Pielęgniarki – płatny urlop dla poratowania zdrowia.

2 min czytania
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych
Pielęgniarki – płatny urlop dla poratowania zdrowia.

 PŁATNY URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA

Szanowne Koleżanki i Koledzy, zjednoczmy się w tej petycji!

Zdrowie, jakie tracimy w pracy dla innych, powinno być rekompensowane.

Jako organizacja staramy się realnie zmienić przyszłość naszego środowiska. Tylko wówczas, jeżeli razem, wraz z rodzinami i wszystkimi, co popierają nasze postulaty, zbierzemy odpowiednią liczbę podpisów, mamy szansę, by nas zauważono!

Uprzejmie prosimy o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

PETYCJA – Ochrona zdrowia pracujących pielęgniarek i położnych

My, niżej podpisani, w trosce o przyszłość polskiego pielęgniarstwa i położnictwa oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, zgodnie z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny pracy (Do chorób związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe)

POSTULUJEMY:

– rozszerzenie listy chorób zawodowych o jednostki wynikające z obciążeń doświadczanych w pracy pielęgniarki i położnej, 

– wprowadzenie dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych płatnego urlopu na poratowanie zdrowia, – zapewnienie opieki psychologicznej.

Z racji wykonywania zawodu bardzo obciążającego fizycznie i psychicznie grupa zawodowa pielęgniarek i położnych zmaga się z wieloma poważnymi dolegliwościami i chorobami. Pojawiają się choroby zwyrodnieniowe, przepukliny, choroby układu krążenia, żylaki, zakażenia szpitalne, zaburzenia snu, choroby tarczycy, podrażniona skóra od środków dezynfekcyjnych, choroby układu oddechowego (wdychanie gazów na blokach operacyjnych), trudności z zajściem w ciążę oraz trudności z jej utrzymaniem.

Codzienny kontakt z chorymi zakaźnie, z niebezpiecznymi narzędziami czy z promieniowaniem jonizującym także stwarza ryzyko poważnych zmian stanu zdrowia w środowisku pielęgniarskim. Środowisko pielęgniarskie i położnicze narażone jest też na problemy zdrowia psychicznego, które związane są bardzo często z przepracowaniem, niemal codziennym kontaktem z cierpieniem i śmiercią chorych, z postępującą roszczeniowością pacjentów i ich rodzin, co skutkuje wypaleniem zawodowym oraz mobbingiem doświadczanym w miejscu pracy. Wszystkie wymienione wyżej zagrożenia potwierdzone  są przez badania naukowe wielu autorów, a także Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wprowadzenie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia zapobiegnie dalszemu pogarszaniu zdrowia personelu pielęgniarskiego i położniczego, czego skutkiem będzie możliwość pracy zawodowej w dłuższej perspektywie. Natomiast rozszerzenie listy chorób zawodowych umożliwi godne życie osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą już pracować.

Podpisz petycję… Ochrona zdrowia pracujących pielęgniarek i położnych

artykuł pochodzi z czerwcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze