Prezes naczelnej izby pip: "Nie wyrażamy zgody na tę degradację. Specjalizacja to mistrzostwo w zawodzie pielęgniarki. Powinna być tak samo doceniana jak w zawodzie lekarzy. Myślę, że zmiany te nie zostaną wprowadzone". Zobacz cały wywiad.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Bezpłatny miesięcznik dla pielęgniarek i położnych

Nakład 30 tysięcy egzemplarzy...

Poniżej okładka wydania marcowego...


23 lutego 2018 roku - Darmowe kursy języka niemieckiego dla dyplomowanych pielęgniarek i położnych - zobacz więcej informacji...


Zobacz także:

Aktualności według działów:

dodatki brutto brutto dla pielęgniarek i położnych po nowemu 

nowa ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych

24 lutego 2018 roku - Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale. Przedmiot kontroli: czy dyrektorzy postępują właściwie realizując ustawowy wzrost wynagrodzeń zasadniczych, poprzez włączanie dodatków brutto brutto do pensji zasadniczych pielęgniarek i położnych.


25 lutego 2018 roku - Związki zawodowe pielęgniarek twierdzą, w piśmie do Głównego Inspektora Pracy, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych "opisuje grupę zawodową pielęgniarek i położnych nie w trzech, ale w pięciu grupach". Zobacz argumentację za tym punktem widzenia...

26 lutego 2018 roku - Pielęgniarce z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 1 800 zł, podstawa powinna, zgodnie z ustawą, wzrosnąć o co najmniej o 69,60 zł. Pracodawca w swojej ocenie spełnił wymogi ustawy podnosząc jej wynagrodzenia zasadnicze o... złoty 2,70. Jakim cudem?

27 lutego 2017 roku - Dyrektor - Pan i Władca? "Część pracodawców próbuje bezpodstawnie nie uwzględniać posiadanego przez pielęgniarki i położne wykształcenia lub specjalizacji twierdząc, że pracodawca nie wymaga tak wysokich kwalifikacji na danym stanowisku pracy". 

28 lutego 2018 roku - Pielęgniarka podwyższyła swoje kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z ustawą o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powinno się to wiązać z przypisaniem jej przez pracodawcę nowego, wyższego "współczynnika pracy". Kiedy powinien pracodawca dokonać? Natychmiast czy  od 1 lipca 2018 roku.                            


 
Poniżej publikujemy tabelę płac w brzmieniu zapisanym w projekcie nowelizacji ustawy, przygotowanej przez Józefę Szczurek-Żelazko...
Co na to izba pip? 
7 marca 2018 roku
 

Komentarze użytkowników

#1  2018.03.07 19:06:27 ~ULA N.

Jak długo jeszcze można patrzeć i słuchać co wymyślają kolejni ministrowie. Ja w swojej pracy licencjackiej już kilka lat temu pisałam o problemie braku pielęgniarek.Nie jestem z tym sama bo wszystkie widzimy co się dzieje a najbardziej naiwne koleżanki łapią za marne grosze wszystkie możliwe dyżury i zapychają dziury.Ta sytuacja nie będzie długo trwała ponieważ nie będziemy żyły po sto lat i zabraknie też kiedyś sił. Zrobiłam specjalizację, mgr na kierunku zarządzania w ochronie zdrowia ale nie pcham się do zarządzania bo brak zasobów ludzkich a w tym zawodzie to jest naważniejszy czynnik. Mam dostać uposażenie niższe bo nie mam mrg pielęgniarstwa.Czy Panowie którzy nie mają pojęcia o tym zawodzie mogą podejmować takie decyzje? Niech się jeszcze dłużej zastanawiają i zmieniają co kilka dni decyzje przeciągając to w nieskończoność.

#2  2018.03.07 19:34:58 ~Anna p

Wieczne gadanie, konferencje, zaproszenia do rozmów, czekanie na decyzje czy "solidarnosc" weźmie udział w RDS, wymyślanie ciagle nowych wskaźników ,podziałów na milion grup, niby konsultacji, niby spotkań z ministrem! To działania Izb i Zwiazku. Im dłużej to robią tym pewniejsze maja funkcje izbowe i zwiazkowe wiec jakoś do emerytury dociągną z wysokimi wynagrodzeniami ustawowymi! Pracownicy administracji publicznej mówią,ze maja pensje głodowe po 2300 netto! Dlaczego związek pielegniarek tez tego nie mówi w mediach komercyjnych o naszych pensjach? Czyżby "gadające głowy" ze zwiazku i izb uznały ze pielegniarki sa niewarte podwyzek?

#3  2018.03.07 19:45:57 ~piel. dypl

Czy byłabyś w stanie napisać zakres obowiązków dla podwładnych pielęgniarek w oparciu o Ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej z 2016r. i wyposażyć je w czynności, których nikt nie może w Polsce wykonywać i zlecać bez zgody ustawowej (art.84-87 wymienionego aktu prawnego)?

#4  2018.03.07 22:28:36 ~zuzia 54

Myślę że niczego dobrego się nie doczekamy jeśli same sobie nie pomożemy .Musimy być solidarne , zrezygnować z dodatkowej pracy i zbojkotować wszelkie kursy , specjalizacje , studia .Pracować w systemie Włoskim (dokładnie i powoli ) .Wiem z doświadczenia że tak się nie stanie bo jesteśmy niezgrane i łatwo nami manipulować ale pomarzyć dobra rzecz ,

#5  2018.03.08 01:03:56 ~Anna

Autorka komentarza 4 ma dużo racji ale oprócz tego potrzebna jest także zmiana całego wzorca zachowań, mentalności.

#6  2018.03.08 05:17:05 ~- piel.

Przeczytałam wspomniany tekst w Medexpress.pl - "Pielęgniarka, położna na starcie powinna zarabiać 1,5 średniej krajowej". Jest dużo lepszych bajkopisarzy od tej pani. Lepszych, choć za ich "radosną twórczość" nie są wynagradzani w wysokości czterokrotnej średniej krajowej. Gdyby jednak doszło do tego, że początkująca pielęgniarka zarabiała by 1,5 średniej krajowej pewnie zaczęły by się protesty innych grup zawodowych, którym też należało by podnieść płace. Średnia krajowa byłaby zatem znacznie wyższa, jej czterokrotność też.

#7  2018.03.08 05:22:38 ~omcmgr

A może by tak szefowa NRPiP zaczęła zmiany od swojego "podwórka". W pewnym mieście, które w wyniku reformy administracyjnej utraciło status województwa zlikwidowano przynależne do miasta wojewódzkiego prawie wszystkie instytucje. Pozostała tylko jedna - okręgowa izba pielęgniarek i położnych. Przeniosła się do nowej, "wypasionej" siedziby, zwiększono zatrudnienie i płace. Izby lekarskiej nie ma - powstała delegatura izby z miasta wojewódzkiego. Pytanie - ile jest w kraju izb lekarskich a ile pielęgniarskich , których jest więcej i które są bardziej rozbudowane . I pytanie retoryczne - czy "izbianki" mają się dobrze ?

#8  2018.03.08 05:35:59 ~Do#3

Nie ma takiej ustawy z 2016 r. Jest tylko Ustawa z dnia 15 lipca 2011r.o zawodach pielęgniarki i położnej , której tekst jednolity ( obowiązujący ) znajduje się w Obwieszczeniu Marszałka Sejmu z dnia 24 listopada 2017r w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. A swoją drogą ciekawa metamorfoza – wcześniej zawsze powoływałaś się na akty prawne o znaczeniu historycznym ( dawno nieobowiązujące ), teraz na takie, których nie ma. Jeszcze trochę i zapoznasz się i zaczniesz stosować te obowiązujące – tu i teraz. Dyskusja zapoczątkowana kiedyś przez ciebie na temat czynności, na wykonywanie których pielęgniarka ma absolutną wyłączność już się na Portalu zakończyła. A w zakresie czynności zwykle ostatni punkt ma treść – wykonywać polecenia przełożonych.

#9  2018.03.08 05:54:21 ~Do#7

W uzupełnieniu Twojego komentarza - W Naczelnej Izbie Lekarskiej na podstawie umowy o pracę jest zatrudnionych tylko kilku lekarzy: prezes (jako jedyny na pełnym etacie, wszyscy pozostali mają etaty cząstkowe), jego trzech zastępców, sekretarz, zastępca sekretarza, skarbnik, jeden członek prezydium NRL oraz naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej. W okręgowych izbach lekarskich zatrudnienie prezesów na etacie nie jest normą, z reguły ich prezesi wykonują swoje obowiązki społecznie. Zatrudnienie w izbach pielęgniarskich do sprawdzenia - należy udać się do nich i poczytać tabliczki na drzwiach.

#10  2018.03.08 08:00:35 ~Piotr

Z trochę innej beczki, ale w kontekście naszych kłopotów w ochronie zdrowia możemy sobie pomarzyć o takiej sytuacji, bo w Kanadzie to: https://mqrp.qc.ca/? communique=mqrp-denonce-la-hausse-du

#11  2018.03.08 08:13:26 ~Do#10

Z uwagi na powszechną znajomość języka francuskiego wśród pielęgniarek zapoznanie się z tym tekstem nie będzie problemów. Dla tych nielicznych - https://www.google.pl/search? client=firefox-b&dcr=0&ei=DuGgWtD2M8nb6QSu84eQAQ&q=tlumacz+francusko+-+polski&oq=tlumacz+francusko+-+polski&gs_l=psy-ab.12.0.0.0.203757.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.1c.64.psy-ab.0.0.0.0.KmuwPZAoBiM . Z uwagi na długość tekstu przy tłumaczeniu należy go podzielić na kilka odcinków.

