"Utracony zarobek" czyli Związek Powiatów Polskich wypowiada się w sprawie "wprowadzenia płatnego 6-dniowego urlopu szkoleniowego" zapisanego w porozumieniu pań w czepkach z ministrem.

Porozumienie pań w czepkach z ministrem 2018


UWAGA!!! Nowa grupa na Facebooku:

Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

Grupa utworzona w celu integracji pielęgniarek absolwentów: Liceum Medycznego oraz Medycznego Studium Zawodowego. Może odżyją dawne znajomości? Grupa  ma także na celu przeciwdziałanie deprecjacji absolwentów ww. szkół w regulacjach prawnych dotyczących wynagradzania oraz kompetencji zawodowych pielęgniarek. Mamy swoje lata ale bezcenne doświadczenie oraz umiejętności!

Zapraszamy do członkowstwa w grupie: Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

 


 


Stanowisko
Związku Powiatów Polskich
w sprawie sytuacji w służbie zdrowia
Warszawa, 3 sierpnia 2018 roku

Związek Powiatów Polskich z rosnącym niepokojem obserwuje kolejne skrajnie nieodpowiedzialne działania Ministra Zdrowia, które w swojej konsekwencji mogą doprowadzić do dalszego zadłużania się podmiotów leczniczych, w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwienia prowadzenia działalności leczniczej, a w konsekwencji do pogorszenia jakości i dostępności świadczeń dla pacjentów.

Ponownie, bez jakiejkolwiek konsultacji z podmiotami leczniczymi oraz ich podmiotami tworzącymi, zawarto porozumienie z kolejną grupą zawodową (porozumienie z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych z 9 lipca 2018 r.) bez analizy czy podmioty lecznicze udźwigną skutki obietnic złożonych przez Ministra Zdrowia.

Związek Powiatów Polskich stoi na stanowisku, że pielęgniarkom należą się warunki pracy i godziwe wynagrodzenie adekwatne do zakresu obowiązków i stopnia odpowiedzialności za wykonywaną pracę.

Jednocześnie jednak nie możemy zgodzić się na przerzucanie na podmioty lecznicze wieloletnich zaniechań w zakresie adekwatnego do potrzeb finansowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zwracamy uwagę, że gdyby nie bierność i niemoc kolejnych ministrów zdrowia w zakresie poprawy sytuacji publicznej służby zdrowia, dzisiejszej eskalacji roszczeń pracowniczych udałoby się uniknąć.

Tymczasem obecne działania Ministra Zdrowia nie dość, że nie rozwiązują systemowo żadnych problemów, to mają charakter typowych działań podejmowanych ad hoc, służących wyłącznie uspokojeniu nastrojów społecznych, a które w dalszej perspektywie skutkować będą zgłaszaniem żądań płacowych przez kolejne grupy zawodowe. 

(...)

W odniesieniu do wprowadzenia płatnego 6-dniowego urlopu szkoleniowego oczekujemy wprowadzenia zasady, że koszty wynagrodzeń za czas urlopów będę refundowane podmiotom leczniczym przez płatnika lub będą one traktowane jako tzw. utracony zarobek, który wpłacał będzie płatnik. 

źródło: Zwiazek Powiatów Polskich 


Dyskusja w Sejmie: Grupy zawodowe w zakładach pracy są oburzone i prawdopodobnie dalej będą oburzone, jeżeli bowiem dostały pielęgniarki, dostali ratownicy medyczni, którzy nadal są niezadowoleni, bo chcą mieć tak, jak pielęgniarki, jeżeli dostali rezydenci, i to jest tak bardzo duży wzrost…

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 7 czerwca 2018 roku

Poseł Elżbieta Gelert (PO):

Grupy zawodowe w zakładach pracy są oburzone i prawdopodobnie dalej będą oburzone, jeżeli bowiem dostały pielęgniarki, dostali ratownicy medyczni, którzy nadal są niezadowoleni, bo chcą mieć tak, jak pielęgniarki, jeżeli dostali rezydenci, i to jest tak bardzo duży wzrost… Przepraszam, bo nie mogę się skupić.

Jeżeli – jak mówię – dostają poszczególne grupy zawodowe, a inne pozostają, to powiem państwu, że to niezadowolenie na pewno będzie narastać.
Uważam, że tą sprawą należałoby się zająć osobno. I nie może minister zajmować się wyłącznie jedną grupą zawodową. Zresztą nie podpisał nadal porozumienia z rezydentami, ale jeśli podpisze z rezydentami, to za chwilę będą specjaliści, którzy w tej chwili zarabiają mniej niż rezydenci. Rezydent ma zarabiać 5 tys. zł w przyszłym roku – od 2019 r. – w trzecim roku specjalizacji, a według najniższych grup lekarz specjalista zarabia 4959 zł, czy ileś. To chyba przede wszystkim nie trzyma się żadnej logiki.

A odnośnie do tych korekt, o których państwo już tu mówili, to owszem, następują korekty waszego myślenia o sieci szpitali i o szpitalach różnych poziomów, i rozpoczyna się od tego, że tu damy 1,2 za to, tu damy 1,2 za to, temu poziomowi szpitali damy 1,2, a temu, kto wykonuje takie usługi, też damy 1,2. Szpitale onkologiczne dostają wskaźnik przeliczeniowy 1,2, ale te, które wykonują część tych samych usług, już nie dostają tego wskaźnika 1,2. I tak jest w każdym momencie. To wszystko jest więc dalej rozchwiane, bo na początku trzeba powiedzieć, że to ma być tak finansowane, a nie zmienia się tego ciągle w trakcie, chyba w zależności od tego, który akurat z konsultantów ma u państwa większe przebicie. 

Dziękuję bardzo.

źródło: stenogram posiedzenia komisji


 

UWAGA!!! Wszystkich zapraszam do członkowstwa w nowej grupie na facebooku o nazwie: 

Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

Bez jakieś spinki wspominamy dobre stare czasy... Szukamy starych znajomości...

Zamieszczmy zdjęcia, które są dla nas ogromną pamiątką...

W tej grupie czuje się bardzo dobrze... Zdjęcie profilowe grupy, to klasa z Liceum Medycznego w Poznaniu na ulicy Szamarzeskiego. Rocznik 78-83. Na schodach przed szkołą. Stoję tam jako pierwszy od prawej... Mogę na to zdjęcie patrzeć godzinami... Myśleć co los przyniósł naszej klasie... 

Bardzo dziękuje za zamieszczone zdjęcia. Wielu myśli z nas tak samo... 

Zapraszam...

Mariusz Mielcarek 

Komentarze użytkowników

#1  2018.08.07 06:25:24 ~@

Srał ich pies

#2  2018.08.07 16:30:47 ~pelka

To panowie wyskakujcie z nagród by ratować swoje swoje szpitale!

#3  2018.08.07 16:59:30 ~pielęgniar

Pielęgniarki po liceum mieli możliwość za darmo skończyć licencjat i specjalizacje- a czemu z tego nie skorzystali przecież za to płaciła Unia .

#4  2018.08.07 17:53:50 ~do 3

6dni starczy co najwyżej na konferencje lub mały kurs, a nie 1rok pomostówki lub 2 lata specjalizacji. Za konferencje i wszystko inne i tak zapłacą same, jedyne co im dają to ustawowy dzień wolny w czasie gdzie nie ma personelu i łatwego zastępstwa i to ich boli.

#5  2018.08.07 18:02:57 ~do 3 pielę

Czy ty wiesz o czym mowa w tym poście ? Przeczytaj ze zrozumieniem , a później komentuj z sensem.

#6  2018.08.07 18:15:34 ~Do#5

Nie przejmuj się #3. Autorka to pewnie licencjatka po rocznych studiach. Wybacz jej, wszak nie wie co pisze.

#7  2018.08.07 18:24:56 ~do 6 pielę

Jakikolwiek byłby temat artykułu koleżanki wracają nagminnie do sprawy wykształcenia. Ja też uważam, że jest to bardzo ważna kwestia w naszym zawodzie. Ale studia i specjalizacja zrobiona 20 lat temu nie czyni mnie mądrzejsza, muszę i tak się doszkalać sama w swoim zakresie. Te 6 dni pozwoli mi na udział w interesujących mnie konferencjach , jeżeli będzie mnie na nie stać, żaden zakład pracy nie kwapi się aby opłacać konferencje. Owszem raz na 2 lata można się starać o dofinansowanie z IP, nas nie sponsorują firmy farmaceutyczne.

#8  2018.08.07 18:30:24 ~pielęgniar

A pracodawcom chodzi o to, że jest to 6 dni dodatkowego urlopu za który będą musieli zapłacić- jeżeli zostaną spełnione warunki jego przyznania.

#9  2018.08.07 18:48:21 ~piguła47

Nie wierzę w to co czytam. Cokolwiek bym nie robiła, to robię to po to aby zwiększyć swoją świadomość i dowiedzieć się czegoś nowego. A to czy mam skończone LICEUM MEDYCZNE, licencjat czy magisterkę jest nie istotne. Czytam i szkolę się po to, aby w pracy mieć poczucie swojej wartości i przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo pacjenta. Na pracodawców nie ma co liczyć, oni chcą tylko gotowe papierki.A poza tym szkoda pielęgniarek mądrych, które na zmianie dostają tylko zlecenia , bo dyżurny lekarz ma nas za guły, ale gdy potrzebuje pielęgniarek do pomocy to wtedy na nas się opiera. I nie istotne jest wykształcenie.

#10  2018.08.07 19:34:45 ~PIEL

Najlepiej jak pracodawcy sami, już teraz, zaczną wymyślać reklamy , dlaczego właśnie w ich szpitalu pielegniarka ma podjąć pracę. 6 dniowy płatny urlopik, jako wisienka na torcie do urlopów szkoleniowych i innych refundacji będzie bonusikiem. Dzisiaj w TVN mowili, że rosną żądania spoleczne i już pielegniarki wywalczyły sobie podwyżki. Za te klamstwa i hejty na każdym kroku będziecie płacić wszyscy niebawem słone rachunki w każdej postaci. A ja spokojnie ku emeryturze , a dla swojej rodziny jestem opoką.

#11  2018.08.07 23:24:07 ~do 10

W Europie tak to wygląda: benefity, zwroty za dojazdy, dodatki jak ktos mieszka w centrum gdzie zycia jest drozsze itd itd

#12  2018.08.08 07:35:32 ~Ja

Moze przestanmy pracowac, bardzej to sie oplaca, Rafalska da 1000 zl.W Polsce trzeba lezec I czekac na pieniadze, a nie przejmowac sie Praca .

#13  2018.08.08 12:43:31 ~a_

Związek Powiatów Polskich niech się zajmie w swoich gminach, miastach i miasteczkach: kanalizacją, dbałością o czyste powietrze, infrastrukturą rekreacyjną dla mieszkańców itp, itd. -tak będzie lepiej dla wszystkich, dla pielęgniarek też. W tym kraju każda z d*py wyrwana instytucja, każdy dyrektor i wszyscy pacjenci tradycyjnie są przyzwyczajeni, że pielęgniarka ma pracować za minimalne wynagrodzenie i brońboże nic ponadto! Nauczyciele mają od dawien dawna urlop szkoleniowy 3 tyg. i oczywiście płatny i nawet taki twór jak związek powiatów polskich /celowo mała litera/ uważa że to jest ok, natomiast robi się wielkie halo przy 6 dniach urlopu dla pielęgniarek. Tak nas widzi to przypadkowe społeczeństwo i uczcie się koleżanki- na tym przykładzie też.

#14  2018.08.08 16:47:49 ~do#10

Czy nie szkoda, że ta telewizja w 2011 r. nie opowiedziała jak realizowane są przez państwo zapisy dotyczące praktyki pielęgniarskiej w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z 1996 r. , a jak tej powstałej 2011 r. oraz co one odbierają a co dają rzeczonej praktyce ?

#15  2018.08.08 17:22:20 ~!

Co to za twor ten związek powiatów polskich, może ktoś wie co dobrego czyni dla społeczeństwa?

#16  2018.08.10 03:51:48 ~Do#15

To - "Ni pies ni wydra, coś na kształt świdra" - jak mawiał klasyk tow. Gomułka

#17  2018.08.10 21:08:50 ~U

Po przeczytaniu to co nap.13 twierdzą że.tz. Z .P.P powinien zainteresować się nierównym traktowaniem obywateli Polski .Jedni mimo 3 miesięcy płatnego urlopu wypoczynkowego jeszcze 3 tyg.płatnego szkoleniowego ,a innym to się 6 dni żałuje mimo że ci drudzy urlopu wyp. 26 dni w roku często nie mogę wykorzystać bo nie ma kto pracować.Nie wspomnę o płatnych rocznych urlopach na poratowanie zdrowie.(trzech w czasie całej kariery zawodowej ).Z naszych podatków pokrywa się koszty tych nadmiernych przywilejów,a kiedy my pielęgniarki miałybyśmy mieć 6. DNIOWY płatny urlop szkoleniowy to wielkie larum.

#18  2018.08.13 15:05:05 ~Lola

Jak czytam co niektóre komentarze,to normalnie mi wstyd! Co to pisownia "pielęgniarki mogli"? No szok! Niektóre komentarze ni przypiął ni przyłatał , a już te napastliwe komentarze pań z "wyższym" są nie na miejscu i nienajlepiej świadczą o piszących.Bo co? Jak odejdą te po LM i SM, to osiągnięcie finansowe eldorado? Bo wtedy wszystkie zostaniecie oddziałowymi i.przełożonymi? Przecież problem jest w ogólnym braku pielegniarek.Ma rację jedna z koleżanek,że każdy temat kończy się na wykształceniu.

#19  2018.08.13 22:03:08 ~a_

W naszym zawodzie nie ma żadnej ścieżki awansu, po prostu jesteśmy pielęgniarkami i tyle. Niestety też nie oparłaś się pokusie i pojechałaś o wykształceniu.

#20  2018.08.14 11:57:21 ~Do#19

Nie bądź taką pesymistką. Patrz przykłady - Ptok, Małas, Krynicka, Szczypińska "izbianki i związkówki" regionalne , że już o Józefie Szczurek - Źelazko nie wspomnę. Kariera się zatem i przed Tobą może otworzyć.