Pielęgniarki - chcemy: nowego wykazu chorób zawodowych, urlopu zdrowotnego, opieki psychologicznej!

Warunki pracy pielęgniarek i położnych.


PIELĘGNIARKI - CHCEMY:

NOWEGO WYKAZU CHORÓB ZAWODOWYCH,

URLOPU ZDROWOTNEGO, OPIEKI PSYCHOLOGICZNEJ!

Szanowne Koleżanki i Koledzy, zjednoczmy się w tej petycji!

Zdrowie jakie tracimy w pracy dla innych powinno być rekompensowane.

Jako organizacja staramy się realnie zmienić przyszłość naszego środowiska.

Tylko wówczas, jeżeli razem wraz z rodzinami i wszystkimi, co popierają nasze postulaty, zbierzemy odpowiednią ilość podpisów mamy szansę, by nas zauważono!

Uprzejmie prosimy o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

PETYCJA - Ochrona zdrowia pracujących pielęgniarek i położnych

My niżej podpisani, w trosce o przyszłość polskiego pielęgniarstwa i położnictwa oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, zgodnie z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny pracy: "(…) Do chorób związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe",

POSTULUJEMY:

  • o rozszerzenie listy chorób zawodowych o jednostki wynikające z obciążeń doświadczanych w pracy pielęgniarki i położnej oraz
  • wprowadzenie dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych płatnego urlopu na podratowanie zdrowia
  • zapewnienie opieki psychologicznej

Z racji wykonywania zawodu bardzo obciążającego fizycznie i psychicznie, grupa zawodowa pielęgniarek i położnych zmaga się z wieloma poważnymi dolegliwościami i chorobami. Pojawiają się choroby zwyrodnieniowe, przepukliny, choroby układu krążenia, żylaki, zakażenia szpitalne, zaburzenia snu, choroby tarczycy, podrażniona skóra od środków dezynfekcyjnych, choroby układu oddechowego (wdychanie gazów na blokach operacyjnych), trudności z zajściem w ciążę oraz trudności z jej utrzymaniem. Codzienny kontakt z chorymi zakaźnie, z niebezpiecznymi narzędziami, czy z promieniowaniem jonizującym także stwarza ryzyko środowisko pielęgniarskie na poważne zmiany stanu zdrowia. Środowisko pielęgniarskie i położnicze narażone jest także na problemy zdrowia psychicznego, które związane są bardzo często z przepracowaniem, niemal codziennym kontaktem z cierpieniem i śmiercią chorych, z postępującą roszczeniowością pacjentów i ich rodzin, co skutkuje wypaleniem zawodowym oraz mobbingiem doświadczanym w miejscu pracy. Wszystkie wymienione wyżej zagrożenia potwierdzają badania naukowe wielu autorów, a także Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Zdrowia Zawodowego.            

Wprowadzenie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, zapobiegnie dalszemu pogorszeniu zdrowia personelu pielęgniarskiego i położniczego, czego skutkiem, będzie możliwość pracy zawodowej w dłuższej perspektywie. Natomiast rozszerzenie listy chorób zawodowych umożliwi godne życie osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą już pracować.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Podpisz powyższą petycję na petycjeonline.pl 


Zobacz także:


Kliknij w grafikę i dołącz do grupy...

 

Komentarze użytkowników

#1  2019.05.23 08:40:19 ~Położna

Chcemy również odejść na wcześniejszą emeryturę. Praca na nocki w wieku 50+ jest katorgią.

#2  2019.05.23 09:39:04 ~do#1

Ale te postulaty trzeba wstawić w ramy prawne, a jak wiemy są tacy co prawa od wiersza nie odróżniają i zdania niczym w wierszu strofy sobie interpretują.

#3  2019.05.23 13:30:37 ~Go

Koleżanki i Koledzy-podpisywać petycję! Tyle możemy,bo Izbom czy zwiazkom do glowy to nie przyszło.

#4  2019.05.23 15:35:37 ~piel

Powtórzę bo to prawda : " Chcemy również odejść na wcześniejszą emeryturę. Praca na nocki w wieku 50 + jest katorgą." A ponieważ izby nie zrobiły nic, by ulżyć nam w tej katordze , wręcz odwrotnie , dlatego powinnyśmy je obalić, zwłaszcza ,iż wiemy ,że sa prorządowe czyli antypielęgniarskie.

#5  2019.05.23 16:16:17 ~Mgr

Podpisujcie proszę

#6  2019.05.24 06:37:47 ~Aloj

Mam pytanie, czy to jest pod wybory petycja! Wcześniejsze emerytury będą skutkować tym że dostaniemy mniejsze emerytury. To są korzyści pozorne! Ochrona zdrowia fizycznego i psychicznego tak, jak najbardziej! Budowanie relacji i prestiżu tak! Izby?

#7  2019.05.24 08:34:56 ~Go

Do 6-Ty się o politykę nie martw ,a tym bardziej o czyjeś niższe emerytury.Każda z nas jest dorosła i ma prawo do wlasnych decyzji.Gwarancja wczesniejszej emerytury nie musi być rownoznaczna z automatycznym przechodzeniem wszystkich na to świadczenie po osiagnieciu wieku. To chyba oczywiste.Co do reszty-kodeks pracy mamy już od b.dawna-pora dobrze się z nim zapoznać i egzekwować swoje prawa do bezpiecznej pracy- na odcinku,konsekwentnie-przez wszystkie pielęgniarki,a nie wiecznie się asekurować żeby nie podpaść.

#8  2019.05.24 10:56:01 ~Anet

Przepracowanie? Nikt nie każe pielegniarkom pracować w kilku miejscach. Wynika to z chciwości i nic poza tym. Podobnie postępują. Znam dużo pielęgniarek pracujących na jeden etat i są zadowolone ze swojej pracy.

#9  2019.05.24 11:47:04 ~Zena

Ja pracuję na jeden etat i jestem przepracowana, obciążenie w pracy masakryczne

#10  2019.05.24 12:37:53 ~Aśka72

Wyczerpana fizycznie i psychicznie z żylakami obrzękami ,bólem stawów ,dwie przepukliny w kręgosłupie-jeden etat.Podpisałam.

#11  2019.05.24 13:03:02 ~piel

Podjęłaś drugą pracę to dlaczego biadolisz ? To twój wybór. Prawo do skargi na przepracowanie mają te pielęgniarki, które ledwo ciągna jeden etat a to dotyczy miażdżącej większości pielęgniarek i o tym trzeba pisać. PRZECIĄŻENIE PRACĄ WYSTĘPUJE U PIELĘGNIAREK PRACUJĄCYCH W JEDNYM MIEJSCU , NA JEDNYM ETACIE BO SZPITALE MASOWO WYZYSKUJĄ PIELĘGNIARKI, ZMUSZAJĄC JE DO PRACY "ZA TRZECH". Jedna pracuje zamiast przynajmniej dwóch, plus praca za nieobecnych opiekunów, salowych, dietetyczek,sekretarek, rehabilitantów,gońców itp.

#12  2019.05.24 13:10:55 ~piel-ka

I dlatego szpitale poszukują pielęgniarek , salowych i sanitariuszy bo jedyne co mogą zaoferować to wyzysk czyli katorżniczą pracę w nieludzkich warunkach za półdarmo.

#13  2019.05.24 14:01:04 ~-Piel

Jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi podobnie jak policjanci . Należą nam się prawa do urlopu zdrowotnego i wykazu chorób zawodowych .L 4 100 procent płatne .

#14  2019.05.24 14:25:20 ~do13

Nie jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi tylko korzystamy z ochrony jaka im przysługuje, a to nie samo. Zdecydowanie powinniśmy nimi być!

#15  2019.05.24 14:25:35 ~Aśka72

Do Pani 11.Na początku uspokoję i powtórzę -pracuję na 1 etat.Ale niestety stać mnie na ten,komfort" tylko dzięki mojemu mężowi,który zarabia godnie.Zdaję sobie jednak sprawę że nie wszystkie mamy ten,komfort".I jeżeli idą na drugi etat to dlatego że muszą a nie dlatego że chcą.Kim Ty jesteś że twierdzisz iż prawo do przepracowania mogą mieć tylko pielęgniarki pracujące na jednym etacie? . To jest dopiero petycja.Petycja dla pielęgniarek.WSZYSTKICH PIELĘGNIAREK-pracujących na 1 etat ,pół etatu .dwa lub 3/4.Dlatego mam wilką prośbę:nie dzielmy się , nie obrażajmy,zjednoczmy siły i w tej jednej sprawie bądźmy razem. Może na początek wystarczy jeden podpis.Wasz podpis.

#16  2019.05.24 15:58:31 ~ja

Lubliniec dps kochcicka pielęgniarka 120 mieszkańców pod opieką praca na dwóch lub trzech oddziałach pozdrawiam

#17  2019.05.24 16:28:07 ~Mer

Prawie wszystkie mamy tyle do powiedzenia a podpisów tyle co kot naplakal I jak zawsze licytacja ile,kto,gdzie wredne babska

