MZ o płacach pielęgniarek 4x400, potem 1100, teraz od lipca 1200? Zaplanowana dezinformacja?

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych.

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 13 czerwca 2019 roku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

(...)

Jakie działania mamy podjąć? O tym już zaczęłam państwa informować. 24 szkoły więcej. Kolejne szkoły już są przygotowywane i będą uruchamiane na terenie kraju. Równocześnie poprawiamy wynagrodzenie pielęgniarek. Dzięki temu pielęgniarki pracują w systemie ochrony zdrowia i wracają do systemu.

Obecnie podpisane porozumienia gwarantują włączenie do uposażenia zasadniczego 1100 zł, a teraz od 1 lipca – 1200 zł, co powoduje, że to wynagrodzenie staje się atrakcyjne. Coraz więcej pielęgniarek rozpoczyna pracę. Mało tego, mamy coraz więcej chętnych do nauki w zawodzie pielęgniarki i położnej.

Wprowadzamy również programy, które mają na celu uatrakcyjnienie kształcenia w zawodzie pielęgniarki i położnej, m.in. wprowadzamy możliwość uzyskania przez studentki drugiego roku na poziomie licencjackim dodatkowo stypendium w wysokości 800 zł co miesiąc. Chcemy również ułatwić proces adaptacji zawodowej po zakończeniu studiów, bo wiemy, że to jest szczególnie trudny okres dla pielęgniarki, która wkracza w życie zawodowe. Proponujemy również kontynuację wsparcia finansowego w wysokości 1 tys. zł, obok wynagrodzenia, które otrzyma w danym podmiocie leczniczym. Te 1 tys. zł pielęgniarka będzie otrzymywała przez 2 lata. Może je wykorzystać na dodatkowe kursy, specjalizację czy też inne elementy, które ułatwią jej proces adaptacji zawodowej w tym szpitalu (Dzwonek), w którym pracuje. 

Ponadto podejmujemy działania mające na celu zwiększenie kompetencji. Narodowy Fundusz Zdrowia niebawem będzie finansował poradę pielęgniarską, która będzie odrębnie kontraktowana.

Konsumuje ona te uprawnienia, które pielęgniarki mają i które do tej pory nie było wykorzystywane, jak chociażby ordynowanie leków czy możliwość przepisywania, kierowania na badania, czyli w ramach tej porady będą tego typu świadczenia. Chcielibyśmy, aby pielęgniarki wykorzystywały swoje możliwości, miały szansę rozwoju, godnie zarabiały i w takim kierunku zmierzają działania obecnego rządu.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

źródło: www.sejm.gov.pl 


Zobacz także:


Branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.06.21 17:51:26 ~piel

To normalne .Zależy tylko czy tą propagandę będą prostować nasze przedstawicielki czy nie.Ludzie wierzą niestety tylko w to co rząd mówi .

#2  2019.06.21 17:54:19 ~ja

Jestem zdania że rząd nie wywiązał się z ustaleń z pielęgniarkami.Normy przesunięte.Płace niestety niezgodne z obietnicą.Pozostaje nam pielęgniarkom również nie wywiązywać się z obietnic i strajkować.

#3  2019.06.21 21:23:47 ~Iza

Oczywiście podwyżką o 100 zł a nie 1200. Piszcie prawdę a nie bzdury

#4  2019.06.21 21:41:49 ~Anna

Nie dostałam żadnej podwyżki pracodawca bierze kasę do swojej kieszeni a ja nic z tego nie mam. Zarabiam 2700 brutto i jeszcze ciągle marudza że zadużo zarabiam. Powinien ktoś to kontrolować może te nasze koleżanki z związków by się tym zainteresowały zamiast opowiadać bzdury co my to nie dostaliśmy. Powinna być konkretna ustawa która by twardo przedstawiała warunki wynagrodzeń aby pracodawcy musieli bezwarunkowo się z niej wywiązać a nie jak dziś jednym się daje a drugim nic tylko pogardę i brak szacunku

#5  2019.06.21 22:16:01 ~Jan

Kilka dni temu było 3900 teraz 2300. Ile będzie za tydzień?

#6  2019.06.22 02:42:20 ~Miki

Witam wszystkich serdecznie Powinny powstac jasne warunki pracy i placy w naszym zawodzie na to pozwoli siatka plac, tam bedzie wszystko jasne bez wzgledu na wojewodztwo konkretny sektor , lata pracy i wszystko jasne a obiecywac mozna wiele pielegniarka powinna dobrze zarabiac i tyle w tym temacie gdzie zwiazki zawodowe znowu nic nie robia tylkaoudaja Jak zwykle duzo szumu i kolejna klapa Ciagle sie zbieraja radza zwykly czlowiek jest zly bo mysli ze pielegniarki to pazerne istoty, bo ciagle o nas gdzies czyta ale to tylko fikcja literacka nie majaca pokrycia z prawdziwym zyciem

#7  2019.06.22 04:44:20 ~Ania

A może tak 1000 zl stypendium dla pielegniarki która wprowadza taka osobę do zawodu ? Gdzie tu sprawiedliwość !

#8  2019.06.22 06:40:00 ~Ha ha

Jakie 1200 w lipcu 100 zł brutto niech państwo pisze prawdę Może napiszcie ile la karze zarabiają .kłamstwo na kłamstwie młodzi niech kończą szkoły pielęgniarskie ale niech uciekają bo tutaj pielęgniarki nie mają szacunku ani pieniążków.

#9  2019.06.22 08:13:25 ~Nephilim

Całe życie czekałem na poradę pielęgniarską, to napewno zmieni sytuację w służbie zdrowia. Koleżanki cierpliwości szpitale już się o nas biją.

#10  2019.06.22 09:12:03 ~do 9

Dobre :-D

#11  2019.06.22 09:35:55 ~Ola

Kto wypisuje takie bzdury. A ludzie w to wierzą.

#12  2019.06.22 11:45:51 ~do 9

Gdzie się biją?

#13  2019.06.22 12:47:44 ~Ha

Kupa gnoju

#14  2019.06.22 13:36:40 ~Hi hi

A co to są la karze ?

#15  2019.06.22 13:41:12 ~PIEL

Mnie to lata. Mogę mówić, że mam 10 tys. na rękę, niech zazdroszczą.

#16  2019.06.22 20:36:16 ~Ooo

Do 15 dodaj że na dwóch etatach zapieprz.to się można chwalić.

#17  2019.06.22 22:22:36 ~ja

Załóżmy że młodzież uwierzy w te bzdury i podejmie naukę w pielęgniarstwie.jak myśli ministerstwo kiedy zorientuje się że te płace to bzdury? kiedy zorientuje się że warunki pracy są takie a nie inne?

#18  2019.06.23 15:11:31 ~Piguła

Dlaczego kłamiecie,jakie 1200 od lipca,wyliczyłam, że poprzednia podwyżka to 100 zł. brutto i w lipcu też 100 zł brutto.