Pielęgniarki – wartość tytułu licencjata.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – wartość tytułu licencjata.

Dyskryminacja pielęgniarek

Nowa siatka płac w ochronie zdrowia, która ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku, wzbudza olbrzymie kontrowersje. Trudno się doszukać merytorycznych przesłanek dla klucza według którego, podzielono zawody medyczne na grupy oraz przypisane im współczynniki pracy. Niestety, grupa pielęgniarek i położnych kolejny raz jest deprecjonowana przez ministerstwo zdrowia. Oto jeden z przykładów. W jaki sposób ministerstwo wartościuje tytuł licencjata dla poszczególnych zawodów. 

Pielęgniarka z licencjatem od 1 lipca 2021 roku ma przypisany współczynnik pracy w wysokości 0,73. Obecny współczynnik to 0,64. Wobec powyższego najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej z tytułem licencjata, od 1 lipca, nie może wynieść mniej niż 3 772,25 PLN. 

Teraz sprawdźmy jak ministerstwo zdrowia wycenia tytuł licencjata w innych zawodach medycznych. Otóż, licencjat w zawodzie: farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, ratownik medyczny został wyceniony na współczynnik pracy 0,81. Wobec powyższego najniższe wynagrodzenie zasadnicze w tych zawodach, osób z tytułem licencjata, od 1 lipca, nie może wynieść mniej niż 4 186 PLN. 

Warto podkreślić, że w przypadku zawodów pielęgniarki lub położnej współczynnik pracy 0,81 został przypisany dla pielęgniarki lub położnej posiadającej tytuł specjalisty.

Mariusz Mielcarek 

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie publikujemy w informatorze Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych w nowej siatce płac od 1 lipca 2021 roku.

Grupa 9 – część pierwsza, część druga.

Grupa 8 – część pierwsza, część druga.

Grupa 7 – część pierwsza, część druga.

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8988 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka – nazywają nas: stare, grube, wredne pielęgniary.

2 min czytania
Pielęgniarka – zmieniłam się nie do poznania Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki milczały. Tego doświadczyłam.

6 min czytania
Internety o pielęgniarkach Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 21 lipca 2021 roku, opublikowaliśmy tweeta, który dotyczył kwestii zakresu informacji…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka – MZ o zembalowym, w tym na kontraktach.

3 min czytania
Dodatek zembali dla pielęgniarek – spotkanie z dyrektorem departamentu ministerstwa zdrowia W dniu 15 lipca 2021 roku odbyło się spotkanie. Przedstawiciele władz…
Komentarze