Wynagrodzenia pielęgniarek w podziale na sektor publiczny i prywatny.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek w podziale na sektor publiczny i prywatny.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – wysokość wynagrodzenia

Szanowny Panie Ministrze,

pracownicy służby zdrowia to grupa osób, których nie dotyczy hasło „zostań w domu”. Pielęgniarki, ratownicy, lekarze czy technicy codziennie narażają swoje zdrowie, stojąc na pierwszej linii frontu walki z epidemią COVID-19.

Pracownicy służby zdrowia cieszą się ogromnym uznaniem społeczeństwa, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Ten szacunek jednak nie zawsze przekłada się na ich sytuację materialną. Choć codziennie narażają się na ryzyko zarażenia koronawirusem, to wiele osób, które pracują w szpitalach, zarabia nieadekwatnie do swoich obowiązków. Chodzi szczególnie o pielęgniarki, pracowników laboratoryjnych i personel pomocniczy.

Wiele organizacji apelowało o wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Pan Minister również dziękował pracownikom służby zdrowia za ich ciężką pracę w tym trudnym okresie. Za podziękowaniami powinny pójść także konkretne działania.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:

1. Jaka była średnia płaca lekarzy specjalistów, lekarzy rezydentów, pielęgniarek i położnych, pracowników laboratoryjnych oraz personelu pomocniczego w IV kwartale 2019 roku w województwie mazowieckim?

2. Jaka jest obecnie średnia płaca lekarzy specjalistów, lekarzy rezydentów, pielęgniarek i położnych, pracowników laboratoryjnych oraz personelu pomocniczego w województwie mazowieckim?

3. Czy i na jaki dodatek do wynagrodzenia mogą liczyć poszczególne grupy pracowników ochrony zdrowia, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w województwie mazowieckim?

Z poważaniem

Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm RP

19 maja 2020 r.


Poniżej publikujemy fragment odpowiedzi na interpelację poselską. Odpowiedzi w imieniu Ministerstwa zdrowia udzieliła Józefa Szczurek-Żelazko, w dniu 20 czerwca.

 
(…) Na wstępie należyprzypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoby wykonujące zawody medyczne mogą być zatrudniane w podmiotach leczniczych zarówno na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Ustawodawca ani w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618, z późn.zm.), ani w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tj. Dz. U. z 2019 poz. 537 z późn. zm.) nie określił preferowanej formy zatrudnienia, pozostawiając decyzję w sprawie jej wyboru w gestii samych zainteresowanych.
 
W systemie statystyki publicznej zarobki pracowników ochrony zdrowia badane są przez Główny Urząd Statystyczny cyklu dwuletnim (w latach parzystych, z wyborem października jako tzw. miesiąca referencyjnego) w ramach reprezentacyjnego badania struktury wynagrodzeń według zawodów, będącego odpowiednikiem prowadzonego w Unii Europejskiej co 4 lata badania Structure of Earnings Survey. Ostatnie takie badanie dotyczy poziomu wynagrodzeń w październiku 2018 r. w podmiotach zatrudniających powyżej 9 osób. Jego wyniki zostały ogłoszone w lutym br. Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto analizowanych w tym badaniu kategorii zawodowych pracowników ochrony zdrowia obrazuje poniższa tabela.
(…)

Z poważaniem
z upoważnienia
Ministra Zdrowia
Józefa Szczurek-Żelazko
Sekretarz Stanu

20 czerwca 2020 r.

Wybrał: Mariusz Mielcarek
źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9022 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Minister - 50 procent na podwyżki.

3 min czytania
Rządowy związek Solidarność o siatce płac w ochronie zdrowia Widać, że to minister zdrowia oraz związki Solidarność oraz OPZZ rozdają karty w…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka magister ze specjalizacją to fanaberia związków.

2 min czytania
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale IOM Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poprzednich artykułach zajęła się problematyką dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych stawianych…
AktualnościNowa siatka płac

Tysiąc pielęgniarek podpisało petycję.

4 min czytania
Petycja do władz krajowych związku pielęgniarek W dniu 30 sierpnia 2021 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, rozpoczęła zbieranie podpisów pod…
Komentarze