Różnica w wynagrodzeniach pielęgniarek na jednym oddziale 2 tys. A te same obowiązki i kompetencje!

1 min czytania
Aktualności


Różnica w wynagrodzeniach pielęgniarek na jednym oddziale 2 tys.

A te same obowiązki i kompetencje!

"Przyznaje, że tym, co bardziej różnicuje obecnie pielęgniarki i położne jest siatka płac ustalona w ustawie o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. – To, co podnosimy, to sytuacja, w której zbyt szeroko rozwierane są nożyce pomiędzy grupami zawodów medycznych. Dodatkowo grupie pielęgniarek i położnych brakuje określenia kompetencji powiązanych z poziomem wykształcenia. Za większymi kompetencjami i obowiązkami powinno iść wyższe wynagrodzenie – twierdzi.

Zaznacza, że pielęgniarki po LM były i są świetnie wykształcone; do tego dochodziły kursy i specjalizacje. Jest zdania, że należy poprawiać warunki pracy i wynagrodzenia tej grupy, dlatego, że w ciągu najbliższych 4 lat prawo do emerytury nabędzie ponad 40 tys. pielęgniarek.

– Jeśli nie zatrzymamy na rynku pracy tych pielęgniarek, to nie utrzymamy nawet wskaźnika 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców w skali Polski, a mamy regiony, np. województwo zachodniopomorskie, pomorskie, które mają teraz wskaźnik 4,5 – wylicza.

Podkreśla, że w interesie państwa i jego obywateli leży poprawa warunków pracy i płacy pielęgniarek już będących w systemie.

– Tymczasem w ustawie o najniższym wynagrodzeniu, po uwolnieniu zamrożonej kwoty 3900 zł do 2019 r., powstanie różnica około 2 tys. zł w wynagrodzeniu pomiędzy jedną a drugą pielęgniarką w jednym zakładzie! – alarmuje Krystyna Ptok".

Czytaj więcej…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8330 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
Komentarze