Do czego to wszystko zmierza? Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych. Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko proponuje, aby najniższe wynagrodzenie salowej było niższe o 429 złotych od najniższego wynagrodzenia pielęgniarki. Prorządowy związek Solidarność idzie jeszcze dalej. Postuluje zmniejszenie tej różnicy do 234 złotych.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarski mem (13) - à propos zapowiedzi, że kampania rządowa promująca zawód pielęgniarki będzie prowadzona wśród przedszkolaków...

Rząd rozpoczął kampanię promującą zawód pielęgniarki... "Zaczynamy już od przedszkola, zaczniemy już od przedszkola, przyjdziemy już do przedszkoli i będziemy pokazywać pielęgniarki jako zawód wyjątkowy, pielęgniarzy jako zawód naprawdę dający satysfakcję, pójdziemy do szkół podstawowych, pójdziemy do szkół średnich...". Zobacz reportaż telewizyjny o tych frapujących działaniach...

Zobacz cały mem pielęgniarki (13) 

Zobacz więcej informacji w aktualnościach w dziale: Rząd promuje zawód pielęgniarki...


Zobacz inne pielęgniarskie memy:

Pielęgniarski mem (12) -  à propos udziału pani Małas w rządowej kampanii promującej zawód pielęgniarki i położnej...

Pielęgniarski mem (11) - à propos wspólnego zobowiązania pań w czepkach i ministra zdrowia o "nie ujawnianiu szczegółów będących przedmiotem rozmów."

Pielęgniarski mem (10) - à propos wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście zwolnień L4.

Pielęgniarski mem (9) - à propos działalności wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek-Żelazko. Prosimy o propozycje dokończenia memu...

Zobacz inne pielęgniarskie memy


12 czerwca 2018 roku

Poniżej publikuję projekt nowej siatki płac pracowników ochrony zdrowia, w kontekście zawodów: pielęgniarka, położna, sekretarka medyczna, salowa.

1. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej względem zawodu: sekretarka medyczna.

Obecnie ministerstwo zdrowia przedstawia do konsultacji społecznej regulacje prawne sankcjonujące zawód sekretarki medycznej jako zawód medyczny. Wobec powyższego (zgodnie z tabelą publikowaną powyżej) grupa zawodowa - sekretarka medyczna - zostanie zaszeregowana w grupie 10. Tej grupie przypisano "współczynnik pracy" -  0,64. W tej samej wysokości jak współczynnik, który przypisano grupie zawodowej zaszeregowanej w poz. 9 - "Pielęgniarka albo położna, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia". 

Obecnie zawód "sekretarka medyczna" nie jest zawodem medycznym. W niektórych szpitalach, regulaminy wynagradzania i organizacyjne określają zawód sekretarki medycznej jako zawód medyczny. Teraz ma być to usankcjonowane na poziomie ustawowym. 

No, ale sekretarka medyczna to oczko w głowie nowego ministra zdrowia i antidotum na wszystkie bolączki systemu "służby zdrowia", pod sztandarami dobrej zmiany. 

Wniosek: pani Józefa Szczurek-Żelazko zrównuje najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych oraz sekretarki medyczne!

2. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej względem zawodu: salowa.

Z powyższej siatki płac wynika, że pielęgniarka i położna została obdarzona współczynnikiem pracy 0,64 natomiast salowa współczynnikiem w w ysokości 0,53. Różnica w złotówkach to: 429 złotych.

Natomiast prorządowy związek Solidarność idzie jeszcze dalej. Postuluje wspólczynnik pracy w grupie 11 podnieść z 0,53 do 0,58. Wtedy różnica pomiędzy zawodem pielęgniarki i położnej a zawodem salowej, na dzień 31 grudnia 2019 roku, wyniesie: 234 złote. 

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także w Aktualnościach

UWAGA!!!  Uchwała organu izby pielęgniarek i położnych z dnia 7 czerwca 2018 roku w sprawie dodatków brutto brutto.

1. Nowa siatka płac sankcjonuje to co do tej pory było kwestią interpretacji. To już oficjalne! Pani Szczurek-Żelazko zrównuje najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z najniższym wynagrodzeniem zasadniczym... sekretarki medycznej.

2. Zobacz nową siatkę płac pielęgniarek i położnych z konkretnymi kwotami najniższego wynagrodzenia (po przeszeregowaniu magistrów bez specjalizacji do grupy 8) w grupach: pielęgniarka, magister pielęgniarstwa, magister pielęgniarstwa ze specjalizacją.

Komentarze użytkowników

#1  2018.06.12 15:44:25 ~Szczurek

Czy to jest ta promocja zawodu pielęgniarki? Chcecie się chyba skutecznie pozbyć jeszcze tej garstki , która pozostała :(

#2  2018.06.12 16:36:09 ~xxx

Jak długo można dyskutować o płacach,i nie podejmować żadnych decyzji.Przecież to trwa od lat,przez kolejne rządy,i nic się nie zmienia,brak konkretnych decyzji.Czy Ci decydujący,to ludzie inteligentni inaczej.Mieszają jak diabły w kotle.O co tu chodzi ?

#3  2018.06.12 16:44:03 ~,,,,,

Na 500+ ,300,-do szkoły,emerytury dla pracująch w domu,dopłaty do czynszu mieszkanie plus,itp.są pieniądze,a garstka pielęgniarek,to zło konieczne,i tu nie można ustalić płac.Patologia kraju.

#4  2018.06.12 16:47:05 ~piel

Działania pozorowane i gra na czas. dil

#5  2018.06.12 16:55:15 ~Ja

Rynek sprawę załatwi. Jeśli salowa będzie zarabiać 250 zł mniej niż pielęgniarka to ja kicham na taką pracę. Niech salowe sobie przyuczą, wole w schronisku dla zwierząt jako pielęgniarz pracować.

#6  2018.06.12 19:13:01 ~piel. dypl

Ustawy regulujące zawód pielęgniarka ( też dyplomowanej) i lekarza mają takie same normy chroniące obie praktyki. Są one w obu przypadkach usytuowane w rozdziale opisującym sankcje karne dla osób, które wykonują lub zlecają czynności zakwalifikowane do tych praktyk. Dlaczego Projektodawca i Ustawodawca pominęli wspomnianą cechę?

#7  2018.06.12 19:15:31 ~ja

To za te różnice ja wolę być salowa .Pojeżdzic na szmacie bo tyłki i tak myjemy a odpowiedzialności zadnej i praca bezstresowa a i nnie wymagają kursów za które same musimy płacić. W nosie mam powołanie . I przynajmniej nikt nie powie ze siedzę cały dzień i piję kawę aha i jeszcze jedno będę Panią salową a nie siostrą

#8  2018.06.12 19:50:33 ~gosc

Nie normalne! Upokorzenie starszego personelu! Kończyłyśmy szkoły lata temu, zgodnie z ówczesnym systemem kształcenia. Przepracowałyśmy wiele lat czekając na jakąkolwiek poprawę. I co ? Ktoś zaczął produkować magistrów, specjalistów, którzy mają mieć lepiej. A my? Zrobić studia , specjalizację. Mamy już swoje lata, ludzie, gdzie w wieku 55, 60 lat na studia? Może i są Panie, które dają radę, ale proszę wierzyć wiele z nas jest już wyczerpane, zmęczone i ledwo zdrowia starcza na pracę i normalne, codzienne życie. Wiecie dobrze, że osoby w ww wieku nie zwolnią się, bo gdzie szukać emerytury, więc co? Zero szacunku, zero poszanowania? Upokorzyć, poniżyć? Komu to da zadowolenie? Jestem załamana i rozczarowana!

#9  2018.06.12 20:44:08 ~ja

Jestem specjalistka z magistrem i ciesze sie jak to wejdzie ale to co napisala osoba w 8 komentarzu mnie przeraza . te panie beda naprawde mialy najgorzej.

#10  2018.06.12 20:52:48 ~Piguły są

Jak czytałem tą ustawę a w zasadzie jej projekt, to sikałem ze śmiechu. Wiedziałem, że właśnie ta ustawa będzie stworzona po to by obniżyć wszystkim płace. Bo przepraszam bardzo, po co szpitalowi magister ze specjalizacją? Aktualnie szukają zwykłej piguły, a co do starszych koleżanek. Magistra i specki nie ma? No to można dowalić najniższą ustawową. Boże jak mnie to bawi, jak bardzo jesteśmy skretyniałą grupą zawodową która w ogóle nie rozumie siły swojego przebicia. Kiedy przychodzi co do czego to wszystkie jak jeden pies (no, prawie wszystkie) podkulają ogony i potulnie godzą się na uwłaczające warunki, bo przepraszam bardzo 2400 brutto to jest jałmużna i do życia nie starczy nawet na podlasiu :)

