Komentarz na pielegniarki.info.pl: "A co do magistra - w Szwajcarii żadna pielęgniarka z tytułem magistra nie pracuje na oddziale przy łóżku pacjenta"!

Komentarze pielęgniarek i położnych

Komentarz na pielegniarki.info.pl

Jestem w trakcie specjalizacji z intensywnej terapii w Szwajcarii:

Tutaj na intensywnej terapii pracują TYLKO specjalistki (mają też wysokie kompetencje, prowadzą same farmakoterapie, dawkowanie leków, obsługują respirator, dializy, są bardzo samodzielne), otrzymując równocześnie odpowiednio wyższe wynagrodzenie niż pielęgniarka po licencjacie pracująca na oddziale. Jest zachowana hierarchia, najpierw praca na oddziale, zdobycie doświadczenia, dopiero potem można dostać miejsce specjalizacyjne- czyli jest się studentem pracującym równocześnie na OIT. Praktyka przeplata się z zajęciami teoretycznymi w szkole - i to ma sens! Nikt ode mnie nie wymaga znajomości respiratora czy leków i innych nowości związanych z intensywną terapią, bo się dopiero tego stopniowo uczę. 

A co do magistra - w Szwajcarii żadna osoba z mgr nie pracuje na oddziale przy łóżku pacjenta! Ten tytuł mają naprawdę nieliczni, a przede wszystkim pielęgniarki z dużym doświadczeniem zawodowym i jako mgr mają głownie pracę biurową w szpitalu - kontrolują, piszą procedury, albo zajmują stanowiska kierownicze - za co oczywiście tez mają odpowiednie wynagrodzenie, nie tylko za staż pracy, ale wykonywane funkcje i tytuł.

Zobacz inne komentarze na pielegniarki.info.pl 

Komentarze użytkowników

#1  2017.11.20 19:30:14 ~Aneta

Tutaj jest Polska nie Szwajcaria wiec po co porównywać?

#2  2017.11.20 20:33:37 ~Karolina

Bo Polska jest krajem absurdów, a ludzie nie myślą tutaj logicznie. Myślę, że warto brać przykład z rozsądnych rozwiązań.

#3  2017.11.20 21:25:26 ~komentarz

A zabierzcie i zatrudnijcie wszystkie pielęgniarki z tyułem magistra do wyższych rzeczy,będę szczęśliwa mając mniej obowiązków!

#4  2017.11.20 22:12:02 ~Miła

Hahahaha "mniej obowiązków", jeszcze nie widziałam, żeby ktoś płacił za opierdalanie się

#5  2017.11.20 23:40:35 ~qwerty

Problem leży gdzie indziej - w Polsce, w ciągu ostatnich 20 lat namnożyło się prywatnych szkół wyższych, gdzie byle głąb uzyskał dyplom mgr za kasę (czesne). Najgorsze jest to, że sama kadra "profesorska" doprowadziła do tego, że obniżała poziom, żeby nie wylecieć z roboty (dodatkowa praca w prywatnej uczelni). Efekt - ? Mgr to nic nie znaczy. Pieniądz czyni cuda.

#6  2017.11.21 01:25:56 ~Młoda

Taki poziom na uczelniach zafundowały PO I PSL i to jest chore

#7  2017.11.21 04:42:41 ~Do #6

Zapomniałaś dodać, że to wina Tuska. I cyklistów.

#8  2017.11.21 05:04:41 ~Jowita

A na księżycu można fruwać.

#9  2017.11.21 06:13:10 ~erka

Do 7 wszystkich rządów absolutnie wszystkich ! pielęgniarki nie walczące w Polsce kompletnie o nic! a ostatnie pokolenie to porażka harówka na kilku etatach a przecież rezydenci dają przykład ! i nic z tego nie czerpiecie, wykształcenie jak zwykle solą i banał - tu do 3 - wstydż się takiego komentarza - nic nie wnosi a świadczy o tobie!

#10  2017.11.21 06:14:29 ~Piel.

Do 1 to powód do zmian - powód do walki o naszą godność pielęgniarską!

#11  2017.11.21 06:59:47 ~do10

Hasło jak za komuny-śmiechu warte

#12  2017.11.21 08:16:29 ~Maja

A co z pielęgniarką po LM która ma licencjat? Nie porównujcie nas do pielęgniarek które teraz robią licencjat bo to nie to samo.Nas nie uwzględniono w wyższej grupie więc po co się doksztalcać?

#13  2017.11.21 08:49:24 ~MK

Jestem po LM i mam licencjat,pracuje na okulistyce a takiej specjalizacji nie ma,to żeby więcej zarabiać mam robić specjalizacje z obojętnie jakiej dziedziny? To głupie,a pracodawca nie koniecznie da mi podwyżkę.Zrobię magistra to bez specjalizacji nic nie wnosi.Szkoda czasu,zdrowia i pieniędzy.Wysłać do normalnej pracy P.Minister,bo jest pielęgniarką i niech pracuje za nasze pieniądze.

#14  2017.11.21 09:09:23 ~a_

Szkoda że tak reagujecie na normalność. Po prostu szkoda. Na nic wszelkie dyplomy i specjalizacje.

#15  2017.11.21 12:12:40 ~Do #12

Twierdzisz, że pielęgniarką po LM, która ma licencjat nie może być porównywana do pielęgniarki, która teraz robi licencjat bo to nie to samo. I tu masz tylko trochę rację - Twoje studia pomostowe trwały aż cały rok, obecnie studiuje się tylko sześć semestrów. A dyplom taki sam.

#16  2017.11.21 13:10:21 ~Bogna

To niesprawiedliwe aby mgr. Pielegniarstwa ze specjalizacja, ktora ukonczyla studia magisterskie dzienne na U M miala byc prawie zrownana wskaznikiem plac z licencjatem ze specjalizacja .

#17  2017.11.21 14:28:21 ~a_

Jeżeli ukończyła studia magisterskie / jakiekolwiek/ to powinna wiedzieć, że skrót to mgr ---bez kropki. Z kropką czyli mgr. może znaczyć np. magazynier, a chyba nie tej branży to portal ? ;-)))

#18  2017.11.21 15:55:23 ~Do #17

"Uczył Marcin Marcina, a sam.".Skrót od magazynier to mag. ( z kropką ). Skrót mgr. ( z kropką nie istnieje w języku polskim ). Oznaczał by bowiem skrót wyrazu o początkowych literach mgr a taki nie występuje. Jedyne w czym masz rację to - skrót od magister to mgr ---bez kropki.

#19  2017.11.21 16:20:43 ~motyl

No i koleżanka po fachu DAŁA TYM PANIOM , co chciały zrównania mgr. z pielęgniarką bez tego tytułu .Jak jest a Szwajcarii - tam jest prawdziwy porządek w tamtejszych IZBACH pielęgniarskich .A u nas JAK W DŻUNGLII , prawo buszu ( kto silniejszy i ma znajomości ) ten rządzi . A mgr - to ŚMIEĆ w POLSCE ( ze wskaźnikiem 0,64 ) bo kasę trzeba ,ZBIERAĆ DLA MŁODYCH KONOWAŁÓW " bo im mało . A ministerstwo na czele z konowałem O TO BARDZO USILNIE DBAŁO I DBA .

#20  2017.11.21 16:29:46 ~EWA

Cytat z artykułu- .jako mgr mają głownie pracę biurową w szpitalu - kontrolują, piszą procedury, albo zajmują stanowiska kierownicze ; I tu jest klucz do ostatniego zamieszania wokół przeliczników . Dla mnie pielęgniarstwo jest i zawsze pozostanie jako dbałość o człowieka chorego .Im wyższe kwalifikacje i większa mądrość tym głębiej powinno się pochylić nad pacjentem .Osoba z kompleksem niższości z racji wykonywania zawodu powinna skierować się na psychoterapię. Pomocny może okazać się również trening asertywności .Kończenie magistra pielęgniarstwa po to być oddalać się od chorego ,jest chore.

#21  2017.11.21 18:39:56 ~a_

Do # 18, to było żartobliwie, pierwszy lepszy przykład, ale ok.ok. Żarty nie na tym portalu;-)

#22  2017.11.21 20:18:15 ~Ami

Nic z naszej nauki i z naszych kwalifikacji, żyjemy w kraju który jest w czarnej dziurze.Nigdy nie będzie lepiej, chcą wykwalifikowany personel ludzie poświęcają czas pieniądze życie rodzinne na kształcenie i co z tego? Firmy się cieszą i na tym koniec im rosną słupki a pielęgniarki dalej są siostrami które robią najgorszą robotę a najważniejszy jest lekarzon ma autorytet jak inaczej! Nasz kraj jest idealny dla innych narodów a dla normalnych obywateli jest złodziejem i szyderca

#23  2017.11.21 21:05:01 ~.......

A kto zmusza magistrów do podejmowania pracy przy łóżku pacjenta.Jest to dobrowolna zgoda i chęć.

#24  2017.11.24 19:53:05 ~piguła

A dlatego mgr nie wzieto pod uwagę bo mloda pielegniarka od razu po studiach dostalaby za wysoką podstawę nie majac zadnego doswiadczenia, dopiero zrobienie specjalizacji gwarantuje przynajmniej jej dwuletnia prace w zawodzie

#25  2017.11.25 01:39:37 ~Spec. Mgr

Ale my jesteśmy w Polsce. Tu siostrzyczki mgr ze specjalizacjami, biegają z basenami. Mnie to osobiście nie przeszkadza.

#26  2017.11.25 06:12:02 ~Do #25

Zbyt ambitna to Ty nie jesteś. Biegaj jeszcze szybciej.

#27  2017.11.25 19:02:17 ~plg

Szef rzadko wybiera mądrego pracownika,żeby się nie mądrzył. Lubia tych co słuchają i mniej potrafią, nawet jak słucha i więcej potrafi to wróg.