Pielęgniarek podwyżki: 4x400, potem 1100, teraz od lipca 1200. Razem 3900. Co powiedzą ludzie...

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 13 czerwca 2019 roku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

(...)

Jakie działania mamy podjąć? O tym już zaczęłam państwa informować. 24 szkoły więcej. Kolejne szkoły już są przygotowywane i będą uruchamiane na terenie kraju. Równocześnie poprawiamy wynagrodzenie pielęgniarek. Dzięki temu pielęgniarki pracują w systemie ochrony zdrowia i wracają do systemu.

Obecnie podpisane porozumienia gwarantują włączenie do uposażenia zasadniczego 1100 zł, a teraz od 1 lipca – 1200 zł, co powoduje, że to wynagrodzenie staje się atrakcyjne. Coraz więcej pielęgniarek rozpoczyna pracę. Mało tego, mamy coraz więcej chętnych do nauki w zawodzie pielęgniarki i położnej.

Wprowadzamy również programy, które mają na celu uatrakcyjnienie kształcenia w zawodzie pielęgniarki i położnej, m.in. wprowadzamy możliwość uzyskania przez studentki drugiego roku na poziomie licencjackim dodatkowo stypendium w wysokości 800 zł co miesiąc. Chcemy również ułatwić proces adaptacji zawodowej po zakończeniu studiów, bo wiemy, że to jest szczególnie trudny okres dla pielęgniarki, która wkracza w życie zawodowe. Proponujemy również kontynuację wsparcia finansowego w wysokości 1 tys. zł, obok wynagrodzenia, które otrzyma w danym podmiocie leczniczym. Te 1 tys. zł pielęgniarka będzie otrzymywała przez 2 lata. Może je wykorzystać na dodatkowe kursy, specjalizację czy też inne elementy, które ułatwią jej proces adaptacji zawodowej w tym szpitalu (Dzwonek), w którym pracuje. 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

źródło: www.sejm.gov.pl 


 

Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.15 13:22:57 ~Wiktoria

Chętnych może i więcej, ale do ukończenia szkoły I wyjazdu!

#2  2019.06.15 17:12:19 ~Gabi. 28

Chciałabym dostać tą podwyżkę dopiero dotarłam do 4x 400

#3  2019.06.15 18:42:40 ~Mała

Oo czy oni piszą pracuje i czasami mi się wydaje że jestem w innym kraju.a rządzący w innym

#4  2019.06.15 19:01:08 ~Ela

Czy od lipca to do podstawy dostaniemy 100zl czy 1200zl

#5  2019.06.15 19:30:02 ~666

Oczywiście że 100 zł

#6  2019.06.15 19:52:52 ~Lina

O czym on pisze przecież to te same pieniądze tylko wyobrażane 4 raz

#7  2019.06.15 20:29:01 ~Ewa

Wypłata ciut większa ale w eter idzie jak cudownie zarabiamy. Warunki pracy praktycznie straszne. Jemy w dyżurce bo nie możemy wywalczyć socjalnego Nie ma miejsca żeby na chwilę odpocząć. Co chwila się wymaga coraz więcej i więcej. Pielęgniarstwa to już nie ma Na każdym kroku nam się wmawia ze jesteśmy do niczego. Teraz wojna o paznokcie zwolnienia i tak dalej.mobbing na każdym kroku. Jestem na szczęście dobrze wykształcona i nie muszę być do końca życia położną choć uwielbiam swój zawód jestem na dobrej drodze aby to definitywnie skończyć . Mam dużą praktykę w pracy biurowej bo my praktycznie przekładamy tylko papiery praca z pacjentem to szary koniec naszej szpitalnej egzystencji JEST CORAZ GORZEJ! !

#8  2019.06.15 20:32:26 ~Piel.

