Nowy minister zdrowia odpowiadał na pytania związkowców o podwyżki przyznane lekarzom. "Po zdawkowych odpowiedziach na pytania minister opuścił obrady...". Zobacz komunikat.

Nowy minister zdrowia a pielęgniarki.

                 

                 

 

W dniu 16 lutego nowy minister zdrowia powiedział w RadioMaryja.pl, o porozumieniu z lekarzami z dnia 8 lutego 2018 roku, w którym lekarze przyznali tylko sobie, podwyżki wynagrodzenia zasadniczego (grupie zawodowej najlepiej wynagradzaniej w ochronie zdrowia):

"Tam nie chodziło o podwyżki,

(…) ale działania propaństwowe”

 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Rada Dialogu Społecznego

Informacja na temat sytuacji w służbie zdrowia

Przedstawiciele związków zawodowych oraz pracodawcy wysłuchali dziś informacji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na temat aktualnej sytuacji w branży. Niestety minister przedstawiając relacje ze swojej aktywności skoncentrował się głównie na tym w jaki sposób gasił protesty i jakie zawierał porozumienia. Nie potrafił odnieść się do pytań o systemowe rozwiązania dla całego środowiska pracowniczego,które powinny być dyskutowane i podpisywane z partnerami społecznymi. Ostrej krytyce poddane zostały separatystyczne porozumienie ze środowiskiem lekarskim, których skutków finansowych (pytanie pracodawców) minister nie potrafił ocenić. Poinformował że w przyszłym miesiącu ma zostać zapoczątkowana ogólnopolska debata na temat ustroju polskiej służby zdrowia do której już dziś zaprasza związkowców i pracodawców.

Przewodnicząca M. Ochman doceniając fakt przedstawienia projektu nowelizacji tzw. ustawy podwyżkowej stanowczo podkreśliła że wskaźniki zaproponowane w projekcie są nie do zaakceptowania, podobnie jak kolejna próba "segregowania" pracowników. Po zdawkowych odpowiedziach na pytania partnerów społecznych minister opuścił obrady.

Irytacji przebiegiem dzisiejszego spotkania z ministrem zdrowia nie krył przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Szef Związku zwrócił się do minister E. Rafalskiej, obecnej przewodniczącej RDS o poinformowanie ministra zdrowia o jego obowiązkach wynikających z bycia członkiem Rady jak i znajomości zasad ustawy, która wyraźnie określa zasady dialogu społecznego i jego partnerów.

Temat zdrowia na wniosek Forum Związków Zawodowych ma być ponownie przedmiotem najbliższych obrad RDS. 

We wtorek, 20 lutego podczas spotkania Zespołu ds Usług Publicznych będzie omawiany projekt zmian w ustawie "podwyżkowej", do której Sekretariat Ochrony Zdrowia przedstawi swoje uwagi dotyczące zarówno wysokości wskaźników jak też zakresu podmiotowego ustawy.

Tekst pochodzi ze strony intenetowej - http://www.solidarnosc.org.pl/soz/ - 16 lutego 2018 roku

Zobacz treść całego porozumienia...

 

 

Zobacz także:
 

LEKARZOM DZIĘKUJĄ PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE... Były sztandary pod ideą: Porozumienie Zawodów Medycznych... protesty, głodówki, marsze... Wyszło jak zawsze... Lekarze dostaną podwyżki... Zobacz treść porozumienia lekarzy z ministrem zdrowia.

Nowy minister zdrowia - 21 stycznia 2018 roku - "Jedną z najważniejszych spraw będzie dla mnie rozmowa i konsultacje z wszystkimi grupami zawodowymi w służbie zdrowia". Brzmiało to sensownie! Ale teraz widzimy sposób realizacji tej deklaracji: "rozmowa z wszystkimi grupami, a podwyżki dla lekarzy"!

Lekarze w porozumieniu z dnia 8 lutego 2018 roku, oprócz wzrostu wynagrodzeń, zagwarantowali sobie "dodatkowy płatny urlop naukowy" na... konferencje, szkolenia. Jeszcze niedawno ministerstwo zdrowia stało na stanowisku, że takie rozwiązanie "w pewien sposób byłoby niezgodne z konstytucją". Kto (bogatemu) lekarzom zabroni?

Porozumienie pomiędzy lekarzami a ministrem zdrowia zawiera zapisy niekorzystne dla pielęgniarek i położnych. Czy pielęgniarki i położne to pracownicy gorszego sortu sektora ochrony zdrowia?

Ministerstwo zdrowia z lekarzami zdecydowało o wzroście płac lekarzy, a także o "normach zatrudnienia"... sekretarek medycznych. To zdecydowanie temat zastępczy w kontekście braku uregulowania normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych...

Zobacz jaką wysokość wynagrodzenia zasadniczego lekarza zapisano w porozumieniu ministra zdrowia z lekarzami. Regulacje te wejdą w życie...

Minister Radziwiłł mówił, że "nie rozwadniajmy tego problemu. Pielęgniarkom chodzi po prostu o kasę". Ale jak "rozwodnił" temat porozumienia z lekarzami nowy minister zdrowia! Majstersztyk!

Komentarze użytkowników

#1  2018.02.17 22:38:51 ~Gg

Dostali ci którzy zawsze się dobrze mieli będą się podcierac pieniędzmi jak juz tego nie robią bo tyle ich mają zasrany świat złodziejski świat

#2  2018.02.17 22:51:03 ~Es

RDS, minister i pozostali "ważni"odsuwaja problem związany z podwyżkami płac pielęgniarek w czasie. Mają nas głębiej, bo w esicy. Smutne.

#3  2018.02.18 08:25:57 ~do 1

Masz rację,świat zszedł na psy,dzisiaj wartość ma byle jaka celebrytka/-yta/,pewna bibliotekarka mówiła,że dzisiaj nikt nie interesuje się prawdziwą literaturą,ludzie jeśli czytają,to w większości harlekiny. Chleba i igrzysk dla plebsu,i to wystarcza.

#4  2018.02.18 09:29:29 ~Kom-ka

Wielki szacun dla P.Mielcarka i Redakcji ! Jeśli by nie było tego portalu to byśmy nic nie wiedzieli - absolutnie nic! Portal i tak nie jest w pełni wykorzystywany - więcej czytania jak komentarzy. Zwróćcie uwagę, że posiedzenie związkowe odbyło się 16 lutego i zero wiadomości nt. w głównych mediach ! Jakież lekceważenie pozostałych pracowników ochrony zdrowia - gdy lekarze zaczęli domagać się o swoje- od razu byli w telewizji ! Pani Szczurek jak pani nie wstyd ? Jest pani p.w. pielęgniarką - czego pani uczyła przyszłe adeptki? - jakiej opieki - w jakich warunkach ? Jak przy dzisiejszym deficycie kadrowym można przestrzegać standardów i procedur? Nie czuje się pani odpowiedzialna? Pani Ptok, Małas i to pań też dotyczy!

#5  2018.02.18 09:37:31 ~Piel.

Do 3 : i znowu bla, bla i bla. O harlekinach wszyscy wiemy. Oby pielęgniarki nie czytały takowych a swój czas przeznaczały na aktywność w tym portalu. Skupmy się na istocie problemu, wyczuwam, że coś się zaczyna.Oby tym razem pani Ochman i P.Duda - związkowcy, tym razem nas nie zawiedli. PRZYPOMINAM W PIELĘGNIARSTWIE POLSKIM JEST OGROMNY DEFICYT KADROWY - WYKORZYSTAJMY TO TERAZ NA CO MY CZEKAMY - PISZMY KONKRETNIE I NA TEMAT, MĄDRZE - POKAŻMY TEŻ SWOJĄ KLASĘ (I BEZ WULGARYZMÓW) WIELOETATOWOŚCI MÓWIMY NIE ! DO 4 SUPER KOMENTARZ - POZDRAWIAM.

#6  2018.02.18 09:45:28 ~do 4

Do 4 tak prawda info aktualne tylko od P.Mielcarka. Nowy minister cyniczny do innych pracowników ochrony zdrowia a poza tym prawdy się bał i uciekł wiadomo w jakim to stylu. To było widać od początku na pierwsze spojrzenie jakim będzie ministrem! WAŻNE PYTANIE CZY OWA, ZAPOWIADANA DEBATA BĘDZIE OTWARTA I CZY BĘDZIE TEŻ W GŁÓWNYCH MEDIACH ? Czy to może będzie powtórka debaty z WUM/ 2017, która odbyła się za zamkniętymi drzwiami i nawet krótkiej wiadomości czy flesza nie było w telewizji polskiej - cenzuro wróć wiadomo o co chodzi! Śmieci pod dywanem już jest za dużo jeśli chodzi o służbę zdrowia - zaczniemy teraz skutecznie wymiatać !

