Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko tłumaczy jakie podwyżki płac przyznano lekarzom w październiku, ze spłatą od 1 lipca br.

Podwyżki wynagrodzeń dla lekarzy.

Odpowiedź na interpelację w sprawie podwyższenia

płac lekarzy rezydentów i podwyższenia nakładów finansowych na system zdrowotny
 

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację nr 16348 Pań Posłanek Aldony Młyńczak i Zofii Czernow w sprawie podwyższenia płac lekarzy rezydentów oraz podwyższenia nakładów finansowych na system ochrony zdrowia w Polsce, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Minister Zdrowia 27 października br. podpisał rozporządzenie w sprawie w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury, które reguluje na nowo wysokość miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów. Rozporządzenie weszło w życie 31 października 2017 r. z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 r.

W przypadku lekarzy, którzy są obecnie w trakcie specjalizacji w ramach rezydentury, stawki wynagrodzeń zasadniczych określone w nowelizowanym rozporządzeniu kształtują się następująco:

  • dziedzina zwykła do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 3 570 zł (podwyżka 400 zł),
  • dziedzina zwykła po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 3 891 zł (podwyżka 433 zł),
  • dziedzina priorytetowa (15 dziedzin) do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4 070 zł (podwyżka 468 zł),
  • dziedzina priorytetowa (15 dziedzin) po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4 391 zł (podwyżka 501 zł).

Dodatkowo w przypadku lekarzy, którzy dopiero przystąpią do odbywania specjalizacji w ramach rezydentury w dziadzinach uznanych za szczególnie deficytowe, stawki wynagrodzeń zasadniczych kształtować się będą następująco:

  • dziedzina priorytetowa (20 dziedzin) do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4 770 zł (podwyżka od 1 168 zł w dotychczasowych 15 dziedzinach uznanych za priorytetowe oraz 1 600 zł w dodanych 5 dziedzinach medycyny: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, psychiatria, kardiologia dziecięca, ortodoncja),
  • dziedzina priorytetowa (20 dziedzin) po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury(w latach 2017-2018 nie będzie jeszcze takich osób) w 2019 roku – 5 297 zł.

Kwestia podwyższenia wynagrodzeń lekarzy rezydentów uregulowana została w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 31 października 2017r.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwo Zdrowia ma zabezpieczone środki finansowe na realizację powyższych podwyżek w kwocie ok. 54 mln zł w roku 2017 (w ramach ogólnych środków w wysokości 1 032 720 711 zł zarezerwowanych na realizację staży podyplomowych oraz specjalizacji lekarskich, dentystycznych oraz pielęgniarek i położnych) i ok. 154 mln zł w roku przyszłym (w ramach 1 179 019 000 zł zarezerwowanych na realizację staży podyplomowych oraz specjalizacji lekarskich, dentystycznych oraz pielęgniarek i położnych).

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko

Warszawa, 17-11-2017

Komentarze użytkowników

#1  2017.11.30 05:17:57 ~piel.

Wystarczy postraszyć. Wyciągnijmy z tego wnioski.

#2  2017.11.30 08:31:11 ~liz

Brutto brutto. Myślę , że nie. Ten wymysł zarezerwowany jest tylko dla pielęgniarek.

#3  2017.11.30 15:06:33 ~a_

Oczywiście że brutto brutto tylko dla pielęgniarek podpisane późną nocą, gdzieś w ciemnym pokoju. Lekarze się tak nie dali wmanewrować i bardzo dobrze! Nasze koleżanki nadal obgryzają kość pt. LM czy mgr- tak są zaaferowane, że już nic nie dociera i długo nie dotrze. Dowód ? proszę bardzo: ile osób podpisało petycję "Stop deprecjacji zawodu"? Przeczytało setki, podpisało ok. 5 tyś. z czego część podpisała się bez ujawniania swoich danych/dlaczego? p. dyrektor się dowie? /. Pielęgniarki Cyfrowe mają bardzo dobre postulaty, ale MUSZĄ mieć poparcie całego środowiska. Tak więc koleżanki przestańcie wreszcie myśleć, że ktoś za Was wszystko załatwi. W grupie siła i czekam kiedy to zrozumiecie. Energię, z jaką walczycie która szkoła jest lepsza / tak a propos : nie słyszałam nigdy od lekarzy tego typu sprzeczek, ani licytacji/ lepiej przeznaczyć na konkretne pomysły, które mogą zmienić wiele w naszej pracy i płacy. Bierzcie wreszcie przykład z lekarzy. Niektóre pielęgniarki muszą więcej wziąć.