#18  2019.05.24 20:25:59 ~Piotr

To ciężka praca ,wyobraźcie sobie że służby mundurowe przechodzą w wieku 55 lat na emeryturę, mają uposażenia średnio 4000 tyś zł netto. Pielęgniarka ma wyjechany kręgosłup emeryturę 2500 Zł jest wyjechaba jak koń.Pisze bo zahaczylem służby mundurowe oraz pracę w szpitalu. Pielęgniarki nie mają 13 pensji mundurówki,i mieszkaniowki.Ps żaden policjant, żołnierz, strażnik więzienny nie wytrzymał by nawet 5 lat co musi wytrzymać pielęgniarka na internie.Więc Panie do roboty żadajcie bo w dymania was mundurówka nawet nie dorasta wam do pięt a mają uposażenia lepsze niż nie jeden zawód nawet ten w szczególnych warunkach

#19  2019.05.24 20:57:39 ~Ania

Zawsze podczas badań i zabiegów powinna być osoba bliska przy każdym badaniu palpacyjnym pochwy i zabiegów! Również podczas poród dochodzi do nieprawidłowości gdy rodzacą jest sam z bez partnera! " Tragedia podczas porodu. Ginekolog ze szpitala w Świebodzicach urwał rodzącemu się dziecku główkę. Ale odpowiedzialności zawodowej nie poniesie. Dolnośląski Rzecznik Dyscyplinarny Izby Lekarskiej nie dopatrzył się w postępowaniu lekarza Krzysztofa S. żadnych błędów i umorzył postępowanie przeciwko ginekologowi."

#20  2019.05.24 21:09:28 ~Anka do 1

Chcecie na wcześniejsze emerytury ? Przyjedźcie do Tarnowa co druga oddziałowa ma 60+ i ani rusz .Teraz to żniwa podwyżki i to solidne jak odejść skoro jeszcze można pracować na lajcie

#21  2019.05.24 23:30:11 ~do 20

Oddziałowe mogą "pracować" do 70 -tki bo z reguły zostają nimi przed czterdziestką , od tego czasu nie zapieprzają fizycznie i nie mają wyjechanych kręgosłupów. Co najwyżej niektóre mogą mieć lekką skoliozę od ciągłego trzymania bata w górze .

#22  2019.05.25 00:03:48 ~piel

Do Aśka72. Nigdzie nie zaznaczyłam,że to było do ciebie. Też mam 1 etat od 25 lat i podobne dolegliwości. Nie odmawiam nikomu prawa do przepracowania na drugim etacie-jego wybór. Uważam tylko ,że jeśli zdecydował się na dodatkowy wysiłek nie ma prawa się skarżyć. Co innego jedna praca/jeden etat i przepracowanie wynikajace z panującego tam obciążenia pracą . Nieprawda ,że" nie chcą ale muszą". Nie chcą , nie muszą tylko mogą . A jeśli mogą tzn ,ze zdrowie pozwala im na to, więc nich się nie skarżą.

#23  2019.05.25 18:38:45 ~PSz

A co z pielęgniarkami zatrudnionymi w Domach Opieki Społecznej? Trzeba ustawowo zapisać że pielęgniarka DPS ma takie same prawa jak w szpitalach czy przychodniach.

#24  2019.05.26 00:09:12 ~l4

100 procent płatne,urlop na podratowanie zdrowia ,za nocki 100 procent dodatku ,emerytura od 55lat

#25  2019.05.26 00:11:29 ~oddziałowe

60 lat i więcej dlaczego nie pomagają pielęgniarką dzwigać pacjentów

#26  2019.05.27 17:45:29 ~piel.

Duże protesty i to nie jeden raz i strajk włoski petycja to mało !

#27  2019.05.27 17:50:18 ~Piel.

Do mediów nagłośnić i do spoleczeństwa i zmienić stereotyp picia kawki i machania nóżką przez pielęgniarki.Bardzo wiele licealistek nie zainteresowanych zawodem.I protesty petycja to mało i za cicho !

#28  2019.05.27 17:52:34 ~Hania

NIE HAROWAC PAZERNIE PRACA NA 1 ETAT !

#29  2019.05.29 16:07:27 ~Iza

Pracuję w 2 pracach. Starałam się zainteresować koleżanki tematem o wykazie chorób, o płatnym urlopie zdrowotnym. Część nie była w ogóle zainteresowa, część w ogóle nic na ten temat nie słyszała i nie chciała słyszeć. Smutne. Z jednej strony jesteśmy mądre, wykształcone, wiedzę mamy często większą niż lekarz, z drugiej strony jesteśmy głupie jak but.

#30  2019.05.29 16:34:52 ~Iza

Czytam komentarze i płaczę. Postulat brzmiał: rozszerzenie listy chorób zawodowych, płatny urlop zdrowotny, opieka psychologiczna . Komentarz: nie harować pazernie praca na jeden etat? Nigdy i nikt nie będzie nas traktować poważnie. Co druga liczy ile koleżanka zarabia. Czy na jednym etacie na paliatywie już nie potrzeba wsparcia psychologa? Koleżanki bardzo Was proszę zastanówcie się 3x nim coś napiszcie