Pielęgniarka z licencjatem – współczynnik pracy podnieść do 0,73.

2 min czytania
Aktualności


Pielęgniarki z tytułem licencjata w siatce płac

Interpelacja w sprawie prac nad nowelizacją przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Szanowny Panie Ministrze,

zgodnie z wprowadzonymi regulacjami od 1 lipca br. zarobki pielęgniarek i położnych zostają zwiększone co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym danej pielęgniarki lub położnej [1].

Wprowadzona zmiana, pomimo iż podnosi pensje w tej grupie zawodowej, nadal nie uwzględnia w pełni problemu wynagrodzeń pielęgniarek bez specjalizacji, które uzyskały tytuł licencjata na studiach pomostowych. Współczynnik pracy pielęgniarek znajdujących się w tej grupie wciąż jest najniższy i wynosi 0,64, co w ich opinii nie koreluje ze zdobytym przez lata pracy doświadczeniem zawodowym oraz stażem.

Problem ten, wraz z sugestią zaszeregowania pielęgniarek bez specjalizacji ze z zdobytym licencjatem pomostowym do współczynnika pracy 0,73, poruszyłem w przesłanej kilka miesięcy temu do Pana Ministra interpelacji nr 2990. W odpowiedzi otrzymałem następujące wyjaśnienia: „Minister Zdrowia na forum Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia zadeklarował, że podjęta zostanie w ramach tego ciała dyskusja nad nowelizacją przepisów ustawy 8 czerwca 2017 r. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju rozmowy te, i idące za nimi ewentualne prace legislacyjne nad zmianą ustawy, podjęte zostaną w najbliższym możliwym terminie po zakończeniu stanu epidemii. Zgodnie z deklaracją Ministra Zdrowia w trakcie dyskusji z reprezentatywnymi partnerami społecznymi brane będą pod uwagę wszystkie postulaty dotyczące podwyższania najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych".

W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy obecnie toczą się rozmowy bądź trwają prace związane z nowelizacją przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych? Jeśli nie, to kiedy planowane jest rozpoczęcie tego typu rozmów/prac?

2. Czy w niniejszych rozmowach (bądź też pracach) dotyczących zmian ww. ustawy poruszana jest także kwestia podniesienia współczynnika pracy pielęgniarek bez specjalizacji, które uzyskały tytuł licencjata na studiach pomostowych?

[1] Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

źródło: sejm.gov.pl
Wybrała: Daria Hoffa

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8989 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
Komentarze