Technik pielęgniarstwa - samodzielnie, bez nadzoru w POZ i ASO.

Praktyka zawodowa pielęgniarek.


TECHNIK PIELĘGNIARSTWA - SAMODZIELNIE, BEZ NADZORU

WYKONA ŚWIADCZENIA W POZ I ASO

Zobacz inne informacje w tym temacie: 

Pielęgniarka - opiekun medyczny - technik pielęgniarstwa. Trójkąt bermudzki.

Izby pielęgniarek o techniku pielęgniarstwa.

W końcowym dokumencie dotyczącym inicjatywy “Wspólnie dla Zdrowia” opracowanym przez ekspertów zapisano:

Należy utworzyć nowy zawód medyczny ,,technik pielęgniarstwa’’.

Ogromnym wyzwaniem dla polskiego systemu ochrony zdrowia jest pogłębiający się niedobór personelu pielęgniarskiego.

Według analiz opublikowanych w ramach map potrzeb zdrowotnych średni wiek pielęgniarki w Polsce przekroczył w wielu województwach 50 lat.

Wskazuje to na konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań mających na celu pilne uzupełnienie personelu pielęgniarskiego i wprowadzenie nowych zawodów medycznych mające na celu zastępowanie pielęgniarek przy wykonywaniu części procedur medycznych. Technik pielęgniarstwa wykonywałby procedury medyczne tylko pod nadzorem pielęgniarki z wyższym wykształceniem.

Samodzielnie mógłby wykonywać zawód wyłącznie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. 

Wybrał: Mariusz Mielcarek


 Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.16 17:11:28 ~dypl piel

Dlaczego pod nadzorem pielęgniarki z wyższym wykształceniem, a nie z nią współpracując ?

#2  2019.07.16 18:15:48 ~He, he

He, He, He, he

#3  2019.07.16 19:52:34 ~Mgr do 1

Bo ma większe wykształcenie wyższe nie średnie

#4  2019.07.16 21:36:02 ~do izb

No wlasnie, pielegniarstwo pretenduje do nauki , to dlaczego tworzy sie klase nadzorujacych, koordynujacych, oceniajacych?

#5  2019.07.16 21:38:03 ~do 4

Jak to w nauce, ktoś musi nadzorować, koordynować i oceniać aby powstały wyniki badań.

#6  2019.07.16 21:41:15 ~5 do 4

Pielęgniarstwo to dyscyplina a nie dziedzina nauki. Pedagogika to już dziedzina nauki, dlatego tak wiele pielęgniarek ma ukończone studia w tej dziedzinie.

#7  2019.07.16 21:57:39 ~do

Szpital to nie przedszkole, chory nie przedszkolak.

#8  2019.07.16 22:05:39 ~51?

Mniiemanologia to jest.

#9  2019.07.16 22:31:48 ~Do 6

To na opiekunki .

#10  2019.07.16 23:38:10 ~do 4

Jeżeli podjął się tych zadań, to co to jest pielęgniarstwo?

#11  2019.07.16 23:55:54 ~do 6

Widocznie bardziej je pociąga praca opiekuńcza niż pielęgniarki, a która jest medyczna. Dlaczego mają nie pójść swoją drogą ?

#12  2019.07.17 09:07:06 ~???

Znajdą się 2 niżej wykształcone,przed emeryturą,a pozostałe będą nią rządzić i oceniać wyniki.Obecnie prawie wszystkie mają dodatkowe wykształcenie/licencjaty,mgr,specjalizacje itd./To nie przedszkole,a kabaret.

#13  2019.07.17 09:25:17 ~Ja

No tak,magisterki zamiast zalegac w rejestracji gdzie jest spokoj beda musialy ruszyc tyleczki do pracy,biedne ich wylakierowane paluszki. Bo do rejestracji przyjda technicy i rejestratorki.

#14  2019.07.17 09:26:53 ~Asiunia

Ok. Tylko czy to zwiększy wydajność pracy? Technik wykonuje, a magister nadzoruje? Dwóch licencjatów czy magistrów zrobiloby 2 razy więcej w tym samym czasie. Nie wracajmy do bylejakosci. I tak nasze środowisko nie cieszy się najlepszą opinią. Potem wszyscy będziemy wrzuceni do jednego worka. "Jeden robi jak się patrzy, drugi patrzy jak się robi"

#15  2019.07.17 09:29:43 ~Asiunia

W oddziałach szpitalnych, szczególnie tych, gdzie jest sporo leżących pacjentów to się nie sprawdzi. Opiekunki medyczne do czynności pielęgnacyjnych ok.

#16  2019.07.17 09:34:05 ~Asiunia

Pielęgniarstwo jest samodzielnym zawodem. Nie umniejszajmy jego rangi. Tylko finanse mogą byc czynnikiem zachęcającym dla młodych osób, aby chcieć wykonywać ten zawód

#17  2019.07.17 09:34:12 ~Iga

Dopiero co placz i zgrzytanie zebow,ze pielegniarki przepracowane,ze na nic nie maja czasu. A jak wreszcie znajdzie sie nowy narybek,ktory odciazy to tez jest placz,ze beda mialy za malo pracy. Praca technika pod nadzorem magisterki. A co bedzie jak na zmianie bedzie technik i pielegniarka po licencjacie lub emerytka po dawnej szkole? Praca bedzie nie wykonana? Kiedys byly asystentki,po rocznej szkole. Kiedy przyszlam do pracy ponad 40 lat temu one w szpitalu przewazaly,pielegniarek z dyplomami bylo malo. Byly niezwykle doswiadczone, bardzo duzo sie od nich nauczylam,chyba wiecej niz w szkole. Pozniej zrobiono dla asystentek roczne studium uzupelniajace (np.w Zakopanem), cos w rodzaju dzisiejszej pomostowki. Tylko,ze nie musialy powtarzac tego dyplomu ktory juz mialy lecz uzupelnialy wiedze zeby zrobic dyplom pielegniarski. Asystentki w pracy robily to samo co pielegniarki procz zabiegow typowo specjalistycznych np.przetaczanie krwi i plynow krwiopochodnych.

#18  2019.07.17 09:38:47 ~A ja

Daj Boże nie chorować, umrzeć nagle w domu ! Nie dostać się pod opiekę magistrów , specjalistów, asystentów, techników.tylko z nazwy PIELEGNIARSTWA. Nasz zawód dogorywa. Za 5 lat zginie. Zostanie tylko nazwa.

#19  2019.07.17 10:31:34 ~Do 17

Jak mogły robić jak prawo zabrzmiało?

#20  2019.07.17 10:40:43 ~Gosia

Pod nadzorem, czyli że pielęgniarka będzie odpowiadała za to jak ktoś wykonuje swoją pracę? Jaki będzie zakres obowiązków technika? Nie chcę nikogo nadzorować, szpital to nie więzienie.

#21  2019.07.17 11:23:46 ~Do

Specjalistka z dyplomem, specjałistka z licencjatem czy specjalistką z magistrem?

#22  2019.07.17 13:42:30 ~dypl piel

Jeżeli chcą aby pielęgniarka odpowiadała za to jak ktoś wykonuje swoją pracę to czy się szykują zmiany w prawodawstwie karnym?

#23  2019.07.17 18:20:50 ~Piel

To może jeszcze majster pielęgniarstwa? A tak na serio i śmieszno i straszno. Ręce opadają co się z tym pielęgniarstwem wyprawia.