#11  2018.06.12 21:02:01 ~do 8

Ja zmieniłam pracę przed 6o- tką studia 50 lat bez problemu. Proszę nie lamentowac tylko do przodu nic samo się nie zrobi albo walczyc o swoje albo zmienić prace albo studiować. Pielegniarki albo pokorne i modlące albo pazernie zaharowane i nie życzliwe sobie. Wszyscy to wykorzystują a my na co czekamy ? Na oklaski na manne ? Niestety ale już nas przetestowali nie raz - że z siostrami , kobietami (to określenie redaktorków) rząd sobie poradzi bez problemu ! Dodam jeszcze, że jak by te podwyżki dla nas weszły w życie to tak nas podzielą -na zabój. I jużnie nie bedzie o co walczyć. To bedzie nasz koniec przez m.in. podzialy : szczurek wg nowej siatki i kontrakty i wieloetaty i jeszcze ukrainki dojadą na pewno i wykształcą sie w Polsce ( juź to robią) Czepkowe" z izb a głównie szczurek załatwiły nas - co było do przewidzenia.Kiepska aktywność naszego środowiska - bardzo dziwię się młodym, które swoje dotychczasowe życie spędzały i spędzają na pazernej harówce !

#12  2018.06.12 21:51:17 ~do 9

Nie ciesz się jeszcze i nie przerażaj

#13  2018.06.12 22:24:18 ~Do 9

Ja też bym się bała, bo większość 60 latek z tej najnizszej grupy odejdzie na emerytury, przyjdzie na zlecone, kontrakty , a ci co zostaną będą przyuczać Ukrainki. Wszystkie jedziemy na jednym wózku. Ja wiem jedno, podam do sądu pracy, jeżeli koleżanka robiąca to samo będzie zarabiać dużo więcej.

#14  2018.06.12 22:49:35 ~gosc

Nie wierzę osobie z komentarza nr11. Nie wierzę, że Pani jest takim geniuszem! Kto przyjmie kobietę 60 letnią na etat? Bzdury! Jak jeszcze Pani powie, że pracuje Pani na zmiany, w szpitalu, to utwierdzi mnie w przekonaniu!

#15  2018.06.12 23:44:51 ~A

Mnie przyjęli na etat mam właśnie 60! lat więc się nie przemądrzaj braki są wszędzie I na dodatek w dużym szpitalu i na zmiany.

#16  2018.06.12 23:47:40 ~A

A tak poza tym czuję się świetnie i wyglądam świetnie i owszem jestem wykształcona

#17  2018.06.13 05:19:12 ~do 15,16

Jak Lenin

#18  2018.06.13 05:29:27 ~Do#17

Dobry Bóg nie wszystkim daje po równo. Jednemu daje zdrowie, świetny wygląd, wykształcenie i chęć do pracy. Innym zaś tylko młodość, która przemija - zapominając o reszcie. Módl się o zdrowie - na rozum już niestety za późno. Pozdrowienia dla Pani A.

#19  2018.06.13 05:48:33 ~do18

Gratuluję radości z pracy do późnej starości

#20  2018.06.13 07:41:51 ~Do#19

Pięknie dziękuję. Póki co gratulacje się spełniają. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę rozpoczęłam własną działalność w formie indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarskiej. Praca ta sprawia mi sporo przyjemności - nie mam szefów i podwładnych, mam tylko wdzięcznych pacjentów. Nie muszę patrzyć na tabelki aby sprawdzić ile będę zarabiać. Nie pracuję w weekendy, święta i noce ani też w wymiarze czasu większym niż etat . Nie mam też zbyt wygórowanych żądań finansowych - te ok. 8,5 tys. miesięcznie netto mi wystarcza.

#21  2018.06.13 08:15:50 ~do 14

Do 14 szpital to nie na pewno -szanuję swoje zdrowie a przychodnia jak najbardziej w Warszawie nawet 70-łatki przyjmują - duże braki a pielęgniarka po 50-tce niestety ale powoli "wysiada" jeśli chodzi o szpital ! I nic nam się nie należy - zero przywilejow ! nic nie wywalczyliśmy - obudzicie się w końcu żeby nawet szybkiej rehabilitacji dla nas nie było? Skandal ! Wychodzi mi teraz dźwiganie pacjentow a emerytury tyle co kot napłakał po 35 latach pracy ! Ok.50-tki harówka na kilka etatów stacje sie coraz mniej możliwa a poza tym dziś 60-latka to nie to samo co kiedyś ale NIE NA SZPITAL ! Więc skąd to zdziwienie ?

#22  2018.06.13 08:20:01 ~Piel.

Do 14 skąd ty jaki mi to znowu geniusz? Ale zacofanie i takie to nasze pielęgniarek myślenie ręce opadają!

#23  2018.06.13 08:20:44 ~Piel.

Do 14 skąd ty jaki mi to znowu geniusz? Ale zacofanie i takie to nasze pielęgniarek myślenie ręce opadają!

#24  2018.06.13 08:21:40 ~mm

Wczoraj na internie w "moim " szpitalu dyzurowala jedna emerytka lat 60 i oddziałowa. Oddział liczy 32 pacjentów.

#25  2018.06.13 08:35:28 ~do 13

Czy do tej pory wszystkie zarabialyscie tak samo ? Na pewno nie. Nigdy pielegniarki nawet na jednym oddziale nie zarabialy tak samo i jakos zadna do sadu nie leciala.

#26  2018.06.13 09:00:33 ~kasia

Jest takie powiedzenie "gdy pies szczeka to mu miska ucieka". Identycznie można dopasować do wszystkich komentarzy pielęgniarek. Niestety ale wykształcenie w tym zawodzie nie idzie w parze z logiką.

#27  2018.06.13 09:10:41 ~do 20

Skorzystaj z pomocy specjalisty u którego jeszcze nie byłaś!

#28  2018.06.13 15:02:16 ~DO 21

Pięćdziesięcioletnie pielęgniarki po przepracowaniu 30 lat NA JEDNYM ETACIE w szpitalu są całkowicie wypalone i w większości już "wysiadły". Powoli a nawet szybko wysiadaja też młodsze.

#29  2018.06.13 15:22:47 ~Do#27

Określ dokładnie rodzaj specjalisty. Rzadko bywam u lekarzy. Nawet recepty wypisuję dla siebie sama - stosowne uprawnienia dla magistrów i specjalistów ( większe niż dla licencjatów ) uzyskałam już będąc na emeryturze. Na naukę nigdy nie jest za późno a zdobyta wiedza daje profity, również finansowe. Polecam.

#30  2018.06.13 16:32:16 ~do 18

Co za terecjanka się odezwała zacofaństwo i bóstwa 21 wiek!

#31  2018.06.13 17:28:24 ~ja

Do 17 a ty jak prostak nic innego nie umiesz napisać ? co za środowisko albo troll !

#32  2018.06.13 17:28:28 ~ja

Do 17 a ty jak prostak nic innego nie umiesz napisać ? co za środowisko albo troll !

#33  2018.06.13 17:37:13 ~zxc

Do 26 przyslowie warte plebsu no tak pielęgniarki dziś to pola i łąki - taka prawda nawet po stylu wypowiedzi można wywnioskować

#34  2018.06.13 17:49:58 ~€

Ale ta pani jest mądrą emerytką, tylko jej brakuje kursu na wózek widłowy, bo na inwalidzki już ma.

#35  2018.06.13 19:21:06 ~Do 11

Zamilcz kobieto,bo flaki mi się wylewaja ,jak ciebie czytam.Znalazła się bohaterka,cholera jasna co z czepkiem w ręku i o lasce do 80 roku życia na 2 etatach za najniższą krajowa zapier.będzie i jeszcze ze 2 fakultety skonczy za wlasne pieniadze.Takim jak ty życzę najniższej emerytury,zaharowania się na50 łóżkowym ZOLu.Szkoda,że takich ludzi mamy w zawodzie,szkoda.

#36  2018.06.13 19:33:59 ~do35

Bardzo trafny komentarz pod adresem wiekowych pielęgniarskich idiotek.

#37  2018.06.13 20:08:16 ~€

Przykro patrzeć na pielęgniarki, które mają po 80 lat, ja z takimi pracuję w przychodni. Nie żartuję! Mają po 80 lat, a inne powyżej 75 lat.

#38  2018.06.13 20:23:15 ~do37

Na co one jeszcze oszczędzają pieniążki?

#39  2018.06.13 20:28:31 ~€

Oszczędzają na lepszą "starość ", a lekarze niektórzy to pazerne dinozaury, bo sięgają 90-ki

#40  2018.06.14 07:40:08 ~do 39

Cale życie spali na dyżurach bardzo dobrze zarabiali a służki pielęgniarskie czuwały by dohtór się wyspał i nadal to trwa to mogą przeżyć i ponad 100-tke!

#41  2018.06.14 07:57:26 ~Piel.

Do 37,38 no prosze jakie zdziwione jak my tu jesteśmy zazdrosny, zawistne i nie rozumiejąc dramatycznie podzielone i jeszcze piszecie o sobie na nielogowanym portalu.Społeczeństwo, ludzie innych zawodów dewizą sobie z nas ze taki ten nasz poziom pielegniarski jest ! Same o sobie wynajęcie opinie - nie wstyd wam? Skąd wy przyszłością kto was wychowywał? I to są pielgniarki? Pracuje w szkole i nawet p.woźna czytała komentarze z naszego portalu ( córka jej myślała o pielegniarstwie) ale już zmieniła wybór. A p.która czytała te nasze wywody kręciło głową i powiedziała jakie wy jesteście nie solidarnie, krytykujecie siebie i obrażanie się nawzajem.Nie wiedziałam co odpowiedzieć.Było mi wstyd.A jeśli chodzi o młodsze pielęgniarki to zajmicię się lepiej dziećmi - bo pazernie harujecie a wasze dzieci ciągną w szkole ledwo, ledwo i z mojej obserwacji bardzo czesto to widzę. WSTYD - TAM GDZIE NIE MUSZĘ - NIE MÓWIĘ ŻE JESTEM PIELĘGNIARKA - KIEDYŚ TAK NIE BYŁO.Pani sprzątaczka nawet powie że ma lepszą pracę bo p ampersow nie musi zmieniać ! Ot co młode dziś wywalczyły !

#42  2018.06.14 08:06:25 ~do 37

I Ty będziesz stara jak ci się uda a jak nie chcesz to się teraz powieś. A TO CIEKAWE - A CO TY BEDZIESZ ROBIŁA MAJAC TYLE LAT ? A EMERYTURY CORAZ NIŻSZE - TO CZEGO SIE SPODZIEWASZ? Przesadzasz bo tak starsze osoby na ogół już nie żyją tym bardziej pielęgniarki a wy to jako murzynki pazerne też będziecie miały średnią wieku murzyńską ! Czy ty masz rozum nie pomyślałaś, że to może jest samotna osoba z bardzo niską emeryturą bo takie mają pielęgniarki ! Obrzydliwa zawiść I szyderstwa!

#43  2018.06.14 08:14:28 ~Ja

Do 41, 42 bardzo dobrze napisane ! A wczoraj w mediach publicznych w godzinach dużej oglądalności wystapil rzadki gość minister Szumowski - wg niego wszystko super, o lekarskich podwyżkach itd.itp. na temat pielęgniarek cicho-sza jak zwykle ! My działamy i oni tajnie jeśli chodzi o kwestie pielęgniarskie - brak słów ! A wy a są tu takie pomagacie im podłymi wpisami w stosunku do siebie - prymitywne środowisko to prawda jak hieny - brak słów !

#44  2018.06.14 08:23:35 ~piel.

Do 37 ciekawe jak na ciebie patrzą? I ty taka będziesz ! I to napisała pielęgniarka ? A właśnie niech będą jak najstarsze niech społeczeństwo widzi co się dzieje a babsztyle pielęgniarskie jak zwykle wygląd, tipsy, pazury inaczej kupka wnusi lub pieska no pierdoły - jak tym nie wstyd? A gdzie zainteresowania bieżącymi wydarzeniami, info, publicystyka aż tak zacofanie? W przeciwieństwie do was - lekarze się interesują tym co wokół i dalej niż czubek własnego nosa !

#45  2018.06.14 08:57:02 ~do 44

PRAWDA !

#46  2018.06.14 19:49:37 ~I ja

Chyba 37 zrozumiała ze też będzie stara - oby !

#47  2018.06.14 20:02:10 ~do 43

Zgadza się dla Szumowskiego pielęgniarki nie istnieją ! DLACZEGO NA TEMAT BRAKU PIELĘGNIAREK I INNYCH PROBLEMÓW ZW. Z PIELĘGNIARSTWEM NIE MA W OGÓLE W MEDIACH OGÓLNOPOLSKICH ? CO TO ZA CENZURA ?

#48  2018.06.15 06:36:34 ~magda

Do 47 prawda - dlaczego ?

#49  2018.06.15 16:52:17 ~a_

" i durno i straszno" to czytać.