Ministerstwo zdrowia wyjaśnia... "W przypadku kiedy na tych samych stanowiskach zatrudnieni pracownicy podmiotów leczniczych, wykonują takie same obowiązki, lecz posiadają różne - lecz porównywalne - kwalifikacje, wówczas maja oni prawo do jednakowego wynagrodzenia".

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


Zobacz także:

Aktualności według działów - Korespondencja do wiceministra zdrowia (pielęgniarki).

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.20 18:56:54 ~piel

To w takim razie wszystkie pielęgniarki będą zarabiać tak jak mgr ze specj. ponieważ wszystkie wykonujemy to samo.

#2  2017.09.20 19:07:42 ~piel

Były sobie podwyżki.

#3  2017.09.20 19:10:48 ~Tereska

Bardzo dobrze i wreszcie dziewczyny przestańmy sobie dogadywać-pozdrawiam

#4  2017.09.20 19:28:20 ~piel

Też tak uważam. Czy magister pracujący w markecie na kasie ma płacone tyle co kasjer czy inaczej?

#5  2017.09.20 19:45:08 ~piel.

Jestem zdecydowanie ZA, pozdrawiam!

#6  2017.09.20 19:49:14 ~Anna

I do czego to wszystko dąży, uczyć się ustawiczne , podnosić kompetencje.Placic za studia i specjalizacje, a na końcu płaca równa dla wszystkich, żenada .i jeszcze jedno, do tego będzie debatowac komisja za pieniądze, aby poprawić sytuację pielęgniarek.Mam pytanie, co można jeszcz obciąć.z pustej beczka to i s.nie naleje.Jak ja żałuję, że zostałam pielęgniarką

#7  2017.09.20 19:52:33 ~do Anny

Robić specjalizacje tylko wtedy, gdy pracodawca na nie kieruje. Za tym zawsze szły pieniądze. Ale to co zrobiły izby, to mamy teraz tego efekty. Tylko im możemy za to podziękować. I dalej robią to samo. Nabijają sobie kabzę naszym kosztem.

#8  2017.09.20 19:53:12 ~Anna

I jeszcze jedno, nawet na identyfikatorze Ci nie napiszą że masz mgr itd

#9  2017.09.20 19:53:36 ~motyl

Panie Mariuszu - Uważam że dopóki POZWEM ZBIOROWYM LUB STRAJKIEM PANIE NIE DAJĄ ZNAĆ O TYM ŻE WICE - MUSI USTĄPIĆ ZE STANOWISKA I STRAJK WSZYSTKICH PAŃ W WARSZAWIE ( aby usunąć też TE Z IZB ) dopóty będzie nadal TRWAŁ W CHOCHOLIM TAŃCU TEN GRAJDOŁ . A swoją drogą TO PANIE PODZIĘKUJCIE POSŁOM Z PIS ( w następnych wyborach ) - na Prezydenta i nie tylko .Jest Partia Kukiz 15 choćby . Bo jak powiedział w swoim przemówieniu przewodniczący Solidarności - TO NIE TYLKO 500+ powinna PIS mieć przed oczami w swoich rządach ale SĄ TEŻ INNE DZIEDZINY ŻYCIA o których PIS NIE PAMIĘTA , chociaż uprawiając demagogię twierdzą że ZAJĘLI SIĘ NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYMI ( co jest nieprawdą ) .Bo choćby leki dla seniorów ( które kiedyś mieli za darmo teraz mają odpowiedniki ( to nie to samo ) za niewielką odpłatą . A PANIE TĄ USTAWĄ POWINNYŚCIE ZAPAMIĘTAĆ PIS Z JAK NAJGORSZEJ STRONY . ( panie z mgr )

#10  2017.09.20 20:18:42 ~****

Do 9 Odfrun juz motylu! Ustawa wreszcie stworzyla mozliwosci przeszeregowania pielegniarek. Prosze czytac odpowiefz MZ ze zrozumieniem! Pielegniarki sa podzielone na trzy grupy i nie ma innej alternatywy i intrpretacji ustawy wygodnej dla osob, ktore nie moga pogodzic sie ,ze nie spelniaja najwyzszego kryterium grupy 7. Mgr i lic musza podnosic swoje kwalifikacje i to jest sluszne. Czasy socjalizmu juz sie skonczyly!

#11  2017.09.20 21:09:55 ~do 1

Podobnie grupa lekarzy

#12  2017.09.20 21:25:59 ~Piel

Jesteście naiwne, skoro sądzicie, że wszystkie pielęgniarki będą zarabiać tak samo i tyle co w gr 7.

#13  2017.09.20 21:30:32 ~Anna

To ja tej wypowiedzi ministra w kontekście tej ustawy nie rozumiem.Niby dać podwyżkę, ale nie dać i zabrać co się chciało dać .

#14  2017.09.20 21:35:19 ~Do 10

Jasne ,muszą'' ,bo chcecie kaaaasyyy! Od razu można wyczuć kto pisze te słowa !

#15  2017.09.20 21:42:03 ~Tereska

I tak jak myślałam my pielęgniarki umiemy się tylko kłócić , i myśle ze co niektóre powinny zmienić zawód , ja osobiści nie chciałabym być pod opieka takiego wyrachowania i znieczulicy,czyli jak będę zarabiała więcej to będę milsza dla podopiecznego i sumienniej wykonywała swoją prace , coś tu nie trzyma się kupy.pozdrawiam.

#16  2017.09.20 22:11:22 ~a_

Właśnie! Kupa.wyszła z tych "podwyżek", najpierw dać "zembalowe", póżniej zabrać żeby nie dać. PS. To nowe wcielenie Dorotki?

#17  2017.09.20 22:28:34 ~Pielęgniar

Do 4 i 7 macie rację. Dodam że powinnyśmy walczyć o wysokie wynagrodzenie zasadnicze jednakowe dla osób wykonujących taką samą pracę i wysokie dodatki za mgr i specjalizacje. Gdybyśmy były zgodne może byśmy coś wywalczyły. Jednak w naszym środowisku nigdy nie było jedności. Może czas to zmienić, tak jak czas zmienić izby. A tak mamy , niby podwyżki,

#18  2017.09.20 22:38:04 ~Anna

Do Anna Proszę mi powiedzieć co więcej wykonuje pielęgniarka z tytułem magistra od pielęgniarki bez tego tytułu? Czy zajmuje się trudniejszymi przypadkami? Czy wykonuje przy chorych inne ,bardziej zaawansowane i skomplikowane procedury? Czy może robi to samo? Czy aby pracować w naszym zawodzie wymagany jest tytuł magistra? Od 20 lat pracuję na OiT pediatrycznym(bardzo duża różnorodność przypadków-dzieci od wcześniaka do 18 roku życia) i każda z nas pracuje przy wszystkich pacjentach.Skoro wykonuję tą samą pracę i moja praca ma tą samą wartość to dlaczego mam mieć dużo niższą pensję? Skoro mają być takie różnice to niech zmieniony zostanie zakres obowiązków.Najcięższymi przypadkami niech zajmują się najlepiej wykształcone pielęgniarki.I kolejny paradoks-czemu wg.tej ustawy "gorsza"czyli mniej wykształcona pielęgniarka ma wprowadzać w oddział i uczyć tą lepiej wykształconą,lepiej opłacaną ,z tytułami pielęgniarkę? I nie piszcie proszę,że trzeba było się uczyć,bo uczymy się ciągle.Mam dużo różnych kursów i specjalizację.Nie każdego stać na studia .Każdy z nas ma inną sytuację rodzinną jak i finansową,więc nie oceniajcie z góry wszystkich jedną miarką.Pozdrawiam.

#19  2017.09.20 22:50:36 ~Mgr specj

Nigdy nie było,nie ma i nie będzie zgodności wiec nic nie wywalczymy.

#20  2017.09.21 00:43:44 ~do 18

Bardzo dobrze powiedziane, popieram.

#21  2017.09.21 05:17:35 ~****

Do 18. Slusznie nie wszystkie piel musza konczyc studia mgr, moga ukonczyc spec i byc w gr 8.To sa zawody , ktore maja wpisane doskonalenie zawodowe i za to jest inna grupa zaszeregowania!

#22  2017.09.21 05:57:00 ~mgr spec

Do #18, przede wszystkim trzeba mieć maturę by móc starać się dostać na Uniwersytet i wreszcie trzeba go ukończyć.

#23  2017.09.21 06:29:00 ~do22

Z braku sensownych argumentów można podnieść i taki,dotyczący niewielkiej liczby osób.Zauważ tylko,że zakres ich obowiązków jest identyczny jak twój.I kto tu jest mądrzejszy?

#24  2017.09.21 08:41:09 ~Do #22

Wcale nie trzeba dostać się na Uniwersytet, jak piszesz. Coraz więcej studiów magisterskich jest prowadzonych w PWSZ-ach a takowe w niedługim czasie będą w każdej gminie. A dyplom taki sam.

#25  2017.09.21 08:48:50 ~Anna

Zakres jest inny do kategorii zaszeregowania pracownia do danej grupy zawodowej danego szpitala itd. Reguluje to nie tylko ustawa, a także regulamin pracy danego zakladu, kodeks pracy itd. Zależy na jakich zasadach jesteś zatrudniona, nie pomnieszajce mojej przydatności zawodowej i kompetencji.Bo po studiach, ze specjalizacją i studiami podyplomowymi, mam już dosyć słuchania takich wypowiedzi. Szkoda słów, więcej tu nie zaglądam

#26  2017.09.21 09:20:52 ~Zzz

Mysle ze dyrektorzy zaszereguja nas do najnizszej grupy czyli bedziemy zarabiac 2,500 jak wszyscy rowno to rowno. Czyli czas uciekac z tego chorego zawodu

#27  2017.09.21 09:39:00 ~do 18

Napisałaś prawdę, tak jak to jest. Ale to wysokie mniemanie o sobie u magisterek zasłania im trzeźwość myślenia. To się nigdy nie skończy, chyba że jak na rynku pracy pozostaną wyłącznie pielęgniarki po tym samym systemie kształcenia. Ale to jeszcze potrwa.

#28  2017.09.21 12:31:03 ~irena

No wiec tłumacze dla tych co nie zrozumieli- w tym całym chaosie Ustawy podwyżkowej ktoś ( wiemy kto) zapomniał dodać że są jeszcze pielęgniarki z tyt. mgr i licencjatem bez specjalizacji i literalnie nie zostały przydzielone do żadnej grupy. Otóż, te osoby muszą być przez pracodawców dodane do grupy 6- gdyż oprócz zapisów ustawy działają przepisy Kodeku Pracy a on jest nadrzędnym aktem prawnym i postanowienia wszelkich Ustaw i Porozumień nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy Prawa Pracy , jeżeli tak jest to te pierwsze są automatycznie zastępowane przez odpowiednie przepisy tego prawa ( Art. 18 KP), jeżeli więc uznaje się wyższe wykształcenie bez specjalizacji dla fizjoterapeutów musi się tak samo uznawać to samo wykształcenie w przypadku pielęgniarek. Art. 32 KONST. - wszyscy wobec prawa są równi, nie wolno dyskryminować wykształcenia w pewnych tylko grupach zawodowych. powyższa norma konstytucyjna głosi, iż wszelkie porozumienia postanowienia muszą traktować na równi osoby znajdujące się w podobnej sytuacji ( w tym przypadku mamy do czynienia z łamaniem zasady równości w zatrudnieniu)

#29  2017.09.21 13:12:31 ~-Do -18 i

Macie rację. Koleżanki z tytułami są tak zaślepione i wpatrzone w czubek swego nosa, że zmiany pewnie nastąpią jak pozostaną same. Tylko to pewnie za kilkanaście lat. Dlaczego nie mogą zrozumieć, że powinnyśmy wszystkie walczyć o jednakowe wysokie wynagrodzenie zasadnicze i wysokie dodatki za tytuły. Osoby bez tytułów też mają ukończone kursy, z tym że wysyłane były na nie przez pracodawcę - takie było dokształcanie ( potrzeby pracowników i pracodawców). Izby chcąc nabić sobie kasę wprowadziły specjalizację, a zmiana systemu kształcenia dodatkowo namieszała. Panie z tytułami, robimy tą samą robotę, więc tytuł nic nie zmienia. Powinien być za to wysoki dodatek jako uznanie za chęć i możliwość takiego dokształcania. No chyba, że będziecie zajmowały inne stanowisko i przestaniecie pracować przy chorym.

#30  2017.09.21 13:44:40 ~do 18 piel

Brawo ,widać w Tobie madrośc .Ukończone studia to nie dowod inteligencji ,to zwykle zakucie materialu,ktory slabo przydaje sie w pracy.Za jednakowa prace jednakowa placa.Mam kolezanki na oddziale ,ktore ukonczyly studia ,uwierzcie mi maja ciagle problemy w komunikacji z pacjentami ,nie sa sprawniejsze manualnie od pielegniarek bez mgr ,ich przerost pseudo ambicji prowadzi je do zbednych frustracji.

#31  2017.09.21 14:31:48 ~pielęgniar

Brawo Władza, brawo Koleżanki Pielęgniarki, przy takim myśleniu o zawodzie to wystarczą szkoły branżowe czyli zawodowe i dyplom pielęgniarki uprawniający do pracy.

#32  2017.09.21 15:21:46 ~do 31

I o to im chodzi!

