Zobacz propozycję sposobu wynagradzania pielęgniarek i położnych opracowaną przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych.

Działalność Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe


Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach; jeśli uznaje się licencjat lub magistra lub specjalizację ratownika, psychologa, laboranta czy rehabilitanta oraz bierze się pod uwagę ich staż pracy, to takie same wskaźniki należy zastosować wobec naszego środowiska, aby zawód pielęgniarki/położnej i podwyższone kwalifikacje były tak samo cenione jak inne zawody. Grupy powinny wyglądać następująco: 7: Pielęgniarka lub położna ze specjalizacją i tyt. mgr - współczynnik 1,05, 8: Pielęgniarka albo położna z tyt. mgr lub specjalizacją - współczynnik - 1,0 oraz dla wszystkich pielęgniarek i położnych - 0,73, stosując analogiczne wyznaczniki jak dla grup: 5 i 6.

Opracował Zespół Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Zobacz inne opracowania Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe:

(1) Kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych

(2) Nowy zawód medyczny jako zawód pomocniczy dla zawodu pielęgniarki w systemie opieki zdrowotnej

(3) Rola, kompetencje pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia

(4) Normy zatrudnienia i kwalifikacje w poszczególnych zakresach świadczeń

(5) Warunki pracy, wynagrodzenia, i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2017.11.28 22:04:51 ~EWA

Osoby kończące 5 letnie LM mogą zdobyć licencjat ucząc się dodatkowo jeszcze tylko przez 1 rok ( w sumie 6 lat ) . Absolwenci LO i 2 letniego SM aby zdobyć licencjat muszą uczyć się przez 1.5 roku ( w sumie 7.5lat ) . ! Gdzie tu logika ? Gdzie matematyka ? Strach zapytać : a 2 +2 to ile się równa panie decydentki , bo dla mnie jest 4 .

#2  2017.11.28 22:25:56 ~EWA

Ciekawa tabela płac . Z tą tylko uwagą , 0,73 stanowczo za mały przelicznik .Ale pochwała za racjonalne , mądre spojrzenie w dobrym kierunku . Jestem za WYWAŻONYM zróżnicowaniem stawek w zależności od przygotowania zawodowego . Ale to nie może być jedyny parametr brany pod uwagę .

#3  2017.11.28 22:43:52 ~do 1

5 lat LM+ 1 lic = 6 lat nauki zawodu. 2 lata SM + 1.5 lic =3.5 lat nauki zawodu.Gdzie tu logika ?

#4  2017.11.28 22:49:15 ~Non schola

Mogłaś iść do LM a nie LO a wtedy byś miała nie tylko dwa lata SM i 1,5 LICENCJATU czyli tylko 3,5 roku nauki stricte medycznej.Pielęgniarki po LM mają 6 lat łącznie z niepotrzebnym im rocznym licencjatem bo przecież dyplom już mają.Oprócz tego jeszcze specjalizacja następne 2 lata nie licząc już dalszej edukacji no i doświadczenia zawodowego.Więc jak to piszesz gdzie tu sens,logika i matematyka? Uważam że zdobyta wiedza w LM jest zdecydowanie większa.To tak na logikę.

#5  2017.11.28 22:54:33 ~do 1

Porównując ilość godzin przedmiotów i praktyk zawodowych okazało się, ze LM ma jednych i drugich znacznie więcej w programie niż SM. A jednak absolwentki SM choć gorzej przygotowane do zawodu pracowały na takich samych zasadach i za taką samą kasę jak te po LM.Chcąc jednak uzyskać licencjat muszą nadrobić zaległości stąd licencjat w przypadku pielęgniarek po studium musi trwać dłużej. Jasne ?

#6  2017.11.28 22:57:15 ~Non schola

Do EWA.I NADMIENIAM ŻE LICEÓW MEDYCZNYCH JUŻ NIE MA ,WIĘC ŻEBY MIEĆ DYPLOM PIELĘGNIARSKI TRZEBA MIEĆ LICENCJATA I TO NIE JEST ŻADNE HALLLO.POZDRAWIAM.

#7  2017.11.28 23:16:57 ~lida

Z tej dyskusji wynika tylko jedno, znowu sobie wszystko wyrzygujemy, my nie umiemy normalnie rozmawiać o naszym zawodzie tylko z zawiścią ,kto jaką szkołę ukończył ,itp. jeszcze brakuje żebyśmy licytowały się na oceny. Po co to, i tak to wszystko o dupę rozbić, my jako grupa zawodowa nigdy nic nie zrobimy, my tylko umiemy narzekać, ale żeby coś zrobić to liczymy że ktoś za nas to wykona, bo po co się wychylać, niech na innych to spadnie. Pomysłów mamy wiele, i na pewno są dobre, ale z realizacją to już jest problem. Najlepiej wychodzi na tym NRPIP te darmozjady się cieszą że my się ze sobą nie umiemy dogadać, one na tym żerują, my powinniśmy zbierać podpisy pod projektem likwidacji tej "zorganizowanej grupy przestępczej". One to dopiero mają zarobki, a nie wiem czy mają pojęcie o prawdziwych problemach pielęgniarek.

