Nowy minister zdrowia na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia mówi o "wzmocnieniu roli sekretarki medycznej" oraz o "pomocniku medycznym". Pan minister chyba nie jest za bardzo w temacie...

Pielęgniarki a zwód sekretarki medycznej.


Minister zdrowia Łukasz Szumowski na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 24 stycznia 2018 roku: 

"Po pierwsze, jest to odbiurokratyzowanie systemu i poprawienie jego efektywności. Tutaj można wprowadzić wiele narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście informatyzacja, ale też zmiana organizacji i zmiana wymogów, które pozwoliłyby odciążyć zakłady i bezpośrednio lekarzy i pielęgniarki od nadmiernej, zbiurokratyzowanej sprawozdawczości. To również może być wprowadzone poprzez teoretycznie bardzo proste działanie, takie jak wzmocnienie roli sekretarek medycznych czy w przypadku pielęgniarek – pomocnika medycznego. Jeżeli lekarz specjalista 30% swego czasu, a lekarz rezydent 70% poświęca papierom, to sytuacja jest chora. Lekarz powinien się skupić na pracy z chorym, a lekarz rezydent na pracy z chorym i nauce swego zawodu".

źródło: stenogram posiedzenia komisji


Panie ministrze!

Po pierwsze - pana poprzednik, minister Radziwiłł oraz obecna wiceminister zdrowia pani Szczurek-Żelazko bardzo wzmocnili pozycję sekretarki medycznej, poprzez ustalenie dla tego zawodu najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Otóż w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych, najniższe wynagrodzenie sekretarki medycznej wynosi tyle co... pielęgniarki bez specjalizacji, pielęgniarki z tytułem licencjata, a także pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa. Tak, bo zawód sekretarki medycznej w wielu podmiotach leczniczych jest uznany w regulaminach pracy jako... zawód medyczny. 

Po drugie - w obecnym stanie prawnym systemu ochrony zdrowia funkcjonuje zawód nie "pomocnika medycznego" ale zawód medyczny pt.: opiekun medyczny. Ten zawód został także wzmocniony przez pańskiego poprzednika, gdyż w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych, najniższe wynagrodzenie opiekuna medycznego wynosi tyle co... pielęgniarki bez specjalizacji, pielęgniarki z tytułem licencjata, a także pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa.

Po trzecie - nalegam "na posprzątanie" po swoim poprzedniku.

Mariusz Mielcarek  

 

Czytaj więcej i zobacz całe wydanie styczniowe (2018) miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - pielegniarki.info.pl

Zobacz inne wydania miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

Komentarze użytkowników

#1  2018.02.03 20:40:21 ~siostra

No czekamy na opikunki medyczne .chce dobrze zarobić niech i one dobrze zarobią bylem ja nareszcie robiła to co należy do pielęgniarek.Oby jak naj szybciej !

#2  2018.02.04 08:26:33 ~2

Może to i dobry pomysł. Pielęgniarki oddziałowe i szeregowe wreszcie dołączyłaby do zespołu pielegniarek szeregowych i wzięły za uczciwa prace. Często oddziałowe marnują się płaszczac swój tyłek w gabinecie tylko po to aby ułożyć grafik, zamówić leki i uzupełnić braki materiałowe. Sorry, ale to praca na chwile, a nie na cały miesiąc.

#3  2018.02.04 10:05:25 ~piel

Jak to wygląda z drugiej strony? Nie wyobrażam sobie piel oddz.siedzącej nad grafikami przy dwóch pielęgniarkach na 30 pacjentów, grafiki niestety przygotowuje się w domu.

#4  2018.02.04 10:22:57 ~4

Moja oddziałowa zajmuje się głównie grafikiem, układa go przez trzy dni, a potem co kilka dni przepisuje na nowo. To jej główne zajęcie. A oddziałem zabiegowym zajmują się dwie pielęgniarki, przy czym jedna często przez kilka godzin musi stać przy drobnych zabiegach. Pot się po dupie leje, a ona nie ma bladego pojęcia o pacjentach i aktualnej sytuacji na oddziale. Odrywa dupę ze swojego stołka tylko na papierosa. Nic innego jej nie rusza. Jak mamy ja szanować i za co widząc jak pracuje i czym zajmuje się przez całe 7,35 dziennie?

#5  2018.02.04 10:24:52 ~hehehe

Dobrze, ze jest nałogowa palaczka, bo gdyby nie to to mogłaby mieć odleżyny na tyłku od ciągłego siedzenia.

#6  2018.02.04 10:34:30 ~piel 3

Dalej trudno mi zrozumieć, pielęgniarka oddziałowa to wizerunek oddziału, czekam na wpisy o pozytywnych doświadczeniach, wierzę, że takie się pojawią.

#7  2018.02.04 10:47:50 ~@

Grafiki powinny być układane przez program komputerowy. Nie byłoby niesprawiedliwości, robienia łaski czy faworyzowania niektórych koleżanek. Braki może uzupełniać i zmawiać osoba, która nie ma wykształcenia medycznego. I tak spisują je pielęgniarki pracujące na odcinku, wiec to żadna filozofia przepisać to co one wykażą w brakach. A szanowne panie oddziałowe powinny szturmem ruszyć do pracy przy pacjentach, przyda się każda para rak, a nie pieprzenie, ze „damy radę&rdquo. Jakie „my damy radę” skoro one nawet pacem nie kiwną, aby nam pomoc w tej harówie?

#8  2018.02.04 11:03:15 ~Pytanie

Jaki zakres obowiązków ma pielęgniarka oddziałowa? Czy to tylko biurowa praca? Czy Wasze oddziałowe pomagają Wam w pracy?

#9  2018.02.04 12:47:43 ~xyz

Oddziałowa godz.7:00-8:00 picie pierwszej kawki,podanie diet do kuchni(wcześniej pyta o diety piel.odcinkowe tzw. TWARDE DYSKI.Później wizyta,śniadanie.Wypisze aptekę,zamiesza w grafiku,bo nie ma kto pracować,sami dyżuru dodatkowego nie biorą,bo nie mają bladego pojęcia o pracy przy łóżku chorego,rozdawani posiłków,no i po co tak naginać,skoro można posiedzieć w swoim gabinecie,przyjąć pielgrzymki osób na specjalizacji,samej się pouczyć,spokojnie dokształcić z myślą ,że może uda się w przyszłości jakiś lepszy stołek dorwać i lżejszą pracę znaleźć:),bardziej płatną.

#10  2018.02.04 13:23:11 ~Do 9

To macie luz kochana! Nasza się nie uczy i nie zajmuje się dietami. Kawę i herbatę piją bardzo chętnie, lizuski serwują ja jej na wyścigi. Trochę pomiesza w grafiku, zrobi jakie ma zamówienie i czeka, aż lizuski przyniosą jej posiłki na biurko. Zje, popije, torba na ramie i heja do domu.

#11  2018.02.04 13:24:07 ~Jola

Moja Oddziałowa nie pomaga jest osobą do tego zaklamana nigdy nie przyznaje ze coś źle wyszło przez nią zawsze na nas zwala wszelkie nieprawidłowości. Nie jest więc dla nikogo autorytetem i nie będzie. choćby najgłośniej krzyczała i szalala. Nie tedy droga szanowna pani oddzialowo

#12  2018.02.04 13:31:28 ~?

Co te oddziałowe maja z wydzielaniem się na pielęgniarki? Nie wiedza, ze krzyk to oznaka słabości i, ze w ten sposób pokazują brak kultury osobistej? Jeśli nie radzą sobie z kierowaniem oddziałem i własnymi emocjami powinny w trybie natychmiastowym zrezygnować ze swojego stanowiska, a nie ośmieszać się i dręczyć podległy mu personel.

#13  2018.02.04 14:33:15 ~Pielęgniar

Brawo! Najpierw jad się lał na magistrów i specjalistki, później na młode pielęgniarki, następnie na pracujące na kilku etetach, teraz czas przyszedł na oddziałowe. Kto następny? A może odrobinę empatii, szcunku i miłości dla koleżanek z jednej branży? Pomagajmy sobie, a nie nastawiajmy jedna przeciw drugiej! Miłego dnia Panie Pielęgniarki;-)))

#14  2018.02.04 15:34:56 ~Piel

Do 13. Co tam słychać szanowna pani oddziałowo? Nie mamy co robić, to wklejamy te same posty na kilku wątkach?

#15  2018.02.04 16:24:08 ~lina

Moja oddziałowa(po zmianie) jest cudowna, kurna nareszcie, Można z nią pogadać, a jak nie mamy czasu to rusza nawet do pampersów

#16  2018.02.04 22:35:31 ~xyz

Postawcie jej pomnik za te pampersy!

#17  2018.02.04 22:41:28 ~do 13

Zacznij wymagać od siebie, oddziałowo, bądź wzorem do naśladowana, przykładem jak należy postępować, potem wymagaj tego samego od podległych ci pielęgniarek odcinkowych. Jeśli chcesz mieć autorytet, albo przynajmniej zasługiwać na szacunek.

#18  2018.02.05 11:37:46 ~aga

Jak czytam o oddziałowych, to widzę że mam szczęście. Moja oddziałowa staje razem z nami do pracy, a później jak jest czas robi swoją robotę. Jest po prostu człowiekiem. Możliwe, że pamięta poprzednią oddziałową i mobing jaki stosowała. Obecna oddziałowa jest 3 lata, na razie się nie zmieniła.

#19  2018.02.05 11:39:41 ~jagaryba

My opiekunowie medyczni nie jesteśmy zawodem medycznym i nie dostaliśmy żadnej podwyżki. Nie rozumie dlaczego wypisujecie w Waszej gazecie takie bzdury!

#20  2018.02.05 13:35:27 ~iza

Wstydźcie się kobiety! - kiedy w Was wreszcie , zaświta to historyczne myślenie'' - o którym mawiał Pawlak do Kargula, a wiec kiedy zrozumiecie że , Polska nie dzieli się na Kresowiaków i resztę, tylko zwyczajnie - na mądrych i głupich''. Czy widziałyście żeby lekarze zle wyrażali się o ordynatorach? a Wy rzucacie na swoje oddziałowe takie obraźliwe teksty? wszystkie piszące na tej stronie komentarze zastanówcie się proszę, w której grupie jest pisane Wam być - tych mądrych czy zwyczajnie - głupich.

#21  2018.02.05 15:37:11 ~:>

Czegoś nie rozumiem. Dlaczego należy dobrze mówić i zlych ludziach? Wszyscy mamy być zakłamanymi hipokrytami? I lekarze mówią złe (często szczerze i adekwatnie) o swoich szefach. Jak jest w ochronie zdrowia - wszyscy wiemy. Wiec komentarze nie dziwią. Oburzone nagle są oddziałowe? Może najwyższy czas aby przyjrzeć się sobie i traktowaniu personelu, a nie nakłaniać do tego aby w zakłamany, nieadekwatny do sytuacji, sposób cieszyć się z tego, ze za niegodziwa prace wykonujemy ciężki, niewdzięczny zawód w atmosferze ustawicznego mobbingu. Czy mamy udawać, ze jest Ok i klaskać uszami z radości, ze całe życie nas nie szanują inkto tylko moze to próbuje nami poniewierać? To jest powód do radości? Czy mobbingujące oddziałowe mamy postawić na piedestale i całować je po stopach siejąc przed nimi płatki róż? Ogarnijcie się!

#22  2018.02.05 20:58:51 ~do 21

No właśnie.

#23  2018.02.05 21:05:03 ~piel .

Był socjalizm z ludzką twarzą, bywają i oddziałowe z ludzką twarzą. W każdym systemie można zachowywać się po ludzku.Jeśli się jest człowiekiem .

#24  2018.02.06 00:44:11 ~motyl

Ja do 6 .Z tym wizerunkiem oddziału to PRZESADZASZ .Bo jaki to wizerunek ? TO HAŃBA GABINETOWA i tyle a może aż tyle . Powinna godnie Was reprezentować a tak nie jest .BO TO ZAKAŁA A NIE WIZERUNEK .

#25  2018.02.06 11:48:11 ~Do #24

Zupełnie nie masz pojęcia o roli oddziałowej. Jako osoba zarządzająca jest przedstawicielką pracodawcy, w którego imieniu działa. Do reprezentacji pracowników służą związki zawodowe. A o swój wizerunek musimy zadbać same.

#26  2018.02.10 08:22:18 ~Krystyna