#12  2018.03.08 08:28:43 ~Piotr do#1

Powszechnej znajomości nie zakładałem, jednak jestem przekonany, ze pielęgniarki radzą sobie z tłumaczeniem tekstów i trafiają w takie miejsca jak choćby translate.google.pl. Cieszy mnie niewielka ilość subtelnej złośliwości przedmówcy. A tak serio, akcja jaką tam rozkręcają nie mieści się w głowie!

#13  2018.03.08 11:53:54 ~ina

Hierarchia powinna wyglądać w Polsce następujaco: 1. mgr pielęgniarstwa lub pol. +studia podyplomowe na Wyzszej Uczelni Medycznej,wskażnik - ( 2 ) 2. mgr pielegn. lub polożn. + specj. obojętnie gdzie robiona, wskażnik - (1,5 ), 3. licencjat + specj. obojętnie gdzie robiona , wskaznik ( 1,3), 4. licencjat bez specj. - wskażnik ( 1 ), 5. średnie wykstalcenie +specjalizacja , wskażnik ( 0, 73 ), 6. średnie wykształcenie bez specjalizacji , wskażnik ( 0,63 ) i właśnie tak powinno być honorowane kształcenie wśród pielegniarek - swoją drogą mamy bardzo dobrze wykształcony personel tylko niestety niedowartosciowany, w związku z czym personel ten ( mowimy o tych z wyzszym wyksztalceniem) - jest podbierany prze firmy farmaceutyczne,reklamowe, inne związane z działalnością medyczną - taki mamy w Polsce sposób motywowania ludzi, ktorzy dla dobra firmy i pacjenta szkolą się na potęgę a potem następuje tzw. ,zepchnięcie'' czyli degradacja w siatce płac, a tyle się mowi o kompetentnych zasobach ludzkich jako najważniejszych skladowych kazdej organizacji - wstyd dla Izb, Naczelnych Wladz i kazdego ministra Zdrowia!

#14  2018.03.08 12:59:04 ~Do#13

Wskaż inne miejsce niż wyższa uczelnie, gdzie można w Polsce ukończyć studia podyplomowe, gimnazja niestety są w trakcie likwidacji. Twój podział należy nieco zmodyfikować - mgr pielęgniarstwa lub pol. +studia podyplomowe na Wyższej Uczelni Medycznej, wskaźnik co najmniej 4 ( na dziś, z możliwością korekty w górę ) ; średnie wykształcenie bez specjalizacji , wskaźnik ( 0,00 ) + zwrot kosztów dojazdu do pracy i miska ryżu. A do tych, którym wg ciebie wstyd dołącz siebie. Jedynie co usprawiedliwia wypisywane w komentarzu bzdury to jego pechowy numer - 13.

#15  2018.03.08 13:31:31 ~ina

do # 14 - ej no bocz się z tego powodu , przecież w dzisiejszych czasach kazdy ma mozliwość doksztaltu - dlaczego od razu miska ryżu? bzdurą w naszym kraju są Izby i Naczelne Wladze , zaś prawdą jest to, że większość pielegniarek tak jak Ty, nie potrafi logicznie myśleć żeby cokolwiek w swojej sprawie zmienić, a tym samym sobie polepszyć.ale przyjdą inne czasy - jeszcze trochę : )

#16  2018.03.08 13:50:28 ~ina

Nie bocz się - miało być :-)

#17  2018.03.08 14:01:05 ~Do#5

Marne to podwyższanie kwalifikacji jeżeli uzyskanie go nazywamy "dokształtem". A to, że nie potrafię ( wg ciebie ) logicznie myśleć w sposób całkowicie "bezmyślny" wykonuje zawód pielęgniarki w miejscu, z którego jestem bardzo zadowolona. I choć nie dotyczą mnie twoje współczynniki i groszowe podwyżki z płacy jestem również bardzo zadowolona. Mój poziom wykształcenia nie wymaga "dokształtu", jest wyższy niż wymagany.

#18  2018.03.08 18:07:06 ~Do#17

Korekta - winno być do#15.

#19  2018.03.08 20:34:58 ~do# 8

A czy przełożony może przekraczać normy Ustawodawcy?

#20  2018.03.08 21:13:24 ~do#8

Dziękuję za wskazanie pomyłki. Rzeczywiście jest Ustawa ale z 2011 r. i w pewnych normach ogranicza swobodę pracodawcy. Ale czy tylko ten akt prawny?

