W jednodniowej sondzie na pielegniarki.info.pl wzięło udział ponad tysiąc dwieście osób. Pytanie brzmiało: Twoim zdaniem wykształcenie wyższe powinno być premiowane wyższym wynagrodzeniem zasadniczym czy dodatkiem do wynagrodzenia? Zobacz wyniki.

Jednodniowe sondy na pielegniarki.info.pl

W sondzie jednodniowej wzięło udział 1212 osób. Poniżej publikujemy wyniki.

Komentarze użytkowników

#1  2017.11.20 10:39:38 ~kkrystyna

Moim zdaniem, wszystko zależy od zakresu obowiązków. wg prawa pracy za taki sam zakres obowiązków należy się takie samo wynagrodzenie. jeżeli osoba z wyższym wykształceniem ma dodatkowe czynności w zakresie obowiązków ( choć o tym nie wiem - mgr było i chyba jest wykształceniem stricte potrzebnym do edukacji ) - większe wynagrodzenie się należy, jeśli nie to - Nie.

#2  2017.11.20 12:11:05 ~2

Lekarze maja różne stopnie specjalizacji maja taki sam zakres obowiązków a pensje są zróżnicowane

#3  2017.11.20 12:21:49 ~pacjent

Dzisiaj byłem w przychodni. W rejestracji trzy młode pielęgniarki - wszystkie z "mgr" na identyfikatorach. Krew w gabinecie z dużą wprawą pobierały dwie pielęgniarki dyplomowane ( niestety nie wiem czy z maturą ). Które wykonywały pracę zasługującą na wyższe wynagrodzenie ?

#4  2017.11.20 12:27:02 ~Gość

Po około 7 latach problem się skończy bo wszystkie panie będą po wyższym wykształceniu po 2 latach pracy mogą zrobić specjalizacje i po 5 latach stażu pracy już będą w tej samej grupie co pielęgniarki np. po 20-25 latach pracy też z wyższym wykształceniem i czy to będzie dobrze ? A gdzie praktyka tych młodych pielęgniarek ?

#5  2017.11.20 12:31:48 ~pacjent

#3 I właśnie tak to się odbywa bo te panie więcej poświęcają się pracy i pacjentowi a nie swoim biznesem

#6  2017.11.20 13:09:21 ~Greta

W pogoni za odległymi,obiecywanymi podwyżkami pora zaczynać doktoraty.Za kilka lat wszystkie będą miały magistra i spec-kę,więc komuś tam władze będą obiecać nierealne podwyżki.

#7  2017.11.20 13:33:50 ~Wiola

Jak w życiu podzielone środowisko jest bardzo mocno, czyli prawie 50/50 w takim wypadku nigdy nie dojdzie się do kompromisu :-((( Podobnie jak w polityce 52% PIS/48% inne partie i mamy to co mamy. Za 15 lat odejdą prawie wszystkie pielęgniarki starego systemu i skończą się przepychanki związane z wykształceniem, może wtedy coś zacznie się dziać, bo do tego czasu pielęgniarstwo nie wstanie z kolan NIESTETY. Pozdrawiam

#8  2017.11.20 13:44:13 ~mgr ze spe

Co za bzdury piszesz a co za różnica ? czy pielęgniarka pobierająca krew miała maturę czy nie? Miała dyplom i prawo wykonywania zawodu i to wystarczy do pracy z pacjentem. Matura jest potrzebna tylko i wyłącznie do dostania się na studia a nie żeby być pielęgniarką. A w rejestracji to powinny być panie rejestratorki a nie pielęgniarki bez różnicy czy są magistrami czy nie.To że system jest do bani to nie wina pielęgniarek !

#9  2017.11.20 14:34:41 ~Do #8

Aluzja zawarta w komentarzu dotyczącym matury była za trudna do zrozumienia dla magistra ze specjalizacją. Jest to temat często poruszany w komentarzach przez licencjatki ( szczególnie te po rocznych "studiach" ) wskazujące swą wyższość nad pielęgniarkami po LM, bywa, że bez matury. A pracodawca przydzielił pracę pielęgniarkom znając ich możliwości. Z braku rejestratorek doszedł prawdopodobnie do wniosku, że panie mgr będą tam bardziej przydatne niż przy pobieraniu krwi do badań.