#8  2017.11.28 23:57:50 ~do 7

Powinniśmy zbierać podpisy za likwidacja tej organizacji.Prawo wykonywania zawodu może wydawać normalny urząd pracy. Pseudokursy o dupē potluc. Prestiżu zawodu toto nie podniosło wręcz przeciwnie.Tylko pograzylo ten zawód. Pozycja pielęgniarki niska jak nigdy w historii. Coraz więcej obowiązków i odpowiedzialności a coraz mniej praw.Żadnych przywilejów. OBALIĆ !

#9  2017.11.29 00:13:58 ~EWA

Do 4 i 5 - Dla pani(a) rozumiem 2+2=5, no cóż ,medycyna zna różne przypadki .

#10  2017.11.29 00:52:40 ~piel. dypl

Według jakich kryteriów autor lub autorzy prezentowanej propozycji dokonali podziału ?

#11  2017.11.29 03:51:01 ~Do #10

Podziału dokonano wg dwóch kryteriów - wykształcenia i kwalifikacji ( specjalizacja ). Niestety z kilkoma błędnymi zapisami.

#12  2017.11.29 03:53:09 ~analogowa

„Cyfrowe” dokonują podziału pielęgniarek na grupy nieco inne niż w obowiązującej ustawie po czym piszą „stosując analogiczne wyznaczniki jak dla grup: 5 i 6&rdquo. Gr. 5 i 6 dotyczą zawodów medycznych i pracowników z wyższym wykształceniem i specjalizacją ( gr. 5) lub bez (gr. 6). Obie te grupy dotyczą nie tylko magistrów ale również licencjatów pominiętych całkowicie przez „cyfrowe&rdquo. „Nowa” ( „cyfrowa”) gr. 7 jest identyczna jak „stara” („ustawowa” ). Traktuje pielęgniarki ( z pominięciem licencjata ) identycznie jak inne zawody określone w gr. 5. „Nowa” gr. 8 zrównuje magisterium ze specjalizacją , przyznaje wsp. 1,0 . Po co zatem odwołanie do wyznaczników gr. 6, która pracownikom z wyższym wykształceniem bez specjalizacji przyznaje wsp. 0,73 ? W związku z powyższym zapis w „cyfrowym” projekcie „stosując analogiczne wyznaczniki jak dla grup: 5 i 6” uważam za nieuzasadniony. Następnym problemem jest specjalizacja. Uzyskują ją dwie pielęgniarki – mgr ( wsp. 1,0) i pielęgniarka dyplomowana ( wsp. 0,73). W tym samym stopniu podwyższają kwalifikacje zawodowe po czym pierwsza uzyskuje wsp. 1,05 ( wzrost o 0,05), druga wsp. 1,0 ( wzrost o 0,27 ). 0,05 to jednak nie to samo co 0,27. Może któraś z „cyfrowych” wyjaśni mi przedstawione wątpliwości. Mam już trochę lat ( zarówno życia jak i pracy zawodowej ). Pewnie jestem zatem bardziej „analogowa” niż „cyfrowa” i może czegoś nie zrozumiałam.

#13  2017.11.29 08:56:42 ~tak pytam?

A wg mnie jest za mała różnica pomiędzy współczynnikiem 1,05 dla magistrów ze specjalizacją, a 1,0 tylko z magistrem. Nie będzie się opłacało robić specjalizacji dla tego marnego przelicznika 0,5 ( a może o to chodzi, a by się nie wysilać? ) Dla pielęgniarek po LM i "tylko " z licencjatem za mały współczynnik ( skąd taka różnica? ) skoro panie się tak hojnie obdarowały współczynnikiem 1,0 i 1,05? A co pielęgniarką "tylko " po LM lub SM ze specjalizacją? Może czegoś nie rozumiem?

#14  2017.11.29 08:57:07 ~Smutna.

Przestaję obserwować ten profil, jest mi przykro gdy czytam ciągle kto jest lepszy Panie po LM czy po magisterskich studiach. Najlepsze są te, które ciągle doskonalą siebie i swoje umiejętności i wiedzę. Nie wszyscy robią to na kursach i specjalizacjach ale we własnym zakresie czytając nowośći ,pytając. .Ja zrobiłam po LM studia i specjalizację i tak ciągle mam niedosyt i zawsze czytam branżowe czasopisma itp.Na takim jak ten profil chciałabym poczytać czasem merytorycznych dyskusji np.o nowych przepisach prawnych dotyczących pielęgniarek lub o nowej ustawie POZ,o braku jednolitej dokumentacji .Pracodawca zawsze będzie chciał zapłacić nam jak najmniej za jak najwięcej pracy. Prosta zasada kapitalizmu! A my skaczemy sobie do gardeł. .Moje prywatne zdanie jest takie, że wykształcenie jest ważne i powinna być pensja zasadnicza taka sama a dodatki nie aż tak zróżnicowane ale wprowadzone. Trzymajmy się razem! ! I tak LM już nie wróci ,a w naszej profesji uczyć się musimy. A ja jako pacjentka pragnę by zajmowała się mną profesjonalistka z aktualną wiedzą i to wszystko.

