Ciekawa informacja! Zobacz jak w jednym ze szpitali wojewódzkich rozwiązano kwestię wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście: dodatków brutto brutto (obecnie 1200 zł) oraz zapisów nowej ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia.

Dodatki pielęgniarek brutto brutto po nowemu

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


Zobacz artykuł w przedmiotowej sprawie: Tymczasowe porozumienie pielęgniarek z dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zawarte

Zobacz także:

Dodatki pielęgniarek brutto brutto po nowemu

Komentarze użytkowników

#1  2017.10.06 19:37:43 ~piel

Ale zrobił łaskę, że pochodne da z kasy szpitalnej! Śmiechu warte te pochodne jak i ta cała podwyżka. Pochodne średnio wyniosą 20 zł dla gr 9. To się pan dyrektor wykosztował! Wszędzie to samo za wyjątkiem może kilku dużych szpitali.

#2  2017.10.07 05:34:24 ~kate

Dyrektor szpitala łamie prawo. Współczynniki pracy zawarte w tabeli do ustawy i mechanizm dochodzenia są wyłącznie dla personelu medycznego! To tak jakby dyrektor szkoły stosował mechanizm z karty nauczyciela wobec księgowej czy sekretarki. Administracji dyrektor może zaproponować takie podwyżki, które wyrównają ich pensje w porównaniu z pracownikami w urzędach czy w szkole itp. Tak jest napisane w opinii MZ.

#3  2017.10.07 07:29:33 ~BKa

Większość dyrektorów łamie w ten sposób prawo (działają chyba w zmowie). Do pozostałych pracowników zastosowanie ma ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, czyli w chwili obecnej min to 2000, a wkrótce 2100 brutto z dodatkami bez nocy. Przykladowo księgowa powinna zarabiać tyle co księgowa w innej instytucji, a jak płacą mało, to trzeba szukać innej pracy. My też od lat słyszałyśmy takie argumenty.To,co się dzieje, to jakiś absurd! Dyrektorzy przyznają wysokie współczynniki pracy przede wszystkim pracownikom administracji ("kręgosłupowi szpitala') - u nas kierownicy z wykształceniem średnim mają współczynnik 1,05. Dla porównania mgr piel. po studiach podyplomowych - 0,64, a a sanitariusz 0,4. Dla pielęgniarek nie ma pieniędzy na podwyżki - zmuszeni są posiłkować się 'zembalowymi", a dla niemedycznych, jak najbardziej i to z wyrównaniem od lipca. To my realizujemy świadczenia, nadwykonania są wynikiem naszej pracy! Pracownicy biura zajmują się obsługą pracowników działalności podstawowej. Ich zadania można nawet zlecić firmom zewnętrznym. Dyrektorzy nie są uprawnieni do rozszerzenia zakresu podmiotowego ustawy, a powszechnie to robią za przyzwoleniem organów założycielskich, bo jak mówią władze 'ustawa tego nie zabrania". Wymóg ustawowy dotyczy tylko pracowników medycznych, gdyby było inaczej ustawa bylaby niekonstytucyjna! Oczywiście pracownicy niemedyczni powinni otrzymać podwyżki, ale nie na takich samych zasadach! Najpierw medycznym, a pozostałym w zależności od możliwości finansowych zakladu.

#4  2017.10.07 08:41:20 ~kol

Ustawa tego nie zabrania ale prawo i konstytucja zabrania. Tak odpowiedział Radziwiłł Panu Prezydentowi.

#5  2017.10.07 10:43:52 ~mania

No właśnie u mnie też jakieś cyrki. Mgr piel. 0,64 a informatyk po studiach 1stopnia czyli inż. 1,05 a księgowa 1,27. Gdzie jest Ministerstwo Zdrowia i pani Józefa Szczurek

#6  2017.10.07 11:00:40 ~BKa

Jak można realizować ustawową podwyżkę podwyżką przyznaną w 2015 roku z rozporządzenia? Dają nam dwa razy te same pieniądze i mają problem z głowy! Przez najbliższe lata możemy pożegnać się z podwyżkami. Bedą tylko "przesuwać środki" i wszystko będzie grało, ale na papierze. Nie ma znaczenia, że w ustawie mówi się o stawkach minimalnych. Dyrektorzy nie będą zainteresowani dawaniem większych pieniedzy. Od lat nas wyzyskują - podwyższają wynagrodzenie tylko wtedy, kiedy muszą i tylko tyle, ile muszą. Dlaczego wcześniej nie włączali "zembalowych" do podstawy, tylko kombinowali. Tak na marginesie dodatki do wynagrodzenia funkcjonują chyba tylko w zawodzie pielęgniarki.

#7  2017.10.07 11:16:23 ~Mer

Moze mi ktos wyjasni po co i do kiedy bedziemy podpisywac protest bo jest to piorytet tej strony.a nic z tego nie wynika

#8  2017.10.07 11:21:46 ~BKa

A tak w ogóle to najlepsze są podwyżki na czas określony. Może trzeba je uwzględnić w KP. Niech innym też dają i zabierają zgodnie z zasadą równości wobec prawa i solidarności społecznej!

#9  2017.10.07 13:46:40 ~Spec. Mgr

Mnie ostatnio pewna koleżanka, która wpada na mój oddział, na umowę zlecenie Kilka razy w miesiącu oznajmiła, że jeśli Dyrektor będzie miał do wyboru ja po LM i mnie mgr piel, z 2 specj, kilkoma kursami specj i kursem kwalifik, studiami podyplomowych. To wybierze Ja.

#10  2017.10.07 14:29:52 ~Do #9

I pewnie tak będzie. Ty znasz swoją wartość, wykształcenie i wysokie kwalifikacje - z szacunku dla siebie i koleżanek nie zechcesz pracować za "czapkę gruszek". Twoją koleżankę zadowoli kilkanaście zł/godz. A dla dyrektora liczy się kasa i zapewnienie na dyżurach minimalnej obsady. Jakość obsługi pacjenta ma dla niego mniejsze, jeśli nie żadne znaczenie.

#11  2017.10.07 14:48:37 ~do 9

Dyrektor wybierze ciebie, tyle że nie da ci współczynnika 1,05, a 0,64 gdyż na stanowisku pielęgniarki czy to odcinkowej, czy oddziałowej nie jest wymagane wyższe wykształcenie ani specjalizacja. Wymóg mówi o dyplomie( może być po LM i o kursie kwalifikacyjnym.) A że będzie miał pielęgniarkę wysoce wykształconą to tylko z korzuścią dla pacjentów.

#12  2017.10.07 16:18:30 ~piel.

Co to za podwyżka którą same sobie damy ( z naszego zembalowego). Administracja zadowolona .Pielęgniarki znowu dostały po d.pie! Życie jest piękne!

#13  2017.10.07 16:36:22 ~trup

Niech robią co chcą. I co pani wiceminister na to? Z jednej strony załatwił nas ustawodawca a z drugiej administracja, która dzieliła kasę. Brawo czas na emigrację

#14  2017.10.07 17:48:29 ~mgr

Też o tym myślę, tzn. o wyjeździe. Zrobiłam studia licencjackie, magisterskie i mam 0,64. Wykosztowałam się ja i moja rodzina i wszystko w .

#15  2017.10.07 18:08:27 ~frustrat

Najbardziej boli, że nam dają z tabeli, sztywno trzymając się współczynników do takiego wykształcenia jak tam wymienione i twierdzą, że nie można inaczej a administracji dają po stanowisku i nie widzą problemu. Dla administracji nie ma znaczenia, ze nie mają specjalizacji, magistra. Nawet wyższego nie mają, co ja mówię niektórzy średniego nie mają i dostali 0,64, 0.73 i 1,05. A nawet 1,27 lekką rączką dla poniektórych, ot tak. A nie wolno przecież. Tylko kto to ma sprawdzić. Jadą po bandzie, nikogo się nie boją. Przełożona, jak spętana wcale nie walczy o nas. Też złożę akces do pracy za granicę, zobaczymy co będzie. Życie ma się jedno.

#16  2017.10.07 21:45:04 ~ana

Ja dostałam wypłatę po podwyżce plus wszystkie dodatki 2300.PŁAKAŁAM I NIE WIEM CO DALEJ!

