Podwyżka ściąganych składek i... pensji władz samorządu. - miesięcznik branżowy dla pielęgniarek i położnych - nakład papierowy 30 tys. egz.

Składki członkowskie na izby pielęgniarek

               

                 

Od pierwszego stycznia wzrastają składki ściągane przez izbę pip od pielęgniarek i położnych. Średnia krajowa wzrosła do 5 tys. złotych. Od niej liczone są wynagrodzenia władz izby pip. Teraz za cały etat osoby funkcyjne w izbach zarobią miesięcznie... nie mniej niż 10 tys. złotych.

Składki ściągane od pielęgniarek i położnych od 1 stycznia 2018 roku wzrastają do 35,50 zł! Czyli za cały 2018 rok - 426 złotych! Takie składki zapłacą pielęgniarki i położne prowadzące działalność gospodarczą.

Także po włączeniu "zembalowego" do podstawy wynagrodzenia zasadniczego wzrastają składki od pielęgniarek i położnych zatrudnionych na umowę o pracę, które opłacają 1% od podstawy wynagrodzenia zasadniczego.
W skali kraju są to kolejne, dodatkowe miliony złotych, które wpłyną w 2018 roku do kasy izby pip.

Wyższa średnia płaca krajowa to i podwyżki wypłat dla władz izby! Władze naczelnej izby pip na pierwszym posiedzeniu w nowej kadencji w dniu 3 stycznia 2012 roku podjęły uchwałę w sprawie podwyżki wynagrodzeń. Wzrost wynagrodzenia dla wiceprezesa, sekretarza i skarbnika naczelnej izby był spowodowany podniesieniem wskaźnika, według którego oblicza się wysokość płac wyżej wymienionych osób. Dotychczas wskaźnik ten wynosił 300% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Rada Naczelna podniosła ten wskaźnik do 350%. Wobec powyższego wynagrodzenie tych osób (za cały etat) wyniesie za styczeń 2018 roku - prawie 17 400 złotych brutto.

Wskaźnik dotyczący wynagrodzenia prezesa naczelnej izby pozostawiono na niezmienionym poziomie. Wynosi nadal 400% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Czyli w chwili obecnej wynagrodzenie to wynosi ponad 19 888 złotych brutto.

Naczelna Rada PiP zdecydowała także, że wynagrodzenie przewodniczącej okręgowej izby nie może być niższe niż 250% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, czyli za styczeń 2018 roku wyniesie ono prawie 12 430 złotych brutto za cały etat. Natomiast wynagrodzenie wiceprzewodniczącej, sekretarza, skarbnika okręgowej izby nie może być niższe niż 200% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, czyli za styczeń br. wyniesie ono ponad 9 944 złotych brutto za cały etat. Ale o wysokości wynagrodzenia powyższych osób decydują poszczególne okręgowe izby - z tym, że ich wynagrodzenie nie może być niższe od powyższych kwot. Wyższe - tak. Izba wypłaca ww. osobom tzw. trzynastki, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne.


Mariusz Mielcarek

 

Czytaj więcej i zobacz całe wydanie lutowe (2018) miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - pielegniarki.info.pl

Zobacz inne wydania miesięcznika branżowego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

Komentarze użytkowników

#1  2018.02.17 17:37:36 ~Pielęgniar

To obrzydliwe, proszę o wybaczenie, nie mogę dalej komętować bo nie chcę bluzgać, a tylko te słowa same się cisną

#2  2018.02.17 18:10:15 ~Zbuntujmy

Dziewczyny, przestańmy im placić. Co te baby tam robią ? Nic. Ile można karmić te darmozjady? Może ogólnopolska akcja py "Nie płacę pipom" :).

#3  2018.02.17 18:44:20 ~siostra

Powinny dostać od podstawy i koniec. czekam na kurs 2 lata i nic. tylko mam płacić.nie znam żadnej bo nigdy nie odwiedziły mojego miejsca pracy .a ja im płace.

#4  2018.02.17 19:10:45 ~Do#2

Nierealny pomysł. Zgodnie z ustawą o samorządzie pielęgniarskim składki są obowiązkowe . Zaległe z odsetkami ma prawo ściągnąć komornik. I nie jest prawdą, że te "baby" nic nie robią. Robią i to bardzo dużo. Dla siebie. Popierają co trzeba, aby tylko w ich statusie nic się nie zmieniło.

#5  2018.02.17 20:20:52 ~a_

Wiadomo kto spija śmietankę! D*psko przyrośnięte do stołka, nawet palcem kiwać nie trzeba bo kaska sama płynie. Kiwa nas na wszystkie sposoby każdy, kto tylko chce, pańcie z izb, dyrektorzy ,lekarze, rezydenci oraz każda osoba, której się wydaje że jest wyżej w hierarchii niż pielęgniarka. Do # 2 , dobry komentarz:)))) szkoda że niemożliwy do realizacji.

#6  2018.02.17 22:34:56 ~piel

Jesteśmy głupie, że dajemy im się doić. Pani 2 ma rację powinnyśmy się zbuntować . Ale jak zwykle nic z tego nie wyjdzie bo nie ma solidarności wśród nas.

