Komentarz na pielegniarki.info.pl: "Obecnie mam wspaniałą pielęgniarkę koordynującą. Kobietę, która potrafi znaleźć się w każdej sytuacji. Po prostu mi imponuje swoim spokojem i umiejętnością rozwiązywania konfliktów."

Miesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych


Komentarz na pielegniarki.info.pl

    Kilka lat temu w dużej klinice powiedziałam "w cztery oczy" oddziałowej, że nie życzę sobie uwag i krytyki przy osobach trzecich, czyli lekarzach, chorych i ich rodzinach. Od tego jest spokojna, konstruktywna rozmowa między nami, czyli między nią a mną. Ponadto jej oświadczyłam, że praca na tym oddziale nie jest dla mnie priorytetem ani prestiżem. W każdej chwili mogę się zwolnić i znaleźć pracę gdzie indziej, a ona - niestety - nie. Stołka nie dostanie od razu w innym szpitalu. Oddziałową się bywa. I będę ze szczególną starannością obserwować grafik oraz premię (czy aby nie będzie się próbowała mścić). A jeżeli będę zmuszona się zwolnić (z powodu złej atmosfery lub nagonki na mnie), to nie zostawię tak tego. Biedną tak zatkało, że nie zdążyła wykrztusić z siebie słowa. A oczy, jakie robiła - bezcenne. Od tego czasu miałam spokój, nasze stosunki były dyplomatyczne i tylko służbowe, co bardzo mi odpowiadało.
    Pracowałam tam jeszcze 5 lat. Zwolniłam się, bo nie chciałam już pracować na zmiany i
przeszłam do przychodni. Obecnie mam wspaniałą koordynującą. Kobietę, która potrafi znaleźć się w każdej sytuacji. Po prostu mi imponuje swoim spokojem i umiejętnością rozwiązywania konfliktów (głównie chodzi o pacjentów). Tak więc dziewczyny - WALCZCIE. Czasami trzeba się odważyć, bo te, które są mocne w gębie, są często bardzo tchórzliwe. Czasami trzeba tupnąć, a towarzystwo trochę oprzytomnieje.

Czytaj więcej i zobacz całe wydanie styczniowe (2018) miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - pielegniarki.info.pl

Zobacz inne wydania miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

 
 

Komentarze użytkowników

#1  2018.02.04 12:04:28 ~1

Zazdroszczę Ci. Moja szefowa jest złośliwa, niesprawiedliwa egoistka. Potwornie leniwa, jest bezczelna każdego dnia. Niewiele robi, szkoda słów i nerwów.

#2  2018.02.04 12:09:55 ~KOMENTATOR

Witam, czy wie ktoś jak to jest z podziałem "Zembalowego"? U mnie w pracy, jako że większość pielegniarek jest zatrudniona na umowie zlecenie to dostała pensje w zależności od ilości dyżurów, tym bardziej że każda z nich zatrudniona już jest na etacie u siebie w szpitalu, albo czasami jeszcze gdzieś w trzecim miejscu gdzie dostaje te 3*400, u nas taka pielęgniarka często ma mniej niz to 1200 zł brutto, a nawet dużo mniej, a pielęgniarki zatrudnione na etat dostały powiedzmy że 2 razy więcej niż jest im przydzielone. Czy jest to zgodne z prawem? Kto właściwie tym ma rozporządzac? Jeżeli dyrektor szpitala podejmuje taka decyzje w sprawie podziału może ktoś to podważyc?

#3  2018.02.04 12:10:14 ~Piel

Szkoda, to, to że się nie szanujecie,i pozwalajcie sobą pomiatac w dzisiejszy czasach. Wystarczy jaj koleżanka powyżej wziąć "taka" na rozmowę w cztery oczy.

#4  2018.02.04 12:13:55 ~Do 2

Właśnie przez takie jak Wy mamy tak jak mamy. Szkoda że nie ciągnięcie 5 etatów i nie pytacie czy to zgodne z prawem. PAZERNIAKI :-((

#5  2018.02.04 12:19:23 ~Do 4#

Akurat pytam od strony osoby na etacie :)

#6  2018.02.04 14:34:38 ~Pielegniar

Brawo! Najpierw jad się lał na magistrów i specjalistki, później na młode pielęgniarki, następnie na pracujące na kilku etetach, teraz czas przyszedł na oddziałowe. Kto następny? A może odrobinę empatii, szcunku i miłości dla koleżanek z jednej branży? Pomagajmy sobie, a nie nastawiajmy jedna przeciw drugiej! Miłego dnia Panie Pielęgniarki;-)))

#7  2018.02.04 14:40:39 ~7

Autorka tego artykułu chwali się, ze ma super oddziałowa. Myśle, ze warto czytać ze zrozumieniem. Osobiście uważam, ze każda pielęgniarka powinna być magistrem ze specjalizacja.

#8  2018.02.04 15:00:06 ~8

A to, ze w pielęgniarstwie jest zle - to chyba wie każdy z nas. Nasza zmora są niskie zarobki, wieloetatowość i mobbing. Mamy zaklinać rzeczywistość? Pisać, ze jest cudownie? Cieszyć się, ze możemy pracować na trzech etatach?

#9  2018.02.04 15:20:42 ~piel.

Jestem świadoma bałaganu w naszym śodowisku. Wiele jednak zależy od nas samych. Nie osądzajmy się, nie dzielny na lepsze i gorsze, to nic nic nie wnosi. Pracujemy w zespołach i myślę, że podstawa to stworzyć klimat w pracy, każdy zasługuje na szacunek. Krytyczne opinie o nas, pielęgniarkach bardzo mnie bolą. Wykonujemy super fajną dobrą i bardzo ciężką oraz odpowiedzialną pracę. Więc pytanie skąd problem? Niestety i to jest przykre co napiszę - same się nakręcamy w stosunku do siebie a i bardzo często pacjentów. Problemy w pracy są naturalną sprawą, rozwiązujmy je poprostu! . Temat złych oddziałowych jest prosty do rozwiązania. Wystarczy kultura i kompetencje. Koordynuje pracą w oddziale wiele lat i nie wyobrażam sobie pozostawienia pań w kieracie zadań do wykonania, ja poprostu jestem od

#10  2018.02.04 15:24:26 ~Do #7

A oddziałowa winna mieć doktorat. Po uzyskaniu habilitacji uzyska szansę na naczelną. Zastanów się zanim zaczniesz pisać bzdury, których nie przystoi pisać osobom o tak bardzo wyższym wykształceniu jak Twoje.

#11  2018.02.04 15:24:27 ~Do 9

A co zrobić w sytuacji gdy nie jesteśmy szanowane? Gdy ktoś się na nas wydziera w pracy? Mamy szanować oddziałowa, która nas nie szanuje? Litości!

#12  2018.02.04 15:26:37 ~cdn piel 9

Przepraszam, nie te oczy. Ja poprostu jestem za nie i za funkcjonowanie oddziału odpowiedzialna. Swoją pracę planuje na godziny uwzględniając rytm dnia. Pilne zadania - mówię, dziewczyny zamykam się na taki tak długo. Fajnie jest zacząć zmieniać swoje środowisko pracy i nie zamęczać siebie i innych ciągłymi niepowodzeniami.

#13  2018.02.04 15:37:19 ~do 11

Agresja napędza agresję. Zapytaj, czy Pani uważa, że jak na mnie nakrzyczy to będę lepiej pracowała? Jestem w pracy, Pani jest moją przełożona, oczekuję racjonalnego wyjaśnienia .zależy co tam się wydarzyło.

#14  2018.02.04 15:40:06 ~Do #12

Bardzo proszę, opowiedz nam jak wyglada Twój dzień pracy. Czy wykonujesz tylko biurowa prace? Czy pomagasz pielęgniarkom na odcinku? Czy mogą na Ciebie liczyć? Czy wykazujesz się wobec nich empatia i dobrocią? Jak reagujesz gdy „wypada” Ci jakaś pielęgniarka z grafiku? Wpadasz w panikę czy potrafisz w trudnej sytuacji być jedna z nich? Jak rozwiązujesz konflikty? Czy zdarza Ci się być niemiła i wredna? Czy podnosisz głos podczas dyskusji? Czy w kulturalny sposób rozmawiasz czy drzesz się na nie na środku korytarza? Czy pracujesz choć czasem przy pacjencie? Czy gdy widzisz, ze pielęgniarki nie wyrabiają na zakrętach stać Cię na to aby zapytać czy im pomoc? Czy jak widzisz, ze jest ciężko zrobisz sama braku czy ustawicznie czekasz na to aby to one Ci pomogły? Czy je doceniasz i szanujesz? Czy widziszjak jest ciężko? Czy dostrzegasz to, ze są coraz starsze, a pracy i chorych jest coraz więcej?

