Pielęgniarki - płatny urlop dla poratowania zdrowia.

Warunki pracy pielęgniarek i położnych

 PŁATNY URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA

Szanowne Koleżanki i Koledzy, zjednoczmy się w tej petycji!

Zdrowie, jakie tracimy w pracy dla innych, powinno być rekompensowane.

Jako organizacja staramy się realnie zmienić przyszłość naszego środowiska. Tylko wówczas, jeżeli razem, wraz z rodzinami i wszystkimi, co popierają nasze postulaty, zbierzemy odpowiednią liczbę podpisów, mamy szansę, by nas zauważono!

Uprzejmie prosimy o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

PETYCJA - Ochrona zdrowia pracujących pielęgniarek i położnych

My, niżej podpisani, w trosce o przyszłość polskiego pielęgniarstwa i położnictwa oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, zgodnie z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny pracy (Do chorób związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe)

POSTULUJEMY:

- rozszerzenie listy chorób zawodowych o jednostki wynikające z obciążeń doświadczanych w pracy pielęgniarki i położnej, 

- wprowadzenie dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych płatnego urlopu na poratowanie zdrowia, - zapewnienie opieki psychologicznej.

Z racji wykonywania zawodu bardzo obciążającego fizycznie i psychicznie grupa zawodowa pielęgniarek i położnych zmaga się z wieloma poważnymi dolegliwościami i chorobami. Pojawiają się choroby zwyrodnieniowe, przepukliny, choroby układu krążenia, żylaki, zakażenia szpitalne, zaburzenia snu, choroby tarczycy, podrażniona skóra od środków dezynfekcyjnych, choroby układu oddechowego (wdychanie gazów na blokach operacyjnych), trudności z zajściem w ciążę oraz trudności z jej utrzymaniem.

Codzienny kontakt z chorymi zakaźnie, z niebezpiecznymi narzędziami czy z promieniowaniem jonizującym także stwarza ryzyko poważnych zmian stanu zdrowia w środowisku pielęgniarskim. Środowisko pielęgniarskie i położnicze narażone jest też na problemy zdrowia psychicznego, które związane są bardzo często z przepracowaniem, niemal codziennym kontaktem z cierpieniem i śmiercią chorych, z postępującą roszczeniowością pacjentów i ich rodzin, co skutkuje wypaleniem zawodowym oraz mobbingiem doświadczanym w miejscu pracy. Wszystkie wymienione wyżej zagrożenia potwierdzone  są przez badania naukowe wielu autorów, a także Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wprowadzenie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia zapobiegnie dalszemu pogarszaniu zdrowia personelu pielęgniarskiego i położniczego, czego skutkiem będzie możliwość pracy zawodowej w dłuższej perspektywie. Natomiast rozszerzenie listy chorób zawodowych umożliwi godne życie osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą już pracować.

Podpisz petycję... Ochrona zdrowia pracujących pielęgniarek i położnych

artykuł pochodzi z czerwcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.06.19 14:48:23 ~Ja

Marzę o płatnym urlopie dla podratowania zdrowia a tymczasem udaje się do psychiatry.wypalenie zawodowe i choroby jakie nabyłam pracując w pielęgniarstwie nie dają mi normalnie żyć.

#2  2019.06.20 13:01:03 ~Zosia

Czekam na wprowadzenie ustawy o płatnym rocznym urlopie na podratowanie zdrowia jak u nauczycieli ,oczywiście dla pielęgniarek powyżej 25 lat pracy i udokumentowanej pracy zmianowej w nocy.

#3  2019.06.28 17:44:32 ~megg

W sprawie urlopu dla poratowania zdrowia odpowiedź już była: nie zostanie on wprowadzony ze względu na jego nieefektywność wśród innych grup zawodowych, więc powielanie czegoś co nie działa - w istocie nie ma sensu.

#4  2019.07.06 13:22:48 ~piel

Urlop zdrowotny nikomu w niczym nie pomoże,jedynym skutecznym sposobem na poratowanie zdrowia pielęgniarek jest odejście ze szkodliwego zawodu.

#5  2019.07.07 16:47:43 ~do 4

1000/1000 !

#6  2019.07.07 16:52:19 ~do 3

Jeśli urlop na poratowanie zdrowia jest nieefektywny wśród innych grup zawodowych, to dlaczego nie zostanie zlikwidowany, tylko nadal im przysługuje obciążajac finansowo pracowników którzy urlopówzdrowotnych nie mają ?

#7  2019.07.07 21:54:25 ~DAN

MŁODZI WYJDZMY NA ULICE, POKAŻMY JAK JEST DORZE!

#8  2019.07.08 10:39:39 ~do 6

A kto składał wniosek o jego zniesienie?

#9  2019.07.08 12:29:36 ~do 3

Nie zostanie on wprowadzony, bo nie będzie komu harować. Prawie wszystkie jesteśmy zajechane i jak ruszymy po urlop zdrowotny, to szpitale leżą. Oni zdają sobie z tego sprawę i mają nas w czterech literach. Jest tragedia w obsadach, znana jest przyczyna, ale dalej wysysają z nas siły. To musi całkiem j.ć. Tak że kochane jeszcze trochę. Myślę że za rok będzie bum.

#10  2019.07.08 12:32:21 ~do 7

A ile tych młodych jest? Jak młodzi wyjdą na ulice, to zostaną wyśmiani, bo tak ich mało.