#10  2017.11.20 15:58:53 ~do nr 3

Pielęgniarstwo szanowny pacjencie to nie tylko pobieranie krwi

#11  2017.11.20 16:01:46 ~do nr 3

To przede wszystkim ogrom wiedzy medycznej, a tego uczą na studiach, a pobierania krwi można nauczyć nawet psa- kwestia techniki i praktyka, a myślenia to już bywa różnie

#12  2017.11.20 16:47:35 ~do 11

życzę zatem tobie koleżanko, aby w momencie potrzeby opieką objęły cię (jak piszesz) psy, których nauczysz techniki i praktyki z różnym stopniem myślenia jeśli się da.

#13  2017.11.20 17:03:28 ~do 11

Psa? Jeszcze nie widziałam. Niezbyt celne porównanie. A tak a propos rejestracji, ja uważam, że to deprecjacja zawodu, marnotrawienie potencjału ludzkiego. Pielęgniarka po studiach odbiera telefony, rejestruje? W przychodni, w której pracuję są zatrudnione rejestratorki i pielęgniarki, które zajmują się tylko obowiązkami pielęgniarskimi. Oczywiście płace są zróżnicowane na korzyść pielęgniarek. Zastanawiam się co to za panie magister, które się na to godzą? Nie powinny tego "ogromu wiedzy medycznej" wykorzystać przy pacjencie? Chyba, że im tak wygodniej, ale wtedy może lepiej byłoby skończyć administrację, jakiś kurs z informatyki? Ale ja jestem "tylko " po liceum medycznym.

#14  2017.11.20 17:32:53 ~Do #11

Psa w przychodni nie zauważyłem. Przy najbliższej okazji spytam jednak kierownika podmiotu czy nie taniej byłoby zamiast tych trzech mgr zatrudnić jednego psa.

#15  2017.11.20 19:13:34 ~o j tam

Wiadomo o co chodzilo.techniki mozna sie wyuczyc, to troche jak malarstwo albo szycie, ale inaczej jest z wiedza,mysleniem.z wlasnego doswiadczenia wiem, ze te co maja mgr specki mowia tak:jak beda placic wiecej bedziemy dzielic sie wiedza, bedziemy edukowac pacjentow, a swoja wiedze medyczna wykorzystujemy dla wlasnych rodzin, a w pracy minium, dlatego prace pielegniarki opisuje sie jako tylko ta co pobiera krew. sama takiego zachowania doswiadczylam.pielegniarki maja wywalone bo sa niedoceniane.

#16  2017.11.20 19:15:32 ~oj tam

Wlasnie dlatego tego ogromu wiedzy nie wykorzystuja.bo za malo im placa.taka prawda.jaka placa taka praca

#17  2017.11.20 19:18:03 ~halo

Licencjat dzienny trwa 3 lata, 5700h zapieprzu od rana praktyki do nocy cw. i wyklady, nie rok!

#18  2017.11.20 19:29:05 ~haha

Ja tak robie, za 2500 to nie bede sie swoja wiedza dzielic o nie! robie minimum, po co sie spalac

#19  2017.11.21 04:54:31 ~Do #18

Postawa godna pielęgniarki - na szczęście niezbyt powszechna, pacjent bez znaczenia - liczy się tylko kasa . Szkoda mi tylko wykładowców, którzy przekazywali Tobie zbędną wiedzę. Kiedyś, dawno temu w pewnej gminie mieli szubienicę. Sąsiednia gmina chciała ją wypożyczyć - otrzymała odpowiedź odmowną z komentarzem - mamy ją wyłącznie dla siebie i swoich dzieci.

#20  2017.11.21 04:57:05 ~Do #17

Studia licencjackie niestacjonarne tzw. „pomostowe” realizowane są w 4 ścieżkach kształcenia w zależności od wykształcenia, które posiadasz: 2-semestralna ścieżka dla absolwentów liceum medycznego; 3-semestralna ścieżka dla absolwentów 2-letniego medycznego studium zawodowego; 2-semestralna ścieżka dla absolwentów 2,5-letniego medycznego studium zawodowego; 2-semestralna ścieżka dla absolwentów 3-letniego medycznego studium zawodowego.

#21  2017.11.21 06:23:44 ~ja

Masakra z tą sondą - powinno być 100 procent głosów by dodatki dane przez Zembalę weszły do pensji ! Obecny rząd nic nie dał pielęgniarkom ! To tylko kontynuacja podpisanej umowy za PO!

#22  2017.11.21 07:01:42 ~do20

Wszystkie ścieżki prowadzą donikąd

#23  2017.11.21 08:17:04 ~basia.

