Październikowe podwyżki nie obejęły pielęgniarek i położnych pracujących w jednostkach budżetowych, żłobkach, domach pomocy społecznej, stacjach sanitarno – epidemiologicznych oraz stacjach krwiodawstwa i medycyny pracy oraz właścicieli nzoz.

3 min czytania
Aktualności

Nowelizację ustawy podwyżkowej, która miałaby naprawić jej błędy zapowiadało (może nieśmiało) samo ministerstwo zdrowia. Naprawa ustawy miała polegać na włączeniu do katalogu podmiotów ktore miałyby dostać podwyżki, pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, które wykonują świadczenia na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Np. grupa pielęgniarek i położnych założyła nzoz i wykonuje świadczenia na rzecz spzoz. Gdyby prowadziły swoją działalność w ramach indywidualnej praktyki i każda miała umowę z danym spzoz to podwyżki by je objęły. Ten błąd w ustawie zostanie naprawiony – stwierdził w dniu 6 października br. na konferencji prasowej Minister Zdrowia, zapowiadając nowelizacje ustawy podwyżkowej. Ponadto duże zawirowania spowodowała interpretacja ustawy w zakresie podwyżek dla pielęgniarek i położnych właścicieli nzoz, gdyż  według MZ właścicielom niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, nie należy się podwyżka, bo nie są oni pracownikami, lecz 'menadżerami’. Zobacz info w tej sprawie. Oraz wyjaśnienia redakcji Portalu.

Ponadto ustawa nie objęła pielęgniarek i położnych zatrudnionych w w jednostkach budżetowych, żłobkach, domach pomocy społecznej, stacjach sanitarno – epidemiologicznych oraz stacjach krwiodawstwa i medycyny pracy. Zobacz informacje w tej sprawie:

Wobec licznych pytań dotyczących podmiotów, które nie obejmuje ustawa podwyżkowa informujemy, że w ustawie określono podmioty, które podlegają podwyżkom. Wykaz tych , które nie podlegają podwyżkom nie wynika z zapisów ustawy lecz interpretacji.

Pielęgniarki zatrudnione w DPS nie dostaną podwyżek od października z ustawy.

Ustawa podwyżkowa nie objęła pielęgniarek pracujących w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Z redakcyjnej poczty: kiedy jest szansa na podwyżki dla pielęgniarek zatrudnionych w DPS?

Z redakcyjnej poczty: Jestem pielęgniarką i pracuję w szpitalu psychiatrycznym bezpośrednio podległym pod Ministerstwo Zdrowia. Nie zostaliśmy objęci październikowymi podwyżkami!!!

Trzy pielęgniarki środowiskowe – rodzinne, wykonują zawód w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnego. Jedna z nich jest właścicielem tego nzoz. Ministerstwo zdrowia uważa, że podwyżkę powinny dostać tylko dwie pielęgniarki. Trzecia, która jest właścicielem nzoz NIE! Paranoja!

Z redakcyjnej poczty: Jestem pielęgniarką zatrudnioną w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a moja płaca netto wynosi nie całe 900 zł.  Jestem zaskoczona, że podwyżki nie obejmują między innymi pielęgniarek zatrudnionych w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Rząd zdecyduje do końca roku w jaki sposób podwyższyć płace pracowników regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Kiedy pielęgniarki zatrudnione w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych dostaną podwyżki?

Jaka jest obecnie sytuacja w omawianym temacie? Sejmowa Komisja Zdrowia postulowała do rządu, aby w ustawie budżetowej na 2007 rok przeznaczyć 55 milionów na podwyżki płac w Wojewódzkich Ośrodkach Medycyny Pracy oraz 11 milionów w Publicznej Służbie Krwi. Zobacz:

Interpelację poselską w sprawie przeznaczenia środków finansowych na podwyżki dla pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Interpelację poselską w sprawie podwyżek płac dla pracowników wojewódzkich ośrodków medycyny pracy.

Interpelację do ministra pracy i polityki społecznej  w sprawie właściwego uregulowania wynagrodzeń pracowników domów pomocy społecznej. Poseł pisał w niej: ’Niestety obecna płaca zatrudnionych w domach opieki społecznej zmierza wyraźnie ku minimum socjalnemu. Tak zwane podwyżki ˝1,5%˝ nie zmieniają sytuacji, a wręcz prowadzą do tego, że pracownicy ci, zamiast być aktywnymi zawodowo i pomagać innym, wkrótce staną się sami klientami pomocy społecznej’.

Niestety w Ministerstwie Finansów zapadła decyzja, że nie będzie dodatkowych pieniędzy na wzrost wynagrodzeń pracowników medycznych nieobjętych ustawą podwyżkową! W Polsce jest 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pielęgniarki tam zatrudnione już zaczynają mówić o zmianie pracy. Jedynie pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych mogą liczyć na podwyżki w 2007 roku – średnio 10%.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Podwyżki wynagrodzeń

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Podwyżki 2006 – Przewodnik po ustawie o podwyżkach w ochronie zdrowia.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 tys. złotych netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowopowstająca prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Miejsce pracy : Częstochowa Wynagrodzenie: 10 000 netto /miesięcznie…
Komentarze