#11  2019.07.08 22:48:12 ~do 9

Już od dawna mogłoby jebnąć ale nie jebnie bo wieloetatówki siłaczki ratują system a młodzi licencjaci online po wyższych szkoła w kozich wólkach niebawem nas zastąpią.

#12  2019.07.12 07:34:32 ~6 godzin

Pracy dziennie dla pielęgniarek magistrow

#13  2019.07.15 15:07:19 ~Jan

Jaką pogardę trzeba mieć w sobie do pielęgniarek aby proponować emerytom urlop zdrowotny. Taką rzecz powinno się wprowadzić dla osób pracujących tak jak w innych zawodach. W środowisku typowo męskim dla pomyslodawczyni naszykowane byłyby taczki. Jeśli dla pracujących pielęgniarek Odra za się normy zatrudnienia, nie walczy się o prawa dla pielegniarek to takie pomysły świadczy o braku szacunku dla pielegniarek

#14  2019.07.16 22:26:08 ~An do 13

Zgadzam się z Tobą "Jaką pogardę trzeba mieć w sobie do pielęgniarek aby proponować emerytom urlop zdrowotny". Moje pytanie: emerytom urlop zdrowotny? to nie wiem, jak to nazwać!

#15  2019.07.17 17:46:57 ~Elwira

Dzis dostalam list z zusu emerytura 12212,99 w najbardziej optymistycznej wersji ,albo zdechne z glodu na tej emeryturze albo bede dalej pracowac zeby nie zdechnac i troche pozyc choc co to za zycie po 40 latach harowy byc zmuszonym dalej tyrac tylko eutanazja

#16  2019.08.05 17:46:55 ~Asia

Przepraszam, że co?

#17  2019.08.08 22:39:54 ~Asia

Na Boga jaki urlop zdrowotny ? Panie pielęgniarki które pracowały na etacie,które narzekały że żle i mało .Z dniem odejścia na emeryturę przeszły na kontrakt . Mało tego . Mają więcej dyżurów niż na etacie. Żadna nie choruje , kłócą się o dyżury byle mieć więcej. Wszystkie są zdrowe . Mogę podać miejscowość.

#18  2019.08.22 10:06:43 ~po myśl

Jak urlopu zdrowotnego nie da się wprowadzić to 10 dni urlopu więcej rocznie dla każdej pielęgniarki która przepracował 25 lat na oddziale szpitalnym na zmiany .To że praca w szpitalu to warunki szkodliwe nie wymaga udawadniania bo średnio rozgarnięty jest to w stanie zauważyć , jak to się dzieje że decydenci izby i związki tego nie widzą chyba że są inteligentni inaczej , Takie widzę świata koło jakie swymi tępymi oczyma zakreślam''

#19  2019.10.01 14:19:57 ~444

Miary sa rozne i praca

#20  2019.11.20 11:37:50 ~Ola

Drogie Koleżanki, nie ważne gdzie pracujemy czy na oddziale czy w poradni wszystkie niesiemy w sercu jeden cel. Pochylać się nad chorymi. Wszystkie jesteśmy pielegniarkami. Zarówno praca w przychodni jak i w oddziale ujmuje nam cześć zdrowia, planów i marzeń. Czas kiedy nasze zdrowie, marzenia i plany zostaja stopniowo niszczone jest różny. Niektóre Panie już na samym początku kariery zawodowej nie mogą zajść w ciążę z powodu stresu, czynników biologicznych i chemicznych oddzialujacych na nasz organizm. Tak więc poratowanie zdrowia nalezy się w każdym momencie życia. I starajmy się o to żeby bylo od samych początków naszej kariery. Żeby było jeszcze co ratować. Bo po 26 latach pracy niestety na bycie matką po raz pierwszy nie ma już szans.

#21  2019.11.20 11:49:50 ~Elka

. Te Panie które pracują u kilku pracodawców tak naprawdę nie są w stu procentach wydolne. Myślę, że większość prac spada na młodsze mniej asertywne osoby.szerzaca się patologia jeśli ktoś to wykorzystuje. W ten sposób spada jakość opieki, państwo sobie na to pozwala.

#22  2019.11.20 12:05:05 ~Anka

. Jeśli, któraś z Pan bedc pielęgniarkom napisała, że jesteśmy zdrowe ty chyba nigdy nie przepracowala ani jednego dnia. Jak można być zdrowa wachac milion różnych zapachów chorych ciał ludzkich? Uważacie, że jesteśmy nieśmiertelne? Jak można być zdrowa widząc i trzymając umierajace dziecko w cierpieniu? Mamy inny umysł, wrażliwość? Jak można przebierać pampersy doroslemu człowiekowi jednocześnie słysząc słowa pogardy dla nas ? Kogoś ta tania czynność dowartosciowuje? Mi osobiście obniża nastrój kiedy słyszę od pacjenta że robię to bo pewnie matury nie mam. Wręcz przeciwnie mamy studia mgr i specjalizację, studia podyplomowe i wiele innych. . MAMY DUSZĘ I CIALO. Chcemy pomagać drugiemu człowiekowi bo jesteśmy wrażliwe. Co nas zabija każdego dnia w pracy. Łatwiej byłoby bez duszy pracować w tym zawodzie, ale zaś bez duszy nikt się nie wybiera na ten kierunek.