#7  2018.02.17 23:00:21 ~Ej

Wytlumaczcie mi, proszę, czy musimy należeć do tych "Izb"? Strzygą nas jak owce!

#8  2018.02.17 23:09:08 ~do#4

A może zastanowić się jak izby egzekwują zapisy Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r. dotyczące praktyki pielęgniarskiej i jej ochrony prawnej (art.4 ust.1 i 84-87)?

#9  2018.02.18 03:02:01 ~Do #7

Niestety musimy - Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych ( Dz.U. 2011 nr 174 poz. 1038 ) Art.5.1. Członkami samorządu są pielęgniarki i położne, które mają stwierdzone lub przyznane prawo wykonywania zawodu i są wpisane do rejestru prowadzonego przez właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu okręgową radę. Art.11.2 Członkowie samorządu są obowiązani: 4) regularnie opłacać składkę członkowską;

#10  2018.02.18 09:05:33 ~piel. dypl

W art. 2 i 4 Ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych jest opis zadań i zasad działania tego tworu. Czy samorząd p i p ma się stosować do przepisów prawa funkcjonujących w Polsce?

#11  2018.02.18 09:54:54 ~wieśka

Krótko mówiąc są nie do ruszenia ? Poza prawem ? A na marginesie - to samorząd- wybrany przez nas same.

#12  2018.02.18 11:32:18 ~jola

Skladka roczna do izb jest wieksza niż moja podwyzka no ale dajemy na to przyzwolenie

#13  2018.02.18 12:01:08 ~pielON

Powiem od siebie tak. Z izb pielęgniarskich zrobiły się szkółki kursowo-specjalizacyjne. Od wielkiego dzwonu można się na coś dostać, ale zwykle czeka się ze 2-3 lata na kursik. No bo jak na terenie izby jest np 10 000 pielęgniarek a na dany kursik przyjmą 25 osób, to co się dziwić. Reszta czeka i się nie do czeka. Od 10 lat pracuję i widzę, że nasze izby są tworem martwym, tworzą sobie jakieś tam konferencje, jakieś tam wyjazdy, jakieś tam zespoły do czegoś tam. CO z tego wynika dla nas pracujących przy pacjentach? Ano . co raz więcej papierowo-komputerowej pracy. Środowisko izbowe "walczy" o podwyżki dla środowiska na papierze. A co z tego wynika? Nic. Dla mnie to jest urząd jak każdy inny. A urzędy nie są dla obywateli zwykle zbytnio przychylne. I mandala koła się zamyka. Tylko przykro na to patrzeć, bo to jeszcze bardziej powoduje, że się nie chce w tym kraju pracować.

#14  2018.02.18 14:46:45 ~ewa

Nic nie stoi na przeszkodzie aby każda was w przyszłych wyborach wystartowała i pojęła się tej pracy , nie potrafimy nic tylko narzekać ale do pracy nie ma nikogo .Dlaczego inne grupy zawodowe nie komentują wynagrodzeń swoich przedstawicieli , dajcie spokój szanujmy się nawzajem pozdrawiam

#15  2018.02.18 15:12:46 ~do14

Do stanowisk nigdy chętnych nie zabraknie,ale do pracy rzeczywiście niebawem nie będzie nikogo.

#16  2018.02.18 15:37:31 ~Do14,15

Szanowne "izbianki". podajcie nam przykład innego samorządu zawodowego o tak rozbudowanych strukturach , dotowanego z budżetu państwa, do którego przynależność ( czyt. płacenie wysokich składek ) jest obowiązkowa, w którym same sobie ustalacie wysokość wynagrodzeń ( wiem, robi to zjazd - towarzystwa wzajemnej adoracji ) i którego szef ma wynagrodzenie wyższe od premiera państwa. Oczekuję odpowiedzi, zdając sobie jednak sprawę z tego, że "Jaś nie doczekał".

#17  2018.03.09 17:32:13 ~Grażyna

Do Pani "ewy", która napisała: "Nic nie stoi na przeszkodzie aby każda was w przyszłych wyborach wystartowała i pojęła się tej pracy , nie potrafimy nic tylko narzekać ale do pracy nie ma nikogo .Dlaczego inne grupy zawodowe nie komentują wynagrodzeń swoich przedstawicieli , dajcie spokój szanujmy się nawzajem." Szanowna Pani. W innych korporacja zawodowych o ile się nie mylę to na szczeblu okręgowych izb, nie ma żadnych wynagrodzeń dla Prezesów, Przewodniczących. Jesteśmy jedyną korporacją zawodową, w której zarabia się na byciu przewodniczącą, prezesem i na innych funkcjach. Składki płacimy w wysokości 1% od podstawy wynagrodzenia, jeżeli pracujemy na stanowisku pielęgniarki, położnej, co do zasady większość z nas tyle płaci. Co oznacza, że może to być 20 zł, 30 zł, 50 zł , a ciekawe w jakiej wysokości składki płać Panie pełniące Funkcje z wyboru? Pozdrawiam