#4  2017.11.30 15:25:36 ~Do 3

Nie oczekuj żadnej solidarności ja przez 30 lat swojej pracy nie doświadczyłam żadnej ale ciągle się łudziłam. Następne pokolenia robi ta samo, łudzą się że coś się zmieni w tym zawodzie a rządzący tylko to wykorzystują i dalej będą wykorzystywać.Pozdrawiam.

#5  2017.11.30 15:38:31 ~a_

Do #4, Też długo pracuję, ale mam więcej szczęścia. Pracowałam na kilku oddziałach i spotkałam fajne pielęgniarki / życzliwe, inteligentne / i kilkadziesiąt Florencji niestety też.

#6  2017.11.30 22:27:49 ~ja

Florencja to najgorszy typ pielęgniarki.

#7  2017.12.01 15:12:34 ~Do #6

Zapomniałaś o Józefie.

#8  2017.12.02 04:49:46 ~do7

Fakt

#9  2017.12.02 16:28:17 ~do wyzwolo

Florencja -kaganek-habit ; wypisz-wymaluj SIOSTRA! teraz to raczej robokopy zaczynają pracę bo ani nic z Florci ani z Zióty nie mają;tylko pstro w czubie i telefon przyklejony do ucha -ot i wizerunek paniusi zwanej nie wiadomo dlaczego pielegniarką-:(

#10  2017.12.02 17:29:43 ~a_

Do # 9, pozostań w XIX w. , nie będziemy przeszkadzać.

#11  2017.12.02 17:59:31 ~Do #9

Ustawienie w tym samym szeregu Józefy i Florence nie pozwala na poważne traktowanie Ciebie i Twoich komentarzy. Nie obrażaj śp. Florence. Próba obrażenia koleżanek pielęgniarek nieskuteczna , takie jak Ty nie są w stanie nas obrazić.

#12  2017.12.03 00:32:14 ~żenada

Ale pieprzycie farmazony.

#13  2017.12.03 05:38:14 ~Do #12

Bardzo "cenny", merytoryczny komentarz. Żenada - i wszystko jasne.

#14  2017.12.04 11:57:30 ~Nika

Przepraszam za pytanie niezwiązane bezpośrednio z tematem, ale muszę na szybko rozwiązać pewien problem natury prawnej. Koleżanki maja zapewne doświadczenie w tej kwestii, ja stykam się z problemem poraz pierwszy. Pracuję w ZRM w systemie 12h. Mamy z oddzilową problem interpretacyjny. Czy 2 DNI opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 14 to w moim przypadku będzie 2 x 12h (dwa dyżury - razem 24h rozliczeniowe) czy jak w przypadku wszystkich innych urlopów 2x7.35h, czyli łącznie 1,25 dyżuru -15 godz. rozliczeniowych? Z góry dziękuję za wyrozumiałość i poświęcony czas. POZDRAWIAM

#15  2017.12.04 12:31:25 ~Do #14

Proponuję zapoznać się z http://www.rp.pl/Kadry/302259981-Czas-pracy-Opieka-na-dziecko-na-godziny-z-problemami.html

#16  2017.12.04 13:19:17 ~Nika

Czytałam. Dla mnie proste, logiczne i klarowne. Wydrukowałam, to nie przekonuje przełożonych. Żeby było śmieszniej, mocno zmęczony natarczywymi petentemi pan z porad prawych partyline PIP, oświecił mnie, że praca na 12h dyżurze wcale nie oznacza 12h pracy. Miejsce pracy nie ma znaczenia a godziny liczą się tak jak w przypadku kazdego innego urlopu, oraz normatywu 7.35 Nie przekonał mnie.

#17  2017.12.04 15:37:15 ~do #16

Napisz do prawników w Termedii

#18  2017.12.04 16:01:31 ~Nika

Żadna z koleżanek nie brała opieki nad zdrowym dzieckiem? Chodzi tylko o odpowiedź jak zostały rozliczone godziny 7.35 h czy 12 h? Niepodobna żeby wszystkie pracowały tylko na kontraktach.

#19  2017.12.04 17:47:08 ~Piel

Pracuję na etacie w systemie 12 godz. Korzystam z tych 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym i u nas są to dwa dyżury po 12 godzin.