W moim powiatowym szpitalu pan dyrektor w porozumieniu z naszym związkiem zawodowym wyszedł przed szereg i prześcignął samego Ministra Zdrowia! Ma to zapewnić napływ młodej kadry. A jak to się ma dla starych, pielęgniarek i położnych? Zobacz konkretne wysokości pensji zasadniczych.

Komentarze pielęgniarek i położnych

               

                 

Komentarz na pielegniarki.info.pl 

W moim powiatowym szpitalu pan dyrektor w porozumieniu z naszym związkiem zawodowym wyszedł przed szereg i prześcignął samego Ministra Zdrowia! Pielęgniarki i położne z licencjatem i ukończoną specjalizacją zakwalifikował do grupy 7 z min.wynagrodzeniem 5 300 zł na koniec 2024 roku. Ma to zapewnić napływ młodej kadry. A jak to się ma dla, starych, pielęgniarek i położnych? Np. ja posiadając staż pracy ponad 25 lat i specjalizację oraz ukończone studium medyczne, wykonując te same czynności, które będą też w obowiązkach mojej młodszej koleżanki (teoretycznie może mieć ok 5 lat stażu pracy = licencjat+specjalizacja) zarabiać będę 1600 zł pensji zasadniczej mniej. To podziękowanie za lata naszej ciężkiej pracy! Dziękuję mojemu panu dyrektorowi i pani dyrektor d/s pielęgniarstwa za uznanie!

Zobacz inne komentarze na pielegniarki.info.pl 

Komentarze użytkowników

#1  2018.02.20 07:47:10 ~re

Pracuje za granica , pielegniarki zaczynajace tutaj prace zarabiaja polowe mnie co pielegniarki z 25 letnim stazem i niewazne czy maja tu master degree *(tutul magistra) czy nie. Uwazam ze jest to fair

#2  2018.02.20 08:20:20 ~MeadowDew

W jakim to szpitalu ?

#3  2018.02.20 08:23:24 ~re

Transparentnie mozna zgooglowac irlandzka siatka plac

#4  2018.02.20 10:58:12 ~masakra

Odeszłabym bez zastanowienia.

#5  2018.02.20 12:01:35 ~-obserwato

Dyrektor postąpił niezgodnie z ustawą - pielęgniarka z licencjatem i specjalizacją to ustawowa gr.8. I niestety tylko ten błąd można mu zarzucić. Powinien zakwalifikować te pielęgniarki do gr. 8 i mół przyznać im wynagrodzenie obowiązujące w gr. 7. Wtedy wszystko byłoby prawnie w porządku - spełnione byłyby ustawowe wymagania dot. PŁACY MINIMALNEJ. Więcej niż minimum ustawowe mógł dać. Inna sprawa czy to słuszne postępowanie wobec "starych" pielęgniarek. Chyba jednak nie.

#6  2018.02.20 13:13:33 ~piel m do

Tak, ale pod warunkiem ze piel. będą podwyzszac kwalifikacje

#7  2018.02.20 15:00:35 ~Do#6

Masz rację, ale tylko w zakresie płacy minimalnej. Przy ustalaniu wynagrodzeń wyższych od minimum pracodawca ma i nadal będzie miał swoje kryteria dostosowane do możliwości i potrzeb.

#8  2018.02.20 16:07:51 ~Piel

Chyba do 2021 nie 2024 już widzę dyrektora w roli świętego Mikołaja

#9  2018.02.20 18:34:36 ~gosia

Lekarze dostają podwyżki a pielęgniarki nadal licytują się w kwesti wykształcenia,wykładowcy zacierają ręce bo kasa płynie szerokim strumieniem.Specjalnie zrobili te podziały,żeby pielęgniarki się kłóciły zamiast się jednoczyć i podnieść prestiż zawodu.Hasło w jedności siła powinno być mottem dla pielęgniarek!

#10  2018.02.20 19:16:24 ~Helena

Nic Minister nie zdziała to właśnie Dyrektorzy maja narzędzie. Uważam, że należy podnieść płace zatrudnionym pielęgniarkom w młode szybko się zgłoszą a nie kupować narybek.

#11  2018.02.20 20:21:28 ~d autora k

W komentarzu określenie "stare pielęgniarki" co za prymitywizm! w innych zawodach nie mówią w taki sposób chyba można napisać pielęgniarki z dużym doswiadczeniem

#12  2018.02.20 20:22:45 ~Piel.

Do 11 sluszna uwaga

#13  2018.02.20 23:43:08 ~Autor kome

Do #11, moim językiem pisanym przemawiają emocje, stąd określenie ,stare pielęgniarki, i ja też do nich się zaliczam, jeśli kogoś uraziłam to nie celowo i przepraszam. Absolutnie wypraszam sobie określanie mnie jako prymitywnej - to nie jest ok! Oczywiście ustawa o najniższym wynagrodzeniu do 2021roku.

#14  2018.02.21 08:41:09 ~ona

To nie jest fair każda pielęgniarka zasadniczej pensji powinna miec tak samo czyto z 25stazem czy z2 letnim tylko róznica powinna być w dodatkach wysługa lat i kwalifikacje i tyle w temacie

#15  2018.02.21 09:09:46 ~on

Droga koleżanko z powiatowego szpitala. Skąd Pani wzięła swoje wyliczenia? Z moich obliczeń wynika, iż Pani zarobki będą wynosić 4625 brutto z powodu stażu pracy: 25%. Z tym doświadczeniem to chyba Pani przesadza- po 5 latach pielęgniarka ma bardzo dużą wiedzę i w połączeniu z wiedzą uzyskaną na studiach często przewyższa swoje starsze koleżanki. Kolejne pytanie- dlaczego ma być lekceważony fakt, iż my młodzi dłużej się kształciliśmy? Dlaczego lata nauki, których Wam nie chciało się poświęcić na studiach pomostowych, mają być niezauważone? Dlaczego chcecie nas skrzywdzić? Tak- WY, "stara kadra" chce krzywdzić młodą kadrę. Dlaczego?

#16  2018.02.21 11:13:55 ~do15

Licytacji na papiery ciąg dalszy

#17  2018.02.21 11:32:32 ~Do#15

Proszę o podanie wyliczeń, w wyniku których uzyskałeś te 4625 brutto. Odnośnie dodatku stażowego nie wypowiadaj się - nie ma podstaw prawnych nakazujących jego wypłacanie czy też określających sposób ich naliczania. Określa to regulamin płac w firmie, w każdej inny. Studia pomostowe mogły trwać w pewnych przypadkach aż 1,5 roku, całe lata. A o ustalaniu wynagrodzeń decyduje pracodawca, ustawa tylko określa minimum - zatem ani młode ani stare, ani te pomostówkach ani te bez nie mają nic do powiedzenia i nie mogą zatem wzajemnie się skrzywdzić.

#18  2018.02.21 13:52:51 ~inna

Pięknie się dzielicie na grupy według różnych kryteriów.Proponuję działanie pod hasłem-"wasza grupa naszą grupę może pocałować w d . Każda z grup ma własne cele (wynagrodzenie dla siebie ) i każda go osiągnie. To tak samo pewne jak to, że 2 x 2 = 5.

#19  2018.02.21 17:17:40 ~Do #15

Młodszy kolego, Twoje wyliczenia co do mojej zasadniczej płacy - nie pojmuję skąd, ponadto staż pracy u mnie max 20% -taki zapis wewnątrzzakładowy. Po prostu nie róbcie z obecnego systemu kształcenia wielkiej sprawy.kiedyś liceum medyczne lub studium, teraz licencjat i uważam, że powinien tu stać znak równości. Życzę Wam, aby kiedyś potraktowano Was tak, jak nas teraz, aby znalazły się bardziej wykształcone, młodsze i bardziej pożądane przez pracodawcę osoby. Życzę, aby kiedyś Wasz dodatek stażowy i pensja był nikłe przy płacach młodszych kolegów i koleżanek za tą samą pracę!

#20  2018.02.22 04:06:20 ~Do#19

Liceum medyczne czy studium ( kiedyś określane jako wykształcenie pomaturalne, dziś niestosowane ) to wykształcenie średnie. Licencjat to wykształcenie wyższe. Postawienie między nimi znaku równości nie jest możliwe. Pozostała treść - jestem za.

#21  2018.02.22 15:44:51 ~do #20

Owszem, licencjat to wykształcenie wyższe, ale zawodowe - w ten sposób uzyskujemy wykształcenie zawodowe (kiedyś odpowiednik SM). Mimo wszystko, co kto uważa nt systemu kształcenia kiedyś a teraz, rozbieżności w pensji nie powinny być tak duże!

#22  2018.02.22 16:48:10 ~Do#21

A w którym miejscu występują te rozbieżności płacowe ? Zarówno w gr.9 jak i w gr. 8 absolwentki LM czy SM są zrównane z licencjatkami.