Mam 55 lat,pracuje na zmiany,bo dzieki nockom i niedzielom mam 700zl wiecej.chociaz nie mam juz sily i zdrowie tez nie te same,a to oddzial dzieciecy.przychodza owszem mlode pielegniarki ale po dwoch miesiącach rezygnują,bo co? bo za cięzko! takie mamy teraz pielegniarki,nauczone po 5 latach studiow szacunku do siebie a nie do tego ze nie ma czasu na sniadanie.moze i mądrze

#9  2019.06.15 22:12:56 ~do 8

Może? Oczywiście że mądrze! Tak ma być wszędzie, albo mogę normalnie pracować albo do widzenia! Survival się skończył, teraz czas na normalność. Ciężka praca mi nie przeszkadza w niczym, ale chaos, brak organizacji, brak personelu, brak sprzętu, brak szacunku wreszcie - tego nie zamierzam znosić. Nie pracuję w zawodzie od wczoraj i widziałam już niejedną Florencję, której się powołanie z ubezwlasnowolnieniem pomyliło albo postawiła sobie za punkt honoru zrobić wszystko za wszystkich i potem narzeka że nie ma się kiedy napić. Jak się same nie zaczniemy szanować, to nikt nas nie uszanuje.

#10  2019.06.15 23:18:13 ~Gtr

1 pielęgniarka na 60 pacjentów. 2800 do ręki. Są chętne?

#11  2019.06.15 23:22:50 ~Hanna

Piszący artykuł o podwyżkach dla pielęgniarek nie do końca zna temat. Podwyżka od lipca 2019 wzrośnie o 100 złotych brutto, czyli łącznie 1200 zl brutto. Te 1200 zł, to tzw. "zębalowe", które pielęgniarki otrzymały od poprzedniego ministra zdrowia w dodatkach w kwotach 4x400 brutto brutto. Obecny minister włączył te dodatki do pensji. Podwyżka tak naprawdę sprzed kilku lat.

#12  2019.06.15 23:23:59 ~Ilona

Co za bzdury sa powypisywane jak mozna tak oklamywac pielegniarki i cale spoleczenstwo.Pielegniarki mialy doatac 4 razy 400 nigdy tego nie dostaly bo z tego zrobilo sie okolo 4 razy okolo230 jako dodatek do wyplaty czyli razem jest 920 dopiero we wrzesniu dano to do podstawy jakio 1100zl. Nie hest to nic nowego tylko to co bylo wczesniej a teraz od lipca nie bedzie zadnego 1200 tylko 100 zl . Pielegniarki zostaly okradzione a spoleczenstwo oklamane . Nie mamy nawet 4 ray 400 bo to jet 1600 ale niestety tego nie dostalydmy wuec prisze nie piaac bzdur ze 1600 plus 1100 plus 1200 daje to 3900 nigdy tegonie dostalysmy !

#13  2019.06.16 00:24:58 ~Wstyd

Jak można tak przedstawiać podwyżkę, gdzie ta sama kwota powielana jest 3krotnie,a to te same pieniądze.Pielęgniarka nadal ma tylko te Zębalowe.bo przecież jak dają do podstawy to pomniejszają do 1100-1200,żeby nie wzrosły pochodne, a ludzie myślą że co rok dają pielęgniarce podwyżkę, to tak jak ci bogaci darczyńcy we Francji po pożarze Motre Dane dali na odbudowę ,a grosza nie widać.

#14  2019.06.16 00:30:33 ~Dzidzia

Za co te podwyzki ? Przyjada do Nas pielegniarki z innych krajow i beda zastepowac te co to im sie pracowac z pacjentem nie chce. Porazka.

#15  2019.06.16 00:33:07 ~do 8

Rezygnują nawet wcześniej niż po 2 miesiącach bo "za ciężko " tzn ,że są dobrze nauczone a my źle bo w ciężkich warunkach pracujemy po 30 i więcej lat.

#16  2019.06.16 00:34:10 ~Aga1234

Przecież do wszystko fikcja! Teraz już powinnyśmy mieć 1600zł według porozumienia z dawnych lat. 1200 zł to jakieś 800 zł. Dlaczego podatek od tego płacić, lepiej jak na rękę dadzą. Porażka a wszyscy mówią ile to kasy dostajemy.

#17  2019.06.16 04:36:57 ~Aha

Kto pisze tak durne artykuły ? To ja poproszę tę podwyżkę. Od 5 lat wałkowane to samo a społeczeństwo w to wierzy . Dramat w czterech aktach 4 x 400 .

#18  2019.06.16 04:50:12 ~Nikt

Wypada tylko czekać na tak sowitą wypłatę.te listy są po to aby wywoływać burze mózgów.bo nie widzę innego powodu?

#19  2019.06.16 06:43:33 ~Tomasz.

Nadal nie wiem jak rządzącym 4*400 wyszło 1200, gdzie się podziało 400zł. Wie ktoś bvv coś.

#20  2019.06.16 07:32:22 ~Bogda

Kto pisze takie głupoty to 4razy 400 jest brutto brutto a w lipcu ma być 100 zł a nie 1200 ile razy jeszcze będą nam dawać te same pieniędze i szczuc na nas ludzi pisząc takie bzdury

#21  2019.06.16 08:28:13 ~Monia

I dalej będą siedzieć nic nie robić, kawkę pić, pazurki w między czasie zrobią 1200 smesów wykonają, a jak rodzina nie przyjdzie i nie zajmie się staruszkiem to i brudny i głodny będzie leżał, same pracują na swój wizerunek i nastawienie społeczeństwa

#22  2019.06.16 09:01:35 ~Do 21

Opanuj sie najlepiej jak ktos wypowiada sie nie majac zielonego pojecia o pracy pielegniarki . Jak mozna byc takim glupim w 21 wieku ? Wychodzi na to ze nie pijesz nie jesz i nie srasz. Zapraszam do szpitala do pracy.

#23  2019.06.16 09:15:16 ~Itd

Tak to prawda.pracuje 25 lat mam magistra oraz specjalizację nic to nie wnioslo.Pracuje w szpitalu na oddz. neurologii koszmar nie mamy własnej toalety chodzimy do pacjentow toalet. Tłumaczy na nam się że możemy korzystać z toalety na sąsiednim oddziale piętro wyżej gdzie nie ma czasu biec.Jak sanepid odbiera takie coś pielęgniarki epiemiologiczneudaja że problemu nie widzą.socjalny wywalczony bez okna i wentylacji .Cześć z nas odchodzi z tej pracy nie ma podań i bardzo dobrze mobbingu tam trwa na każdym kroku .

#24  2019.06.16 09:42:04 ~Ewa

No tak toalety nie macie a paznokci sie czepiaja

#25  2019.06.16 09:45:00 ~Wstyd

Do 14 i 21 zapraszamy do pracy , dostaniesz ,kupę, pieniędzy ,których nie widać ,ale ,kupa, jest codziennie. Acha i jeszcze nic nie będziesz robić, ale ile wytrzymasz w tym smrodzie.

#26  2019.06.16 09:49:27 ~Piel

Ohydne kłamstwa na temat podwyżek! Wg tego co mówi Pani Szczurek powinnam miec co najmniej 7tys . Jak to jest ze mam 3 tys.po 35 latach ciężkiej pracy w oddziale gdzie dorobilam się wielu chorób ? To Kto nie umie liczyć Ja czy Ona?

#27  2019.06.16 10:07:02 ~Natalka

Stek bzdur, pracuje 24 lata mam mgr i spec i w życiu nie widziałam wspomnianych w artykule pieniędzy na oczy. To się studenci pielęgniarstwa rozczarują podpisując swoją pierwszą umowę o pracę .hehehe

#28  2019.06.16 10:38:26 ~Nuna

Artykuł to stek mega bzdur, a piszący go to. debil jednym słowem. Jak można coś takiego napisać! Ludzie przeczytają pierwsze zdanie o 3900 podwyżki i będzie narodowe larum i pretensje do pielęgniarek i świata! A to ta sama jedna kwota podwyżki sprzed lat przekształcana któryś raz. Dodali to samo do siebie cztery razy i wyszedł kosmos! Autor powinien usunąć artykuł lub napisać sprostowanie! Porażka, manipulacja i totalny brak profesjonalizmu!

#29  2019.06.16 10:38:48 ~Edyta

Koleżanki piszmy to wszystko do Pani Minister i Sejmu. Piszmy gdzie tylko można, bo to , że skarżymy się na tej stronie nic nie da. Nikt tego nie przeczyta i nie pochyli się nad nami.

