Poseł do ministra zdrowia: Jakie argumenty stoją za propozycją tworzenia zespołów lekarsko-pielęgniarskich z wiodąca rolą lekarza rodzinnego jako jedynego podmiotu uprawnionego do kontraktowania świadczeń zdrowotnych? I jak wyglądałaby redystrybucja wynagrodzeń przekazywanych prze lekarzy rodzinnych pielęgniarkom i położnym z tytułu wykonywania poszczególnych zakontraktowanych świadczeń?

3 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinna
Poseł do ministra zdrowia: Jakie argumenty stoją za propozycją tworzenia zespołów lekarsko-pielęgniarskich z wiodąca rolą lekarza rodzinnego jako jedynego podmiotu uprawnionego do kontraktowania świadczeń zdrowotnych? I jak wyglądałaby redystrybucja wynagrodzeń przekazywanych prze lekarzy rodzinnych pielęgniarkom i położnym z tytułu wykonywania poszczególnych zakontraktowanych świadczeń?

 

 

Zobacz także:

(5) TV.pielegniarki.info.pl Najpierw minister zdrowia mówi o ewentualnej likwidacji samodzielnych podmiotów prowadzonych przez pielęgniarki i położne rodzinne, a po 10 minutach ukazuje swoją wizję pielęgniarki rodzinnej. Może pan się na coś zdecyduje?

TV.pielegniarki.info.pl – sejm 27 kwietnia 2016 – minister Radziwiłł wypowiada wojnę samodzielnym podmiotom, prowadzonym przez pielęgniarki i położne rodzinne.

Zobacz więcej informacji w Aktualnościach w dziale – Pielęgniarka i położna rodzinna

 

Interpelacja poselska do ministra zdrowia

w sprawie zmian w podstawowej opiece zdrowotnej
 

Szanowny Panie Ministrze!

System Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinien być filarem służby zdrowia w zakresie zarówno wykrywania i leczenia chorób jak i profilaktyki. Niestety na efektywność tego systemu uskarżają się nie tylko pacjenci, ale również lekarze rodzinni, jak i pielęgniarki. Konieczność wprowadzenia zmian jest bezdyskusyjna. Od kilku miesięcy środowisko medyczne z uwagą obserwuje działania rządu w tym zakresie i niestety kierunek tych zmian budzi poważne zastrzeżenia.

Istnieją poważne obawy, iż proponowane zmiany projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) w zakresie kontraktowania świadczeń zdrowotnych naruszają zasadę wolności gospodarczej, wyrażoną w Konstytucji RP jako jedną z elementów społecznej gospodarki rynkowej.

Propozycja kontraktowania wszystkich świadczeń przez lekarza rodzinnego skutkuje składaniem przez pacjentów wspólnej deklaracji wyboru świadczeniodawcy, co może być niezgodne z Kartą Praw Pacjenta (Rozdział 1, pkt 1 Karty Praw Pacjenta), która określa prawo pacjenta do „Wyboru i zmiany lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, spośród lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego”.

Dodatkowo, proponowana ingerencja w działanie wolnych i samodzielnych zawodów jakimi są zawód pielęgniarki/pielęgniarza i położnych, w odczuciu samych zainteresowanych godzi w prestiż wykonywanego przez nich zawodu, co stoi w sprzeczności z obowiązującą w Polsce Deklaracją Monachijską „Pielęgniarki i położne na rzecz zdrowia” z dnia 17 czerwca 2000 r. Wspomniana deklaracja zaleca działania wzmacniające rolę pielęgniarek i położnych w dziedzinie zdrowia publicznego i promocji zdrowia, w tym realizacji programów profilaktycznych.Do tej pory pielęgniarki i położne były pomijane w programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ, takich jak program profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi, badań prenatalnych, przewlekłej choroby płuc, układu krążenia, itd. Pielęgniarki i położne, które na co dzień są najbliżej pacjentów, świadcząc często usługi bezpośrednio w ich domach realizują zaledwie jeden program profilaktyczny, tj. profilaktyki gruźlicy.

W związku z powyższym zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

1. Jakie argumenty stoją za propozycją tworzenia zespołów lekarsko-pielęgniarskich z wiodąca rolą lekarza rodzinnego jako jedynego podmiotu uprawnionego do kontraktowania świadczeń zdrowotnych? I jak wyglądałaby redystrybucja wynagrodzeń przekazywanych prze lekarzy rodzinnych pielęgniarkom i położnym z tytułu wykonywania poszczególnych zakontraktowanych świadczeń?

2. Jak ustosunkuje się Pan do obaw zgłaszanych przez środowisko pielęgniarek i położnych, prowadzących własne podmioty gospodarcze, że proponowane zmiany w sposobie kontraktowania świadczeń medycznych mają na celu podwyższenie wynagrodzeń lekarzy rodzinnych, kosztem środowiska pielęgniarskiego?

3. Czy rozważa Pan możliwość odstąpienia od tworzenia zespołów lekarsko-pielęgniarskich z wiodąca rolą lekarza rodzinnego podjęcia rozmów z pielęgniarkami i położnymi prowadzącymi podmioty gospodarcze?

4. Czy i jak Ministerstwo zamierza wywiązać się z przyjętych zaleceń Deklaracji Monachijskiej? Jakie działania są planowane w celu wzmocnienia udziału pielęgniarek w podstawowej opiece zdrowotne?

5. Czy w zakresie wzmacniania roli pielęgniarek i położnych w systemie zdrowia rozważane jest przekazanie środowisku pielęgniarek realizacji większej ilości programów profilaktycznych?

Z poważaniem

Adam Szłapka

Poseł Adam Szłapka

11-04-2016

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8329 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze