Nadal nie ma ograniczenia wypłat dla pielęgniarek i położnych z zembalowego do jednego etatu (max 2).

Porozumienie pań w czepkach z ministrem 2018.


UWAGA!!! Nowa grupa na Facebooku:

Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

Grupa utworzona w celu integracji pielęgniarek absolwentów: Liceum Medycznego oraz Medycznego Studium Zawodowego. Może odżyją dawne znajomości? Grupa  ma także na celu przeciwdziałanie deprecjacji absolwentów ww. szkół w regulacjach prawnych dotyczących wynagradzania oraz kompetencji zawodowych pielęgniarek. Mamy swoje lata ale bezcenne doświadczenie oraz umiejętności!

Zapraszamy do członkowstwa w grupie: Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

 


 

 

5 sierpnia 2018 roku 

Porozumienie podpisane przez Ministra Zdrowia z OZZPiP, NIPiP oraz NFZ było omawiane w Krakowie w siedzibie Małopolskiej IPiP przez RP Zarządu Krajowego, który brał udział w negocjacjach.

Interpretacja podpisanego Poroumienia była poparta konkretnymi zapisami znowelizowanego Projektu z dnia 26.07.2018 Rozporządenia MZ w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporzadzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Rozporządzenie jest po konsultacjach
Podstawowe zmiany to:
1. Pracodawca będzie zobowiązany do wykazywania liczby zatrudnionych pielęgniarek 2x w roku czyli jeżeli zmienimy miejsce pracy wcześniej zostaną nam doliczone należne kwoty
2. Osobno wykazywane będa umowy zlecenie osobno umowy o pracę
3. Przy czym na umowy zlecenie Pracodawca nadal będzie dostawał środki tj. od września 1600 zł brutto brutto na etat
4.Pogląd że rozporządzenie jest mniej ważne od ustawy i nie musi być stosowane jest nieprawdziwy . Jest zapewnienie MZ że zapisy  ujęte w Rozporządzeniu będą musiały być stosowane. Zapisy są zawarte w rozporządzeniu ze względu na szybszy czas procedowania .
5. Pomimo szybkiego procedowania czas na wypłatę przyznanych środków Pracodawca ma wydłużony co może spowodować opóźnioną wypłatę ale będzie ona wypłacana z wyrównaniem od września 
6. Wg. zapisów Porozumienia każda pielęgniarka i poł. od 1 września 2018r musi otrzymać 1100 zł podwyżki do pensji zasadniczej , jest to oczywiście tylko przesunięcie środków 'zembalowych wypłacanych jako dodatek W przypadku naszego szpitala jest to jednak korzystny zapis. Szpitale które nie miały tak jak my  sztucznie zaniżonych pensji podstawowych i dostały 'zembalówkę do grupy będą mieć w obecnej chwili mniejsze podwyżki ale sumarycznie i tak otrzymały większe podwyżki
Przykłady:( zapis jest nie mniej niż czyli więce może być )
W najgorszym wypadku otrzymamy  do grupy : do tej pory z 'zembalówki" 300 zł i od lipca 100 zł = 400 zł  Pracodawca przekazał ... czyli 1100- 400 = 700 zł.
Od września przekazana przez NFZ kwota na każdą piel i poł to 1600 brutto brutto.w naszym przypadku minimum jakie musimy otrzymac do pensji zasadniczej to700 zł.
Pomijam na chwilę obecną .kwestię podbierania z dodatku na niektóre pochodne .
7. oczywiście 700 zł do podstawy dla starszej pielęgniarki to kwota brutto brutto wyższa niż 1600 zł  ale zapisano  średni wskażnik na pochodne dla Pracodawców na ten cel które będą oni otrzymywać w aneksach do umów o które będą wnioskować do.NFZ ,Otrzymane  środki są  zapisane w Rozporządzeniu. (wzrost o 274 mln zł w tym roku , w przyszłych o wiele więcej) Pracodawca nie może więc w tym momencie powiedzieć tak jak mówił przy słynnej ustawie" 203" że nie ma środków .
8. Osoby z niską podstawą  zatrudnione w naszym szpitalu pracujące na jedną zmianę nie wykorzystają przy podwyżce o 700 zł pełnej kwoty 1600 zł brutto brutto Pracodawca jest więc również w tym przypadku zobowiązany wyrównać im do tej kwoty.
9.  OZZPIP ma  stanowisko MZ odnośnie tego na jakie skutki Pracodawca mógł do tej pory pobierać środki "zembalowe" . Będziemy oczywiście nadal starać się o rozliczenie się z przysługujących każdej pielęgniarce kwoty wiedząc na jakie pochodne Pracodawca podbierał pieniądze (czy tylko na te wymienione w interpretacji Ministerstwa.
10. Zasada równego podziału środków na każdą piel i poł.w przypadku nie zawarcia ze Związkiem zrzeszającym wyłącznie pielęgniarki i położne lub w przypadku jego braku opinii Okręgowej Rady PIP. jest nadal zachowana.
11. Nadal nie ma ograniczenia wypł. środków do jednego etatu (max 2)
12. Od 2019r kolejna podwyżka 100 zł do podstawy
13. Od 2020r uwolnienie kwoty bazowej z 3900 zl na średnią w gosp.nar,
To są najważniejsze punkty omawiane na spotkaniu.Nie wszystkie szczegóły możemy publikować więc zainteresowani członkowie naszego związku mogą się kontaktować indywidualnie.
Pozostałe punkty Porozumienia
-normy zatrudnienia w trakcie uzgodnień narazie nie mnie niż 0,6 pielęgniarki / łóżko w oddziałach zachowawczych
0,7 na zabiegowych itd
-6 dni urlopu szkoleniowego 
dopłata dla studentów pielęgniarstwa ale tylko w tych uczelniach które zawnioskują o środki na ten cel
-zapewn środków jednakowych dla wszystkich piel POZ niezależnie od punktów
-negocjacje odnośnie piel zatrudnionych w DPS itp., które nie są objęte podwyżką (przesunięcie finansowania na  NFZ)

zachowano oryginalną pisownię

źródło: ozzpip.dt.pl


UWAGA!!! Wszystkich zapraszam do członkowstwa w nowej grupie na facebooku o nazwie: 

Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

Bez jakieś spinki wspominamy dobre stare czasy... Szukamy starych znajomości...

Zamieszczmy zdjęcia, które są dla nas ogromną pamiątką...

W tej grupie czuje się bardzo dobrze... Zdjęcie profilowe grupy, to klasa z Liceum Medycznego w Poznaniu na ulicy Szamarzeskiego. Rocznik 78-83. Na schodach przed szkołą. Stoję tam jako pierwszy od prawej... Mogę na to zdjęcie patrzeć godzinami... Myśleć co los przyniósł naszej klasie... 

Bardzo dziękuje za zamieszczone zdjęcia. Wielu myśli z nas tak samo... 

Zapraszam...

Mariusz Mielcarek 

Komentarze użytkowników

#1  2018.08.05 21:40:47 ~lic piel.

Pielęgniarki z DPS czekają.

#2  2018.08.05 23:49:00 ~anna

Czy pielęgniarki szczepienne tez dostana bo teraz nie dostają,pisałam do Zwiazkow do Warszawy otrzymałam wymijajaca odpowiez.

#3  2018.08.06 04:19:35 ~Ala

Pielęgniarki z DPS są traktowane jako osobny "gatunek"-ten gorszy,i nigdy nie otrzymają takich podwyżek jak pielęgniarki ze Szpitala.Nikt im nie pomaga,zostały pozostawione same sobie.

#4  2018.08.06 05:59:03 ~Do 1,3

Właśnie, tylko "czekają". Czekanie nic nie da. W wielu DPS pielęgniarki przestały czekać i zaczęły działać, skutecznie - utworzyły grupowe praktyki pielęgniarskie i zawarły kontrakty z NFZ na pielęgniarską opiekę długoterminową domową. Stały się przez to podmiotem medycznym niezależnym od lokalnego samorządu - otrzymują m. in. z NFZ "zembalowe". Pisałam o tym odpowiednio wcześniej, obiecywałam udzielenie informacji czy pomocy w tym zakresie ( jestem "długoterminówką" ) - moje wpisy nie były nawet komentowane. Zamiast próbować coś robić koleżanki wybrały "czekanie". Na dziś "musztarda po obiedzie" - umowy z NFZ zawarte są do połowy 2022 roku, po tym okresie kolejne kontraktowania. Polecam zapoznanie się z tekstem - http://woipip.pl/wp-content/uploads/2017/02/20161212102103.pdf

#5  2018.08.06 08:12:15 ~pielęgniar

Zrównane z tymi po liceum bez matury ! Co te panie po liceum sobie wyobrażają były studia licencjackie bezpłatne były specjalizacje bezpłatne i co nie chciało się tracić czasu i uczyć i co jeszcze chcą,czy chcą zabrać jeszcze grosz tym po magisterce co nie dostały nic

#6  2018.08.06 08:25:49 ~Piel

Do #5 Przestań się czepiać pielęgniarek po LM taki był tok kształcenia lata temu. 30 lat temu nikt nie myślał o studiach, to w czasach dzisiejszych dopiero zaczyna się uważać , że każdy powinien mieć stidia. I co z tego jak dla młodzieży i tak nie ma pracy. Dzięki starszym Paniom pielęgniarkom wiele się uczymy. Ja im chylę czoła. W szkole nauczyli mnie tylko teorii i nic poza tym.

#7  2018.08.06 09:32:42 ~Lucyna Łop

Jestem pielęgniarką po liceum i po licencjacie pomostowym bezpłatnym. Uważam, że jest ok, że pielęgniarki z tytułem mgr powinny zarabiać więcej, ponieważ poniosły trud nauki i finansowy. W każdym innym zawodzie, ten kto ma wyższe wykształcenie zarabia więcej. Dodatkowo, medycyna jest jedną z dziedzin najszybciej rozwijających się. Nie podoba mi sie, że nowopowstała grupa " Jestem pielegniarką po LM i SM." próbuje dzielić środowisko pielęgniarskie, pod przykrywką wspomnień. Środowisko podzielone jest słabe i to wykorzystają rzadzący☹.

#8  2018.08.06 10:32:37 ~Tomek

Zus straszy kontrolami zwolnień . Dlaczego nie skontrolowal wszystkich pielęgniarek które w tym samym czasie poszły na chorobowe. Mam firmę jednoosobowa jak zachowuje to zaraz mam kontrolę z zusu a one nie.Dlaczego!

#9  2018.08.06 11:52:57 ~Mirek

W końcu już sam nie wiem, bo członkowie Porozumienia Zielonogórskiego twierdzą,w wewnętrznej korespondencji, że w Projekcie z dnia 26.07. nie ma słowa o pielęgniarkach praktyki, szczepień, a jedynie że dotyczą „również pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarek lub higienistek szkolnych udzielających świadczeń w środowisku nauczania i wychowania oraz położnych podstawowej opieki zdrowotnej udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna."

#10  2018.08.06 12:51:07 ~!

No tak ,teraz okazuje się , że nie 1100 do grupy tylko nie mniej niż 700, nic na tym nie zyskamy a może i stracimy OSZUSCI !

#11  2018.08.06 13:16:00 ~beata

Ja dostalam do zasadniczej przez 2 lata 150zl mam obecnie zasadnicza 2230 po 20 latach pracy ile dostane we wrześniu bo się pogubilam

#12  2018.08.06 14:09:25 ~do Beaty

Nie więcej niz 800 zł ,no i oczywiście zero dodatków .

#13  2018.08.06 15:13:11 ~Do11,12

Autorka komentarza #12 pisze kompletne bzdury. Przy założeniu, że Twoja podwyżka o 150 zł była z "zembalowego" dostaniesz 950 zł do wynagrodzenia zasadniczego + dodatki naliczane z tego wynagrodzenia. Jeżeli nie masz dodatków za noce , święta czy stażowe pozostałe ok. 172 złote pozostanie Ci jako dodatek brutto.

#14  2018.08.06 15:28:27 ~podwyżki

U nas z zakładzie mamy podać stan zatrudnienia, z informacji NFZ wynika, że ostatnia transza tak jak do tej pory.

#15  2018.08.06 15:41:20 ~do13

Zakładając,że dyrektor zechce dać więcej niż musi ,ale tego bym się nie spodziewała.

#16  2018.08.06 16:33:29 ~Do#15

Tyle co w komentarzu #13 dyrektor właśnie dać musi - bez względu na to czy chce czy nie (choć pewnie chciałby nie chcieć).

#17  2018.08.06 16:42:07 ~Do#14

To nie tylko u Was - każdy podmiot mający umowę z NFZ musi podać w terminie do 15 sierpnia stan zatrudnienia na dzień 1 sierpnia. To umożliwi otrzymywanie od 1 września dodatku"zembalowego" w wysokości 1600 zł/etat co zostanie wykorzystane do podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego o 1100 zł. Nie będzie zatem kolejnej transzy jako dodatku.

#18  2018.08.06 19:17:17 ~przeciw

Socjalizm pełną parą. CO komu to tego ze chcę pracować na 16 etatach. Wara, to moje prawo. Najlepiej wprowadzić nakaz pracy tylko na jednym etacie, ale dla komunistów (ale jak pamiętam to się nie sprawdziło)

#19  2018.08.06 19:56:52 ~Do18

A bierz i 30 etatów,tylko czy Ty faktycznie wtedy pracujesz,czy tylko fizycznie jesteś? To duża różnica.

#20  2018.08.07 07:04:51 ~Do#18

Tak narzekasz na ten socjalizm a sama wybiórczo realizujesz pochodzące z tamtych czasów hasło - "czy się stoi , czy się leży to wypłata się należy"

#21  2018.08.07 07:27:43 ~Anka

Do 18 Nie pracujesz tylko przychodzisz na stanowisko pracy. Śpisz w dzień w każdej pozycji i na każdym miejscu gdzie usiądziesz . W nocy śpisz od 22 15. A przy dyzurach w dwie pielęgniarki na nocy tak jak u mnie- otwierasz oczęta o 6 00 bo musisz wcześnie wyjść do następnej "pracy"! Niegodzenie się na taki układ z mojej strony i rozmowa z przelozoną NIC nie dały ! To ja jestem be (i wszystkie moje koleżanki pracujące! na 1 etacie)- bo nie ma pielęgniarek i dyrekcja musi je zatrudnić. I w ten sposób mamy przerąbane i harujemy za takie na 16 etatach. Potrafisz patrzeć na siebie w lustrze? a przepraszam -nie masz czasu patrzeć bo masz 16 etatów!

#22  2018.08.07 07:32:13 ~do 18

Socjalizm nie dawał wyboru,teraz wybór jest,a ograniczeni nie potrafią z niego skorzystać i biorą co najgorsze.Wieloetatowość w pielęgniarstwie to po prostu przejaw totalnej głupoty.

#23  2018.08.07 10:11:32 ~Do#21

Rozmowy z przełożoną nie pozostawiają żadnych śladów. Są a jakoby ich nie było. Proponuję formę pisemną - pisma, informacje w raportach. Nie będzie to donosicielstwo a tylko dbanie o pacjentów, siebie i koleżanki.

#24  2018.08.07 16:56:49 ~do 18

Ale prostactwo i pazerstwo - a gdzie jakość opieki, rozmawiałam z taką jedną ostatnio przemęczoną pielęgniarką (moja wizyta u rodziny) to zasypiała, nie dało się z tą osobą porozmawiać logicznie no i woń potu, brr!

#25  2018.08.07 16:57:20 ~ja

Do 24 zgadza się!

#26  2018.08.07 16:59:27 ~Piel.

Do 22 co za głupek porównuje socjalizm i pazerną harówkę w szpitalu - gdzie odpowiedzialność ? I trzeba takim głupkom niestety - ale życzyć rozpadu rodziny i utraty zdrowia bo tak to wychodzi!

#27  2018.08.07 17:00:51 ~od 26

Post kieruję do 18 oczywiście - nie do 22 przepraszam za pomyłkę :)

#28  2018.08.07 17:01:44 ~do 18

Wara jak ty piszesz jak prostaczka - skąd ty?

#29  2018.08.07 17:05:08 ~piel.

Do 11 pensja 2230 jak u szatniarki znajomej - jak pielęgniarki mogły się godzić na takie pensje ? Czy tak trudno o rozum i odwagę?

#30  2018.08.07 17:05:39 ~Piel.

Do 24 zgadza się miałam to samo

#31  2018.08.07 22:28:17 ~Gosia

Do #29- ja mam lepsze info ! Od lipca podwyżka i teraz 2140 brutto ! Miasto niedaleko Katowic ! Szpital. Harówka na oddziale ! Ile będzie zembalowego do grupy - nie wiadomo. Ja podziekowałam za taki wyzysk. Reszta cicho siedzi!

#32  2018.08.08 09:44:21 ~pielęgniar

Pielęgniarki z DPs TO PŁACĄ SAMORZĄDY Z PRYWATNYCH ŚRODKÓW ,WIĘC PODWYŻKI NIE

#33  2018.08.08 10:47:49 ~Do#32

Samorządy nie mają prywatnych pieniędzy - są to pieniądze publiczne, z naszych podatków. A to, że podwyżek w DPS zgodnie z porozumieniem nie będzie to prawda - nie można włączyć "zembalowego" do zasadniczej ponieważ go nie ma.

#34  2018.08.09 08:01:47 ~nurse

Od września będzie po staremu czyli 4 transza zębalowego obok podstawy ponieważ 1100 do podstawy zostało zapisane w porozumieniu ,nie ma na razie podpisanego rozporządzenia -byłam w kadrach i tyle dowiedziałam się od pani kadrowej,musimy poczekać na rozporządzenie, generalnie nic nie zyskam nic nie stracę ale wole mieć te pieniądze w podstawie niż obok:)