#33  2017.09.21 15:52:47 ~Mgr spec

Do 30. Skoro pozjadałaś wszystkie rozumy, to pochwal się, jakie studia ukończyłaś i czy wiedza na nich zdobyta przydaje ci się w pracy? Twój komentarz to tylko twój punkt widzenia i koleżanek twojego pokroju, ale łatwo mogę go odwrócić i uogólnić wszystko w sposób, który ty zrobiłaś. POSŁUCHAJ. Brawo, ale nie widać w tobie mądrości. Brak ukończonych studiów to przecież dowód inteligencji. Po co coś bezsensownie zakuwać, skoro i tak nie wykorzysta się tego w pracy. Przecież pielęgniarce wiedza niepotrzebna, bo ona ma doświadczenie, a że myli go z rutyną, to mniejsza z tym. Mam koleżanki na oddziale, które nie ukończyły studiów, ciągle mają problemy w komunikacji z pacjentami, z którymi nie rozmawiają, a tylko na nich warczą. Nie są sprawniejsze manualnie od pielęgniarek z mgr, a ich zupełny brak ambicji i poczucie wyższości ze względu na wiek, prowadzi je do zbędnych frustracji i ciągłego wylewania jadu na młodsze koleżanki po studiach. I co, jesteś zadowolona z takiej opinii? Bo jeśli nie, to przeczytaj jeszcze raz swój komentarz i zastanów się następnym razem, zanim napiszesz coś równie "mądrego". To nie jest tak, że wszystkie pielęgniarki po studiach są młode, głupie, znieczulone na cierpienie, nie umieją rozmawiać z pacjentami czy nie potrafią wkłuć wenflonu, a tak w ogóle to są zaślepione i widzą tylko czubek własnego nosa, jak tu wcześniej ktoś równie mądry napisał. I nie jest też tak, że pielęgniarki bez studiów to kwiat polskiego pielęgniarstwa-doświadczone, mądre, anioły wrażliwe i natychmiast reagujące na potrzeby innych, świetne w komunikacji z pacjentami, wenflony kłują w ciemno, super sprawne, szybkie, a tak w ogóle to siostry miłosierdzia, które przychodzą do chorego na każde skinienie, zwłaszcza w nocy i zawsze przedkładają jego potrzeby nad swoje. I w jednej i w drugiej grupie znajdą się zarówno prawdziwe anioły, jak i prawdziwe mendy.

#34  2017.09.21 16:23:36 ~Jadzia

Czy teraz można zostać pielęgniarka nie mając studiow? Wydaje mi się że nie. Gdy wszystkie pielęgniarki bez studiow pójdą na emeryturę, problem się rozwiąże. Więc po co te kłótnie?

#35  2017.09.21 16:51:25 ~ola

Lekarzom na studiach mówi się, że są elita tego kraju i że pielegniarki są głupie. Własnie po to są studia i specjalizacje aby z nimi współpracowac a nie im służyć. Wiedza sprzed 35-40 lat to własnie słuzba lekarzowi a nie pomoc przede wszystkim pacjentowi. Chyba czas to wreszcie zmienić i znać swoją wartość bo w tej chwili mamy wykształcenie na tym samym poziomie co lekarze (mgr pielegniarstwa, mgr medycyny) Dlaczego same pielęgniarki są przeciwne podnoszeniu kwalifikacji, przeciez w kazdym niemal zawodzie wynagrodzenie zalezne jest od wykształcenia np. nauczyciel mianowany, nauczyciel dyplomowany. A odnośnie uprawnien można przeczytac co może wykonywać pielegniarka z mgr i spec. a co może bez.

#36  2017.09.21 19:31:17 ~do oli

A ty myślisz, że te, które skoczyły szkołę przed 35-40 laty nie uczą się? To, że nie mają studiów nie oznacza, że nie wiedzą co się wokół nich dzieje. Masz przerośnięte ego. Czas szybko biegnie. Oby ci za 30-35 lat jakaś mądra po "świeżych" studiach nie powiedział, że twój dyplom przed 35-40 lat możesz sobie wsadzić w . i uświadomi ci, że to służba lekarzowi. Tak więc uważaj, bo historia lubi się powtarzać.

#37  2017.09.21 20:39:47 ~do oli pol

Jestem pielegniarka po LM i nigdy nie bylam sluzaca lekarza ,to zalezy od osobowosci kazdej z nas .Bylam i jestem sluzaca pacjenta z czego mam ogromna satysfakcje.jezeli lubisz swoja prace to czujesz sie tak jakbys nie pracowala.A porownanie mgr pielegniarstwa z poziomem medycyny jest nie na miejscu.

#38  2017.09.21 20:51:28 ~[nka

A ja uwazam, ze na tym portaliku zabawiaja sie osoby innego zawodu, aby wprowadzic zamieszanie.Badzcie czujne, nie reagujcie na glupie komentarze

#39  2017.09.22 02:24:35 ~piel

Nie widzę różnic w wykonywaniu czynności między pielęgniarkami, nawet jeżeli może intubować to i tak wykonuje to lekarz, jeżeli może interpretować gazometrię to czy koryguje samodzielnie wentylację ? Wszystkie myjemy pacjentów, podajemy leki, cewnikujemy, zakładamy wenflony itd. i cieszymy się naszą wiedzą , bo wiemy w razie czego co i jak gdyby np. nagle w szpitalu był koniec świata i tyle. Jeżeli to się zmieni, wtedy mogą różnicować płace, inaczej będziemy podawać do sądu.

#40  2017.09.22 09:58:45 ~Ania

Błagam dość tego gęgania , mam skończone studia i 20 lat pracy no i co . Ostatnio 3razy zmieniłam pracę (zamim znalazłam taką w której odpowiada mi praca i płaca)i w każdej uczyłam się czegoś innego , każdy oddział ma swoją specyfikę , na inne rzeczy zwracamy uwagę. Nikt mi nie powie że pielęgniarki pracujące na danym oddziale przez wie lat mają miejszą wiedzę od tej po studiach, one są już specjalistkami w tym oddziale , ale idąc na inny też bedą się uczyć nowych rzeczy. Tylko kulturę i poszanowanie innych wynosimy z domu. A w jedności siła.

#41  2017.09.23 14:44:04 ~#18

Do #22.Tak się składa droga koleżanko,że jestem posiadaczką matury.To,że ukończył ktoś studia nie znaczy,że posiada większe umiejętności,bo przychodzą młode koleżanki z tytułem mgr a nie potrafią policzyć dawki w mg i mcg ,mają problem z dzieleniem i mnożeniem.Może włączysz myślenie i dowiesz się wtedy że ktoś poprostu z przyczyn rodzinnych i finansowych nie może pójść na studia,a nie dlatego,że na pewno nie ma matury.

#42  2017.09.24 10:42:41 ~jaga

Przekomarzanie się na temat wykształcenia jest już naprawdę żałosne,prostackie i beznadziejnie głupie.Za kilka lat pozostaną same mgr z gównianą pensją i co wtedy? Zacznie się wyścig po doktoraty i kolejną tylko obiecaną podwyżkę? Ogarnijmy się i zacznijmy mówić jednym głosem o pieniądzach i warunkach pracy,a nie pier-olić o szkółkach.

#43  2017.09.24 13:20:22 ~mgr spec

Brawo Ola, mam ponad 60 lat. Po pięćdziesiątce rozpoczęłam uzupełnianie wykształcenia (specjalizacja, studia II stopnia). Mam własną działalność, wypisuje recepty, zarówno ja jak i moi pacjenci jesteśmy zadowoleni. Finansowo rewelacja. Zapomniałabym o tym że, w dalszym ciągu edukuję się naukowo. Pozdrawiam sfrustrowane koleżanki, których i w moim otoczeniu nie brakuje.

#44  2017.09.24 15:39:48 ~do43

Miażdzyca robi swoje,zapomniałaś,że "edukujesz się naukowo",ale pewnie nie tylko to zapominasz.Kobieta powinna się szanować,a nie robić z siebie geriatryczne pośmiewisko.

#45  2017.09.24 21:00:18 ~niusia

Co sadzicie o komentarzu 44,bo ja mysle ,ze ledwo ledwo mgr bez specjalizacji

#46  2017.09.25 10:39:30 ~Do 45

A ja myślę, że nie ma mgr.

#47  2017.09.25 13:28:08 ~do46

A ja myślę,że 44 ma rację.Są granice ośmieszania się starszych pań udających młodzież.

#48  2017.09.25 16:32:19 ~,,,,,,

Nikogo nie dziwi lekarz,-arka w pracy,majaca, -cy 80 lat .I tu nie słyszłam,od lekarzy słowa krytyki.A pielęgniarki jak zawsze,coś im się nie podoba,to za młoda,to za stara,udaje kogoś,głupia itd. itp.Co za babska.

#49  2017.09.25 17:34:33 ~do48

Znasz lekarza,lekarkę którzy kończyli studia po 50-tce?