W dniu 22 lutego odbyło się spotkanie władz samorządu pip z przedstawicielami ministerstwa zdrowia i NFZ. Temat: warunki umów w poz.

1 min czytania
Aktualności

Strona samorządowa zwracała uwagę, na jej zdaniem niesprawiedliwy podział środków finansowych na poz. Tzw. obowiązujący parytet 'jest bardzo krzywdzący dla pielęgniarek i położnych, gdyż 25,5% środków jest do podziału dla 3 świadczeniodawów tj. pielęgniarki POZ, położnej POZ, i pielęgniarki szkolnej. Jako samorząd nadal stoimy na stanowisku by  pielęgniarki i położne POZ miały 30 % udział w środkach przeznaczonych na POZ’.

Władze samorządu podnosiły sprawę braku współpracy lekarza poz z pielęgniarkami i położnymi środowiskowo/rodzinnymi.

Wskazywały również, na sprawę braku programów profilaktycznych, które były by skierowane wyłącznie do pielęgniarek i położnych poz.

Postulowano zmiany dotyczące definicji nocnej i świątecznej ambulatoryjnej i wyjazdowej opieki oraz kwalifikacji personelu, ale te propozycje nie znalazły akceptacji przedstawilieli NFZ.

Dyskutowano również w sprawie wzorów deklaracji wyboru. Postulowano uproszczenie druku deklaracji wyboru. Zdecydowanie przedstawiciele samorządu odrzucili propozycję przyjęcia jednego wzoru druku deklaracji dla wszystkich świadczeniodawców poz. 

NFZ zadeklarował ustalenie zakresu zadań realizowanych w gabinecie zabiegowym oraz potwierdził, że 'koszt funkcjonowania gabinetu zabiegowego jest kosztem lekarza POZ’.

Strona samorządowa 'podniosła kwestię kategorii szkół i zastosowania wskaźników. Niemal w każdej klasie są  uczniowie niepełnosprawni uczący się w klasach szkół zakwalifikowanych do I i II typu. Za tych uczniów pielęgniarki nie otrzymują wskaźnika 1.4.  Fundusz będzie stosował wyższy wskaźnik pod warunkiem, że w statucie szkoły zapisane będzie, że w szkole typu I lub II uczą się uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności. MEN powinno zadbać o taki zapis w ustawie.’

Mariusz Mielcarek

żródło informacji: notatka ze spotkania w Centrali NFZ zespołu ds. negocjowania warunków umów w podstawowej opiece zdrowotnej w dniu 22.02.2007r. – www.izbapiel.org.pl

Zobacz również:

Udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie kompetencji pielęgniarki/ położnej środowiskowej- rodzinnej, środowiska wychowania i nauczania – regulacje prawne.

NFZ – kontrakty 2007/2008 

Zakres Zadań Pielęgniarki i Położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Zadania Pielęgniarki Szkolnej 

 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - tematy aktualnego wydania.

2 min czytania
Kwietniowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Komentarze