#15  2018.02.04 16:53:51 ~do 14

W ciągu dyżuru jestem na odcinku. Praca biurowa to wycinek, nie ukrywam zawsze zostaje coś na jutro. Pracuję przy chorych, prowadzę leczenie ran, rozkładam, podaję leki, prowadzę dok. sondy, cewniki, badania, To wraca, panie przy brakach zgadzają się na nadgodziny, bądź zamiany. Jesteśmy zespołem w wieku 45 -50+i jest ciężko. Na korytarzu oczywiście nie krzyczę, zespół szanuję, ale zwracam uwagę na zaniedbania i komunikowanie się z chorym. W sytuacjach , gdy ja się nie wyrabiam mogę liczyć na herbatę i pomo

#16  2018.02.04 17:29:14 ~16

Fiu, fiu to jesteś skarbem, nie oddziałowa. W życiu nie widziałam, aby moja oddziałowa robiła coś przy chorym. Rozkładanie leków, prowadzenie dokumentacji, leczenie ran? Wykonywanie badań, podawanie leków, pobieranie krwi? Ona jest do wyższych celów. Na zamiany i notoryczne przesuwanie nas w grafiku wyrażamy zgodę. Nie mamy nadgodzin, bo nasza oddziałowa wykazuje się naszym kosztem. Widocznie lubi pokazać jak można wszystko zrobić przy mocno zaniżonej ilości pielegniarek. Myśle, ze gdyby pracowała z nami, od razu zauwazylaby, ze nas jest koszmarnie malo. Ale cóż :) punkt siedzenia zmienia pole widzenia. Dodam, ze robimy jej herbatę czy kawę, natomiast nie działa to w druga stronę.

#17  2018.02.04 17:38:36 ~DO 14.

Nie pomaga, nie współczuje.Jeszcze nas obciąża swoimi obowiązkami. Ma radochę,że nie wyrabiamy się i jest nam ciężko . Lubi widzić jak jesteśmy zmęczone , wyczerpane pracą i nie mamy czasu żebu zjeść i napić się. Tak, to o tobie .

#18  2018.02.04 19:20:07 ~do6

Najpierw ty wykaż się odrobiną empatii i szacunku w stosunku do swoich "podwładnych" a potem oczekuj tego samego od nich.Przyklad idzie z góry.

#19  2018.02.04 22:55:10 ~Do 18

Przepraszam najpierw trzeba aby panie pielęgniarki z doświadczeniem zmieniły swoje nawyki tzn. Nie wychodzić wcześniej z pracy wykonywać pracę zgodnie z standartami i procedurami obowiązującymi, a nie tylko mieć do oddziałowej pretensję, że za mało noc i niedziel. A najlepsza oddziałowa to ta która spełnia wszystkie życzenia i przymyka oczy na częste pogaduszki przy kawie. Drogie panie pielęgniarki z doświadczeniem to nie są lata kiedy pielęgniarki odcinkowe rządziły oddziałowa i oddziałem i nie te same procedury i każdy powinien wiedzieć że kultura i sxacunek działa w obie strony.

#20  2018.02.04 23:00:36 ~do 19

StandarDami

#21  2018.02.04 23:26:17 ~ad 19

" Drogie panie"-wygłasza ex cathedra , i nie ma ani posłuchu (autorytetu) ani szacunku.

#22  2018.02.05 09:11:08 ~piel. dypl

Opis praktyki pielęgniarskiej w Ustawie z 1935 r.o pielęgniarstwie, nie zawiera informacji o czynnościach administracyjno-gospodarczych.Dlaczego i od kiedy Ustawodawca w Polsce obciążył pielęgniarki należące do kierowniczej kadry pielęgniarskiej, czynnościami administracyjno-gospodarczymi?

#23  2018.02.05 12:12:12 ~Do #22

Po raz kolejny ktoś powołuje się na Ustawę z dnia 21 lutego 1935 r. o pielęgniarstwie , która została uchylona 31października 1996 r. , została zmieniona Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej ( obecnie również nie obowiązuje ). A swoją drogą napisz co według Ciebie należeć powinno do czynności kierowniczej kadry pielęgniarskiej.

#24  2018.02.05 13:17:11 ~do 23

Praktyka pielęgniarska, obecnie to art.4 ust.1-6.

#25  2018.02.05 14:13:51 ~Do #24

Jakiego aktu prawnego ?

#26  2018.02.05 14:43:02 ~do 25

Obecnie funkcjonującego i regulującego ustawowo zawód pielęgniarki.

#27  2018.02.05 15:25:44 ~?

To jakie obowiązki i czym powinna zajmować się pielęgniarka oddziałowa?

#28  2018.02.07 05:32:03 ~Do #26

Dziękuję za szczegółowe i merytoryczne wyjaśnienie, ale - aktualnie obowiązująca USTAWA z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej w art.4 zawiera tylko 2 ustępy. Nie ma zatem możliwości stosowania się do wymienionych przez Ciebie ustępów 1 – 6. Oznaczenie , np. 1) w ustępie ustawy oznacza punkt.

#29  2018.02.07 21:57:15 ~do 28

Zgoda, jest to art. 4 ust. 1 pkt.1-6.