#7  2018.02.18 09:47:12 ~ja

Do 3 świat schodzi na psy nie sam a na ile innym na to pozwalamy ! Komentarz 4 i podobne na temat

#8  2018.02.18 09:56:10 ~piel.

Jak się nie ma kogo chciałoby się mieć, to się lubi kogo się ma. I tych ulubionych ( biernych, miernych ale wiernych ) wybiera się mianuje ministrów i wiceministry. A potem widać skutki.

#9  2018.02.18 10:22:13 ~Piel.

Do 4 tak zgadza się P.Mariusz Mielcarek stanął kolejny raz na wysokości zadania - bardzo nam pomaga a my dalej marazm, bierność, wieloetatowość i niewolnicza pokora też wygodny konformizm!

#10  2018.02.18 10:22:36 ~piel

Pan Szumowski to minister zdrowia,czy minister lekarzy?

#11  2018.02.18 10:25:17 ~do 8

I takie znowu oczywiste bla, bla, bla - piszcie posty konkretne - o tym wiemy nic nowego! Pani Ochman prosimy o kontakt z głównymi mediami i przedstawienie naszych problemów pracowników lekceważonych! czas do DZIAŁANIA WSZYSCY LEKCEWAŻENI!

#12  2018.02.18 10:29:20 ~do 10

Od razu to było widać, że minister lekarzy i młodych naukowców tak jak i dla premiera Morawieckiego ta kwestia jest ważna ! Morawiecki podpisał wielkie nagrody dla swoich a emerytom nie przyznał jednorazowego 500 plus - emerytki pielęgniarskie mają 1, 300 - przypominam dodatki zembalowskie nie liczą się do emerytury!

#13  2018.02.18 10:30:18 ~Piel.

10-11-12 prawda, popieram

#14  2018.02.18 10:44:42 ~Do#12

Nieprawda. Czasowe dodatki do wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wypłacane na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej stanowią przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, podlegający: opodatkowaniu oraz oskładkowaniu. Interpretacja ZUS

#15  2018.02.18 10:48:02 ~MeadowDew

Takie ,spotkania , należy nagrywać i upubliczniać - przecież są tam uzgadniane kwestie dotyczące przede wszystkim nas ! A zachowanie ministra jest karygodne i świadczy tylko o tym że to człowiek słaby.

#16  2018.02.18 10:50:19 ~JA

Do 12 zgadza się

#17  2018.02.18 10:52:16 ~Piel.

Do 11 słusznie - warunki pracy wieloetatowość - wskażniki pracy - to dla związków hasła do działania - pilne !

#18  2018.02.18 10:53:47 ~do 14

Byłam w ZUS interpretacja inna a poza tym dodatek to zawsze ruchomy ochłap a dlaczego lekarze nie dostali dodatków ?

#19  2018.02.18 10:55:56 ~dziad

Do 15 prawda - ale czy to słabość ministra ? To jest jego świadoma buta i pycha lekarska i lekceważenie innych na zasadzie " spieprzaj dziadu" - znane prawda!

#20  2018.02.18 11:49:39 ~PIelegniar

Minister wychodzi, gdy zadawane są niewygodne pytania? Nie wierzmy w to, że cokolwiek będzie dobrego dla innych zawodów medycznych (poza lekarzami). To nie jest nasz minister, to jest tylko ich minister! Rada jest jedna: NADAL JEST NAS ZA DUŻO! NADAL DAJE SIĘ NAS ZASTĄPIĆ! NADAL TRZEBA ROBIĆ WSZYSTKO, ABY PRACOWAĆ CHOĆ PRZEZ J E D E N MIESIĄC TYLKO W J E D N Y M MIEJSCU, I TO WSZYTKO RUNIE!

#21  2018.02.18 12:31:00 ~Do 4

A co nam z tej wiedzy? GOWNO MIELIŚMY I GOWNO MAMY, tyle że jesteśmy na bieżąco informowani jak mają nas głęboko w du.to Ci przynosi ulgę bo mi nie.

#22  2018.02.18 12:37:52 ~Gg

Zostawcie dodatkowe prace bo nigdy nie będzie dobrze zostancie przy 1 etacie szybko zarobicie więcej niż na 3 bo stawki pójdą w górę

#23  2018.02.18 13:28:34 ~piel

Mój strajk i protest to praca na jeden etat,byłby niezwykle skuteczny,gdyby było nas więcej.Osamotniona nic nie wskóram,szkoda.

#24  2018.02.18 13:36:02 ~Piel m - d

Jak moze pielegniarka na forum pisac takim językiem,kobieto ogarnij sie troche bo przynosisz wstyd zawodowi.

#25  2018.02.18 13:59:44 ~do24

Do kogo się zwracasz?

#26  2018.02.18 14:26:32 ~do 21

Do 21 to rusz się i ty i coś zrób a nie rynsztokiem się popisujesz i to pielęgniarka tak mówi? a może troll?

#27  2018.02.18 14:29:50 ~27

WALCZMY Z PAZERNYMI WIELOETATÓWKAMI CO JEŻDZĄ ZE SZPITALA DO SZPITALA NAWET NIE ZMIENIAJĄC FARTUCHA - SMRÓD OD TAKIEJ Z DALEKA I JESZCZE SIĘ CHWALI ŻE FARTUCHA NIE ZMIENIAŁA I ŻE JEST PROSTO PO DYŻURZE !

#28  2018.02.18 14:34:22 ~do 21

Ale poziom skąd ty przybyłaś? Słoma w butach a może troll ? Nawet z takim językiem nie podszywaj się pod pielęgniarstwo - eliminujmy na każdym kroku wulgarne pielęgniarki, bo wstyd przyznać się kim się jest - gorzej jak sprzątaczki ! A co ty zrobiłaś jeśli już żeby było lepiej ? Gotowe nie spadnie samo - zmień zacofaną mentalność !

#29  2018.02.18 14:35:10 ~siostra

To nieuniknione .j zmiany następują w każdym zawodzie. nasz wygasa . może stare musi wymzec . chciałabym odejść z godnością i z dumą że byłam pielęgniarką .Ale chciałabym też ,żeby moje młodsze koleżanki lepiej wykształcone były traktowane nie jako służba, ale partner w leczeniu.Aco do lekarzy nie będę im zazdrościć zarobków ale uważam sprawiedliwiej byłoby gdyby wszyscy pracownicy w tym resorcie byli tak docenieni

#30  2018.02.18 14:35:16 ~do 21

A jaka tam z ciebie pielęgniarka - nawet pisać nie umiesz !

#31  2018.02.18 14:38:15 ~Piel.

Do 29 odkrycie Ameryki nastąpiło! Piszcie konstruktywne refleksje a nie o marzeniach albo wulgaryzmy! Tak mało wciąż dobrych i na poziomie wypowiedzi - takie jesteśmy - pielęgniarecki

#32  2018.02.18 14:39:59 ~do 29

I po co ta siostra? nawet groteskowo nie używaj takiego określenia!

#33  2018.02.18 14:40:24 ~do 27

Prawda - brawo !

#34  2018.02.18 14:41:18 ~do21

Masz trochę racji,ale wiedza to podstawa

#35  2018.02.18 14:43:15 ~podział?

Do 29 i znowu dzieli ktoś na stare i młode (dość już podziałów w pielęgniarstwie) ale zacofana - każde stare i w każdym zawodzie odchodzi taka kolej rzeczy.Po co takie prymitywne komentarze?

#36  2018.02.18 16:11:11 ~vforvendet

Porozumienie zawodów medycznych działa od 2lat, były akcje, marsze, głodówka w pazdzierniki 2017. ile pielęgniarek głodowalo, ile się włączyło do akcji? wasz związek Tak sie martwił o zembalowe że zakazal wam się odzywać. Tak działa wasz związek? projekty ustaw o wynagrodzeniach, o nakładach na ochronę zdrowia też Was nie obchodziły? gdzie położne i pielęgniarki były podczas prac i zbierania podpisów? razem, wspólnie ustalono odpowiednie wynagrodzenia, ale politycy wyrzucili wszystko do kosza. Rezydenci nie przestali walczyć, poszły kolejne kroki. Gdzie wtedy był związek położnych i pielegniarek od lipca 2017 ? jakie kroki podjął?

#37  2018.02.18 21:25:16 ~Gg

A propo wulgaryzmów jakie kroki wlasnie gówniane

#38  2018.02.19 09:25:06 ~N.

Ile można debatować.

#39  2018.02.20 07:20:06 ~Do#38

O jeden dzień dłużej niż zamiaruje grać Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.