Zaostrzenie kar dla pielęgniarek. Kary więzienia bez zawieszenia!

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

ZAOSTRZENIE KAR DLA PIELĘGNIAREK.

KARY WIĘZIENIA BEZ ZAWIESZENIA! 

Kara za „nieumyślne spowodowanie śmierci” dotyczy również pielęgniarek i położnych…

W nowelizacji kk. art. 155, otrzymuje brzmienie: „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Jest to przepis najczęściej używany do oskarżania personelu medycznego w sprawie błędów medycznych kończących się śmiercią pacjenta. Dotychczasowe przepisy przewidywały kary od 3 miesięcy do 5 lat. Sądy mogły zasądzać karę w zawieszeniu i tak najczęściej orzekano. Zazwyczaj po nich następowały pozwy cywilne o odszkodowanie.

Po nowelizacji sąd będzie musiał orzec karę bezwzględnego więzienia, ponieważ zawieszenie możliwe jest tylko dla kar do jednego roku (art. 69 kk).
Źródło: https://www.prawo.pl/zdrowie/za-blad-medyczny-lekarz-pojdzie-do-wiezienia-skutek-zmian,422723.html

Odpowiedzialność zawodowa to bardzo poważny i niezwykle ważny temat w każdej branży. O ile (nie ujmując absolutnie innym zawodom odpowiedzialności) bankier pomyli się w liczeniu pieniędzy, ogrodnik pomyli nazwę krzewu, a listonosz nie dostarczy listu, tak pomyłka w ochronie zdrowia może się zakończyć olbrzymią tragedią skutkująca kalectwem, a w najgorszym przypadku śmiercią człowieka.

Każdy zawód medyczny, w tym pielęgniarstwo, czy położnictwo posiadają przepisy regulujące odpowiedzialność zawodową. Dla pielęgniarek i położnych jest to Ustawa o samorządzie pielęgniarki i położnej z dn. 1.07.2011 rozdział VI – odpowiedzialność zawodowa , która stanowi że pielęgniarka i położna podlega odpowiedzialności : karnej, cywilnej, pracowniczej oraz zawodowej.

Kolejnym dokumentem wiążącym dla w/w grupy jest również Kodeks etyki zawodowej oraz Ustawa z dn. 15.07.2011 o zawodach pielęgniarki i położnej.

Każde działanie na rzecz pacjenta, włączając w to również relacje powinno być oparte na przepisach zawartych w ustawach oraz kodeksie. Tylko wypełnianie tych przepisów daje nam pełną ochronę przed popełnieniem błędów.

Niesienie pomocy osobie cierpiącej, chorej wymaga precyzji, umiejętności, empatii. Niejednokrotnie w celu poinformowania lekarza o zmianie stanu zdrowia pacjenta poprzez rozmowę telefoniczną, czy też zgłaszając osobiście, słyszymy : „ proszę podać, ja wpiszę”. Co zrobić? Co z zaufaniem?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta.

Ze względów bezpieczeństwa pacjenta, ale również własnego, możemy podać lek, czy wykonać działania jedynie wówczas, gdy zlecenie lekarskie jest zapisane w dokumentacji medycznej, a jedynym odstępstwem jest stan zagrożenia życia. W tym jedynym przypadku wpisanie podania leków, czy podjętych działań może być uzupełnione po zakończeniu akcji ratowania życia ( art. 15 ust. 1, 2 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej).

O dobre relacje w zespole terapeutycznym należy zawsze dbać, jednak w pracy zawodowej o tak wysokiej odpowiedzialności, liczy się przestrzeganie procedur i zapisów ustawowych w celu ochrony prawnej każdego z nas. Na salach sądowych często zapominamy o przyjaźniach broniąc siebie…

Zaostrzenie zapisów w Kodeksie karnym dotyczących karania za błędy medyczne, które są już i tak bardzo rygorystyczne, sprawi olbrzymie utrudnienia w podejmowaniu działań ratujących życie człowieka.

Czy podjęcie ekstremalnych działań, co prawda zgodnych z naszymi kompetencjami i umiejętnościami lecz skrajnie trudnych, obarczonych dużym ryzykiem niepowodzenia będzie działała motywująco dla lekarza/ pielęgniarki/ położnej?

Czy strach przed możliwymi konsekwencjami nie będzie paraliżował działań?

Odpowiedź wydaje się jednoznaczna: to co ma być dobre teoretycznie dla pacjenta może okazać się jego końcem.

Bezpieczeństwo personelu na pierwszym miejscu: „więc jeśli nie jestem pewien czy podołam nie podejmę działań”.

Poprzez tak ostre sankcje za błędy medyczne, często wynikające z błędów systemowych, a nie wynikające z niewiedzy, czy braku umiejętności pracownika medycznego można stracić dorobek całego życia.

Skutkiem wprowadzenia takich zapisów może być gwałtowny spadek zainteresowania studiami medycznymi, zarówno w profilu lekarskim, jak i pielęgniarskim oraz w innych zawodach medycznych oraz zachowawcze i asekuracyjne podejście do terapii pacjentów.

A my, już pracujący ? Ryzykować, czy… wyjechać ?

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe stanowczo sprzeciwia się zaostrzeniu prawa karnego dotyczącego orzekania w sprawie błędów medycznych.

źródło: Pielęgniarki Cyfrowe


Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.08 08:09:09 ~#1

Proponuję dla bezpieczeństwa pacjentów pozwalniać cały personel i pozamykać szpitale. Nikt nie ucierpi z powodu błędu medycznego, a jakie oszczędności!

#2  2019.06.08 08:25:15 ~#2

Pielęgniarstwo to zawód obarczony zagrożeniem zdrowia i wolności.

#3  2019.06.08 10:19:50 ~Ojejku

Bez paniki! To jakoś wygląda, że rozumienie zależy od 'klucza' według, którego się analizuje tekst prawny. W przypadku pielęgniarek chyba obowiązuje ten według, którego realizowany był i jest przez odpowiednie instytucje zapis o sankcjach karnych dla osób wykonujących praktykę pielęgniarki (formalnie opisaną) i nie posiadających ustawowej zgody państwa.

#4  2019.06.08 12:27:53 ~do 3

Coś bredzisz

#5  2019.06.08 12:49:34 ~Bs

A tak na marginesie. Gdzie są panie w czepkach ? Przecież odtrabily wielki sukces, gdy rząd wprowadził normy zatrudnienia dla pielęgniarek . Jak znam życie to okres przejściowy regulujący normy zatrudnienia pielęgniarek jest raczej rozwiązaniem już trwałym. A stare, zmurszale czepki jakoś zamilkly . Jeszcze raz wnioskuję o filmowanie liczących głosy przy wyborach do Izb i wtedy Panie Mielcarek żadne petycje nie będą już potrzebne. Pozdrawiam.

#6  2019.06.08 12:57:37 ~do 4

Dlaczego?

#7  2019.06.08 12:58:02 ~Mysza

A CO Z LEKARZEM KTORY PRZY PORODZIE URWAL GLOWKE RODZACEMU SIE WLASNIE DZIECKU? MIAL POMOC! PRAWDA! A ZABIL DZIECIATKO! I KOMPLETNIE ZADNEJ ODPOWIEDZIALNOSCI NIE PONIOSL. ZADNA KARA TEGO LEKARZA NIE SPOTKALA.

#8  2019.06.08 13:55:35 ~Gina

Tak niech zwiększą kary, zamykają w więzieniu i zmniejszą wypłaty. Głupie siostrzyczki na wszystko się zgodzą.

#9  2019.06.08 13:57:46 ~Agata

Proponuję dać dożywocie albo karę śmierci pielęgniarce a lekarzowi upomnienie bo przecież im wszystko wolno. Co za popierdolone prawo w Polsce cieszę się że w porę wyjechałam. Nie ma dziwoty że pielegniarki i położne wyjeżdżają przyjdzie dzień że wielki doktorek będzie robił robotę pielegniarki zobaczymy co wtedy powie a dziewczyny niech wyjeżdżają do krajów gdzie będą godnie wynagradzane.

#10  2019.06.08 14:20:35 ~Karola

Do #Agata masz racje. I te co wyjada beda raz dobrze opłacane ale przede wszystkim szanowane i nie straszone wiezieniem. Chory kraj

#11  2019.06.08 15:25:15 ~Hanka

Chory kraj .

#12  2019.06.08 16:22:10 ~Asia77

Do Agaty : proszę czytać ze zrozumieniem, cytowany artykuł dotyczy wszystkich zawodów medycznych, zarówno pielęgniarki jak i lekarzy, także farmaceutów, diagnostow i innych.

#13  2019.06.08 16:33:17 ~,,,,,,,

Za wszystko kara więzienia,trzeba budować miasteczka więzienne.A kto te dzieci z 500 + wychowa,ulica,poprawczaki,domy dziecka.

#14  2019.06.08 17:50:03 ~Agatka

A co z lekarzemi stojacymi ponad Prawem? Dlatego zawsze powinna być osoba bliska podczas badań i zabiegów! Zawsze podczas KAŻDEGO badania i zabiegu powinna być osoba bliska przy każdym badaniu i zabiegu czy porodzie. Podczas badań pochwy dochodzi często do groźnych zakażeń pochwy brodawczakiem ludzkim lub wirusem up " C " wątroby itp. . A badanie może się tak skończyć gdy jesteś zacofana i wstydzisz partnera " Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ginekologowi z Zabrza. - Niektóre z zeznań były dla nas, prokuratorów, bulwersujące i szokujące. Podejrzany wzbudzał zaufanie, pokrzywdzone przychodziły do niego po poradę. Nie ma wątpliwości, że każdy z tych 26 czynów wyczerpał znamiona przestępstwa, polegającego na zmuszeniu do obcowania płciowego - mówi prokurator. (http://www.tvn24.pl)"

#15  2019.06.08 18:40:57 ~Piel.

Szkoda, że płaca niewspółmierna do odpowiedzialności!

#16  2019.06.08 20:09:27 ~piel.

Jak wyglada praca pielęgniarki w Norwegii ? . Obowiazki, grafik i sprzęt. 19. kwiecień 2019. youtube.

#17  2019.06.08 21:51:18 ~Tomek

Dziękujemy za podwyżki kar i 3 grupę.

#18  2019.06.09 06:16:39 ~hehe

Cyfrowe mogą się "stanowczo sprzeciwiać" tak jak izbowe "stawać na stanowisku" ale to nie ma żadnego znaczenia .

#19  2019.06.09 07:37:05 ~Pacjent

Chora służba zdrowia. Lepiej już chorować i umierać gdzieś pod płotem. Trzymam się od was z daleka.

#20  2019.06.09 08:59:49 ~Do Agatki

Wklejasz te swoje idiotyzm gdzie się da. A co jeśli partner jest zacofany albo niewidomy? Coś zobaczy?

#21  2019.06.09 09:01:11 ~Romek

A kiedy zaostrzenie kar dla polityków?

#22  2019.06.09 09:47:53 ~Piel

Gdzie normy zatrudnienia bo od tego zacząć trzeba ze już na falstarcie jest brak bezpieczeństwa pacjenta i personelu bo traci zdrowie w ekspresowym tempie do tego nie wyrabiajac w natłoku procedur i juz łatwo o pomyłkę.

#23  2019.06.09 09:55:15 ~Teresa

Dostałam dodatek z NFZ za kwiecień 2019 - suma 0 , 42 zł i to nie jest żart !

#24  2019.06.09 12:08:26 ~Cactus

Teresa! Nie jest źle . Po dwudziestu latach uzbiera się stówka. To całkiem okrągła sumka. Ta podwyżka po prostu się Wam należała!

#25  2019.06.09 12:37:05 ~do Pacjent

Słusznie, jak najdalej od nas bo w szpitalach coraz bardziej życie pielegniarek jest zagrożone a to znaczy ,że bezpieczeństwo pacjentów jeszcze bardziej. Wskazana samopielęgnacja w domu .

#26  2019.06.09 13:34:02 ~:-O

Agatko, a co pomoże ci bliska osoba w czasie badanie? Zobaczy na własne oczy czy lekarz zakaża brodawczakiem lub wirusem typu C? Czy ten wirus ma czapeczkę na głowie?

#27  2019.06.09 13:38:44 ~Nik

A kiedy wejdzie prawo ochrony pielegniarek. Wiezienie dla agresywnego pacjenta? Zgodnie z prawem pielegniarka jest urzednikiem panstwowym, wiec sprawca powinien odpowiadac jak za przestępstwo.

#28  2019.06.09 14:06:16 ~Iza

Więc za taką pracę w stresie odpowiednie zarobki . Młode dziewczęta niech lepiej idą do pracy w szkole, do biura obojętne gdzie byle by nie były pielęgniarkami.

#29  2019.06.09 14:46:53 ~do 28

Młode dziewczęta nie mają świadomości w jakie bagno się pakują.Na studiach nikt nie uświadamia młodzieży,że pielęgniarka opiekując się 30-ma niedołężnymi,dementywnymi,niesprawnymi pacjentami odpowiada karnie za najmniejszy popełniony błąd.

#30  2019.06.09 16:57:56 ~Jaro

Podobne kary przydały by się dla wszelkiej maści urzedasow a przede wszystkim polityków bo na razie są bezkarni a marnują pieniądze podatników na glupoty

#31  2019.06.09 18:08:33 ~Ola

Cieszę się że osiągam wiek emerytalny.Zyczylabym sobie by nam pomagano w pracy a nie straszono wiezieniami.Kazda z nas zdaje sobie w pełni sprawę z odpowiedzialności przy każdej podanej tabletce przeciw bólowej

#32  2019.06.10 10:06:43 ~Jas

Nie będzie kogo skazywać bo pielęgniarki wymrą .