDARNOŚCI. Co tak naprawdę wywalczyłyśmy? NIC.

#19  2017.09.18 22:02:25 ~Ewa

Pani Bernadeta będzie w tej samej grupie co opiekun medyczny

#20  2017.09.18 23:02:25 ~pielęgniar

Wielu z nas nie lubi mówić o wysokości swoich zarobków. Rozmowy na ten temat nie są jednak zabronione. Kiedy kolega z pracy, który robi dokładnie to samo, co my zdradza, że zarabia kilkaset złotych więcej, czujemy, że potraktowano nas niesprawiedliwie. Czy pracodawca miał prawo wycenić jego pracę wyżej niż naszą? – Równe traktowanie w wynagradzaniu stanowi jedną z podstawowych zasad prawa pracy – przypomina Agnieszka Fedor, adwokat, partner, Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k. – Kodeks pracy mówi wprost, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości (art. 18(3c) § 1 KP). Praca jednakowa to praca na tym samym stanowisku, z takim samym zakresem obowiązków, natomiast prace o jednakowej wartości to prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych oraz porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku – dodaje. Gdy kolega zarabia więcej Jeżeli pracownik uważa, że za taką samą pracę jest wynagradzany gorzej niż jego kolega, może dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Musi jednak pamiętać, że dochodząc odszkodowania z tytułu naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania pracowników w zakresie wynagrodzenia za pracę, powinien wykazać, że wykonywał jednakową pracę (lub pracę o jednakowej wartości), co pracownik otrzymujący wynagrodzenie na korzystniejszym poziomie (por. wyrok SN z 15 września 2006 r, I PK 97/06). Wtedy ciężar dowodu przechodzi na pracodawcę i to on musi wykazać, że kierował się obiektywnymi przesłankami. W naszym przypadku powinien odpowiadać rząd. Gdyż wykształcenie typu magister lub specjalizacja powinny być wynagradzane dodatkami. Zapomnieli o kodeksie pracy ? Dzieląc nas rządzący oszczędzają dając niby podwyżki. Od stycznia 2018 najniższe wynagrodzenie to 2100.

#21  2017.09.18 23:27:41 ~9

Szczurek też nie będzie wieczna w sejmie.Co ona z nami zrobiła? Dba tylko o swoją dupę!

#22  2017.09.19 08:37:52 ~starsza p.

Droga Redakcjo! Ta wypowiedź B. Krynickiej jest z dn. 7 czerwca (! ). Czy naprawdę w naszym środowisku nic się nie dzieje godnego uwagi i dyskusji, że trzeba cytować wypowiedzi sprzed kilku miesięcy? Na Waszej głównej stronie szumny nagłówek: Fakty - Komentarze - Codziennie. Teraz mamy wrzesień, wokół naszych spraw jest medialna cisza. Nie wiem, czy o to chodzi Waszemu portalowi? Przypominanie starych artykułów nic dobrego nie wnosi. Na Waszych łamach od kilku miesięcy pyskówka o zarobkach, wykształceniu. Komu to potrzebne, wystarczy przeczytać Kodeks Pracy. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, a w praktyce – Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), przygotowało zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych. Czyli o nas, żywych nie warto myśleć, mówić. Może, Droga Redakcjo, czas skończyć z poprawnością polityczną? Mam 53 l, w zawodzie 33 l,tracę nadzieję, chęci i serce do tej pracy. Powielane artykuły Waszego portalu nie pomagają w ich odzyskaniu.

#23  2017.09.19 19:27:24 ~do 20

Bardzo mądra Twoja wypowiedź. Trzeba o tym pamiętać koleżanki z grupy 9, bo może to nam się przydać.

#24  2017.09.20 00:13:00 ~5

Szczurek Ha Ha Ha ! Dba o swoją d. .Mam nadzieję że ją niedługi wypier. .