Pielęgniarki specjalistki „faworyzowane”?

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


 

Minister zdrowia podzielił grupę zawodową pielęgniarek i położnych w kontekście wynagrodzeń (projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych) w następujący sposób:
 

W ramach konsultacji społecznych Stowarzyszenie Szpitali Małopolski zgłosiło następującą uwagę:
„Niezrozumiałe jest faworyzowanie pielęgniarek ze specjalizacją, pomimo że w praktyce pielęgniarki ze specjalizacją wykonują taką samą pracę jak pielęgniarki bez specjalizacji, nie zmienia się ich zakres obowiązków i odpowiedzialności w kwestii samodzielnego podejmowania decyzji”. Redakcja gazety pielęgniarki.info.pl otrzymała od Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie sprzeciw wobec powyższego stanowiska. Czytamy w nim między innymi:  
„Na wstępie możemy tylko wyrazić nadzieję, iż podobnego stanowiska co do specjalizacji pielęgniarek, przedstawiciele Stowarzyszenia nie będą prezentowali również odnośnie specjalizacji lekarskich w kontekście odejścia od faworyzowania lekarzy ze specjalizacją w
stosunku do lekarzy bez specjalizacji, wszak fakt ukończenia specjalizacji przez lekarza również nie powoduje zmiany jego obowiązków.

Przedstawione przez Stowarzyszenie stanowisko świadczy o całkowitym braku znajomości zasad kształcenia oraz nabywania kwalifikacji zawodowych przez pielęgniarki i położne, zarówno w toku kształcenia zawodowego, jak i podyplomowego. Mając na względzie wagę i odpowiedzialność pielęgniarki i położnej wykonującej zawód za powierzonych jej pacjentów, ustawodawca nałożył na pielęgniarki i położne (podobnie jak na lekarzy) obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz przyznał im prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego. Czytaj dalej...

 

Czytaj więcej artykułów z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.20 17:24:40 ~ewa promiń

Dajcie spokój. Tylko nas . "podjudzacie".

#2  2017.09.20 18:25:37 ~piel,specj

Niech się nie mądrują.kierunek Warszawa na Egzamin Państwowy-mądrale

#3  2017.09.20 18:25:37 ~piel,specj

Niech się nie mądrują.kierunek Warszawa na Egzamin Państwowy-mądrale

#4  2017.09.20 19:34:13 ~piel

Robić specjalizacje tylko wtedy, gdy pracodawca na nie kieruje. Za tym zawsze szły pieniądze. Ale to co zrobiły izby, to mamy teraz tego efekty. Tylko im możemy za to podziękować. I dalej robią to samo. Nabijają sobie kabzę naszym kosztem.

#5  2017.09.20 20:11:01 ~jolcia4418

A co ze specjalizacjami z czasów PRL-u i bez matury

#6  2017.09.20 20:15:40 ~do 5

Matura nie była potrzebna pielęgniarce do wykonywania zawodu. Potrzebna była do dostania się na studia.

#7  2017.09.20 20:21:06 ~Spec. Mgr

A ja w poniedziałek zostałam specjalista z piel epidemiologicznego.

#8  2017.09.20 22:01:48 ~Mariola

Do 7 . jeśli pracujesz na stanowisku pielęgniarki epidemiologicznej, to uhonorują , twoją specjalizację, jeśli nie , to możesz ją sobie oprawić w ramkę.

#9  2017.09.20 22:58:55 ~Do 8

Bzdury płacisz, również mam specjalizacje epidemiologiczna oraz mgr i pracuje na oddziale operacyjnym i jestem przydzielona do gr.7 wiec nie pisz bzdur jak masz ograniczona wiedzę w temacie

#10  2017.09.21 00:50:08 ~Spec. Mgr

Nr 7. Pracuje na oddziale wew, ale jestem już specj piel zachowawczego. Specj epidemiologiczna to spełnienie moich marzeń. Będę szukała nowej pracy w tej dziedzinie

#11  2017.09.21 08:15:12 ~karolina

Zrobiłam licencjat,magistra i specjalizacje wiec mogę trochu powiedzieć.Specjalizacja w stosunku do magistra i licencjata jest wielką traumą egzamin w Warszawie jest jednym wielkim stresem i wiedzę niestety trzeba mieć.To są dwa lata cieżkiej pracy i poświecenia sie dla nauki tym bardziej ze lekarze robiąc specjalizacje maja wolne a my co? po dyzurach nocnych idzie sie na wykłady i praktyki a wymagania zdecydowanie większe niż na licencjacie i magistrze.pozdrawiam.

#12  2017.09.21 08:25:37 ~do11

A ja nie "zrobiłam" licencjatu,magistra ani specjalizacji i mam spokój,bo nie muszę nikomu niczego udowadniać.

#13  2017.09.21 09:11:05 ~Do 11

Rzeczywiście, po licencjacie, mgr można TROCHU powiedzieć

#14  2017.09.21 10:09:38 ~Do 8

Skończ już z tymi głupotami, bo siejesz tylko zamęt. Też jestem w gr 7, mimo że nie pracuje na oddziale zgodnym z moją specjalizacją. Ty pewnie jesteś w gr 9, więc śledzisz forum i tylko czekasz, komu by tu jeszcze wbić kolejną szpilę, aby się nie cieszył zbyt wcześnie.

#15  2017.09.21 14:21:51 ~do 14

Mariola ma rację.

#16  2017.09.21 15:04:42 ~Do 15

A ta dalej swoje! Pisze ci ktoś, że ma uwględnioną specjalizację, a ty w kółko, że Mariola ma rację. Co za Mariolka? A może to "ta Mariolka"? Tłumaczyć jak krowie na rowie, a i tak nie zrozumie!

#17  2017.09.21 17:31:33 ~Aneta

Ja robilam specjalizacje z opieki długoterminowej w czym pracuje.Nikt mnie nie delegowal. W domu mialam dwoje dzieci 8lat i 3 miesiące.Bylo ciężko i niektore kolezanki krytykowaly tzw"głupotę"Ale dałam radę i cieszę się ze po11 latach ktoś to doceni.

#18  2017.09.21 20:39:57 ~Aga

Opamiętajcie się koleżanki pielęgniarki .Po liceum ,po licencjacie,z mgr czy ze specjalizacją JESTEŚMY TYLKO GŁUPIMI PIELĘGNIARKAMI.

#19  2017.09.21 22:32:58 ~KOLEZANKA

AGA MASZ NISKA SAMOOCENE ,POPRACUJ NAD SOBA .

#20  2017.09.21 22:57:55 ~Aneta

W 100% popieram komentarz Koleżanki.Skoro inni o nas tak mówią czy myślą to chociaż my same siebie wzajemnie doceniajmy a nie krytykujmy.Powodzenia

#21  2017.09.22 20:31:05 ~aka

Witam! Czy dobrze rozumie jesli zrobie specjalizacje internistyczna a bede pracowac na onkologii to nie bedzie ona uwzględniona finansowo ?

#22  2017.09.23 10:44:09 ~Do #21

Znacznie ważniejsze jest w tym przypadku stanowisko określone w umowie o pracę. Jeśli jest to pielęgniarka lub starsza pielęgniarka to gr. 9 - możesz być nawet mgr z dowolną specjalizacją.

#23  2017.09.23 13:51:42 ~Do 22

Ekspert od stanowisk, a zwłaszcza od umieszczania mgr ze spec w gr 9. Dawno się nie odzywałaś co?

#24  2017.09.23 14:42:46 ~do 22

Jestem na stanowisku starsza pielegniarka mgr i spec jestem w gr 7

#25  2017.09.26 15:51:54 ~Do #23

Pewnie mgr, pewnie też specjalistka a czytać ze zrozumieniem obowiązujących aktów prawnych nie potrafi, Bywa i tak.