Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy podwyżkowej. Projekt zakłada, że pielęgniarka, która jest właścicielem lub współwłaścicielem nzoz i jednocześnie wykonuje w tym zakładzie zawód, będzie objęta październikowymi podwyżkami.

3 min czytania
Aktualności

Treść projektu ustawy nowelizujacej ustawę podwyżkową przedstawimy w najbliższym czasie.

Nowelizację ustawy podwyżkowej, która miałaby naprawić jej błędy zapowiadało (może nieśmiało) w ubiegłym roku ministerstwo zdrowia. Ministerstwo sugerowało, że naprawa ustawy miała polegać na:

Uważam, że nowelizacja ustawy podwyżkowej powinna zostać wykorzystana do naprawy innych błędów omawianej ustawy. Ustawa ta nie objęła pielęgniarek i położnych zatrudnionych w w jednostkach budżetowych, żłobkach, domach pomocy społecznej, stacjach sanitarno – epidemiologicznych oraz stacjach krwiodawstwa i medycyny pracy.

Zobacz inne informacje w tej sprawie:

Wobec licznych pytań dotyczących podmiotów, które nie obejmuje ustawa podwyżkowa informujemy, że w ustawie określono podmioty, które podlegają podwyżkom. Wykaz tych , które nie podlegają podwyżkom nie wynika z zapisów ustawy lecz interpretacji.

Pielęgniarki zatrudnione w DPS nie dostaną podwyżek od października z ustawy.

Ustawa podwyżkowa nie objęła pielęgniarek pracujących w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Z redakcyjnej poczty: kiedy jest szansa na podwyżki dla pielęgniarek zatrudnionych w DPS?

Z redakcyjnej poczty: Jestem pielęgniarką i pracuję w szpitalu psychiatrycznym bezpośrednio podległym pod Ministerstwo Zdrowia. Nie zostaliśmy objęci październikowymi podwyżkami!!!

Trzy pielęgniarki środowiskowe – rodzinne, wykonują zawód w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnego. Jedna z nich jest właścicielem tego nzoz. Ministerstwo zdrowia uważa, że podwyżkę powinny dostać tylko dwie pielęgniarki. Trzecia, która jest właścicielem nzoz NIE! Paranoja!

Z redakcyjnej poczty: Jestem pielęgniarką zatrudnioną w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a moja płaca netto wynosi nie całe 900 zł.  Jestem zaskoczona, że podwyżki nie obejmują między innymi pielęgniarek zatrudnionych w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Rząd zdecyduje do końca roku w jaki sposób podwyższyć płace pracowników regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Kiedy pielęgniarki zatrudnione w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych dostaną podwyżki?

Jaka jest obecnie sytuacja w omawianym temacie? Sejmowa Komisja Zdrowia postulowała do rządu, aby w ustawie budżetowej na 2007 rok przeznaczyć 55 milionów na podwyżki płac w Wojewódzkich Ośrodkach Medycyny Pracy oraz 11 milionów w Publicznej Służbie Krwi. Zobacz:

Interpelację poselską w sprawie przeznaczenia środków finansowych na podwyżki dla pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Interpelację poselską w sprawie podwyżek płac dla pracowników wojewódzkich ośrodków medycyny pracy.

Interpelację do ministra pracy i polityki społecznej  w sprawie właściwego uregulowania wynagrodzeń pracowników domów pomocy społecznej. Poseł pisał w niej: ’Niestety obecna płaca zatrudnionych w domach opieki społecznej zmierza wyraźnie ku minimum socjalnemu. Tak zwane podwyżki ˝1,5%˝ nie zmieniają sytuacji, a wręcz prowadzą do tego, że pracownicy ci, zamiast być aktywnymi zawodowo i pomagać innym, wkrótce staną się sami klientami pomocy społecznej’.

Niestety w Ministerstwie Finansów zapadła decyzja, że nie będzie dodatkowych pieniędzy na wzrost wynagrodzeń pracowników medycznych nieobjętych ustawą podwyżkową! W Polsce jest 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pielęgniarki tam zatrudnione już zaczynają mówić o zmianie pracy. Jedynie pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych mogą liczyć na podwyżki w 2007 roku – średnio 10%.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Podwyżki wynagrodzeń

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Podwyżki 2006 – Przewodnik po ustawie o podwyżkach w ochronie zdrowia.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze