Rząd nie widzi możliwości prawnych dla określenia ustawą minimalnych wynagrodzeń lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. Proponuje natomiast "wycenę punktową zawodów medycznych".

2 min czytania
Aktualności

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad raportem o wyjazdach lekarzy, pielęgniarek i położnych od momentu przystąpienia Polski do UE. Z danych zawartych w raporcie wynika, że do połowy 2006 r. ponad 5 tys. lekarzy pobrało zaświadczenia z okręgowych izb lekarskich, które potwierdzają ich prawo wykonywania zawodu. O podobne dokumenty wystąpiło również prawie 6 tys. pielęgniarek i położnych.


Zdaniem Tomasza Korkosza, rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej, nie wszyscy lekarze, którzy pracują w innych państwach UE, pobierają takie zaświadczenia. – Zagraniczny pracodawca nie wymaga go od lekarza, bo np. zna umiejętności konkretnego specjalisty – uważa Tomasz Korkosz.

Dariusz Kuśmierski, przewodniczący Związku Zawodowego Anestezjologów, szacuje, że około 150 anestezjologów wyjechało do pracy w innym państwie bez zaświadczeń wydawanych przez izby lekarskie.

Ponadtow MZ posługuje się w raporcie danymi z rejestru pielęgniarek i położnych, który nie jest tożsamy z liczbą tych osób aktywnych zawodowo. – Z rejestru wynika, że w kraju jest około 300 tys. pielęgniarek i położnych, natomiast pracujących jest ponad 200 tys. – mówi prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i PołożnychElżbieta Buczkowska.

Z informacji uzyskanych od Naczelnej Izby Lekarskiej i Związku Zawodowego Anestezjologów wynika, że znaczna część lekarzy podejmuje pracę w zagranicznych szpitalach na czas określony,. W praktyce są również stosowane takie umowy z zagranicznymi pracodawcami, że np. kilku lekarzy podpisuje jeden kontrakt.

Zdaniem przewodniczącego Dariusza Kuśmierskiego, inną bardzo popularną formą zatrudnienia lekarzy w innych państwach Wspólnoty jest umowa o pracę w weekendy – w ciągu tygodnia lekarz pracuje w polskim szpitalu, a na weekend jedzie np. do Anglii i tam leczy pacjentów.

Decyzję o emigracji najczęściej podejmują wysoko wykwalifikowani specjaliści ze szpitali klinicznych. Za granicę najczęściej wyjeżdżają anestezjolodzy, chirurdzy plastyczni oraz specjaliści z zakresu medycyny ratunkowej. Odpływ specjalistów z doświadczeniem zawodowym najbardziej odczuwany jest w dużych szpitalach.

– Równie niepokojące jest to, że do pracy za granicą wyjeżdżają młodzi lekarze bezpośrednio po uzyskaniu specjalizacji – stwierdza wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Coraz częściej młodzi lekarze rezygnują z pracy w wyuczonym zawodzie i podejmują lepiej płatną pracę, np. w firmach farmaceutycznych. Za kilka lat może to spowodować lukę pokoleniową wśród pracowników medycznych.

Szpitale coraz częściej odczuwają deficyt rehabilitantów i fizykoterapeutów. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów będzie rosło, zwłaszcza że resort zdrowia zamierza przekształcać w zakłady opiekuńczo-lecznicze te szpitale, które nie będą spełniać warunków przystąpienia do sieci.

Emigracja zarobkowa lekarzy oraz ograniczony dopływ młodych lekarzy do zawodu powoduje, że coraz więcej szpitali odczuwa braki w zatrudnieniu. W kraju już brakuje ponad 7,3 tys. lekarzy i pielęgniarek. Najgorsza sytuacja jest w województwie mazowieckim, gdzie brakuje prawie 900 lekarzy, głównie anestezjologów, chirurgów ogólnych, specjalistów chorób wewnętrznych oraz lekarzy rodzinnych.

Do końca stycznia zespół powołany jeszcze przez byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza ma wypracować nowe zasady zatrudnienia i wynagradzania w ochronie zdrowia. Jednak, jak twierdzi wiceminister Bolesław Piecha, nie ma większych szans na określenie pensji minimalnej dla pracowników medycznych. – Taka regulacja mogłaby być uznana za niekonstytucyjną – dodaje wiceminister zdrowia.

Dlatego resort zdrowia zamierza zaproponować wycenę punktową zawodów medycznych.  Liczba tych punktów rosłaby wraz z doświadczeniem zawodowym lekarza czy pielęgniarki, a tym samym osoba taka miałaby gwarancję wyższych zarobków.

źródło informacji: Medycyna Praktyczna

Zobacz też:

Podwyżki wynagrodzeń

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8171 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku napisano: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na kolonii. Zobacz wysokość wynagrodzenia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy na Ogólnopolskim Portalu…
Komentarze