Jak to się ma do ustawowego podziału pielęgniarek i położnych na trzy grupy? Ministerstwo zdrowia wyjaśnia... "W przypadku kiedy na tych samych stanowiskach zatrudnieni pracownicy podmiotów leczniczych, wykonują takie same obowiązki, lecz posiadają różne - lecz porównywalne - kwalifikacje, wówczas maja oni prawo do jednakowego wynagrodzenia".

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


Zobacz także:

Aktualności według działów - Korespondencja do wiceministra zdrowia (pielęgniarki).

Komentarze użytkowników

#1  2017.10.03 18:28:30 ~S.G

W takim razie dlaczego w szpitalu w Poznaniu na Szamarzewie zespół pielęgniarski został przez dyrektora tak niesłusznie podzielony finansowo. Wszyscy wykonują pracę na tym samym stanowisku z tym samym zakresem obowiązków lecz zarządzeniem dyrekcji tylko mgr oraz mgr ze spec. otrzymało wyższe o ok. 1300 zł wynagrodzenie od pozostałych pracowników z dniem 1 lipca 2017r. Pytanie za 100 pkt.

#2  2017.10.03 18:51:47 ~Wa

Szpital w Warszawie.Dostałyśmy na piśmie od dyrekcji że nie będzie podziałów.Jednakowa praca jednakowe wynagrodzenie .

#3  2017.10.03 19:14:05 ~Piel

Do 1 pozwoliły na to związki napewno same panie mgr zadbały o swoje tyłki

#4  2017.10.03 19:52:38 ~piel

Ustawy muszą być jasne , klarowne, bo inaczej mamy to co mamy. Ile dyrektorów tyle decyzji podwyżkowych.

#5  2017.10.03 19:56:30 ~piel.

Jeden hojny, drugi skąpy. Rządzą jak swoim prywatnym folwarkiem. Zachowują się jak bogowie, traktując nas jak niewolników i opłacając jak niewolników.

#6  2017.10.03 20:04:50 ~do 1

Pokrzywdzone powinne iść do sądu. Kodeks pracy i konstytucja gwarantują równe traktowanie i opłacanie pracownika na tym samym stanowisku pracy.

#7  2017.10.03 20:37:26 ~dodziu

To wolna amerykanka

#8  2017.10.03 20:56:09 ~zastanowmy

Tez uwazam, że podstawa taka sama dla wszystkich a za wykształcenie dodatek i to znaczny. Swoja droga ciekawe dlaczego np lekarz rezydent nie ma pretensji do lekarza ze specjalizacja ze ma duzo wieksza pensje od niego skoro najwiecej roboty odwala własnie rezydent

#9  2017.10.03 20:56:09 ~zastanowmy

Tez uwazam, że podstawa taka sama dla wszystkich a za wykształcenie dodatek i to znaczny. Swoja droga ciekawe dlaczego np lekarz rezydent nie ma pretensji do lekarza ze specjalizacja ze ma duzo wieksza pensje od niego skoro najwiecej roboty odwala własnie rezydent

#10  2017.10.03 21:03:18 ~do 8

Bo u nich to czysty wyzysk. Rezydent to lekarski niewolnik. To klika.

#11  2017.10.03 21:08:26 ~do 8 cd

Wczoraj czytałam na forum pod artykułem o strajku rezydentów jak sami lekarze pisali, że środowisko lekarskie to sitwa i wyzysk. Sami o sobie tak piszą a wy dziwicie się, że rezydent więcej pracuje od specjalisty a zarabia mniej. Nie znaczy to, że tak jest słusznie i zgodnie z prawem.

#12  2017.10.03 22:09:41 ~Do8

Bo rezydent się uczy i wie,że brakuje mu dużo wiedzy i doświadczenia .Takie kształcenie trwa ok. 10 lat i po tym czasie każdy z nich może o sobie powiedzieć,że jest profesjonalistom w tym co robi.U pielęgniarek jest tak ,że wystarczy skończyć studia ,zrobić specjalizacje i dostaje się współczynnik 1,0

#13  2017.10.03 22:31:28 ~Do12

Dostaje się1,0 ? Ja mam mgr i spec i współczynnik 0,64 .Dyrekcja tłumaczy się tym że dopóki nie ma podziału stanowisk inaczej nie będzie.