#17  2017.10.08 07:42:31 ~Do #15

Nie ma ustawy ustalającej płace w administracji szpitala. Zależą one od pracodawcy. Pisanie o współczynnikach jest w tym przypadku błędem.

#18  2017.10.08 09:14:25 ~Do # 17

Dyrektorom proszę to powiedzieć. Stosują współczynniki do medycznych i niemedycznych.Są określone w zawieranych porozumieniach lub wydawanych zarządzeniach.

#19  2017.10.08 09:55:16 ~Do #18

Współczynniki ustawowe dotyczą tylko pracowników medycznych. Szef podmiotu medycznego może przykładowo w umowie o pracę określić wynagrodzenie księgowej w wysokości 1,20 średniej krajowej z poprzedniego roku. Ma do tego prawa a określony współczynnik nie ma nic wspólnego z ustawą o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. W takim postępowaniu nie ma działania niezgodnego z prawem.

#20  2017.10.08 10:15:22 ~Do # 19

Niezgodnie z prawem powołując się na przepisy ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. dyrektorzy szpitali stosują współczynniki pracy, wzór i procedurę osiągnięcia najniższego wynagrodzenia przewidzianą dla pracowników medycznych również dla pozostałych pracowników.

#21  2017.10.08 10:42:00 ~Do #20

Jeżeli w przypadku pracowników niemedycznych powołuje się na ustawę z 8 czerwca 2017 r. popełnia oczywisty błąd. Nie wiem tylko po co to robi - wcale nie musi. Procedura osiągnięcia wynagrodzeń dla pozostałych pracowników może przyjęta przez pracodawcę być taka jak w ustawie, bez powoływania się na nią.

#22  2017.10.08 11:12:56 ~Do # 21

Poza tym jeszcze jedna kwestia. Obowiazek ustawowy dotyczy medycznych i dopiero,jak te podwyżki zostaną zrealizowane, można podwyższyć wynagrodzenie pozostałym pracownikom zakładu.

#23  2017.10.08 18:10:31 ~Do #22

Podwyżki są realizowane w miarę możliwości finansowych podmiotu medycznego. Podwyżki ustawowe muszą być zrealizowane, pozostałe mogą nastąpić.

#24  2017.10.14 00:23:59 ~Ola

Ja dostałam w swoim szpitalu 53 zł brutto podwyżki która obowiązuje od lipca , mam 31 lat pracy

#25  2017.10.14 10:20:53 ~ana

JA MAM NOCE WLICZONE DO MINIMALNEGO WYNAGRODZENIA 1450 ZŁ CZY TAK MOZNA ? WIEM ,ZE OD NOWEGO ROKU MIAŁO TO BYC ZLIKWIDOWANE? ALE MOZE TO DOTYCZY TYLKO NOWO ZATRUDNIONYCH.

#26  2017.10.15 05:47:58 ~Do #25

Jeżeli Twoje wynagrodzenie zasadnicze wynosiło przed 1 lipca 1450 zł powinno być ono zwiększone zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym pracowników medycznych do wysokości 1555 zł. Minimalne wynagrodzenie brutto ( aktualnie 2050 zł ) to wynagrodzenie zasadnicze plus dodatki ( noce, święta , itp. ). Jeżeli jest niższe niż od 2050 zł pracodawca ma obowiązek dopłaty do wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie brutto to zatem nie to samo co minimalne wynagrodzenie zasadnicze. Co wg Ciebie miało być zlikwidowane ?

#27  2017.10.16 12:14:54 ~ana

Moje wynagrodzenie brutto z nockami i świętami + 3 transze 233 TO 3300ZŁ NETTO 23OOZŁ CZY TO JET DOBRZE NALICZONE CZY SZWINDEL .BO ODJAC DODATKI BRUTTO 400ZŁ OD PRACODAWCY MAM 1600NETTO !

#28  2017.10.18 05:35:42 ~Do #27

Jeżeli Twoje wynagrodzenie brutto wynosi 3300zł to netto będzie to 2 366 zł . Odlicz sobie jeszcze potrącenia na składki do Izb, być może jakieś ubezpieczenie i okaże się, że Twoje netto 2300zł jest wyliczone poprawnie.