Premier Morawiecki w sejmie do pielęgniarek: zwracam się do pielęgniarek abyście "stały się częścią tej zmiany, tej dobrej zmiany, zmiany, której fundamentalnym celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia".

Dobra zmiana w ochronie (służbie) zdrowia.


Prezes Rady Ministrów Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki

Pierwszym, arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. (Oklaski) Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej. Dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6% PKB w ciągu najbliższych kilku lat.
(Oklaski)
(Głos z sali: Ilu lat?)
To jest odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów, personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek. Ten wzrost jest możliwy przede wszystkim dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, dzięki wykorzystaniu instytucji państwowych do tego, żeby rzeczywiście służyły państwu. Już w tym roku przeznaczyliśmy dodatkowo 4 mld zł na skrócenie kolejek do lekarzy, na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla szpitali, a także na wykup zobowiązań z ostatnich 10 lat, również wykup tych zobowiązań, które narastały w czasach rządów naszych poprzedników.
A to jest dopiero początek. Dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków to choroby nowotworowe i choroby układu krążenia. 3/4 Polaków odchodzi z tego świata ze względu na te dwa rodzaje chorób.
Dlatego trzeba położyć większy nacisk na profilaktykę i leczenie tych chorób. I dlatego też uruchomimy dwa programy, które unowocześnią polską służbę zdrowia. Pierwszy z nich to budowa Narodowego Instytutu Onkologii, który będzie miejscem, gdzie nie tylko skutecznie leczy się nowotwory, ale również prowadzi się nowoczesne badania i terapię. (Oklaski) 
Druga inicjatywa to „Narodowy program zdrowia kardiologicznego”. Polacy mieli wielki wkład w rozwój kardiologii i chcemy, żeby leczenie chorób serca pozostało naszą specjalnością, chociaż przede wszystkim chcemy oczywiście, żeby Polacy na serce w ogóle nie chorowali. No, chyba że z miłości ewentualnie.
(Oklaski)
(Głos z sali: A prof. Dudek z Krakowa?)
Ten narodowy program – zresztą nie wszystko chyba musi mieć przydawkę „narodowy”, może być „polski”…
(Głos z sali: Tak.)
…albo „państwowy”… (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
…i też pięknie…
(Głos z sali: O, brawo!) 
…będzie bardzo ważny, będzie dla nas bardzo kluczowy. Jednak w myśl ewangelicznej maksymy nie wlewa się nowego wina do starych bukłaków. Nie możemy pozwolić, żeby nowe pieniądze zostały źle wydane, żeby system był nieefektywny. Dlatego tak jak uszczelniliśmy system podatkowy, podobną operację zamierzamy przeprowadzić w odniesieniu do służby zdrowia. (Oklaski) Każda złotówka zainwestowana w zdrowie musi oznaczać poprawę jakości życia Polaków.
Zyskają na tym pacjenci, ale również mają zyskać ci, którzy na co dzień stoją przy ich łóżkach.
Nie może być jednak prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat. (Oklaski) Publiczny sprzęt medyczny ma służyć celom wspólnym, dobru pacjentów.
Dlatego położymy ogromny nacisk na elektronizację służby zdrowia.

I dlatego zwracam się również do lekarzy, do pielęgniarek, do położnych, do ratowników medycznych, do całego personelu medycznego, do wszystkich, którzy pracują w szpitalach i przychodniach, zwracam się do was, abyście stali się częścią tej zmiany, tej dobrej zmiany, zmiany, której fundamentalnym celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia.
(Oklaski)

źródło: stenogram z posiedzenia sejmu w dniu 12 grudnia 2017 roku 

Komentarze użytkowników

#1  2017.12.13 18:13:07 ~piel.

Pomożecie ? Ale to już było.

#2  2017.12.13 18:30:32 ~piel.

Zwraca się do pielęgniarek ? ,a my tyle lat zwracamy się do rządzących i wszyscy mają nas daleko w poszanowaniu,nikt o nas nie pomyślał poważnie zawsze byłyśmy,jesteśmy i niestety będziemy dla nich tanią siłą roboczą,ale jak trzeba na nich głosować to jesteśmy potrzebne,taka jest prawda i niech nie wycierają pysków pielęgniarkami.

#3  2017.12.13 18:49:08 ~Ewa

Stare wyświechtane frazesy nie dajmy się nabrać niech robią dobrą zmiane bez nas pielęgniarek i położnych przy wsparciu i błogosławieniu Rydzyka dadzą radę acha jeszcze ich elektorat się pomodli i to wystarczy czekam na efekt tej "dobrej zmiany."

#4  2017.12.13 18:58:10 ~skrzypo

Zwracać się do pielęgniarek to już za późno, pielęgniarek już nie ma, a przynajmniej za 5 lat to już na pewno nie będzie. Chyba że p. Morawiecki zwraca się do pielęgniarek które mają zamiar dopiero podjąć naukę i świadomie wybrać niewolnictwo

#5  2017.12.13 20:28:15 ~prawie eme

Bla bla bla,leczenie onkologiczne przy braku dostępu do nowoczesnych terapii,zabieranie i zmniejszanie środków na leczenie kardiologiczne,to jest ta dobra zmiana! Rydzyk i jego ludzie zadbają o to by pieniądze płynęły do nich szeroką strugą a dla maluczkich 500➕ i niech się cieszą,polityk i ksiądz głoszą nową ewangelię a jak ktoś chce to może sobie pluszowego Jezuska kupić,katolicy od siedmiu boleści,rydzykowa sekta rządzi,nikt już tego nie zatrzyma a poniesionych strat nigdy nie odrobimy!

#6  2017.12.13 21:38:02 ~piel

" Oni mają nie strajkować. Im nie wolno.Niech Pan coś im mgliście obieca i niech wracają do pracy.Tyle w temacie". UP- iść.27.00

#7  2017.12.13 21:42:34 ~hm

Niech sp.Nie było dobrej zmiany dla pielęgniarek i nie ma bo ta jest jeszcze gorsza. Dlatego ja nie będę częścią tej zmiany i głosu na nią nie oddam.

#8  2017.12.13 22:18:03 ~motyl

Ja na pewno Też na nich nie zagłosuję w kolejnych wyborach .Bo nowy Premier przecież też głosował za Ustawą z 08 . czerwca .2017r - TĄ HANIEBNĄ DLA PIELĘGNIAREK . Bo PIS przecież ma większość w Sejmie . Skoro pozwolili na przepchnięcie tej HAŃBY wraz z Prezydentem , który ją podpisał - to SORRY ale prośby skierowane do Pań - TO PRZYSŁOWIOWA MUSZTARDA PO OBIEDZIE . Skoro nie docenia się ludzi , którzy PRACUJĄ DLA ZDROWIA - to BARDZO PRZYKRE . Poczekamy , zobaczymy co przyniesie nowy rok 2018? i co zmieni sie dla osob , ktore stoja na codzien przy lozku chorych?

#9  2017.12.13 22:22:49 ~piel.

Nowoczesna służba zdrowia , dobra zmiana ha,ha ha? dla kogo te puste słowa--do mnie nie przemawiają,już popisali się ustawą w której sponiewierali pielęgniarki. Jeszcze niektóre naiwne uwierzyly w cud nad Wisłą.

#10  2017.12.13 22:29:35 ~Pielegniar

Piekegniarki przez lata ratowaly szpitale Bynajmniej w moim tak bylo pozbyly sie premi dodatku deficytowego trzynastek wszystko w imie wspolnego interesu Potem od lat wolaly nie mamy z czego zyc wyksztalcic dzieci w koncu brak na na leczenie prywatne bo na panstwowa sluzbe zdrowia nie bylo co liczyc a zdrowie przy ciezkiej pracy ,pracy w nocy szybko utacily Zmeczone praca schorowane juz nawet nie wolaja bo i tak nikt nie slyszy Licza tylko czas do emerytury A tu prosze znowu cos od nich chca Mozecie zarobic wiecej tylko wiecej godzin pracujcie

#11  2017.12.13 22:38:26 ~ja

Choćby wam teraz wprowadzili płacę na poziomie 1tys złotych to i tak byście pazernie pracowały. Pielęgniarstwo to stan umysłu.

#12  2017.12.14 08:13:29 ~Gość

Przeczytałam ten artykuł i stwierdziłam,że chyba wierzy w słowa obietnic tylko ten tylko kto to napisał bo dla mnie to "ściema"

#13  2017.12.14 12:44:05 ~anna

Panie Mielcarek a to się Panu udała ta reklama z tym mikołajem, że silna złotówka.podoba mi się, nic dodać , nic ujać, pozdrawiam. U nas dr obcioł też dodatek , i dodał do wynagrodzenia zasadniczego, a najgorsze że co miesiąc obcina mi dodatek,tyle ile chce. koleżanka ma to samo wykształcenie, ja dostałam w tym miesiącu mniej dodatku, a ona więcej, o co w tym chodzi.już nikt nie wie. W tamtym miesiącu miałyśmy więcej o 40 zł dodatku.czy to jest normalne?

#14  2017.12.14 12:48:42 ~funia

Nie wierzę ,kampania wyborcza już się zaczęła? znowu liczą na słodkie focie na tle pań w białych fartuszkach! POSŁUGACZEK NIE MA,I NIE BĘDZIE! Może rydzu coś wam pomoże!

#15  2017.12.14 13:06:34 ~Ela

A niech mnie w.nos pocałują. Tfu!

#16  2017.12.14 13:50:42 ~Karolina

PIERD.ni HIPOKRYCI! "Kardiologia najważniejsza", więc zamykamy świetną klinikę kardiologiczną polsko-amerykańską w STARACHOWICACH, która uratowała tysiące ludzi (w tym moich najbliższych). Klinika nie dostała na ten rok pieniędzy z NFZ, bo się nie opłaca ratować ludzi chorych na serce. Politycy to najwięksi oszuści i złodzieje!

#17  2017.12.14 14:16:10 ~www

Do 16 .Masz rację mieszkam nie całe 100 km. od Starachowic paru znajomych uzyskało tam pomoc na najwyższym poziomie, człowiek miał pewność że w razie potrzeby może liczyć na lekarzy ,mistrzów w swej dziedzinie a teraz co pozostaje tułaczka na drugi koniec Polski .Nie wiem jak kto ale ja na tą dobrą zmianę patrzeć nie mogę za to co zrobili z naszą służbą zdrowia i nie tylko .

#18  2017.12.14 18:26:09 ~Ewe

Ooo jakie oburzenie siostrzyczek! No nic dziwnego. Bo służba medyczna, to przecież tylko lekarze i pielęgniarki. Reszta się nie liczy I może zarabiać najniższą krajową. Najważniejsze, żeby tym grupom było najlepiej.

#19  2017.12.14 19:45:36 ~Lulu

Słowa, słowa, słowa i tak dalej i tak dalej.

#20  2017.12.14 20:10:35 ~18..

Jest dużo wolnych etatów pielęgniarskich,łatwo się przekwalifikować,i żyć w luksusie. Tylko wszyscy inni mawiają: "nie chciałbym -abym,pracować w zawodzie pielęgniarskim za żadne pieniądze.

#21  2017.12.14 22:22:01 ~Ja

Nie wiem co napisac po tych komentarzach dziwne pan premier prosi pilegniarki o pomoc chyba zblizaja sie wybory i obietnice puste slowa Zenada tak rozumiem trzeba sobie zrobic miejsce przy kotycie

#22  2017.12.17 12:46:38 ~Ja

Morawiecki zaprosił rezydentów na najbliższy czwartek do siebie - co wystraszył się nie podpisywaniem przez lekarzy dodatkowych umów? Za pewne tak! A pielęgniarki - co dalej niewolnictwo? A co na to cyfrowe? Tylko bez podziałów na wiek, wykształcenie i pracowitość! Szanujcie się jak lekarze i to od nich się uczcie !

#23  2017.12.17 12:50:42 ~re

Do prymitywa 18 siostrzyczka to w rodzinie! Pielęgniarka, pielęgniarka lic. mgr pielęgniarstwa. Nie chciało się nosić teczki kobieto?

#24  2017.12.17 12:51:47 ~obser

22-23 popieram

#25  2017.12.17 12:55:43 ~enja

11 - super puenta ! a do 8 czekaj tatka latka ile to już lat czekamy a góra się tylko z tego cieszy! optymista śmiechu warte!