Niestety ,pielęgniarka w szpitalu wykonuje ciężką pracę fizyczną i nie zmieni tego posiadanie magistra jak wydaje się niektórym osobom.Parcie na studia wyższe to kasa dla wykładowców ,którzy dorobili się na pomostówkach a łatwy zarobek cieszy ,szkoda ,że kosztem biednych pielęgniarek!

#24  2017.11.21 09:34:42 ~Iw

Ja jestem , stara” z tytułem mgr i co mam byc wynagradzana jak opiekun medyczny / z całym szacunkiem dla pracy opiekuna / . Pozdrawiam

#25  2017.11.21 12:25:24 ~Piel.mgr

Baza rowna dla wszystkich. Za licencjat, magisterke, kursy, specjalizacje.odpowiednio więcej. Nie byłoby kłótni tylko motywacja do tego by podnosić swoje kwalifikacje i uaktualniać wiedzę.

#26  2017.11.21 21:05:38 ~do 20

I nalezy dodac studia dzienne-6 semestrów na np. WUM

#27  2017.11.21 21:06:23 ~do 20

Dla osób ze srednim po ogólniaku

#28  2017.11.21 21:09:01 ~hm

Tak i we wszystkich opcjach nauki na poziomie licencjata ogolem ma byc praktyki i teorii jesli chodzi o zawod ok.5700

#29  2017.11.22 04:39:25 ~Do #28

Ktoś kiedyś podał te 5700 godzin, inni to powtarzają A zgodnie z Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 roku w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów, wymiar godzin dla studiów I stopnia dla kierunku pielęgniarstwo, położnictwo: 4815 w tym 4605 kształcenia zawodowego - 2300 kształcenie praktyczne - 2305 kształcenie teoretyczne. Przy odliczeniu okresu wakacyjnego, świąt i weekendów jest to bardzo dużo - średnio ok. 10 godzin dziennie.

#30  2017.11.22 06:11:25 ~piel

Do 21 popieram!

#31  2017.11.24 10:31:33 ~#30

Koszmar mgr. w rejestracji .Zdobyta wiedza na studiach powinna służyć pacjentowi .To pielęgniarki po studiach powinny pobierać krew i wykonywać wstrzyknięcia nie mówiąc o przetaczaniu krwi co jest bardzo odpowiedzialne.Zatem za w/w czynności powinny być odpowiednie pieniądze .

#32  2017.11.24 12:07:32 ~Do #31

"To pielęgniarki po studiach powinny pobierać krew i wykonywać wstrzyknięcia"- i tak pewnie będzie, gdy tylko potrafią to robić tak sprawnie jak te bez studiów, za to z wieloletnią praktyką

#33  2017.11.25 13:45:04 ~m-n

W tym zawodzie jest źle,a będzie jeszcze gorzej.Jest to zbyt podzielone środowisko.Albo,wszystkie powinny być traktowane jednakowo,albo w różnicach,jasno określone różne obowiązki i odpowiedzialność,inaczej wszyscy ze wszstkimi,mówiąc kolokwialnie,będą się "żreć".Na tym ucierpi pacjent.Tylko dyrekcja ma spokój,i o to im chodzi.

#34  2017.11.26 09:24:44 ~piel op

Dopoki nie powstala ustawa o wynagrodzeniach zgodnie z wyksztalceniem nikomu nie przeszkadzalo ze pielegniarka z takim samym zakresem obowiazkow w jednym szpitalu zarabia 3 tys a w innym 1500. Rowniez nie bylo protestow kiedy byl podzial wynagrodzenia zalezny od lat pracy im starsza tym wiecej zarabiala, pomimo tego, że wiele pielegniarek bedacych obecnie przed emerytura nie mialo i nie ma nawet jednego dodatkowego kursu nie mowiac o studiach bo do tej pory wystarcza im wiedza sprzed 40 lat. Samo doświadczenie w obecnych czasach nie wystarczy.

#35  2017.12.01 06:14:47 ~Do #34

Nie ma ustawy o "wynagrodzeniach zgodnie z wykształceniem" . Ustawa dotyczy MINIMALNYCH WYNAGRODZEŃ ZASADNICZYCH - nadal w jednym szpitalu pielęgniarka może mieć znacznie niższe wynagrodzenie zasadnicze niż w innym i nie będzie to niezgodne z ustawą.