#15  2017.11.29 09:20:10 ~do#12

1)Na jakim poziomie kształcenia jest rozważana w twoim tekście specjalizacja? Co z licencjatem, który w Polsce od kilku lat jest formalnie dedykowany dla pielęgniarek z średnim wykształceniem w zawodzie?

#16  2017.11.29 10:54:26 ~Jola

Ci co piszą że LM to 5 lat nauki zawodu, to gówno prawda bo przecież cały ogólniak w tym czasie i maturę zrobiły a godzin przedmiotów zawodowych było mniej niż w studium.

#17  2017.11.29 12:12:30 ~Do #15

O specjalizacji i skutkach jej uzyskania pisałam w komentarzu #12 bardzo dokładnie. Pytania 1) nie rozumiem. Odnośnie licencjatu wklejam mój komentarz z innego tematu - Licencjat (łac. licentiatus) – tytuł nadawany w systemach szkolnictwa WYŻSZEGO wielu krajów. W Polsce jest to tytuł zawodowy nadawany obecnie absolwentom STUDIÓW I stopnia; tytuł ten oznacza wykształcenie wyższe licencjackie. W obowiązującej ustawie jest on uwzględniony w gr. 5 i gr. 6 mówiącej o wyższym wykształceniu. W przypadku pielęgniarek nie występuje – liczy się tylko magister. Niestety nie występuje również w propozycji „cyfrowych". Czyżby do tego stowarzyszenia należało aż 1153 magistrów pielęgniarstwa i położnictwa ?

#18  2017.11.29 12:49:06 ~do #17

Dlaczego pominięto licencjata pielęgniarstwa, choć to Ustawodawca dał pielęgniarce przyzwolenie na podniesienie kwalifikacji z poziomu średniego ( pielęgniarka dyplomowana, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa) do wyższego I stopnia?

#19  2017.11.29 13:07:05 ~Do #18

Z tym pytaniem proponuję zwrócić się do autorek propozycji - Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe - e-mail : biuro@pielegniarkicyfrowe.pl . Po otrzymaniu odpowiedzi proszę ją opublikować w Portalu.

#20  2017.11.29 15:32:34 ~do PIELĘGN

Prościej.Dlaczego pominięto licencjata pielęgniarstwa, choć to Ustawodawca dał pielęgniarce przyzwolenie na podniesienie kwalifikacji z poziomu średniego (pielęgniarka dyplomowana, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa) do wyższego I stopnia ?

#21  2017.11.29 15:57:03 ~Ewa

Czy wy już wszystkie na głowę upadłyście ? Jak się czyta te komentarze to rozpacz ogarnia jaki poziom prezentuje nasza grupa zawodowa.Jedna lepsza (czytaj GŁUPSZA) od drugiej.

#22  2017.11.29 17:48:33 ~do 16

Na podstawie własnych imaginacji tak twierdzsz bo nie w oparciu o podstawę programową LM I SM. Liceum Medyczne od lat 80 miało rozszerzony program nauczania, który po kilku latach rozszerzono jeszcze bardziej (m.in Anatomia, Farmakologia). Dotyczy to nie tylko większej liczby godzin dla poszczególnych przedmiotów zawodowych ale też przedmiotów, których nie było w programie Studium Medycznego . To dlatego licencjat dla tych którzy kończyli studium trwa dłużej. Podstawowa sprawa to nie liczba semestrów tylko liczba godzin dla poszczególnych przedmiotów zawodowych oraz ich ilość.

#23  2017.11.29 19:08:50 ~do 3

Ale zauważ, ze w LM uczono zawodu, ale poza tym wszystkich przedmiotw niezbednych do wykształcenia średniego.na licencjacie dziennym , czyli dla kazdego kto ma mature, jest ok.5700h nauki zawodu, nalezaloby sprawdzic ile tych godzin bylo w LM, własnie po to było uzupelnianie czyli pomostowki do licencjata

#24  2017.11.29 19:11:53 ~do 16

O właśnie wreszcie ktoś coś mądrego napisał!

#25  2017.11.29 23:16:59 ~a_

Kości dalej ogryzane.

#26  2017.11.30 22:13:59 ~No fajnie

Ale po co ta czcza dyskusja. Do Cyfrowe; drogie panie chyba pomyliłyście adres waszej korespondencji. Rzucanie tematu na ten portal to w czystej postaci - BICIE PIANY

#27  2017.12.01 08:03:59 ~aial

A prace trzeba wykonac czy to pani z magistrem ,licecjatem, studium,liceum i maja wszystkie te same obowiazki i co najlepsze po latach praktyki to nie ma znaczenia zalezy od czlowieka a kursy szkolenia fajnie panie ida A ktos prace musi wykonac Jezeli potrzebni mgr to przyjmowac tylko z mgr

#28  2017.12.06 11:35:20 ~W

Zacznijcie płacić za wykonaną pracę a nie za tytuły zawodowe!