#21  2018.03.09 06:06:42 ~Do#19

Odpowiedzi na zadawane pytania być może uzyskasz zadając je na stronie - http://prawnikow.pl/

#22  2018.03.09 07:31:47 ~do#21

Kiedyś w szkole podstawowej i średniej były to lekcje WOS.

#23  2018.03.09 09:54:36 ~Iw

Ja mogę myć okna dobrze mi to zrobi na głowę po przeczołganiu mnie przędz 27 lat w pracy piel przy łóżku chorego w roli kombajna . Pozdrawiam

#24  2018.03.09 09:55:38 ~Iw

Niech dalej rozmawiają już niedługo nie będą mieli o Kim

#25  2018.03.09 09:57:40 ~Iw

W czasie 27 lat skończyłam 5 letnie studia i liczne kursy teraz mam już dość głupiej org mojej pracy i brak szacunku dla pięknego zawodu . Idę odgarniać śnieg chyba .

#26  2018.03.09 10:33:27 ~Do: #4 i

Doskonałe głosy w dobrej dyskusji. Dziękuję. Mnie niezmiennie zdumiewa fakt, jak pielęgniarka polska może jednocześnie: pracować na 1,5 etatu, mieć trójkę dzieci, robić licencjat (? h) i specjalizację (ponad 800 h). NIK miałby zapewne w "pielęgniarstwie" wiele pracy.

#27  2018.03.09 10:39:09 ~Do: #13

W pełni popieram :)

#28  2018.03.09 12:09:15 ~Do#22

Przypomnij sobie co nauczono ( lub próbowano ) nauczyć cię na tych lekcjach. Odpowiedzi na swoje pytania poszukaj również w starych zeszytach i książkach. W przypadku jednak niepowodzenia wróć do #21.

#29  2018.03.09 12:47:02 ~do#28

Czy nie przesadzasz? Akty prawne zbudowane są z zdań.Dlaczego w Polsce przy interpretacji podstawowych aktów prawnych konieczne jest wsparcie fachowców?

#30  2018.03.09 13:34:53 ~Do#29

Po co zatem i kogo pytasz - "A czy przełożony może przekraczać normy Ustawodawcy? " , jeżeli sama możesz sobie odpowiedzieć, bez wsparcia fachowców ( jakich szukasz na Portalu ). A gdyby interpretacje aktów prawnych były by niepotrzebne zlikwidowano by zawody : adwokat i radca prawny.

#31  2018.03.09 17:09:55 ~do#30

Prawo nie wiersz, artykuły i paragrafy nie zwrotki. Dane zbiera się i analizuje podobnie jak w zadaniach z chemii, fizyki czy matematyki( w przypadku prawa jest czasami więcej tekstu do prześledzenia).

#32  2018.03.09 17:19:00 ~do#30

Dlaczego adwokaci, czy radcy prawni nie posiadający prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, wykonują czynności, które pielęgniarka ma w zakresie swoich obowiązków np: podawanie leków doustnych choremu-biorą sami tabletki zlecone przez lekarza, mycie chorego-myją się chorzy. ITD?

#33  2018.03.09 19:06:02 ~Do31,32

W odpowiedzi na komentarze adresowane do autorki #30 - CO MA PIERNIK DO WIATRAKA ? Twoje komentarze z początku wydawały mi się tylko nudne, teraz są poza tym śmieszne i mało poważne. Sprawdź w ustawach czy pielęgniarka dyplomowana ma w zakresie swoich uprawnień pisanie głupot na tym Portalu.

#34  2018.03.09 20:29:10 ~do#33

Proponuję falsyfikację.

#35  2018.03.10 19:08:50 ~Do#34

Kiedyś proponowałam Ci wizytę u lekarza specjalisty. Albo nie skorzystałaś z mojej rady, albo też wspomniany specjalista uznał ten przypadek za nieuleczalny.Gdyby jednak przepisał Ci jakieś leki miałabyś do rozwiązania kolejny "poważny" problem - czy pielęgniarka dyplomowana ma prawo podawać leki doustne sobie ?

#36  2018.03.11 01:32:23 ~do#35

To nie jest trudne.Czy już przepisałeś sobie tekst z art.94-97 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej obecnie funkcjonującej? Następny krok-zebrać dane o czynnościach zakwalifikowanych do praktyki pielęgniarskiej. Powodzenia!

#37  2018.03.11 05:31:47 ~Do#36

Za życzenia "powodzenia" dziękuję. Jak sama widzisz dotychczas byłam jedyną osobą odpowiadającą na Twoje komentarze. Od dzisiaj ilość osób odpowiadających na Twoje wypowiedzi zmniejsza się o jeden. Ten Portal to miejsce wymiany poglądów, nie chcę robić z niego śmietnika. Również życzę "powodzenia" w dalszej, słusznej inaczej działalności.