#14  2017.10.04 00:16:19 ~wiola

Rezydent jest niewolnikiem specjalisty ale do czasu, gdyż ten rezydent za kilka lat zostaje specjalistą i robi to samo co robili z nim a w pielęgniarstwie jest taka różnica, że pielęgniarka ile lat by się nie uczyła, ile lat by nie pracowała, ile lat by nie zdobywała doświadczenia to BYŁA, JEST i BĘDZIE niewolnikiem :-(((

#15  2017.10.04 09:15:51 ~nie do wia

Ale bałagan! Pielęgniarka z mgr i specjalizacją współczynnik 0,64 (#13); w jednym ze szpitali jak podano w jednej z wypowiedzi zupełnie inna kwalifikacja do grup, nie odnosząca się do danych w ustawie, wedle widzimisię dyrektora. #2 podaje, że w jej miejscu pracy nie ma podziałów, też chyba widzimisię. I CO DALEJ ? CO Z ZEBRANYMI PODPISAMI W PETYCJI ?

#16  2017.10.04 19:09:09 ~gosć

Drogie panie porównywanie pielegniarek z lekarzami jest wysoce niestosowne.

#17  2017.10.04 20:20:38 ~piel

Nikt nie porównuje lekarzy z pielęgniarkami , gdzie widzisz takie porównanie.

#18  2017.10.05 00:16:03 ~Ola

Ustawa do kosza tak nie może być.

#19  2017.10.05 04:56:14 ~?

Do #16, a porównanie mgr pielęgniarstwa do pielęgniarki po LM jest stosowne wg ciebie?

#20  2017.10.05 07:41:22 ~Do19

Jak najbardziej!

#21  2017.10.05 08:59:11 ~DO 19

OCZYWISCIE JEDNA MA DYPLOM I DRUGA A Z TYTUL BEDZIE POTRZEBNY W KONKURSIE NA DYREKTORA DO SPRAW PIELEGNIARSTWA LUB KOORDYNATORA.

#22  2017.10.05 09:07:54 ~Pielęg

Do 20 i 21. Może powinnyście zmienić okulary, skoro nie widzicie różnicy. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a wy zapewne poprzestałyście na LM. Gdyby tak nie było, to wasze poglądy byłyby inne. Zaprzeczanie temu to czysta hipokryzja.

#23  2017.10.05 09:24:59 ~Piel

Jedna drugą by w łyżce wody utopila to co się dziwić ze rząd z mami robi co chce przykre

#24  2017.10.05 10:21:07 ~PIEL MGR S

Dlaczego Panie po LM uważają się za lepsze od Pań po Uniwersytecie Medycznym ? Dlaczego chca nam wmówić ze mając licencjat lub magistra jesteśmy głupsze i mamy mniej doświadczenia niż one ? O co tu chodzi? Mama Mgr mam specjalizacje mam 10 lat doświadczenia, przez wiele lat pracowałam w 2 -3 miejscach, godziłam 2 prace. Uważam że jestem dobrą pielęgniarką i mam duże doświadczenie i nie mam zamiaru czuć sie gorsza od Pań po LM. Jest mi przykro gdy słyszę jak to kiedyś uczyli w LM jaki tam był poziom, za moich czasów nie było juz LM był tylko Uniwersytet Medyczny, nie mam porównania z LM ale ja po Licencjacie umiałam zrobić EKG, i.m. , i.v, pobrać dziecku krew i wiele wiele innych . Mamy XXI wiek a połowa moich koleżanek nawet nie ma matury i jest ok i nikt z tego nie robi problemu są wspaniałymi pielęgniarkami ! Szanujmy się Drogie Koleżanki ! Proszę Was szanujmy się!

#25  2017.10.05 10:41:04 ~Do 24

Piszesz szanujmy się a co robisz mgr ze specjalizacja ponizasz pielęgniarki po LM

#26  2017.10.05 11:06:30 ~piel.

Do Pani z komentarza nr 24. Popieram całkowicie wypowiedź! Jeżeli ktoś zazdrości nam teraz większej wypłaty to trzeba było iść na studia albo chociaż zrobić specjalizację! swojego czasu były nawet studia pomostowe. Każda z nas ukończyła liceum bądź technikum. Studia pielęgniarskie zaczęłam w takich czasach gdzie po liceum medycznym nie było już śladu. Żeby mieć teraz taką wypłatę jaką mam musiałam się uczyć dodatkowe 7 ! lat plus siedem doświadczenia w zawodzie. Drogie Panie póki era pielęgniarek po liceach będzie tak nas traktowac i byc negatywnie nastawiona to nigdy nie będzie dobrze! A tak na marginesie to jest tez zauważalne w zachowaniu i wspólpracy z lekarzami , pielęgniarek po liceach a dziewczyn po studiach. My się nie dajemy robić za podwładną lekarzowi kropka!

#27  2017.10.05 11:11:52 ~do24

Ale popisalas sie,czy jestes dobra pielegniarka to ocenia cie pacjenci .Oni nie wnikaja jaki masz dyplom tylko jakim jestes czlowiekiem.

#28  2017.10.05 11:26:41 ~do zacietr

Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje,mało kto posiada,a nikt nie wie ,że mu go brakuje .

#29  2017.10.05 11:49:03 ~Mgr spec

Zgadzam się z paniami #24 i # 26. Do 27. Według ciebie pielęgniarka z tyt mgr i spec to zły człowiek, a ta po LM to anioł tak? Problem tkwi w tym, że ty i tobie podobne właśnie tak uważacie, stąd ta cała nagonka na nas. Mam przykład na swojej osobie. Pracuję w zawodzie 25 lat. Dopóki byłam tylko po liceum, byłam ok. Schody zaczęły się, kiedy ukończyłam studia i specjalizacje. Rzygać mi się chciało od tych nieustannych drwin, uśmieszków i przytyków ze strony pseudokoleżanek, które teraz znalazły sobie innego kija i ostrzegają mnie, że skoro więcej zarabiam, to powinnam więcej pracować, a one analogicznie mniej. Pobożne życzenia żałosnych hipokrytek, których nawet trochę mi żal, ale tylko trochę. Każdy jest kowalem własnego losu. Cieszę się z zaszeregowania do gr 7 i nie czuję się z tego powodu winna. Nie będę też szanować kogoś, kto nie okazuje szacunku mnie. Nie rozumiem autorki #25, wg której każde słowo wypowiedziane przez koleżankę z tyt mgr i spec jest okazaniem braku szacunku wobec tych mniej wykształconych, nawet wtedy, kiedy próbuje się bronić przed nieuzasadnionymi zarzutami pod swoim adresem. Zastanówcie się nad sobą i znajdźcie sobie inny obiekt do wylewania swoich nieustannych żali i frustracji.

#30  2017.10.05 11:51:47 ~Do. 26

Moj wypłata ma się dobrze 3100 na rękę oraz 3 razy zembalowe a twoja?

#31  2017.10.05 12:15:18 ~PIEL

BRAWO MY

#32  2017.10.05 14:33:33 ~do 26

Takie jak Ty są wredne mówiąc, że to co macie to wam się należy . To co macie to się należy pielęgniarkom ze średnim kształceniem, a wam z wyższym wyższe stawki. Nam cały czas chodzi o wyzysk, o niedoszacowanie pielęgniarek, ale to, co Ty i Twojego pokroju wypisują, to urąganie polskiej pielęgniarce, której wystarczy dyplom LM i godziwa zapłata.

#33  2017.10.05 14:35:42 ~do 26 cd

I powiem Ci, że żałuję, że podpisałam petycję. Pielęgniarka po LM.

#34  2017.10.05 14:43:11 ~Basia67

Jak dla mnie cały ten podział jest żałosny, powinna być tylko jedna PIELĘGNIARKA! Mgr, specjalizacja itd za to powinien być jakiś mały dodatek i to wszystko ponieważ i tak wszystko robimy razem i w taki sam sposób a nawet powiem więcej, my pielęgniarki po LM robimy to znacznie lepiej i sprawniej niż panie po MGR.

#35  2017.10.05 15:38:17 ~a_

Panie po LM, tak -wiemy, wiemy. Jesteście naj, naj i wszystko umiecie lepiej. Ile razy można o tym samym? Masakra.

#36  2017.10.05 15:40:44 ~Piel

Jak ma byc dobrze mgr ze specjalizacją juz mają w glowie pomieszane od podwyżek i ponizaja po LM koleżanki jeszcze kasy nie dostały a juz sie dzieje co za glupia grupa zawodowa .

#37  2017.10.05 15:49:57 ~straszne

Do #34, ależ jesteś niedowartościowanym człowiekiem. Nie podniesiesz swojej rangi, próbując ująć wiedzy koleżankom wykształconym. Patrząc z boku powiem ci, ty nie jesteś nawet śmieszna, ty jesteś żenująca.

#38  2017.10.05 15:54:04 ~#35

Zrobiły się na tym portalu ,dwie różne grupy zawodowe.Pierwsza to pielęgniarki,druga też pielęgniarki.Obie te grupy zawodowe, posiadają tytuły zawodowe pielęgniarki,posiadają prawo wykonywania zawodu na terenie Rzeczypospolitej,równo pracują na tych samych stanowiskach pracy,wykonują tę samą pracę,a nawet równo plują sobie w twarz.A smutne jest to,że nikt ich równo i sprawiedliwie nie chce podzielić pieniędzmi.Za wykształcenie powinny być dodatki .

#39  2017.10.05 15:55:47 ~czyż nie t

Do #25, oczywiście, jedna ma dyplom na równi z lekarzem, a druga ma dyplom podobnoe jak opiekunem. Widzisz różnicę w dyplomach?

#40  2017.10.05 16:04:48 ~myśl kobie

Do #38. Lekarz bez specjalizacji ma dyplom - lekarz, lekarz ze specjalizacją I lub II stopnia ma dyplom - lekarz. Wykonują tę samą pracę. Wynagrodzenie zasadnicze lekarza ze specjalizacją jest znacznie wyższe niż tego bez specjalizacji. Analogia do pielęgniarek z dyplomem szkoły średniej, a UM, jak rownież specjalizacji.

#41  2017.10.05 17:08:50 ~Do39

Niby szkolona a gamoń !

#42  2017.10.05 17:30:44 ~do40

Nie ma żadnej analogii,lekarze uzyskują dyplom w odpowiednim wieku ,a nie jak większość pielęgniarek w początkach demencji starczej.

#43  2017.10.05 17:33:32 ~Mgr do 39

Dyplom na równi z lekarzem.Nie przynoś wstydu z księżyca spadłaś?

#44  2017.10.05 18:43:07 ~do 43

Zdenerwował cię ten wpis, bo napisano o twoich koleżankach, które ukończyły UM te same, które kończą lekarze tyle że na innych wydziałach. A dla ciebie jest to nieosiagalne. Nie podpisuj się mgr, bo nim nie jesteś

#45  2017.10.05 19:12:18 ~Katarzyna

Przerażają mnie te komentarze WSZYSTKIE! Uważam że ta ustawa jest zła chyba jej jedynym celem jest skłócenie naszego środowiska. Co to ma być że, mamy z góry określoną wypłatę przez jakąś ustawę będziemy miały mgr plus specjalizację i co dalej więcej nie zarobimy bo to szczyt naszych możliwości. Mam licencjat planuje w tym roku studia magisterskie , ale nie ma to wpływu na postrzeganie koleżanek po LM szanuje je ich doświadczenie i wiele lat pracy z pacjentem, a co najważniejsze chcę dobrej atmosfery w pracy i tu APELUJĄĘ do wszystkich opamiętajcie się dziewczyny i bądźmy dla siebie lepsze. Może od tego zacznijmy zmiany

