Pielęgniarki – pozew zbiorowy. Skutkiem działań ministra.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – pozew zbiorowy. Skutkiem działań ministra.

Pielęgniarki absolwentki LM i SM w nowej siatce płac

Na wstępie należy podkreślić, że pielęgniarki i położne absolwentki LM oraz SM posiadają wykształcenie zawodowe równoważne z pielęgniarkami posiadającymi tytuł zawodowy licencjata.

Jest to oczywista oczywistość, zwłaszcza w kontekście dyrektywy 2005/36/WE.

Dla pełniejszego obrazu w omawianym zagadnieniu zacytuję poniżej wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa zdrowia.

Równoważne tytuły w kontekście aktualnie obowiązujących przepisów prawa – pielęgniarka, licencjat pielęgniarstwa

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 8 maja 2019 roku.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

(…) Szanowni Państwo, jak państwo wiecie, w systemie opieki zdrowotnej mamy pielęgniarki, które były kształcone w różnych systemach. Są pielęgniarki, które ukończyły studia drugiego stopnia, studia magisterskie, i one są tutaj zdefiniowane jako osoby uprawnione bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu do udzielania świadczeń w zakresie pielęgniarstwa w środowisku nauczania i wychowania. Zatem od pielęgniarki z dyplomem magistra nie wymagamy, aby posiadała dodatkowe kwalifikacje uzyskane w trybie szkolenia podyplomowego, np. specjalizację i kursy. Wystarczy dyplom magistra pielęgniarstwa. W przypadku pozostałych pielęgniarek, które są kształcone w różnych systemach, bo państwo pamiętacie, że kształciliśmy w systemie licencjackim… Ale w obydwu tych systemach pielęgniarki posiadają dyplom pielęgniarki, czyli są pielęgniarkami. Dlatego nie definiujemy, czy pielęgniarka ma licencjat, czy jest po liceum medycznym, bo to są równoważne tytuły w kontekście aktualnie obowiązujących przepisów prawa, ale wymagamy, aby te pielęgniarki posiadały dodatkowe kwalifikacje w postaci specjalizacji albo kursu kwalifikacyjnego. W przypadku gdy szkoła czy podmiot leczniczy, który zapewnia opiekę nad dziećmi i młodzieżą, nie ma u siebie pielęgniarki o takich kwalifikacjach, to dopuszczamy możliwość, aby dziećmi opiekowała się pielęgniarka, która nie posiada ukończonego kształcenia podyplomowego, ale jest w trakcie kształcenia, czyli realizuje specjalizację bądź kurs kwalifikacyjny w tych zakresach, o których mówimy w ustawie. (…)

źródło: senat.gov.pl

Pielęgniarka, licencjat pielęgniarstwa – z punktu widzenia formalnego posiadają kwalifikacje porównywalne

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 24 września 2010 roku.

Poseł Zbysław Owczarski:

(…) Ustawa zapewne porządkuje wiele kwestii, natomiast nie podnosi rangi tej grupy zawodowej, mam na myśli uposażenie. Ale chciałbym zapytać o coś innego, o sprawy związane z kwalifikacjami pielęgniarek, ponieważ wiążą się z tym pewne niejasności. Chodzi mi o określenie poziomu wykształcenia pielęgniarek. Przypomnę, że największa grupa pielęgniarek ma wykształcenie policealne, dwuletnie czy dwuipółletnie.

Natomiast jest jeszcze grupa, która kształciła się w dawnym systemie. Te pielęgniarki mają tytuł magistra, łącznie kształciły się przez siedem lat, czyli dwa lata nauki, żeby zostać pielęgniarką dyplomowaną, i pięć lat na studiach magisterskich. Moje pytanie brzmi następująco: Czy ten poziom wykształcenia, czyli ich kompetencje zostały zrównane? Przypominam sobie akt wykonawczy, rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji pielęgniarek i tam możliwość zajmowania stanowiska była uzależniona właśnie od poziomu tychże kwalifikacji. Dziękuję bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Haber?

(…) Kwestia wykształcenia i rangi zawodu to kwestia uzyskania wykształcenia zarówno w trybie poprzednim, a więc kształcenia podyplomowego, licealnego lub policealnego, jak i kształcenia w systemie obecnym, czyli w formie umożliwiającej uzyskanie tytułu licencjata na studiach wyższych zawodowych. Wykształcenie w trybie poprzednim i w trybie obecnym jest uznawane za równoważne, jeżeli chodzi o kompetencje i kwalifikacje pielęgniarki i położnej. W związku z tym nie ma tutaj żadnej różnicy w dopuszczeniu do zawodu i tym, co pani pielęgniarka czy położna może z tytułu takiego wykształcenia wykonywać. Ten stan został uregulowany w poprzednich zapisach i on w chwili obecnej również zostaje podtrzymany, nie ma tutaj żadnego zróżnicowania, jeśli chodzi o kwalifikacje. Przypomnę tylko jeszcze, że oczywiście panie pielęgniarki, które uzyskały wykształcenie w poprzednim trybie, mają możliwość jego uzupełniania m.in. w oparciu o studia pomostowe. To daje im wyższe kwalifikacje, większą wiedzę, natomiast z punktu widzenia formalnego te kwalifikacje są w jednym i drugim systemie kształcenia porównywalne. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Podsumujmy: kwalifikacje zawodowe pielęgniarek absolwentek LM oraz SM są porównywalne z kwalifikacjami pielęgniarek posiadających tytuł zawodowy licencjata.

Dlatego minister zdrowia złamał prawo przenosząc tylko pielęgniarki z tytułem licencjata do grupy 8. Takie uregulowanie doprowadziło do dyskryminacji pielęgniarek absolwentów LM oraz SM – oczywiście te pielęgniarki powinny być także w grupie z pielęgniarkami z tytułem licencjata.

Powyższe będzie osią pozwu zbiorowego pielęgniarek i położnych absolwentów LM oraz SM. Ale nie jedyną…

To są bardzo wstępne informacje, – sygnalizujące – rozpoczęcie prac redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, nad złożeniem pozwu zbiorowego.

Czytaj także:

Związek pielęgniarek skrzywdził absolwentki LM i SM.

Pielęgniarki – kominy płacowe – efektem nowej siatki płac.

Kolejne informacje w sprawie wkrótce.

Mariusz Mielcarek, pielęgniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9019 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek – wykaz potrzebnych pielęgniarek.

3 min czytania
Siatka płac pielęgniarek według wykształcenia Obecnie obowiązująca siatka płac, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, ma co raz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek od 5 900 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Miejsce pracy: Łódź Zakres obowiązków: zapewnianie jakości opieki nad pacjentem w zakresie profilaktyki zakażeń zakładowych; nadzorowanie stanu sanitarno-higienicznego…
AktualnościNowa siatka płac

Urlop pielęgniarek. Za wiek, staż czy wykształcenie.

3 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – dodatkowy urlop wypoczynkowy W dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, wytyczono wiele celów,…
Komentarze