Pytanie 2 Portalu Pielęgniarek i Położnych do Ministerstwa Zdrowia w sprawie nowej ustawy o wynagrodzeniach

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


 

Pytanie 2.

05 lipca 2017

Pani Józefa Szczurek-Żelazko

Sekretarz stanu Ministerstwo Zdrowia

W związku z uchwaleniem przez Sejm RP w dniu 8 czerwca 2017 roku ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska w sprawie sposobu zaszeregowania osoby wykonującej zawód pielęgniarki albo położnej.

Jestem absolwentem liceum medycznego, pielęgniarzem anestezjologicznym zatrudnionym w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Posiadam tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa – organizacji i zarządzania. Do jakiej grupy powinienem zostać zaszeregowany przez pracodawcę: "pielęgniarka albo położna bez specjalizacji" czy "pielęgniarka albo położna ze specjalizacją"?

 

Odpowiedź ministerstwa zdrowia

27 lipca 2017

 

Mariusz Mielcarek

„Portal i Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych”

Szanowny Panie Redaktorze!

Uprzejmie informuję, że Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych – dalej: „ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r.” - w dniu 19 lipca br. została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej. Obecnie ustawa oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia.

W załączniku do ww. ustawy wymienione zostały grupy zawodowe pracowników medycznych, dla których przewidziano współczynniki pracy służące do obliczenia właściwego dla danej grupy najniższego wynagrodzenia (...).   Czytaj dalej...

 

Czytaj więcej artykułów z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.19 15:34:29 ~motyl

Chcę się odnieść do odpowiedzi dla tego Pana , który pytał w jakiej grupie się znajdzie . Otóż ta odpowiedź jest tzw: MYDLENIEM OCZU a dlaczego ? Otóż ministerstwo KŁAMIE a dlaczego? PONIEWAŻ PODAJE ŻE W GRUPIE , pielęgniarka bez specjalizacji ZNAJDĄ SIĘ TE < KTÓRE NIE ZALICZAJĄ SIĘ DO ( 1. z magisterskim i specjalizacją i 2. te które nie mają wyższego wykształcenia i specjalizacji ) a dalej poza NAWIASEM PODAJE ŻE tj : wszystkie te , które nie muszą posiadać specjalizacji .Czyli MGR bez specjalizacji - zalicza się - DO WSZYSTKICH TYCH KTÓRE NIE MUSZĄ POSIADAĆ SPECJALIZACJI ( oczywiście ze współczynnikiem pracy NAJNIŻSZYM czyli 0,64 . MÓWIĄC WPROST ŁŻE MINISTERSTWO mówiąc - ŻE do GRUPY PIELĘGNIARKA BEZ SPECJALIZACJI ( wszystkie oprócz 1i2 ) . To HAŃBA < HAŃBA I JESZCZE RAZ HAŃBA NA TO CO SIĘ WYPRAWIA . MAGISTROWIE ZRÓBCIE RABAN JAKO ODWET NA TE KŁAMSTWA BO WAS POMINIĘTO I ZEPCHNIĘTO Z TABELI CAŁKOWICIE I NA SAMO DNO . NIE POZWÓLCIE NA TO .

#2  2017.09.19 15:40:48 ~mgr specj

Magistrom wystarczy dorobić specjalizację (to tylko 18 msc) i nie będą musieli robić rabanu, bo to już jest pozamiatane, maszyna ruszyła w ruch, ustawa podpisana.

#3  2017.09.19 16:16:11 ~x,,,

W momencie jak p.Zembala ogłaszał wszystkim,że pielęgniarki dostały 1600,zł podwyżki,ludzie "z ulicy"byli oburzeni,mówiąc takie podwyżki,czgo jeszcze chcą.Dlaczego teraz nie głosi się w mediach,że te dodatki już nie istnieją,i nie zostały wypłacone w całości.Nawiasem, "Prof. Marian Zembala zarabia krocie! Tylko w ubiegłym roku na jego konto wpłynęło ponad milion złotych, a dokładnie 1 087 450,94 zł. "

#4  2017.09.19 23:24:43 ~do 2

Co ty piszesz jakie wy tępe jesteście i co niby ten magister zrobi spec i co dalej dofinansuje darmozjadów w izbach a dyrektor stwierdzi, że na danym stanowisku nie potrzebny mu ani magister ani specjalistka i co dalej chyba doktorat! ! !

#5  2017.09.19 23:26:12 ~cd

To tylko takie g,lupie i naiwne mogą być wiecznie niedowartościowane pielęgniarki

#6  2017.09.20 04:03:13 ~Do #4,1,2

"Dyrektor stwierdzi, że na danym stanowisku nie potrzebny mu ani magister ani specjalistka" i postąpi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U.11.151.896 → z dnia 22 lipca 2011 r. ) zgodnie z którym na stanowisku pielęgniarka czy też starsza pielęgniarka wymagane jest tylko prawo wykonywania zawodu - nie jest potrzebne magisterium czy specjalizacja i ma prawo zakwalifikować do kat. 9 wszystkie pielęgniarki zatrudnione na takim stanowisku. Niestety również te z doktoratem.

#7  2017.09.20 04:33:54 ~podatnik

W wielu komentarzach pojawia się żądanie takiej samej płacy za pracę na tym samym stanowisku bez uwzględniania wykształcenia. Jednocześnie proponujecie wypłacanie wysokich dodatków za magisterium czy specjalizację. Jeżeli tak jest to w Waszych żądaniach występuje sprzeczność. Jako podatnik, z którego składki zdrowotnej wypłacane są Wasze wynagrodzenia nie wyrażam zgody na płacenie za posiadane tytuły - jeżeli ich posiadacze wykonują prace tej samej jakości a ich wyższe kwalifikacje zawodowe są bez znaczenia ( a tak wynika z wielu Waszych wypowiedzi ) to dlaczego mam płacić za kilka literek na identyfikatorze czy pieczątce ?

#8  2017.09.20 08:40:00 ~do 7

Bo osoba wyżej kwalifikowana ma większe umiejętności i wiedzę, którą wykorzystuje w pracy, osoba mniej kwalifikowana wykonuje tylko podstawę, podatniku praca pielęgniarki jest różna na dyżurze jest osoba myśląca i wykonująca i jest osoba tylko wykonująca

#9  2017.09.20 09:38:59 ~do8

Osoba myśląca nie pisałaby takich głupot

#10  2017.09.20 11:05:50 ~do podatni

Właśnie posiadacze tych kilku literek na identyfikatorze czy pieczątce wykonują prace, lecz nie tej samej jakości. Wystąp również ze sprzeciwem jako podatnik aby inne grupy zawodowe, np nauczyciele też dostawali takie samo wynagrodzenie bez względu na wykształcenie- przecież to tylko nauczyciel, uczy jak każdy inny a, że ma tytuł dyplomowany, minowany czy kontraktowy- dla ciebie to wszystko jedno,

#11  2017.09.20 11:31:10 ~Do 10

Włącz Google i poczytaj o awansie zawodowym nauczycieli może zauważysz różnicę.

#12  2017.09.20 13:43:42 ~Piel

Do 7 i 11. Totalny idiotyzm!

#13  2017.09.20 14:23:44 ~Do 12

Popieram porównywanie nauczycieli do pielęgniarek to idiotyzm.Oni mają jasno określone kiedy awansują.Pielęgniarka to zawsze pielęgniarka co z tego że magister.

#14  2017.09.20 15:45:42 ~Do #12

Jak widać bardzo wnikliwie analizujesz komentarze innych, zwłaszcza #7, w którym autorka nie dokonuje własnej analizy sytuacji a tylko wyciąga wnioski wynikające z wypowiedzi innych - niestety pielęgniarek . Tak trzymać. Tylko dzięki takim osobom jak Ty wnoszącym wiele merytorycznych uwag do dyskusji sytuacja pielęgniarek ma szanse na radykalne zmiany. Obecnie stają na skraju przepaści - wykonają krok naprzód.

#15  2017.09.20 16:06:30 ~Do 14

Bronisz samą siebie? Bo jeśli nie, to skąd wiesz, że autorem komentarza 7 jest kobieta? Kim jesteś, żeby stwierdzać merytoryczność wypowiedzi innych? Po to jest to forum, aby każdy mógł tutaj wyrazić swoją opinię i niech ci się nie wydaje, że tylko twoje przemyślenia są cenne dla innych i zbawią środowisko pielęgniarek!

#16  2017.09.20 17:23:27 ~Do #15

Dziękuję za zwrócenie uwagi - istotnie nie wiem kto jest autorem ( rką ) komentarza #7 . Jestem pielęgniarką wykonującą zawód w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarskiej z zawartym bezpośrednio kontraktem z NFZ - jest to jedyne moje miejsce pracy. Moje kwalifikacje pozwalają mi rzetelnie wykonywać swoją pracę, do podjęcia prób zbawienia środowiska pielęgniarek niestety nie wystarczą.

#17  2017.09.20 18:28:49 ~AGA

Znowu obrzucacie się błotem, nie wiem jak w innych szpitalach, ale obiecanej podwyżki od lipca, jak nie było tak nie ma. Takie naskakiwanie jedna na drugą nie ma sensu, to świadczy o nas , pielęgniarkach.

#18  2017.09.20 19:47:28 ~do 8

Czy Ty czytasz swoje wypociny? Głupich się nie sieje, głupi się rodzą.

#19  2017.09.21 01:27:30 ~do 18

A co zabolało tak jest nie wszystkie inteligentne, kształcone, elokwentne gdyby tak było nie pracowały by za jałmużnę na dodatkowych etatach jak robociki, i może powiesz mi, że one myślą, właśnie nie one wykonują! !

#20  2017.09.21 09:49:21 ~do 19.

Wśród tych "wykształconych" często zdarzają się tego typu co i wśród lekarzy, czyli konowały. Ale za to są wysoko wykształcone :-)

#21  2017.09.21 09:55:45 ~AGA do 8

Nie mam nic przeciw podwyższaniu kwalifikacji, ale nie masz racji. Czasami zdarza się, że osobie z mgr przed nazwiskiem brakuje wiedzy ( chociaż powinna ją mieć). Mamy taką na oddziale.