Radziwiłł wymyślił szkolenia wszystkich pielęgniarek i położnych. Z czego? Z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy. Zobacz pismo władz związku pip do ministra w tej sprawie.

3 min czytania
AktualnościRadziwiłł nakazuje obowiązkowe szkolenia dla pielęgniarek.
Radziwiłł wymyślił szkolenia wszystkich pielęgniarek i położnych. Z czego? Z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy. Zobacz pismo władz związku pip do ministra w tej sprawie.

       

 

28 sierpnia 2016 roku – Radziwiłł nakazuje do końca 2016 roku przeszkolić wszystkie pielęgniarki i położne z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane – to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

28 sierpnia 2016 roku – Zobacz wytyczne konsultanta krajowego w zakresie organizacji szkoleń, które Radziwiłł nakazał odbyć wszystkim pielęgniarkom i położnym z "zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy". Powód: "personel pielęgniarski wykonał zlecenia lekarskie przekazane ustnie lub nie prawidłowo zapisane – to doprowadziło do powikłań i zgonów pacjentów"! Kiedy szkolenia lekarzy?

29 sierpnia 2016 – Pielęgniarka napisała komentarz do pomysłu Radziwiłła aby przeszkolić wszystkie polskie pielęgniarki z zasad wykonywania zleceń wydawanych przez lekarzy: "Przepraszam, ale według mnie jest to ewidentne zniesławienie naszej grupy zawodowej…".

 

                                                        Wydanie dostępnie od 12 września 2016 

 

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie zmuszony jest zaprotestować w sprawie opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia Komunikatu z dnia 29.07.2016 r. dotyczącego wykonywania przez pielęgniarki i położne zadań wynikających z procesu leczenia i realizacji zleceń lekarskich, w tym podawania leków różnymi drogami (Komunikat został podpisany przez Dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych).

Jego treść sugeruje, że istnieje w Polsce jakieś powszechne zagrożenie złego (niedbałego) wykonywania zawodu przez pielęgniarki i położne, a skala tego zagrożenia jest na tyle poważna, iż Minister Zdrowia zdecydował się wydać w tej sprawie odrębny Komunikat piętnujący naszą grupę zawodową i wdrożyć jakiś ogólnokrajowy cykl szkoleń przypominających.

Nie godzimy się na takie podejście do problemu „prawidłowego wykonywania zleceń lekarskich”. Bezwzględne przestrzeganie przepisów prawa w ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dotyczy wszystkich grup zawodowych funkcjonujących w systemie opieki zdrowotnej. Dlaczego zatem wydany Komunikat odnosi się tylko i wyłącznie do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych?

Jeżeli po stronie Ministra Zdrowia jest wola i potrzeba przeprowadzenia w/w szkoleń (oraz Minister Zdrowia posiada wolne środki finansowe na pokrycie kosztów tych szkoleń) to muszą one być zaadresowane do wszystkich grup zawodowych. Szkolenia przypominające o sposobie prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej winni przejść zatem również lekarze, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni oraz przedstawiciele wszystkich innych zawodów medycznych.

W pierwszej kolejności szkolenia takie obligatoryjnie winni przejść lekarze, bo to właśnie oni jako pierwsi w procesie leczenia pacjenta generują zlecenia lekarskie. To nie pielęgniarki i położne mają dbać o prawidłowość wydanych zleceń lekarskich pod względem formalnym i merytorycznym, ale sami lekarze jako profesjonaliści winni ze szczególną dbałością podchodzić do wypełniania dokumentacji medycznej, a już z całą pewnością winni dopełnić obowiązku staranności i czytelności wydawanych zleceń lekarskich. To nie pielęgniarki i położne mają „pilnować” lekarzy w zakresie tworzenia dokumentacji medycznej, ale jest to kompetencja własna lekarzy.

Uwzględniając powyższe OZZPiP oczekuje od Ministra Zdrowia wydania analogicznych Komunikatów przypominających dla pozostałych pracowników zawodów medycznych oraz objęcie ich zakresem szkoleń organizowanych przez Wojewodów. Wnosimy również o określenie maksymalnego wymiaru czasowego szkoleń i uzgodnienie, że czas pracy pracownika oddelegowanego do odbycia takiego szkolenia przypominającego zaliczany był do czasu pracy (Minister Zdrowia musi uzgodnić z pracodawcami sposób refundacji kosztu oddelegowania pracownika na szkolenie).

OZZPiP nie wyraża zgody i nie akceptuje możliwości prowadzenia tych szkoleń przypominających kosztem czasu wolnego pracowników (nie jest to żadna forma doskonalenia zawodowego, bo przecież nie prowadzi to do podniesienia kwalifikacji zawodowych pielęgniarki i położnej, które są już potwierdzone prawem do wykonywania zawodu).

Prosimy również o interwencję w tej sprawie przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, która winna dbać o wizerunek i godność wykonywanego zawodu pielęgniarki i położnej.

6 września 2016 

 

 
                                              *Kliknij po więcej informacji 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8989 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
Komentarze