#30  2019.06.16 10:54:33 ~Mir

Bo 400 brutto to ok. 280 na rękę

#31  2019.06.16 12:06:28 ~Plg

Żeby wyprowadzić ludzi z błędu ,bo przez to nas nienawidzą.Otóż podwyżka przez 5 lat netto 900 z groszami.Zarabiałyśmy 1600-1700.Oczywiście nie wszystkie plg miały szczęście otrzymać zembalowe.Cała prawda o podwyżkach.Wspomniała jedna z koleżanek ,że nie ma socjalnego.Co z tego ,że ja mam.Kanapkę jem po cichu w zabiegowym.W upały butelka z wodą na zabiegowym przy komputerze.Nic nie tracisz.

#32  2019.06.16 12:09:32 ~Plg

Do 30 .400 brutto,brutto to ok. 230 na rękę.Nie każda plg dostała taką kwotę.

#33  2019.06.16 12:53:42 ~Iza

1200 zł już wszyscy wiedzą że dostaniemy ogromną podwyżkę może 100zł zdecydujecie się ile bo ludzie pomyślą że pielęgniarki to kasta

#34  2019.06.16 13:02:21 ~Iva

Kto napisał ten artykuł jest niedouczony. Pisze coś na czym się kompletnie nie zna

#35  2019.06.16 13:16:18 ~Maria

No i tak właśnie myślą wszyscy, a tak naprawdę to są to te same pieniądze przedłużanie co roku, pod warunkiem, że pracodawca je da. Kretyni piszą takie bzdury, którzy nie mają pojęcia o niczym. Może by się zechcieli dokształcić.

#36  2019.06.16 13:23:14 ~Mam nika

A technik RTG? Obsługa tomografu rezonansu,20 lat pracy ,praca bardzo odpowiedzialna. 2500 netto z wysługa lat 600 zł w tym. Tylko lekarze i pielęgniarki pracują w szpitalu.

#37  2019.06.16 14:19:44 ~piel

Do 36 - Należy ci się podwyżka, ale pielęgniarki nie mają na nią wpływu.Przenieś się na inny portal, może tam coś załatwisz.

#38  2019.06.16 14:33:52 ~www

Co mnie obchodzi co ludzie powiedzą jak zarabiamy takie kokosy to niech idą i pracują po 25 latach pracy po imo podwyżek zarabiam od 2500 do 2700 ludzie łykną co się im podsunie potem nigdzie nie można dać sobie rady bo są nieświadomi rzeczywistości narażane jesteśmy na wyzwiska i niewybredne komentarze możesz mówić tłumaczyć nawet rodzinie i nic nie dociera

#39  2019.06.16 17:04:56 ~Do 28

Masz rację, to pewnie ten wasz guru mielcarek robi wam krecią robotę, pamiętam jak jak pielęgniarki miały dostać 4 x400 ludzie odebrali, że od razu 1600 i jazda po pielegniarkach, że aż, tyle ludzie was nie lubią, pamiętam, że widziałem wtedy na 20 komentarzy jeden pozytywny dla pielęgniarek,teraz będzie tak samo pójdzie w eter 3900 i macie przechlapane ludzie was zjaeżdżą a już teraz nie jest dobrze

#40  2019.06.16 17:33:43 ~do 39

Ło matko, co ludzie powiedzą! Chłopie,kto dzisiaj się tym przejmuje,ludzie niech mówią co chcą, takie ich prawo.

#41  2019.06.16 19:05:45 ~Basia bz

Co to za brednie z tymi podwyżkami .Pracuję 40 lat i dopiero teraz ,z pieniędzmi z tzw .zębalowego mam 3975 - czy to znaczy ,że do tej pory pracowałam za 75 zł ,bo tak wynika z szacunków ministerstwa. Traktują wszystkich jak półgłówków ,którzy nie potrafią liczyć .A pacjenci nie zorientowani w sytuacji myślą ,że rzeczywiście otrzymałyśmy 3900 zł podwyżki . Ministerstwo dodaje do siebie kwoty wzięte z sufitu.

#42  2019.06.16 20:35:39 ~piel

Ja mam 40 lat pracy i podstawe 2900

#43  2019.06.16 20:40:11 ~piel

Jak to jedna pielegniarka ma po 40 latach pracy podstawe wyzsza o 1tysiac wiecej od drugiej z 40 letnim stazem pracy a przeciez za te sama prace nalezy sie taka sama placa podobno.

#44  2019.06.17 11:03:38 ~Jasiczek

To są bzdury ja już wiem ze 100 pln nie dostanę od lica proszę ludzi w błąd nie wprowadzać

#45  2019.06.17 11:04:01 ~Jasiczek

Pozostaje strajk przykre to ale wyjścia nie mamy

#46  2019.06.17 11:08:47 ~Jasiczek

Od nas odeszły wszystkie młode zdolne i mądre pielęgniarki nikt nie chce pracować w światek piątek i niedziele a tzw , stare umierają „ nie doczekały nawet emerytury Boże jakie to smutne .

#47  2019.06.17 11:11:22 ~Jasiczek

Żeby nie było tez jestem tzw ,stara” uczciwie pracuje kawy nie pije smsow nie pisze mam chiński mundurek i zakrętu w pracy nie wyrabiam .wody się napije . pozdrawiam i życzę siły .szanujmy się .

#48  2019.06.17 15:17:54 ~Ania 4

A gów.o mnie interesuje co powiedzą ludzie , media cały czas manipulują społeczeństwem , skoro pacjenci i ich rodziny nie szanują pielęgniarek i ciągle narzekają to ja mam ich zdanie głęboko w tyłku! Jeżeli teraz to Wszystko się nie zmieni to już nigdy dobrze nie będzie, a koleżanki niech może jeszcze na 4 etaty pracują z tej chytrości i pazerności !

#49  2019.06.17 15:54:00 ~Monika

Czy tylko mi się tak wydaje, czy to miało być sarkastyczne. I miało tylko pokazać, jak można przekazać informacje (co różne media podają) , aby ludzie niezwiązani z tematem uksztusili się z oburzenia? A my przecież znamy prawdę, bo co miesiąc mamy wypłaty na koncie.

#50  2019.06.18 14:42:31 ~do 49

Mam w głębokim poważaniu co ludzie mówią,myślą, czy piszą.Interesuje mnie tylko i wyłącznie pensja 2 razy wyższa od tej co mam, bo jestem tego warta!

#51  2019.06.18 23:18:00 ~kasia

Stek bzdur z tą podwyżką, za takie kłamstwa powinni zostać godziwie ukarani

#52  2019.06.20 05:42:50 ~cekinka

A może zrobić roszadę w izbach PRACUJĄ podobno pielegniarki.reorganizacja tych tworów jest wskazana i okaże się że w całej Polsce panie uzupełnią braki. pozwoliłyśmy zeprecjonować zawód i mamy tego efekty.

#53  2019.06.20 09:48:20 ~Ania

A tak lekko z boku. Niezła ta matematyka 4x400 =1200, hahahaha, to tak jak napęd na 4 koła w aucie(4x4)a tylko w 3 jest moc, ciekawe jakby jechało, pewnie ta nierownowaga spowodowalaby kolizję ;]

#54  2019.06.21 07:39:24 ~Jasiczek

Witam , u nas w ZOZ jednak dostałyśmy 100 do podstawy . Ale te wyliczenia nijak się maja do naszej zasadniczej . Pozdrawiam

#55  2019.06.21 18:03:41 ~...

Ja po , , niby, , podwyzce zarabiam mniej.

#56  2019.06.23 20:39:28 ~Eb

Co za nieudacznik dał taki tytuł jakie 2300 ,jest to 1100+ 100 co daje 1200 a nie 2300 i właśnie takie artykuły robiom wielkie zamieszanie że takie wielkie mamy podwyżki.

#57  2019.06.27 08:14:02 ~Megi

Drogie koleżanki, ludzie nie zdają sobie sprawy , że wiele z nas pracuje na 2 etaty. Poto żeby godnie żyć a przy okazji zapełniamy wolne etaty. To dzięki naszej podwójnej pracy jakoś ta służba zdrowia funkcjonuje. Nigdzie na świecie w cywilizowanym kraju tak nie szanują pielęgniarek jak u nas. Dlaczego inne kraje bardzo chętnie przyjmują nas do pracy, bo jesteśmy bardzo dobrze wykształcone. Niestety w tym kraju mają nas za zło konieczne.

#58  2019.06.27 08:51:54 ~Pat

Drogie Panie, same jestescie sobie winne a izby pielegniarskie sa po to, zeby Was trzymac krotko za mo*dy. Macie jeden solidarny sposob na wywalczenie podwyzek. Jak jest Was np 300 w szpitalu, to jednego dnia skladscie wypowiedzenie i zgadzacie sie zostac za 1 tys zl podwyzki. Stawiacie szpital pod sciana, jesli nie dostaniecie pieniedzy, to nie bojcie sie - rynek sztbko wchlonie te 300 sztuk.

#59  2019.06.27 10:53:35 ~Kas

Prosze poprawic ten artykol nie ma nic z rzeczywistością i aktami prawnymi. Wprowadza w błąd.

#60  2019.06.28 22:17:18 ~dorka

Dzisiaj oddziałowa po zebraniu u dyrektora: do pracy bedą przyjmowane tylko pielęgniarki bez mgr i bez spec. nikomu nie są potrzebne wykształcone a poza tym generują straty i zadłużenie szpitala. Na tą okoliczność lekarze otrzymali podwyżki.

#61  2019.07.03 12:10:39 ~Kolo

Na wszystko jest 500+ tylko nie ma kasy na ciężko pracujące pielęgniarki i pielęgniarzy. Dla lekarzy kaska zawsze się znajdzie. Im zawsze mało!

#62  2019.07.04 21:13:24 ~KrolZus

Jakie 4x400? Przecież to brutto :) a nie do ręki. Czy Wy kiedykolwiek nauczycie się liczyć?

#63  2019.07.04 21:20:42 ~Zegirek

Wysyłać paski zamazać tylko dane identyfikacyjne i niech społeczeństwo zobaczy ile zarabia się w służbie zdrowia gdzie na jedną pielęgniarkę przypada 50-60 pacjentów. Granda i tyle

#64  2019.07.07 21:42:42 ~Darek

Kuźwa tyle podwyżek a na rękę 2800 zł na zmiany to ile zarabialy wcześniej? Powinni karać za takie informacje niezgodne z prawdą a dla lekarzy maja

#65  2019.07.07 21:48:51 ~Darek

W kedzierzynie kozlu było tak ale starsze pielęgniarki były zastraszane że mogą odejść a dyrektor powiedział że która pielęgniarka nie wycofa się z pozwu to ja zwolni złodzieje i oszuści powinni się wziąść za to to i pieniądze będą a nie ze lekarz zarabia 25000 a pielęgniarka 2800 na zmiany a zwłaszcza że pół nocy to one pilnują chorych a oni śpią bo na 2 dzień prywatna i za wizytę 250zl za 15 min

#66  2019.07.12 06:45:15 ~Bzdura

Po liceum medycznym 4500zl zasadniczej, po magister ę zespecjalizacja 4200zl zasadniczej ta sama placówka ico? Pozostaje płakać, po co ta nauka.

#67  2019.07.13 18:15:30 ~Kati

Nie dziwię się, że o pielęgniarkach się mówi bez szacunku. Nie chodzi wcale o zarobki, tylko o wasz rozum. Skoro wszyscy naskakują na autora artykułu, że się napisał i nikt nie zrozumiał ironia w tym zawartej, to cóż się dziwić. Ciasnych rozumów pieniądze nie poszerzą.

#68  2019.07.13 18:19:43 ~Kati

Przepraszam, słownik "poprawił". Miało być: (.) autora artykułu, że ŹLE napisał i nikt nie zrozumiał IRONII w tym zawartej (.)

#69  2019.07.21 16:23:49 ~Maria

Co znaczy,co powiedzą ludzie? Co za bzdurne pytanie,jak już tak mieszasz ,to od razu napisz pielęgniarki są niepotrzebne. Tak Panie pielęgniarki ,powinny zarabiać najmniej 7 tyś i to bez żadnej zbędnej dyskusji ,bez kwestionowania tego zawodu.