Związki zawodowe zdecydowały (wraz związkiem pielęgniarek): Technik fizjoterapii ma mieć wynagrodzenie zasadnicze równe pielęgniarce i położnej, posiadającej tytuł magistra lub licencjata. Tak zapisano w projekcie obywatelskim ustawy, którą złożono do marszałka sejmu w dniu 19 stycznia br.

2 min czytania
(NIE)porozumienie Zawodów Medycznycha wynagrodzenia pielęgniarek i położnychAktualności
Związki zawodowe zdecydowały (wraz związkiem pielęgniarek): Technik fizjoterapii ma mieć wynagrodzenie zasadnicze równe pielęgniarce i położnej, posiadającej tytuł magistra lub licencjata. Tak zapisano w projekcie obywatelskim ustawy, którą złożono do marszałka sejmu w dniu  19 stycznia br.

 

Związki zawodowe: Starszy ratownik – tak,

starsza pielęgniarka – nie! 

 

Porozumienie Zawodów Medycznych zbiera obecnie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Ustawa ta „określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia”.
Cały projekt przedmiotowej ustawy opublikowaliśmy w listopadowym wydaniu miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych. Teraz dla przypomnienia publikujemy załącznik nr 1 do tego projektu, w którym zawarto podział pracowników w poszczególnych grupach zawodowych oraz przypisany im tzw. współczynnik pracy.

Poniżej prezentuję, w jaki sposób podzielono naszą grupę zawodową – pielęgniarki i położne:
 

Przez współczynnik pracy należy rozumieć liczbę, przez którą ma być pomnożone przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Obecnie to wynagrodzenie wynosi około 3 900 zł.
Tak więc najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla powyższych grup zawodowych według autorów projektu ustawy ma wynosić odpowiednio (proszę, nie jarajcie się poniższymi liczbami! – i tak na to nie ma środków finansowych):
– dla pielęgniarki i położnej bez specjalizacji – 5 850 zł,
– dla pielęgniarki i położnej ze specjalizacją – 6 825 zł,
– dla magistra pielęgniarstwa/ położnictwa ze specjalizacją – 7 800 zł.

Pytania do autorów projektu ustawy:
• Ile ma wynosić wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki lub położnej z tytułem magistra, która nie posiada specjalizacji?
• Ile ma wynosić wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki lub położnej z tytułem licencjata?

Odpowiedzi są oczywiste i sprowadzają się do stwierdzenia: (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych potraktowało magistra i licencjata pielęgniarstwa i położnictwa na równi z wykształceniem średnim.
Warto podkreślić zasadniczy fakt, że obywatelski projekt ustawy o wynagradzaniu w ochronie zdrowia pisała nie strona rządowa, lecz 9 związków zawodowych. Czyli także „panie w czepkach”.
Dlaczego Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych dopuścił do tak niesprawiedliwego potraktowania pielęgniarek i położnych?

Teraz zobaczmy, w jaki sposób w projekcie ustawy podzielono fizjoterapeutów:

 

Wnioski:
– W przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy licencjata.
– W przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy także magistra.

Pytania do autorów projektu ustawy:
• Dlaczego w przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy licencjata, natomiast w przypadku pielęgniarki i położnej – nie?
• Dlaczego w przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy magistra, natomiast w przypadku pielęgniarki i położnej magister jest obwarowany wymogiem posiadania specjalizacji?
• Dlaczego w przypadku pielęgniarki i położnej magister pielęgniarstwa (bez specjalizacji) został potraktowany na równi z wykształceniem średnim? Tego nie ma w przypadku zawodu fizjoterapeuty (adekwatnie powinien zostać potraktowany jak technik!)
• Dlaczego zawody pielęgniarki i położnej oraz fizjoterapeuty w powyższym kontekście potraktowano w projekcie ustawy w odmienny sposób?

Mariusz Mielcarek 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Komentarze