#46  2017.10.05 19:49:43 ~Pielęg

Do sfrustrowanych autorek wpisów 32, 34 i 36. No tak, przecież wy wszystko robicie i lepiej i sprawniej, a w ogóle to jesteście naj do potęgi. To nie to, co te głupie magisterki, nieprawdaż? Jesteście tak zawistne i fałszywe, że potraficie tak powiedzieć nawet o koleżance, z którą pracowałyście wiele lat, która też jest po liceum, ale stała się nagle be, bo się wychyliła i zdobyła tytuł mgr czy specjalisty w wieku 40 czy 50 lat, przez co stała się wredna, powolniejsza, a w ogóle to źle pracuje i nie okazuje szacunku wam, biednym, uciemiężonym siostruniom. Jak będziecie w kółko powtarzać te brednie, to może w końcu poczujecie się dowartościowane. To wam się w głowach pomieszało, bo jesteście chore z zawiści i od wszystkich żądacie szacunku, ale same go innym nie okazujecie. Wieszacie psy na dokształcających się pielęgniarkach i obwiniacie je o kształt ustawy, której autorem nie są. Ile jeszcze będzie trwała ta nagonka? Może w końcu przyjrzycie się dokładniej sobie i przestaniecie zgrywać męczennice?

#47  2017.10.05 23:17:27 ~Piel

I tak się wozi jedna po drugiej . Masakra.

#48  2017.10.06 08:02:33 ~magister p

Niestety liczy się magister ,a tu licencjat został zrównany z magistrem,o co tu chodzi? Magister powinien mieć więcej niżlicencjat

#49  2017.10.06 08:04:12 ~a rezydenc

Mają za darmo specjalizacje i jeszcze chcą podwyżki ,niech rezydenci w końcu zaczną płacić za specjalizacje tak samo jak pielęgniarki

#50  2017.10.06 08:06:48 ~po liceum

To często niższe wykształcenie niż opiekunki,więc po liceum to osoby które nie chciały podnieść swoich kwalifikacji

#51  2017.10.06 12:47:43 ~Do #48

"Magister powinien mieć więcej niżlicencjat" - masz rację - wiedzy znajomości ortografii, rozumu ,itp. A nie ma.

#52  2017.10.06 12:52:40 ~Piel

Prawda jest taka ze mgr ze specjalizacją to wydaje się ze sa naj a kazda inna zla gorsza? Same się nie szanujecie to co wymagacje od innych.

#53  2017.10.06 16:18:23 ~ja2

Opiekunki medyczne mająć średnie wykaształcenie powinny mieć 0,64 ! Pisanina , że zarobią tyle samo co pielęgniarki to bzdura! Żadna z nich nie zarobi tyle co pielęgniarka ! Szanowne panie pielęgniarki nie raczyły zauważyć , że każdej z nich wypłaca się ok. 1200 PLN "Zębalówki". Jak więć Opiekunka może im dorównać płacą skoro nie dostaje ani grosza obok? Czy w szkołach pielęgniarskich nie uczy się matematyki?

#54  2017.10.06 16:49:40 ~a

Do -53- sio trollu! Żadna pielęgniarka nie dostała 1200 zł. Nie siej zamętu! Sio!

#55  2017.10.07 14:32:59 ~Do #54

Nieprawda. Dostałam 1200 zł "zembalowego" - indywidualna specjalistyczna praktyka, kontrakt z NFZ.

#56  2017.10.08 06:16:39 ~do 55

Szpital też dostaje 1200 na etat, ale pielęgniarka w nim zatrudniona na rękę po odjęciu brutto, brutto. Ty jesteś jak pracodawca i pracownik w jednym.

#57  2017.10.08 10:03:43 ~Do #56

Masz rację. Od dawna już doszłam do wniosku, że tak jest lepiej - "sam sobie sterem , żeglarzem, okrętem". I ku zaskoczeniu innych przestałam być oddziałową po wygraniu kolejnego konkursu.

#58  2017.10.09 10:28:16 ~PIELEGNIAR

LICZY SIE MADRA, SPRAWNA KOLEZENSKA POLSKA PIELEGNIARKA .KONIEC KROPKA.

#59  2017.10.11 21:36:14 ~Piel.spec.

Moja wczorajsza podwyżka 17zł do podstawy, żegnam portal a pani minister niech mnie cmoknie, od dziś jaka płaca,taka praca!