#23  2018.02.22 17:16:50 ~do # 22

Nie podam publicznie nazwy ani miejscowości, w której znajduje się mój szpital. Moi przełożeni również czytają portal p. Mielcarka, po cóż mi problemy? Co do drugiego pytania: właśnie sęk w tym, iż w moim szpitalu licencjatki ze specjalizacją będą miały zasadniczą jak grupa 7 w ustawie o najniższym wynagrodzeniu (zawarte to jest w treści porozumienia pomiędzy Zakładowym Związkiem PiP a panem dyrektorem szpitala), zarówno będą to osoby, które kończyły pomostówki z licencjatu (doświadczone pielęgniarki) jak i osoby młode, które skończą studia zawodowe i zrobią specjalizację (teoretycznie mogą mieć nawet niespełna 5 lat stażu). I one właśnie będą miały pensję zasadniczą o 1600zł wyższą niż ja, która ukończyłam SM, specjalizację, dokształcam się ustawicznie, mam ponad 25 lat pracy w zawodzie. Będziemy wykonywać na oddziale tą samą pracę za różne pensje.jak mam ja i inne koleżanki w sytuacji podobnej do mnie się zachować? I proszę mi nie pisać, że trzeba było kończyć pomostówki. Do niedawna moja dyrekcja twierdziła, że ukończenie licencjatu przez osobę już pracującą w zawodzie jest powielaniem już posiadanych kompetencji zawodowych, że lepiej dokształcać się na specjalizacji, kursach, konferencjach. i nie było przede wszystkim takich dysproporcji w płacach! Dodatkowe kształcenie się było honorowane i wynagradzane pieniężnie w podniesieniu pensji, ale było to 100zł!

#24  2018.02.22 20:59:54 ~Do#23

Twój dyrektor postąpił zgodnie z prawem. Przekroczył by je gdyby licencjatki ze specjalizacją zakwalifikował formalnie do gr. 7 przeznaczonej dla mgr ze specjalizacją. A wynagrodzenie licencjatkom ze specjalizacją formalnie zakwalifikowanym do gr. 8 mógł przyznać takie jak w gr.7 , ustawa nie ogranicza górnego pułapu wynagrodzeń. Zgodnie z prawem takie wynagrodzenie można przyznać nawet pielęgniarce po LM czy SM bez specjalizacji. Ustawa daje pracodawcy dowolność w ustalaniu wynagrodzeń - w zależności od potrzeb, możliwości i oceny pracownika przy zapewnieniu minimum ustawowego. Niestety ,w tym temacie, możesz tylko ukończyć studia I stopnia jeżeli w Twojej firmie gwarantuje to wynagrodzenia jak w gr. 7. i w przyszłości nadal będzie to gwarantowało. Takie prawo.

#25  2018.02.22 20:59:55 ~Do#23

Twój dyrektor postąpił zgodnie z prawem. Przekroczył by je gdyby licencjatki ze specjalizacją zakwalifikował formalnie do gr. 7 przeznaczonej dla mgr ze specjalizacją. A wynagrodzenie licencjatkom ze specjalizacją formalnie zakwalifikowanym do gr. 8 mógł przyznać takie jak w gr.7 , ustawa nie ogranicza górnego pułapu wynagrodzeń. Zgodnie z prawem takie wynagrodzenie można przyznać nawet pielęgniarce po LM czy SM bez specjalizacji. Ustawa daje pracodawcy dowolność w ustalaniu wynagrodzeń - w zależności od potrzeb, możliwości i oceny pracownika przy zapewnieniu minimum ustawowego. Niestety ,w tym temacie, możesz tylko ukończyć studia I stopnia jeżeli w Twojej firmie gwarantuje to wynagrodzenia jak w gr. 7. i w przyszłości nadal będzie to gwarantowało. Takie prawo.

#26  2018.02.24 23:05:33 ~Do #24

Owszem ustawa mówi o najniższym wynagrodzeniu, ja to wszystko rozumiem. Pytam tak po ludzku: dlaczego bulwersująca jest dla nas dysproporcja w zarobkach pomiędzy nami a lekarzami, a dysproporcja, która wkrótce będzie miała miejsce w naszym zawodzie i przy wykonywaniu tej samej pracy nie?

#27  2018.02.26 19:21:35 ~pielegniar

Nie bedzie zadnej dysproporcji nikt nie zaplaci pielegniarce np odcinkowej mimo mgr i specjalizacji 5200 to jakis kosmos ,zyskaja tylko te pielegniarki ktore mialy podstawe ponizej 3000 zl i tyle w temacie wiec nie warto sie podniecac , to istna nagonka po tytuly .

#28  2018.03.02 05:50:53 ~Do#27

Możesz mieć niestety rację. "nikt nie zapłaci pielęgniarce odcinkowej mimo mgr i specjalizacji 5200", może bowiem zgodnie z literą prawa zakwalifikować ją do gr. 9 a wówczas zyska tylko jeśli ma wynagrodzenie niższe niż 2496 zł ( a nie tylko poniżej 3000 zł )