Pielęgniarki – współczynniki pracy po likwidacji zembalowego.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – współczynniki pracy po likwidacji zembalowego.


Płace pielęgniarek po likwidacji zembalowego

Zgodnie z podniesieniem kwoty bazowej do 5 167,47 zł. (w 2019/2020 było to 4 918,17 zł) docelowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, które powinny zostać osiągnięte na dzień 31 grudnia 2021 roku będą wynosiły…

UWAGA! Na spotkaniu negocjacyjnym w sprawie płac w ochronie zdrowia w dniu 17 lutego strona rządowa zobowiązała się, że opracowując propozycje zmian współczynników pracy weźmie pod uwagę przyspieszenie daty pierwszego osiągnięcia docelowych najniższych wynagrodzeń określonej obecnie na datę 31 grudnia 2021 r.

Myślę, że to będzie 1 lipca 2021 roku. I to będzie podstawowy argument przedstawiany w mediach przez ministerstwo zdrowia. Medycy się burzą na płace a my o całe pół roku przyspieszyliśmy wejście w życie "podwyżek" dla ochrony zdrowia. I w ten sposób pielęgniarki i położne zyskały około 1100 zł. do wynagrodzenia zasadniczego plus pochodne. Ale informacja, że ta sytuacja dotyczy tylko grupy 7 ( około 11 tys. osób) to już do mediów się nie przebije. Dlaczego? Poniżej przedstawiam wyliczenia…

Sprawdźmy co się stanie po likwidacji dodatku zebalowego w kontekście obecnych wysokości wynagrodzeń zasadniczych oraz osiągnięcia docelowych współczynników pracy. 

Grupa 7 – obecny współczynnik pracy 1,05 – Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – docelowa kwota wynagrodzenia zasadniczego przy tym współczynniku pracy to 5 425 zł. 

Powyższą kwotę należy skonfrontować ze średnim wynagrodzeniem zasadniczym pielęgniarek i położnych z tej grupy, w styczniu 2020 roku, która wynosiła 4 314 zł (ta kwota zawiera w sobie część dodatku zembali włączonego do wynagrodzenia zasadniczego – co najmniej 1200 zł lub więcej, czasem 1500 zł).

W tej grupie widzimy, że kwota docelowa wynagrodzenia zasadniczego jest wyższa niż średnia ze stycznia 2020 roku, dla tej grupy. 

Wobec powyższego pielęgniarki i położne z tej grupy będą musiały mieć statystycznie podwyższoną pensję zasadniczą średnio o ponad 1100 zł. (!)

Grupa 8 – obecny współczynnik pracy 0,73 – Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa – docelowa kwota wynagrodzenia zasadniczego przy tym współczynniku pracy to 3772,25 zł. 

Powyższą kwotę należy skonfrontować ze średnim wynagrodzeniem zasadniczym pielęgniarek i położnych z tej grupy, w styczniu 2020 roku, która wynosiła 4 077 zł (ta kwota zawiera w sobie część dodatku zembali włączonego do wynagrodzenia zasadniczego – co najmniej 1200 zł lub więcej, czasem 1500 zł).

W tej grupie widzimy, że kwota docelowa wynagrodzenia zasadniczego jest niższa niż średnia ze stycznia 2020 roku o około 300 zł, dla tej grupy.

Wobec powyższego pielęgniarki i położne z tej grupy nie będą musiały mieć podwyższonego współczynnika pracy w celu zrekompensowania likwidacji zembalowego. 

Grupa 9 – obecny współczynnik pracy 0,64 – Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – docelowa kwota wynagrodzenia zasadniczego przy tym współczynniku pracy to 3 307,18 zł.

Powyższą kwotę należy skonfrontować ze średnim wynagrodzeniem zasadniczym pielęgniarek i położnych z tej grupy, w styczniu 2020 roku, która wynosiła 3 893 zł (ta kwota zawiera w sobie część dodatku zembali włączonego do wynagrodzenia zasadniczego – co najmniej 1200 zł lub więcej, czasem 1500 zł).

W tej grupie widzimy, że kwota docelowa wynagrodzenia zasadniczego jest niższa niż średnia ze stycznia 2020 roku o około 600 zł., dla tej grupy. 

Wobec powyższego pielęgniarki i położne z tej grupy nie będą musiały mieć podwyższonego współczynnika pracy w celu zrekompensowania likwidacji zembalowego. 

W powyższym artykule oczywiście nie odnoszę się do wysokości współczynników. Tę kwestię poruszę w innym artykule.

Jakie będą skutki powyższego stanu rzeczy? Więcej informacji w przedmiotowej sprawie wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl

Zobacz więcej informacji w aktualnościach w dziale: Nowa siatka płac pielęgniarek 

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze